Nieodwracalne zmiany na rynku pracy już są faktem

Image

Polski rynek pracy już nigdy nie będzie taki sam. Pandemia zmieniła stosunek pracodawców do pracowników wykonujących swoje zadania zdalnie. Co spowodowało taką zmianę nastawienia? Dlaczego nagle pracownicy zdalni stali się cenni? A może pracodawcy nie mieli wyboru?

Pracodawcy docenili pracę zdalną.

Pandemia wymusiła na wielu z nas pracę zdalną. Praktycznie każdy, kto tylko mógł przeniósł się do sieci. Pracodawcy z początku sceptyczni do takiego przebiegu spraw nagle odkryli, że dobrze zmotywowany pracownik wykonuje swoje zadania tak samo dobrze jak w biurze, a korzyści z takiego przebiegu sprawy jest wiele.

Po pierwsze oszczędności na powierzchni biurowej. Firmy masowo rezygnują z wynajmu części biur i jak mówią – nie wrócą już do starych nawyków. Pracownicy mogą zmieniać się rotacyjnie w pracy stacjonarnej a jak się okazało ich wydajność przy sprawnym zarządzaniu zadaniami online jest porównywalna lub nawet lepsza niż przed wybuchem pandemii przy pracy stacjonarnej.

Po drugie okazało się, że część pracowników jest bardziej zmotywowana przy pracy zdalnej niż stacjonarnej. Zadania są realizowane na czas a wydajność nie spadła a czasami nawet wzrosła.

Powiększył się rynek pracy.

Dotychczasowe lokalne zawody typu księgowość, obsługa administracyjna, kadry, płace itp. nagle stały się zawodami zdalnymi bez znaczenia na odległość od biura. E-teczka, programy do archiwizacji dokumentów i obiegu zdalnego poprawiły zarządzanie i dostęp do pracy z każdego miejsca na Ziemi. W efekcie część zawodów wykonywanych do tej pory wyłącznie stacjonarnie przeniosła się do sieci internetowej. Ten stan rzeczy ma również kolosalny wpływ na samo poszukiwanie pracy. Zawody lokalne stały się ogólnopolskimi. Nikomu już nie przeszkadza, że np. osoba od naliczania wynagrodzeń mieszka w Gdańsku a pracuje dla firmy z Krakowa. Wizyty w biurze raz na tydzień, czy też rzadziej zupełnie wystarczają do płynnego zarządzania pracownikami i zadaniami. Resztę zadań można wykonać zdalnie.

Co przyczyniło się do zmiany na rynek online?

Głównym powodem rewolucji w pracy jest oczywiście pandemia i przeciwdziałania jej skutkom, ale zmiana nie mogłaby nastąpić bez rozwoju narzędzi i technologii. Szybki Internet, dostęp do komputerów oraz narzędzi, które często można używać zupełnie za darmo spowodowało, że praca zdalna nie stanowi żadnego problemu. Jak grzyby po deszczu pojawiły się nowe metody komunikacji a stare zostały udoskonalone. Mamy do dyspozycji całą gamę narzędzi do komunikacji i pracy w grupach (np. Skype, Zoom, WebEx, Slack, Google Hangouts, Messenger, ClickMeeting), współpracy z klientem (Showly, Miro, Redmine), wymiany plików I dokumentów (Google Drive, WeTransfer), zarządzanie projektami (Asana, ClickUp, MeisterTask, Trello, OpenProject) i wiele innych.

A co z osobami, które nie mogą pracować zdalnie?

Niektórzy lubią pracować stacjonarnie i tych nie ma co na siłę zmieniać. Reszta osób może zaakceptować swoją sytuację lub się przebranżowić. Co możesz zrobić, jeśli chcesz pracować zdalnie? Na początek znajdź coś co cię interesuje i czy możesz zająć się online. Nie da się zostać głównym księgowym w tydzień, ale możesz zrobić kurs z marketingu online, nauczyć się np. SEO, przykładowo: https://westom.pl/szkolenia/kurs-seo-od-podstaw/, czy też zostać copywriterem. Wszystko zależy od Twoich predyspozycji. Możliwości masz wiele, darmowych szkoleń i kursów jest cała masa, ale nikt nie poświeci czasu na naukę za Ciebie.

Dom czy biuro? A może praca mieszana?

Prawdopodobnie nigdy nie wrócimy do dawnych nawyków. Pracodawcom opłaca się trzymać część załogi zdalnie a pracownicy mają oszczędzają czas na dojazdy a nawet na śniadanie i prysznic, które mogą odłożyć. Domownicy cieszą się, że jesteś w domu, zwierzęta są nakarmione i nie siedzą same, mieszkanie jest bezpieczne. Wszystko pod warunkiem, że masz warunki do pracy zdalnej i lubisz siedzieć w domu. Praca online sprawdza się gdy masz np. osobny pokój, komputer do dyspozycji, potrafisz się motywować do wykonania zadań i nie brakuje ci obecności innych.

Wiele osób nie wyobraża sobie siedzenia w odosobnieniu. Potrzebują bodźców w postaci innych osób. Rozmów, wspólnej kawy, spotkań i dyskusji bez środków łączności.

Problemem z pracą zdalną mają osoby, które mają kłopoty z koncentracją i wykonywaniem zadań na czas. Brak kontroli powoduje, że zamiast zajmowaniem się pracą przeglądają Facebooka, włączają grę lub oglądają TV. Niestety takie osoby nawet jeśli chcą pracować w domu pracodawcy powinni przenosić do biur.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
Ruch_8G

Praca zdalna wymaga zmiany przyzwyczajeń, a przede wszystkim pracownik musi mieć w domu warunki. Jeśli ktoś mieszka ze współlokatorami w warunkach z epoki Gierka, to nie ma szans na efektywną współpracę i wtedy idzie się do biura z konieczności. Niepokojącym zjawiskiem są klitki na wynajem salon + sypialnia, gdzie nawet nie postawisz biurka (wg "inwestorów" lokatorzy w domu to tylko śpią i oglądają Netfliksa). To są przeszkody, jakie musimy zlikwidować w celu pozostawienia modelu pracy zdalnej na stałe. Ciekawie musi też wyglądać praca w przypadku studentów w akademiku. Łączysz się z klientem na rozmowę, a z korytarza dobiegają wrzaski, piski, trzaski, przekleństwa (kto mieszkał, to wie), nie wspominając już o skupieniu i konieczności dzielenia pokoi z innymi.

Stalowa Wola już niedługo przestanie się wyludniać. Trzeba zrobić tak niewiele.

Recenzja książki "Pracuj zdalnie, biuro jest zbędne"

Pandemia wymusiła przejście na pracę zdalną tam, gdzie to jest możliwe. Okazuje się jednak, że taka forma współpracy zdobywała popularność wiele lat przed pandemią. Dziś istnieją jeszcze lepsze narzędzia do komunikacji i pracy na odległość. Dlaczego warto porzucić kulturę korporacyjną i przejść całkowicie na model pracy z domu, można przeczytać w tej książce.

Autorzy radzą, jak prawidłowo wprowadzić model pracy zdalnej, żeby wszystko zadziałało. Rozprawiają się z powszechnymi mitami. Przedstawiają zalety i wady. W książce znajdziemy też porady dla pracowników, jak pracować efektywniej w domowym zaciszu.

Dedykacja
Autorzy dedykują książkę tym, którzy właśnie stoją w korku do pracy.

Opinie krytyków
Krytycy pozytywnie oceniają książkę jako lekturę obowiązkową i zachęcają do porzucenia typowego modelu pracy opartego na przywiązaniu do czasu i miejsca na rzecz nowych technologii. W czasach postępującej globalizacji zespoły są rozproszone po całym świecie. Przejście na pracę zdalną jest nieuniknione - jeśli pandemia nie przekona nieprzekonanych, to przekona ich rynek oraz rosnąca konkurencja na rynku pracy. Przejście na pracę zdalną pozwoliło im spędzać więcej czasu z dziećmi.

W "pracy" pracuje się trudniej
Współczesne biura coraz bardziej przypominają generatory szumu. Aby kreatywna praca mogła przynieść owoce, wymaga chwili spokoju. W open space ciągle się rozpraszasz i twoja praca staje się mocno nieefektywna.

Dojazdy do pracy
Marnujesz czas na dojazdy. Tracisz pieniądze na paliwo. Zaniedbujesz inne aspekty życiowe. Naukowcy wykazali, że długie dojazdy powodują stres, bezsenność i choroby układu krążenia. Czas poświęcany na dojazdy możesz wykorzystać bardziej produktywnie.

Technologia
Kiedy powstawała książka, technologia była znacznie mniej rozwinięta niż dziś. Do komunikacji na odległość najczęściej używano programów WebEx i Skype. Pandemia wymusiła dynamiczny rozwój narzędzi do telepracy. Dziś w Microsoft Teams przez kamerki może rozmawiać nawet 300 osób jednocześnie. Spotkania już nie muszą odbywać się w salkach konferencyjnych, gdzie by dojrzeć cokolwiek, musisz oglądać ekran lub tablicę przez lornetki. Teraz siedzisz wygodnie w domu przed ekranem i wszystko widzisz. Można pracować całym zespołem nad projektem w czasie rzeczywistym. Umożliwiają to narzędzia typu Trello, Flowdock, Slack, Miro, Convergence i znacznie więcej, zaś w przypadku zespołów programistycznych wtyczka Code With Me.

Reżim 9-17
Tam, gdzie trzeba współpracować z klientami zza granicy i nie wymaga tego specyfika projektu, porzucenie ścisłego reżimu pracy w godzinach 9-17 i wprowadzenie elastycznego czasu pracy przyniesie dodatkowe korzyści.

Koniec monopolu miast
Praca zdalna oznacza koniec potrzeby relokacji pracowników i dostęp do talentów także spoza wielkich metropolii. Mniejsze miasta i wsie przestaną w końcu się wyludniać, ponieważ niższe koszty życia przekonają wielu pracowników do powrotu lub przeprowadzki do mniejszych miast/wsi.

Praca stacjonarna jak zdalna?
Ludzie przychodzą do biura i zachowują się zupełnie tak, jakby pracowali zdalnie. Zamiast podejść do kolegi lub koleżanki, piszą na komunikatorze. To dlatego wymuszone przez pandemię przejście na pracę zdalną nie przysporzyło większych problemów.

Kontrola pracowników
Jeśli firma ma problem z zaufaniem do pracowników, to popełniła błąd na etapie rekrutacji. Sadzanie ich w biurze nie jest gwarancją produktywności. Jeśli któryś z członków zespołu nie umie wywiązać się z obowiązków, to dalsza współpraca przestaje mieć sens. Należy zatrudniać specjalistów, który umieją zarządzać czasem i wnoszą wartość dodaną. Firma to nie opiekunka do dziecka. Aby skutecznie współpracować, trzeba ufać sobie nawzajem i mierzyć efekty pracy.

Kontrola bezpieczeństwa
Dziś to nie problem. Najczęściej pracownicy do pracy zdalnej dostają sprzęt firmowy. Należy przestrzegać kilku zasad opisanych w książce, m.in. szyfrować dyski, włączyć automatyczną blokadę ekranu, używać różnych haseł.

Ryzyko izolacji
Kontakty nie muszą kończyć się na współpracownikach. Rodzina, dzieci, znajomi z okolicy. Może warto poznać nowych znajomych? Jeśli członków zespołu nie dzielą tysiące kilometrów, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby organizować imprezy integracyjne.

Ergonomia pracy
Praca zdalna daje swobodę w organizacji domowego biura. Powinieneś zadbać o wygodne stanowisko pracy: ergonomiczny fotel, odpowiednie (regulowane?) biurko, wysokiej klasy monitor. Zakup może być kosztowny, ale chodzi o twoje zdrowie. Firmy często decydują się zapewnić pracownikom sprzęt i meble lub wypłacają im jednorazowy dodatek na ich zakup.

Wyślij wszystkich na zdalną
Jeśli wyślesz tylko jednego pracownika do pracy zdalnej i dalej będziesz prowadził biznes jak do tej pory, to ten eksperyment nie powiedzie się, ponieważ potrzebne są zmiany w sposobie organizacji pracy. Mimo że ludzie z entuzjazmem podchodzą do idei telepracy, na początku mogą go nie okazywać z powodu konieczności przystosowania się do zmian. W każdej dziedzinie trudno zmienić ludzkie przyzwyczajenia. Ponadto ci, których pozostawisz w biurze, będą czuć się gorsi "dlaczego oni mogą, a my nie?".

Śledź postępy
Podczas pracy zdalnej trudniej zająć się czymś innym niż pracą. Pierwsza kawa, druga kawa, plotki na korytarzu, pokój gier i zabaw, to wszystko odpada. Możesz zamknąć się w swoim domowym biurze i skupić się na pracy zamiast słuchać plotek w open space.

W modelu pracy stacjonarnej musisz nieustannie chełpić się dokonaniami, czyli im więcej mówisz i zwracasz na siebie uwagę, tym więcej zyskujesz u przełożonych. Bolesna prawda wychodzi na jaw po przejściu na model pracy zdalnej. Tu trzeba być doskonałym pracownikiem i jesteś oceniany z realizacji swoich zadań. Znacznie łatwiej widać zaangażowanie członków.

Skuteczny menedżer
Rolą menedżera jest bycie liderem i ocena pracy podwładnych. Dobry menedżer musi znać charakter pracy i wiedzieć, co jest do wykonania. Samo upewnianie się, że pracownik jest w biurze, nie mierzy efektywności pracy.

Model open source
Idea open source to najlepszy przykład, że praca zdalna działa nawet wtedy, gdy członkowie zespołu są rozsiani po całym świecie. Inaczej nie powstałby system Linux, wiodące bazy danych, oprogramowanie serwerowe i mnóstwo narzędzi wykorzystywanych ochoczo przez gigantów typu Microsoft, Facebook, Google...

Przeszkody
Pracownikom należy dać swobodę w podejmowaniu decyzji (do tego ich odpowiednio wcześniej przeszkolić), ponieważ jeśli będzie musiał czekać kilka godzin na innego kolegę w celu uzyskania zgody na jakąś czynność lub ktoś inny będzie musiał pokazać to czy tamto, wtedy nie należy oczekiwać, że praca zdalna stanie się efektywniejsza od stacjonarnej. Należy też upewnić się, że ludzie mają dostęp do wszystkiego, co potrzebują i mają warunki do pracy w domu.

~Infra

Tu chodzi głównie o alienację i niszczenie relacji międzyludzkich. Taką jednostką można bardzo łatwo sterować. Jeśli wprowadzi się do tego pieniądz elektroniczny, to będzie chodzić jak na smyczy ze strachu żeby jakiś urzędnik nie odłączył jej z systemu. Zobaczcie sobie na y.o.u.t.u.b.e. dokument Chiny przejmują świat. Jak myślicie za ile lat tak samo będzie u nas?

~solek

a co ma zrobić człowiek, który nie umie się zmotywować do pracy zdalnej? bo ja tylko z ludzmi umiem pracować

~ania23

gorzej jak pracodawca nie da laptopa a teraz sprzęt jest dużo droższy niż np. rok temu, praca zdalna to też wydatki