Pastelowe kolory budzą dyskusję. Mieszkańcy wybierają mural antysmogowy
- Opublikowano: 1 Czerwca 2026
- Autor: kbm
W ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego przy ul. Hutniczej powstanie mural antysmogowy. Mieszkańcy mogą wybrać jeden z trzech przygotowanych projektów. Czy któraś z propozycji przypadła Wam do gustu?
22 grudnia 2025 roku rozstrzygnięto głosowanie w ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego oraz Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Miasta Stalowej Woli. Głosowanie odbywało się w dniach 8– 19 grudnia 2025 roku. Pomysły zgłaszali sami mieszkańcy. Wśród propozycji znalazły się m.in.: kino samochodowe, murale, zielone punkty kontrolne, pikniki i warsztaty, potańcówki i koncerty, zielone przestrzenie oraz defibrylatory w przestrzeni publicznej.
Do realizacji wybrano między innymi mural antysmogowy. Projekt uzyskał 72 głosy poparcia, a szacunkowy koszt jego wykonania wynosi 80 565 zł.
Plenerowy obraz powstanie na ścianie trybuny piłkarskiej od strony ul. Hutniczej. Do jego wykonania zostaną użyte specjalne farby fotokatalityczne, których zadaniem jest wychwytywanie z otoczenia zanieczyszczeń gazowych, takich jak: dwutlenek siarki, tlenek węgla, dym tytoniowy czy tlenki azotu. Farby te nie pozwalają jednak na uzyskanie intensywnych kolorów, dlatego projekty utrzymane są w stonowanej, pastelowej kolorystyce. Internauci, którzy komentowali przedstawione wizualizacje, zwracali uwagę właśnie na ich mało wyraziste barwy.
Farby fotokatalityczne, którymi będzie malowany mural, mają ograniczoną paletę barw. Dlatego kolorystyka jest mniej intensywna i ograniczona. Po konsultacjach z magistratem oraz SiR-em stworzyliśmy projekt prosty i czytelny, utrzymany w delikatnych, mniej agresywnych kolorach. Zostanie on wykonany inną techniką niż dotychczasowe murale w mieście. Z naszej strony obiecujemy, że ściana będzie prezentowała się znacznie lepiej niż obecnie– przekonuje ekipa Osiedlowe Freski.
Projekt zakłada stworzenie muralu wpisującego się w charakter Stalowej Woli. Kompozycja ma harmonizować z otoczeniem, pobliskim lasem i obiektami sportowymi, a jednocześnie przedstawiać w prostych formach miasto oraz jego mieszkańców uprawiających różne dyscypliny sportu i aktywności fizyczne.
Głosowanie na jeden z trzech projektów trwa do 5 czerwca 2026 roku. Wybierzcie propozycję, która najbardziej przypadła Wam do gustu.
Zagłosować nad projektami można TUTAJ


Wasze komentarze (12)
~Majola
2 Czerwca 2026 11:21:18
Jprdl ale przepał publicznego grosza. Co to za szczęśliwiec tak tutaj nam ładnie wygrał?
~Asad
1 Czerwca 2026 16:35:32
80 tys.? To ile ten mural pochłonie zanieczyszczeń i jak długo ta farba będzie działać? Przecież to ekosciema, jak te zielone przystanki ( fakt ładne, ale ile to pochłonie smogu?) wycina się kilkudziesiecioletnie drzewa a w zamian sadzi patyki...
~Norbert
1 Czerwca 2026 16:09:49
Podobne do siebie te projekty i chyba pierwszy jest najlepszy. Proste i bez wodotrysków
~Andrzej
1 Czerwca 2026 15:53:31
Zdecydowanie mural nr 1 !
~mieszkaniec
1 Czerwca 2026 15:34:16
Zupełny brak życia w każdej z tych propozycji. Czy my mieszkamy w smutnym mieście?
~Horacy
1 Czerwca 2026 14:37:22
Oszpecą trybunę byleby wydoić kasę z UE. Tak rządzi miastem pisowsko-kibolska klika.
~Duchovny
1 Czerwca 2026 11:37:59
Te koszmarne i beznadziejne propozycje pokazują stan umysłu infantylnego lewackiego dzieciaka pełniącego funkcję prezydenta nszego miasta.
~Dandiee
1 Czerwca 2026 11:13:29
Kicz kiczem pogania. Nie chcemy tego na naszej stalówce! To ze przedstawili projekty to nie znaczy ze macie je przyjąć! Słyszycie wy tam z SiRu? Zarządca może się sprzeciwić temu i nakazać przygotowanie czegoś ładniejszego lub zrezygnować z takich bohomazów. Forsa w błoto. Jak ma farba pochłaniać jakieś substancje, choć brzmi to jak jakieś magiczne sztuczki, to lepiej zamalować w jednym kolorze lub w logo Stalówki. Takie kicze to stawiajcie sobie na przedszkolach.
~Mustafa
1 Czerwca 2026 11:10:19
skoro ma pokazywać aktywności to nie pokazuje, na trybunie piłkarskiej to chyba powinno pokazywać aktywności związane z PCPN, jakieś mecze, bramki, piłka, a tam to takie aktywności z d...py uliczne... Grafika koszmarna, okropnie to brzydkie, z czego tu wybierać? Nie wybieram bo to wybór między złym a bardzo złym projektem. I tyle kasy na takie smarowidło??
~Ally
1 Czerwca 2026 11:06:50
Nie podoba mi się, płaskie rysunki jak u przedszkolaka z kolorowanki dla dzieci, tu nie ma co wybierać, murale do poprawy, może jakiś zdolny artysta by to ogarnął, bo to tutaj to dramat. Poza tym tłumaczenie OF do bani, to nie można dorzucić zwykłej farby do tego żeby zrobić głębię, żeby cieniowanie jakieś było. To coś zaszpeci tylko
~foxxxx
1 Czerwca 2026 10:14:49
Kolory faktycznie blade, ale cos tutaj by sie bardziej zwiazanego ze Stalowka przydało
~twoj_stary
1 Czerwca 2026 10:00:10
mural antysmogowy? dzisiaj pierwszy czerwca a nie kwietnia
Dodaj swój komentarz