Pakiet uchwał na nowe miejsca pracy PiS
We wtorek 12 lutego 2013 r. Klubu PiS Rady Miejskiej w Stalowej Woli na konferencji prasowej przedstawił pakiet trzech uchwał, które mają w przyszłości dać miejsca pracy…
Program „Nowe Miejsca Pracy dla Stalowej Woli”
- Nie chcemy stać z założonymi rękami. W ostatnich czasach przywykło się mówić, że samorząd nic nie może, a samorządowcy często rozkładają ręce i mówią, że nic się nie da zrobić, że nic nie można. To jest nie prawda, da się, tylko trzeba chcieć – mówi Lucjusz Nadbereżny, szef klubu PiS.
Zdaniem członków klubu Prawo i Sprawiedliwość pierwszym krokiem ku temu aby powstały miejsca pracy jest przyjęcie przez Radę Miejską trzech uchwał stworzonych przez ten klub. Nie będzie to zadaniem wcale łatwym, gdyż klub nie ma większości w radzie.
Pomoc de minimis
Jest to projekt uchwały w sprawie zwolnienia od podatków od nieruchomości w ramach programu pomocy de minimis, na tworzenie nowych miejsc pracy. Program ten jest dedykowany gównie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Pomoc w ramach projektu może wynosić maksymalnie do 200 tys. euro w przeciągu 3 lat. Pomoc dla małego i średniego przedsiębiorcy może trwać nie dużej niż 10 lat, natomiast w przypadku dużego przedsiębiorcy- 6 lat.
- Chcielibyśmy aby jak najwięcej osób mogło z niego skorzystać. Głównym celem jest zwolnienie od podatku od nieruchomości przedsiębiorcę, który tworzy nowe miejsca pracy. Tutaj jest bardzo prosta zasada. Ktoś kto stworzy nowe miejsce pracy na terenie Stalowej Woli, może liczyć na zwolnienie w wysokości 2-letnich kosztów wynagrodzenia brutto plus wszystkie obowiązkowe składki związane z zatrudnieniem, plus liczba pracowników, która zostanie zatrudniona. Taka pomoc udzielona na bazie tej uchwały może wynosić 10 lat, a w przypadku dużego przedsiębiorcy jest to 6 lat- mówi Nadbereżny.
Skorzystanie przez przedsiębiorcę z tego programu nakłada na niego kilka podstawowych obowiązków, jakimi są:
- Zatrudnienie pracownika przez okres co najmniej 3 lat od dnia, w którym zwolnienie przysługuje,
- na nowo utworzonych miejscach pracy zostaną zatrudnione osoby na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku,
- złożenie wniosku nastąpi do 30.11.2013 roku.
Zwolnienia nie przysługują na działalności handlowe z budynkami o powierzchni 400 m2, działalności instytucji finansowych oraz stacje paliw.
Tworzenie nowych miejsc pracyKolejny projekt uchwały przygotowany przez klub radnych PiS dotyczy zwolnień od podatku od nieruchomości stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy. Celem tej uchwały jest zwolnienie od podatku od nieruchomości nowych inwestycji, w wyniku których powstają miejsca pracy na terenie Stalowej Woli.
- Przez nową inwestycję rozumie się również nabycie przedsiębiorstwa, które jest w likwidacji, ale nie tylko. To przede wszystkim, jeżeli pracodawca prowadził już swoją działalność inwestycyjną, chce ją poszerzyć, wykupuje grunty, chce postawić nową halę produkcyjną, nowe miejsce na magazynowanie swoich produktów czy otworzyć nowe stoisko handlowe, również na te budynki może uzyska takie zezwolenie podatków – mówił podczas spotkania radny Rafał Weber.
To jak długo by przysługiwało zwolnienie podatkowe, byłoby uzależnione od tego, jak dużo powstanie miejsc pracy, np. jeśli pracodawca zatrudni od 5 do 9 osób, może liczyć na 12 miesięcy zwolnienia z podatków. W przypadku gdy przedsiębiorca zatrudni od 30 do 49 osób to zyska zwolnienie od podatków na 4 lata.
Obowiązki pracodawcy korzystającego ze zwolnienia to:
- utrzymanie inwestycji na terenie Miasta Stalowa Wola przez co najmniej 5 lat od dnia zakończenia jej realizacji, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw – przez co najmniej 3 lata od zakończenia inwestycji;
- utworzenie nowych miejsc pracy w okresie 3 lat od dnia zakończenia inwestycji;
- utrzymanie utworzonych miejsc pracy, w związku z którymi została udzielona pomoc, przez okres co najmniej 5 lat, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw przez okres co najmniej 3 lat od dnia ich utworzenia;
- na nowo utworzonych miejscach pracy zostaną zatrudnione osoby na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.
- złożenie wniosku do 30.11.2013 roku.
Podobnie jak w poprzedniej uchwale zwolnienia nie przysługują na działalności handlowe o powierzchni 400 m2, działalności instytucji finansowych oraz stacje paliw.
Nowe inwestycje technologiczne
Ostatni trzeci projekt uchwały dotyczy zwolnień od podatku od nieruchomości w zakresie pomocy regionalnej, na wspieranie nowych inwestycji technologicznych związanych z tworzeniem nowych miejsc pracy. Celem uchwały jest zwalnianie od podatku nieruchomości zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Stalowej Woli.
- Chcemy stworzyć kolejną zachętę tak, aby inwestorzy, którzy chcieli by tutaj tworzyć nowe miejsca pracy związane z inwestycją technologiczną mieli dodatkowo zachętę. W naszej propozycji zwalnia się więc z podatku od nieruchomości nieruchomość zajętą na takie przedsiębiorstwo, gdzie inwestuje się w nowe technologie – mówił – radny Lucjusz Nadbereżny.
Inwestor, który np. będzie wdrażał nową technologię i stworzy dodatkowo 5 miejsc pracy, dodatkowo będzie zwolniony z płacenia za 50m2 swojego lokalu. Ten program może działać we współpracy z 2 poprzednimi uchwałami.
Okres zwolnienia wynosi w przypadku 5 lat, jeżeli wartość inwestycji była mniejsza lub równa 1 mln zł- 10 lat (jeżeli wartość inwestycyjna przekroczyła 2 miliony zł).
Obowiązki podmiotu korzystającego ze zwolnienia:
- złożenie wniosku do Prezydenta Miasta Stalowa Wola o przyznanie pomocy przed rozpoczęciem prac nad realizacją nowej inwestycji technologicznej, najpóźniej do 30.11.2013 roku,
- poniesienie po dniu wejścia w życie uchwały nakładów na nową inwestycję technologiczną, określoną oraz utworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją w ciągu 2 lat od zakończenia inwestycji,
- utrzymanie nowej inwestycji oraz nowych miejsc pracy na terenie Miasta Stalowa Wola przez co najmniej 5 lat od zakończenia jej realizacji, lub 3 lat w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw,
- udział własny przedsiębiorcy związany z nową inwestycją technologiczną wynoszący co najmniej 25 % kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą.
Wady i zalety
Zdaniem radnych klubu PiS program niesie za sobą 2 wady, naprzeciw których pojawia się znacznie więcej zalet. Główne wady to fakt, że jeśli przedsiębiorca utworzy miejsca pracy, to do budżetu miasta zmniejszą się wpływy z tytułu podatku od nieruchomości. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę także to, że dla przeciętnego przedsiębiorcy procedury pomocy publicznej mogą być dość skomplikowane. Przedsiębiorca musi trzymać się wielu wytycznych, które nakłada na niego program m.in. utrzymanie miejsca pracy przez określony okres czasu. Do zalet natomiast wlicza się: nowe stabilne i policzalne miejsca pracy, nowe inwestycje, nowe technologie, rozwój gospodarczy i społeczny Stalowej Woli.
12 lutego na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej zostaną złożone te 3 projekty uchwał. Prawdopodobnie w pracy podczas kolejnych obrad sesji Rady Miejskiej rajcy będą debatować nad przyjęciem tych trzech programów.
[MagPie]
Komentarze
chłopaki jak widac coś działają
chłopaki jak widac coś działają