Arkadia przejdzie ekspertyzę techniczną. Czy jest szansa na rozbudowę obiektu?
- Opublikowano: 3 Czerwca 2026
- Autor: kbm
- Źródło: Fot. archiwum
Ponad 100 tys. zł trzeba będzie wydać na wykonanie inwentaryzacji budowlanej oraz ekspertyzy technicznej i ekspertyzy wykonalności budynku Arkadii w Stalowej Woli. Dokonanie tych prac pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy możliwa jest rozbudowa obiektu zgodnie z wcześniejszymi planami. Zielone światło na to dali radni.
W 2024 roku miasto kupiło od PSS Społem budynek Arkadii. Zgodę na zakup tego obiektu wyraziła wówczas Rada Miasta, która podczas obrad zapoznała się z planami dotyczącymi jego przyszłości. Już wtedy mówiono, że Arkadia będzie uzupełniać przestrzeń Miejskiego Domu Kultury o nowe funkcje kulturalno- społeczne. Przedstawiono również wizualizację pokazującą jak może zmienić się obiekt.
Podczas ostatniej sesji Rady Miasta radny Damian Marczak spytał, czy potrzebne jest wydanie ponad 100 tys. zł na taki cel. Przypomniał, że radnym prezentowano już szczegółowe założenia rozbudowy obiektu, skąd więc potrzeba przeznaczenia dodatkowych środków.
Jak wyjaśnił prezydent, miasto do tej pory nie zleciło opracowania koncepcji dotyczącej Arkadii. Prezentowano jedynie wizje architektoniczne oraz wizualizacje ukazujące możliwe zagospodarowanie całego placu, przekształcenie przestrzeni, podniesienie obiektu, dobudowę dodatkowej kondygnacji oraz wykorzystanie dachu Arkadii. Przyznał, że były to interesujące propozycje, jednak miały one wyłącznie charakter poglądowy i nie stanowiły gotowej koncepcji realizacyjnej.
- Teraz, na podstawie tego spojrzenia, wizji rozbudowy, modernizacji Arkadii, będziemy wykonywali koncepcje techniczne, które będą poprzedzone przede wszystkim ekspertyzą techniczną budynku. Takie ekspertyzy były wykonywane na części bloku mieszkalnego Sierpnia 11 (pershing), natomiast nie były wykonywane na budynku samej Arkadii pod względem nośności budynku i możliwości jej rozbudowy pod względem technicznym- mówił podczas sesji prezydent Lucjusz Nadbereżny.
Miasto będzie ubiegać się o środki norweskie na ten cel. Warto zaznaczyć, że właśnie z podobnego programu, finansowanego ze środków norweskich, realizowana była modernizacja wnętrza Miejskiego Domu Kultury.
- Zasady modernizacji są podobne, budżet jest podobny i również ekspertyza oraz koncepcja techniczna, które będą zlecane w tym zakresie, rozstrzygną, czy w budżecie możliwym do pozyskania ze środków norweskich będziemy mogli wykonać tę wizję, która była przedstawiana na wizualizacjach wykonywanych przez architektów- mówił prezydent.


Wasze komentarze (24)
~arriss
5 Czerwca 2026 14:20:09
Najlepszy interes na tym to zrobił PSS. Pozbył się budynku z "przyjaznym i cichym sąsiedztwem". Miasto wyszło na tym interesie jak z hotelem Hutnik. Nikt nie chce kupić i nie wiadomo co z nim zrobić.
~arriss
5 Czerwca 2026 14:26:40
Zapomniałem dodać, że pozbył się budynku z brakiem miejsc parkingowych i z fatalnym dojazdem.
~hmm
5 Czerwca 2026 09:34:21
Ktoś chce zrobić skok na kasę?
~Gienek
4 Czerwca 2026 23:03:05
Ale jaja, ale jaja!
~Piwofil
4 Czerwca 2026 12:20:29
Głowo daj rozum!
~STW
4 Czerwca 2026 11:55:44
No to obudzili się w porę. To co wyprawia się w tym mieście, to przechodzi ludzkie pojęcie!
~Smoliwąs
4 Czerwca 2026 11:22:52
Zamknęli tak strategiczną drogę dla miasta, a chrzanią się tak z jednym miejskim lokalem!
~Urzędas
4 Czerwca 2026 12:00:11
Skoro już nie ma tam drogi, to może w tym budynku zrobić stację metra?
~Irek
4 Czerwca 2026 09:38:50
Już wiadomo co będzie robiło następnych 5 prezydentów lub burmistrzów miasta - spłacało gigantyczny dług Nad.bere.żnego, który właśnie przekroczył pół miliarda złotych ! Na 500 milionów już zadłużył miasto ten oszołom i dalej snuje dziecinne megalomańskie wizje wielkiej aglomeracji na gruntach wsi Pławo.
~Ewka
4 Czerwca 2026 10:57:03
Że spółkami miejskimi i deficytem bieżącym jest dużo więcej. Ponad 700 mln zł
~Architekt
3 Czerwca 2026 22:31:42
Droga dojazdowa zlikwidowana, więc po co trzymać tego gniota. Nikt nie zainwestuje swoich pieniędzy w lokalu z dostępem drogą powietrzną. Wyburzyć, zasadzić ze dwa drzewa, resztę zabetonować i po sprawie!
~Edziu
3 Czerwca 2026 21:27:51
Może w 1 kolejności zrobić coś z Perszingiem i zawartością. Chociaż to wyborcy PiS to zostaną na wieki. Referendum w sprawie odwołania Nadbereźnego przeprowadzić w Mieście.
~Olo
3 Czerwca 2026 20:22:41
Nadbereżny cytując Twoje słowa "bez łaski" Stalowa Wola nie potrzebuje kolejnego budynku, chyba że sam zapłacisz za wszystko, ze swoich pieniędzy. I jak teraz Nadbereżny się czujesz?
~Verti
3 Czerwca 2026 20:15:33
Płyta główna przy MDK-u zrobiona. W przypadku kolejnych prac związanych z modernizacją budynku byłej Arkadii musi tam wjechać ciężki sprzęt budowlany i co? Cały plac przed MDK do rozwalenia? Najpierw trzeba myśleć, a potem robić. Czy ktoś z beneficjentów modernizacji placu godzi się na to?
~tutejszy
4 Czerwca 2026 21:57:59
Tak być musi!!! Rada "klepnęła " w 100 lub prawie - procentach :ZA". Ponadto zgłosili się chetni do takiej roboty, więc wykonać trzeba. Ma sie rozumieć - trzeba. Będzie co świętować.
~Stanley
3 Czerwca 2026 19:28:53
Lepiej niech ta władza pisowska nie bierze się za ten remont będzie trwał latami jak ten w MDK.
~Gienio
3 Czerwca 2026 15:00:19
Za ZUS się weźcie sprawy trwają po kilka lat nieroby okropne ????
~Aga
3 Czerwca 2026 13:56:00
Nie lepiej na plebanie ?
~Login
3 Czerwca 2026 12:58:06
A ja mam inną propozycję . Przy lawinowym wzroście " niezbędnych " miastu urzędników różnego szczebla należałoby rozważyć możliwość przerobienia Arkadii na biura . Już teraz w budynkach przy ulicy Wolności , w byłej dyrekcji Huty i prawdopodobnie w Mostostalu jest taki ścisk urzędników że muszą pracować po dwoje w jednym pokoju ! Nie stać miasta żeby uczynić im warunki pracy na dużo lepsze ? Dać każdemu z nich po jedynym pokoju plus dodatkowe pomieszczenie dla sekretarki i będą naprawdę mieć warunki pracy jakie powinien mieć urzędnik państwa w XXI wieku .
~Darek
3 Czerwca 2026 14:13:57
Bedzie coraz wiecej darmozjadow,jeszcze beda pracowac w godzinach nadliczbowych jak np.w ZUS to jest chore
~hehe
4 Czerwca 2026 09:28:43
A co chcesz robić jak z powodu zielonego ładu likwidowany jest przemysł. możesz być tylko urzędnikiem.
~Pawelek
3 Czerwca 2026 12:48:29
Czy potrzebne nam zielone tarasy na arkadii? Na pewno kupe kasy będzie to kosztowało. To samo rozbudowa MDK, tam jest sporo pomieszczeń naprawdę potrzebne sa kolejne? niech ten obiekt na siebie zarabia.
~beka
3 Czerwca 2026 10:54:06
Dramat. To chyba najpierw powinno się zrobić ekspertyzę w jakim stanie jest budynek a później wydawać kasę na wizualizację jak budynek można przerobić wiedząc o stanie technicznym. Ten pseudoprezydencik powinien szanować nasze podatki a ma to gdzieś. Sam zarabia fortunę a nieswoje łatwo się marnuje.
~beczka
3 Czerwca 2026 12:30:01
Przecież koszt wizualizacji jest nieporównywalnie mniejszy od ekspertyzy. Na samym początku musi być pomysł na zagospodarowanie i wtedy może zapaść decyzja czy jest sens robić ekspertyzę. Twoim zdaniem lepiej wydać 100 tysięcy (Z PUBLICZNYCH ŚRODKÓW!!) a później zastanawiać się co z tym zrobić?
Dodaj swój komentarz