Nieodwracalne zmiany na rynku pracy już są faktem

Image

Polski rynek pracy już nigdy nie będzie taki sam. Pandemia zmieniła stosunek pracodawców do pracowników wykonujących swoje zadania zdalnie. Co spowodowało taką zmianę nastawienia? Dlaczego nagle pracownicy zdalni stali się cenni? A może pracodawcy nie mieli wyboru?

Pracodawcy docenili pracę zdalną.

Pandemia wymusiła na wielu z nas pracę zdalną. Praktycznie każdy, kto tylko mógł przeniósł się do sieci. Pracodawcy z początku sceptyczni do takiego przebiegu spraw nagle odkryli, że dobrze zmotywowany pracownik wykonuje swoje zadania tak samo dobrze jak w biurze, a korzyści z takiego przebiegu sprawy jest wiele.

Po pierwsze oszczędności na powierzchni biurowej. Firmy masowo rezygnują z wynajmu części biur i jak mówią – nie wrócą już do starych nawyków. Pracownicy mogą zmieniać się rotacyjnie w pracy stacjonarnej a jak się okazało ich wydajność przy sprawnym zarządzaniu zadaniami online jest porównywalna lub nawet lepsza niż przed wybuchem pandemii przy pracy stacjonarnej.

Po drugie okazało się, że część pracowników jest bardziej zmotywowana przy pracy zdalnej niż stacjonarnej. Zadania są realizowane na czas a wydajność nie spadła a czasami nawet wzrosła.

Powiększył się rynek pracy.

Dotychczasowe lokalne zawody typu księgowość, obsługa administracyjna, kadry, płace itp. nagle stały się zawodami zdalnymi bez znaczenia na odległość od biura. E-teczka, programy do archiwizacji dokumentów i obiegu zdalnego poprawiły zarządzanie i dostęp do pracy z każdego miejsca na Ziemi. W efekcie część zawodów wykonywanych do tej pory wyłącznie stacjonarnie przeniosła się do sieci internetowej. Ten stan rzeczy ma również kolosalny wpływ na samo poszukiwanie pracy. Zawody lokalne stały się ogólnopolskimi. Nikomu już nie przeszkadza, że np. osoba od naliczania wynagrodzeń mieszka w Gdańsku a pracuje dla firmy z Krakowa. Wizyty w biurze raz na tydzień, czy też rzadziej zupełnie wystarczają do płynnego zarządzania pracownikami i zadaniami. Resztę zadań można wykonać zdalnie.

Co przyczyniło się do zmiany na rynek online?

Głównym powodem rewolucji w pracy jest oczywiście pandemia i przeciwdziałania jej skutkom, ale zmiana nie mogłaby nastąpić bez rozwoju narzędzi i technologii. Szybki Internet, dostęp do komputerów oraz narzędzi, które często można używać zupełnie za darmo spowodowało, że praca zdalna nie stanowi żadnego problemu. Jak grzyby po deszczu pojawiły się nowe metody komunikacji a stare zostały udoskonalone. Mamy do dyspozycji całą gamę narzędzi do komunikacji i pracy w grupach (np. Skype, Zoom, WebEx, Slack, Google Hangouts, Messenger, ClickMeeting), współpracy z klientem (Showly, Miro, Redmine), wymiany plików I dokumentów (Google Drive, WeTransfer), zarządzanie projektami (Asana, ClickUp, MeisterTask, Trello, OpenProject) i wiele innych.

A co z osobami, które nie mogą pracować zdalnie?

Niektórzy lubią pracować stacjonarnie i tych nie ma co na siłę zmieniać. Reszta osób może zaakceptować swoją sytuację lub się przebranżowić. Co możesz zrobić, jeśli chcesz pracować zdalnie? Na początek znajdź coś co cię interesuje i czy możesz zająć się online. Nie da się zostać głównym księgowym w tydzień, ale możesz zrobić kurs z marketingu online, nauczyć się np. SEO, przykładowo: https://westom.pl/szkolenia/kurs-seo-od-podstaw/, czy też zostać copywriterem. Wszystko zależy od Twoich predyspozycji. Możliwości masz wiele, darmowych szkoleń i kursów jest cała masa, ale nikt nie poświeci czasu na naukę za Ciebie.

Dom czy biuro? A może praca mieszana?

Prawdopodobnie nigdy nie wrócimy do dawnych nawyków. Pracodawcom opłaca się trzymać część załogi zdalnie a pracownicy mają oszczędzają czas na dojazdy a nawet na śniadanie i prysznic, które mogą odłożyć. Domownicy cieszą się, że jesteś w domu, zwierzęta są nakarmione i nie siedzą same, mieszkanie jest bezpieczne. Wszystko pod warunkiem, że masz warunki do pracy zdalnej i lubisz siedzieć w domu. Praca online sprawdza się gdy masz np. osobny pokój, komputer do dyspozycji, potrafisz się motywować do wykonania zadań i nie brakuje ci obecności innych.

Wiele osób nie wyobraża sobie siedzenia w odosobnieniu. Potrzebują bodźców w postaci innych osób. Rozmów, wspólnej kawy, spotkań i dyskusji bez środków łączności.

Problemem z pracą zdalną mają osoby, które mają kłopoty z koncentracją i wykonywaniem zadań na czas. Brak kontroli powoduje, że zamiast zajmowaniem się pracą przeglądają Facebooka, włączają grę lub oglądają TV. Niestety takie osoby nawet jeśli chcą pracować w domu pracodawcy powinni przenosić do biur.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Infra

Tu chodzi głównie o alienację i niszczenie relacji międzyludzkich. Taką jednostką można bardzo łatwo sterować. Jeśli wprowadzi się do tego pieniądz elektroniczny, to będzie chodzić jak na smyczy ze strachu żeby jakiś urzędnik nie odłączył jej z systemu. Zobaczcie sobie na y.o.u.t.u.b.e. dokument Chiny przejmują świat. Jak myślicie za ile lat tak samo będzie u nas?

~solek

a co ma zrobić człowiek, który nie umie się zmotywować do pracy zdalnej? bo ja tylko z ludzmi umiem pracować

~ania23

gorzej jak pracodawca nie da laptopa a teraz sprzęt jest dużo droższy niż np. rok temu, praca zdalna to też wydatki