Różnice między dieslem a benzyną! Znasz je wszystkie?

Materiał zewnętrzny Image

Diesel czy benzyna? Przed takim dylematem stoją zazwyczaj kierowcy zamierzający kupić nowy samochód. Oba warianty silników różnią się pomiędzy sobą nie tylko rodzajem wykorzystywanego paliwa, ale także sposobem działania i konstrukcją. To z kolei determinuje ich mocne i słabe strony. Na czym dokładnie polegają różnice między dieslem a benzyną? Które rozwiązanie najlepiej wybrać zależnie od sposobu korzystania z samochodu?

Diesel a benzyna – różnice w działaniu silników

Silniki diesla, zwane również wysokoprężnymi wykorzystują w swojej pracy spalanie oleju napędowego. Ich ważną cechą jest zapłon samoczynny, co oznacza, że nie wymagają dodatkowego źródła energii. Paliwo znajdujące się wewnątrz komory spalania na skutek wystarczająco dużego rozgrzania samoczynnie przekracza niezbędną temperaturę. Oznacza to w praktyce wyższe ciśnienie spalania niż w przypadku silników benzynowych, co sprawia, że jednostki napędzane dieslem wymagają solidniejszej konstrukcji, w tym bardziej sztywnego wału korbowego, a co za tym idzie są stosunkowo ciężkie.

Silnik benzynowy potrzebuje do działania dodatkowego zapłonu, którym jest zapłon iskrowy. Do jego wygenerowania służą elektrody świecy zapłonowej, pomiędzy którymi powstaje wspomniana iskra. Następnie wysoki stopień sprężenia mieszanki decyduje o efektywności jednostki napędowej. Ogromne znaczenie w tej kwestii mają również proporcje w mieszance paliwowo-powietrznej. Warto pamiętać, że silniki o zapłonie iskrowym mogą zamiast benzyny wykorzystywać gaz, co zresztą jest w Polsce bardzo popularnym rozwiązaniem.

Zalety silników benzynowych

Ważną zaletą silników benzynowych jest ich stosunkowo prosta konstrukcja, która przekłada się na niższą awaryjność od silników wysokoprężnych, choć w praktyce ma to znaczenie głównie przy porównywaniu starszych modeli aut. Kolejny atut to relatywnie niższe koszty naprawy. Jednostki napędowe o zapłonie iskrowym charakteryzują się wysoką dynamiką, ponieważ szybko wchodzą na wysokie obroty. Właściciele aut doceniają je szczególnie zimą, ponieważ znacznie łatwiej odpalić taki silnik w niskich temperaturach. W porównaniu do silników diesla, jednostki o zapłonie iskrowym emitują mniej szkodliwych substancji.

Mimo niższej awaryjności, silniki benzynowe uchodzą za mniej trwałe od swoich wysokoprężnych odpowiedników. Są też mniej efektywne, więc zazwyczaj spalają więcej paliwa, a jednocześnie gorzej współpracują z turbosprężarką.

Zalety silników diesla

Właściciele aut wyposażonych w silniki wysokoprężne doceniają szczególnie niższe zużycie paliwa. Nie bez znaczenia pozostaje też niższa cena oleju napędowego od benzyny, jednak ostatnio różnica ta stopniowo się zaciera. Chociaż zapłon w przy niższych temperaturach jest nieco utrudniony, z drugiej strony jednostki diesla lepiej radzą sobie w wilgotnych warunkach, ponieważ do spalania nie wykorzystują powietrza.

Auta wyposażone w diesle są zazwyczaj nieco droższe od benzynowych, ze względu na bardziej zaawansowaną konstrukcję silnika. Jednostka napędowa potrzebuję trochę więcej czasu na rozgrzanie. Planując zakup auta wyposażonego w jednostkę wysokoprężną należy też wziąć pod uwagę wyższy poziom hałasu, choć jest to kwestia subiektywna. Niektórzy właściciele takich samochodów wprost uwielbiają wsłuchiwać się w dźwięk pracy motoru szczególnie, gdy ma on dużą moc.

Kiedy wybrać diesla? Przede wszystkim korzystając z auta w dłuższych trasach, albo w codziennych kilkudziesięciokilometrowych dojazdach do pracy. Wówczas poziom spalania rzeczywiście okaże się sporo niższy. Poruszając się głównie po mieście można z powodzeniem postawić na silnik benzynowy. Niezależnie od tego, jaką jednostkę napędową wybierasz, w sklepie internetowym Aparts z łatwością znajdziesz wszystkie niezbędne części i podzespoły do swojego auta!

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =