Ergonomia miejsca pracy – czym musi się wyróżniać idealne biurko?

Image

Bez względu na to, czy odrabia się zadania domowe, czy wykonuje zawodowe obowiązki – biurko to podstawowa i najważniejsza przestrzeń robocza, z której każdego dnia korzystają mali i duzi użytkownicy.

Skoro stanowi standardowe wyposażenie, niezbędne do wykonywania szeregu obowiązków, warto zadbać o to, żeby było idealnie dopasowane do wszystkich potrzeb. Jak zatem wybrać idealne biurko? Poniżej prezentujemy cztery, praktyczne porady, na co zwracać szczególną uwagę.

Dopasowane do konkretnych obowiązków

Biurka bywają mocno zróżnicowane pod względem kształtu i wielkości. Zanim zaczniemy zatem poszukiwania, warto dokładnie określić indywidualne potrzeby oraz odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego tak naprawdę mamy zamiar wykorzystywać ten praktyczny mebel.

Inaczej bowiem wyglądają biurka do prac kreślarskich, a inaczej przeznaczone do intensywnej pracy przy komputerze. Wybór odpowiedniego modelu wpływa na późniejszy komfort pracy oraz dostępną przestrzeń roboczą.

Na właściwie dopasowanym biurku mieszczą się wszystkie potrzebne sprzęty (np. komputer, dodatkowy ekran, tablet) oraz akcesoria (notatniki, dokumenty oraz przybory do pisania). Dzięki temu ma się zawsze wszystko pod ręką, co znacznie skraca czas potrzebny na wykonywanie poszczególnych zadań.

Kształt biurka a zdrowie

Biurka, które oferuje choćby sklep meblowy iHome24.pl, przybierają mocno zróżnicowane formy. Ich wielkość dopasowuje się, jak to wcześniej stwierdziliśmy, do typu wykonywanych zadań, ale także do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Biurko musi być szyte na miarę, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo codziennej pracy. Wysokość biurka ma pozwalać na wygodne siedzenie w pozycji wyprostowanej, z nogami równo opartymi na podłodze. Chroni to przed pojawieniem się rozmaitych problemów zdrowotnych.

Nieprawidłowa postawa podczas siedzenia przy biurku prowadzi bowiem do obniżenia koncentracji, spadku wydajności działania, a niekiedy również do poważnych dolegliwości bólowych i wielu, przewlekłych schorzeń kręgosłupa. Lepiej zatem przeciwdziałać, niż później leczyć.

Jakość wykonania biurka do domu i biura

Biurko to mebel, z którego korzysta się najczęściej każdego dnia przez kilka godzin. Warto zatem zdecydować się na model wysokiej jakości, wykonany z trwałych materiałów. Szczególną popularnością cieszą się niezmiennie solidne konstrukcje drewniane lub metalowe.

Zastosowanie do produkcji mebli surowców odpornych na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne działanie czynników zewnętrznych (zmiany temperatury, wilgotności oraz promieniowanie UV) sprawia, że potrafią przetrwać w dobrej kondycji długie lata wzmożonego użytkowania.

Styl mebla a wystrój pomieszczenia

Gdy już dobierzemy odpowiedni kształt i wielkość, a także znajdziemy produkt satysfakcjonującej jakości, powinniśmy zwrócić uwagę na walory estetyczne biurka.

Meble tego typu stanowią jeden z większych elementów wyposażenia wprowadzanych do pokoju dziecięcego lub domowego gabinetu. Powinny być zatem spójne wizualnie z pozostałymi sprzętami, tworząc przyjemną dla oka przestrzeń.

Z kolei biurka wykorzystywane w biurach niejednokrotnie wpisują się w identyfikację wizualną całej firmy, stając się po części jej wizytówką. Stąd ich styl i kolorystyka mają także olbrzymie znaczenie.

Idealne, nowoczesne biurko do domu lub biura

Wybór solidnego i praktycznego biurka do domu lub biura potrafi być wyzwaniem. Lepiej jednak dobrze się do tego przygotować, poświęcić nieco czasu na przygotowania i podjąć świadomą decyzję – dla dobrego samopoczucia, zdrowia oraz dbałości o walory wizualne przestrzeni do pracy i życia.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =