Nie żyje ceniony trener Czesław Palik
- Opublikowano: 29 Czerwca 2026
- Autor: kbm
Czesław Palik miał 78 lat. Ze Stalówką związany był przez dłuższy okres. Zapadł w pamięci kibiców i środowiska sportowego.
W Stali był trenerem (od 1 lipca 2002 do 25 czerwca 2003 oraz od 14 stycznia 2004 do 12 maja 2004 oraz od 22 sierpnia 2019 roku do 26 sierpnia 2019 roku), koordynatorem sportowym (od 27 lutego 2019 do 30 czerwca 2019), a także asystentem trenera (od 1 lipca 2019 roku do 22 sierpnia 2019 roku).
Czesław Palik urodził się 9 maja 1948 roku w Krakowie. Swoją piłkarską drogę rozpoczynał w Cracovii, której był wychowankiem. W 1966 roku wraz z krakowskim klubem wywalczył wicemistrzostwo Polski juniorów.
W seniorskiej karierze reprezentował barwy kilku klubów, m.in. Dunajca Nowy Sącz oraz Korony Kielce. W latach 70. należał do zespołu Korony, który wywalczył awans do II ligi, zapisując ważną kartę w historii kieleckiego futbolu.
Po zakończeniu kariery zawodniczej, w sezonie 1980/1981, rozpoczął pracę szkoleniową. Uprawnienia trenerskie zdobył w Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Już w 1981 roku, jako trener młodzieżowej reprezentacji Kieleckiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, odniósł pierwszy znaczący sukces, zdobywając w Szczecinie Puchar Michałowicza.
Przez kolejne lata prowadził wiele klubów z różnych szczebli rozgrywkowych. Pracował m.in. w: Błękitnych Kielce, Bucovii Bukowa, Granacie Skarżysko- Kamienna, Hetmanie Zamość, Koronie Kielce, Wawelu Kraków, Okocimskim KS Brzesko, Stali Stalowa Wola oraz KSZO Ostrowiec Świętokrzyski.
Największy sukces w jego karierze szkoleniowej przyszedł w 1997 roku. Prowadzony przez niego KSZO Ostrowiec Świętokrzyski wywalczył historyczny awans do I ligi – pierwszy taki sukces klubu i zarazem pierwszą promocję świętokrzyskiej drużyny na najwyższy szczebel rozgrywek w Polsce.
10 września 2010 roku objął stanowisko trenera Skawinki Skawina. Do pracy szkoleniowej wrócił również w sierpniu 2019 roku, kiedy po odejściu Pawła Wtorka został tymczasowym trenerem Stali Stalowa Wola. Funkcję tę pełnił od 22 do 26 sierpnia 2019 roku.
Przez kilkadziesiąt lat działalności trenerskiej Czesław Palik dał się poznać jako szkoleniowiec z ogromnym doświadczeniem, który wychował wielu zawodników i pozostawił trwały ślad w historii polskiej, a szczególnie świętokrzyskiej i podkarpackiej piłki nożnej. W ostatnich latach mieszkał w Krakowie.
foto: fb Czesław Pawlik


Wasze komentarze (4)
~Arcybiskup
30 Czerwca 2026 09:31:35
wystarczy popatrzeć na daty ile razy próbował uczyć naszych debilów decydentów jak się powinno grać ,ale jak zwykle nie chcieli go słuchać, też bym prędzej umarł niż debila nauczył.
~Erikson
29 Czerwca 2026 17:05:33
"Pan Trener Czesiu Palik". Spoczywaj w spokoju.
~Felek
29 Czerwca 2026 16:27:40
Panie redaktor masz słabe rozeznanie bo w Stali Stalowa Wola był trenerem pierwszym razem od lipca 1999 do wrzesnia 2001.Trzeba znać historie.
~Paweł
29 Czerwca 2026 15:22:15
R.I.P ????????️
Dodaj swój komentarz