Jak poprawić swoją zdolność kredytową

Image

Brak odpowiedniej zdolności kredytowej wielu z nas uniemożliwia zaciągnięcie kredytu, na szczęście istnieje kilka sposobów które umożliwiają nam poprawę tego istotnego parametru.

Brak odpowiedniej zdolności kredytowej wielu z nas uniemożliwia zaciągnięcie kredytu, na szczęście istnieje kilka sposobów które umożliwiają nam poprawę tego istotnego parametru.

Definiując pojęcie zdolności kredytowej, powiemy, że jest to zdolność osoby która ubiega się o zobowiązanie finansowe do jego spłaty wraz z odsetkami w terminie wyznaczonym rzez bank w umowie. To jeden z najważniejszych warunków, jakie musi spełniać osoba która chce skorzystać z dodatkowego zastrzyku pieniędzy od banku bądź firmy pożyczkowej.

Co bank bierze pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej?

Obliczając zdolność kredytową bank bierze pod uwagę różne dane, m.in. wysokość miesięcznych dochodów, obciążenia spłacanych pożyczek, kredytów, kart kredytowych czy opłacania, np. czynszu, abonamentu itp. Bank zestawia wszystkie nasze wydatki z dochodami i w ten sposób uzyska obraz tego, czy będziemy rzetelnym klientem. Jak się jednak okazuje każdy bank stosuje własny system badania zdolności kredytowej, dlatego też jedna osoba może uzyskać zupełnie inne oferty w kilku różnych bankach. Im lepiej wypadniemy w ocenie, tym możemy liczyć na wyższy kredyt, oraz dogodniejsze warunki jego udzielenia, a często nawet niższą marżę.

Jak stać się wiarygodnym klientem dla Banku?

Jeżeli chcemy stać się dla banku bardziej wiarygodnym klientem, powinniśmy zastosować się do kilku istotnych zasad. Po pierwsze duże znaczenie ma liczba zobowiązań finansowych im mniej obciążony będzie nasz domowy budżet, tym mniejsze ryzyko dla banku, że staniemy się niewypłacalni. Rozwiązaniem może być wówczas konsolidacja kilku kredytów czy pożyczek w jedną, pozwoli to zmniejszyć comiesięczną ratę. Przy okazji wnioskowania o kredyt gotówkowy, powinniśmy również przyjrzeć się naszym domowym wydatkom i przeprowadzić redukcję tych, które są nam zbędne.

Wyższą zdolność kredytową możemy uzyskać jeśli dołączymy do zaciągnięcia zobowiązania inne osoby z wyższymi dochodami, np. rodziców.

Ze względu na wysokość spłacanych rat zdecydowanie pomocne może okazać się wybranie dłuższego okresu spłaty i rat równych, a nie malejących. Kolejnym czynnikiem poprawiającym naszą zdolność może być przedstawienie dodatkowych źródeł dochodu niż jedna praca, może to być najem mieszkania.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =