Zmarł znany lekarz Ryszard Napierała. Opracował metodę leczenia znaną dziś pod jego nazwiskiem
- Opublikowano: 25 Maja 2026
- Autor: kbm
W wieku 79 lat zmarł Ryszard Napierała. Przez 25 lat był ordynatorem jednego z oddziałów stalowowolskiego szpitala.
Ryszard Napierała był cenionym ginekologiem, urodzonym i związanym ze Stalową Wolą. W latach 1990– 2015 pełnił funkcję ordynatora Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. Z placówką związany był od 1970 roku, kiedy po ukończeniu studiów medycznych w Lublinie rozpoczął tam pracę. Początkowo pracował na różnych oddziałach oraz w Pogotowiu Ratunkowym. Asystując przy zabiegach chirurgicznych, zdobywał cenną wiedzę i doświadczenie, które później wykorzystywał jako ginekolog i chirurg operujący na oddziale.
Ten utalentowany lekarz zapisał się w historii medycyny jako autor innowacyjnej metody repozycji narządu rodnego, polegającej na jego plastyce. Metoda ta została nazwana jego nazwiskiem i do dziś funkcjonuje jako metoda doktora Ryszarda Napierały.
Ryszard Napierała pomógł przyjść na świat dziesiątkom tysięcy dzieci. Poza pracą jego wielką pasją było lotnictwo. Często bywał na lotnisku w Turbi, posiadał nawet własny samolot. Kochał również operę. Wraz z grupą pasjonatów potrafił wyjechać na drugi koniec Polski czy za granicę, by na żywo słuchać występów wybitnych artystów.
Na emeryturę przeszedł w maju 2015 roku, po 45 latach pracy zawodowej. Mimo to nadal wspierał pacjentki swoją wiedzą i doświadczeniem, pracując w szpitalu na pół etatu. Warto podkreślić, że w czasie, gdy był ordynatorem, nie odnotowano ani jednego przypadku śmierci kobiety z powodu powikłań ciąży, porodu czy połogu. Wykonywane przez niego operacje nierzadko ratowały kobietom życie.



Wasze komentarze (20)
~krystyna
27 Maja 2026 11:45:05
Wspaniały lekarz. Naście lat temu operował mnie. Operacja się powiodła. Miły i serdeczny. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie
zmarek
26 Maja 2026 13:30:56
Widzę że same pochwały dla pracy tego św pamięci lekarza, opowiem wam moja historie. Żona dwa tygodnie po terminie i układ pośladkowy, łożysko zaczyna obumierac, rano przez jednego z dyżurnych lekarzy dostaje powiadomienie o pilnej cesarce. Jakiś czas później na oddziale zjawia się św pamięci dr Napierała i mówi nie, nie cesarki narazie nie będzie czekamy...? Na drugi dzień cesarka rano zrobiona.
~bojar
25 Maja 2026 22:56:30
Lekarz na pewno wspaniały ale jego żona wezwała go do siebie. Trochę za wcześnie bo jeszcze z 10 wiosek mógł żyć. Niestety albo stety nie zbadane są wyroki boskie. Amen.
~Doris
25 Maja 2026 21:50:14
Był wspaniałym lekarzem ginekologiem ,był przyjacielem kobiety rozumiał ,że wizyta u ginekologa jeszcze w latach 1984 była taka krepujacac dla kobiety ,ale w gabinecie p.doktora nigdy sie nie czuło skrepowania zawsze ze spokojem wytłumaczył co sie dzieje uspokoił.Żegnamy p.doktora
~Wanda
25 Maja 2026 21:26:20
Wielki smutek i żal Wspaniały lekarz dzięki któremu żyje.RIP
~Sofia
25 Maja 2026 21:06:48
Wspaniały lekarz, bardzo mi i mojej rodzinie ( kobietom) pomógł przy porodach, dziękuję doktorze ,spoczywaj w spokoju
~and
25 Maja 2026 19:57:03
Fantastyczny lekarz z misją niesienia pomocy potrzebującym. Pamiętam jak 15 lat temu towarzyszył mojej żonie w wyjeździe do kliniki lubelskiej, do jednego ze znanych profesorów medycyny. Pojechał choć nie musiał, bezinteresownie, ot tak z potrzeby serca i dobrego samopoczucia pacjentki. Był posiadaczem wielkiej empatii a przy tym obdarzony celnym żartem, barwnym humorem, po prostu dobry Człowiek. Był lekarzem wielkiej troski o pacjenta. Przez kilka lat prezesował Aeroklubowi Stalowowolskiemu. Odpoczywaj Ryszardzie snem wiecznym. Pamięć o Twoich uczynkach przetrwa w nas po wsze czasy!
~Mirek
25 Maja 2026 17:52:46
~Obiektywnie, jeśli jesteś pozbawiony współczucia i empatii do innych to nie otwieraj pyska by inni nie wiedzieli żeś nierozumny tępak. Nawet niektóre zwierzęta okazują empatię w stosunku do śmierci swoich w stadzie. Tak ~Obiektywnie.
~STALOWIACZEK
25 Maja 2026 14:58:59
Wieczne odpoczywanie racz u dać Panie
~Ola
25 Maja 2026 14:25:49
Mnie też uratował życie, za to mu będę wdzięczna !
~Bogumiła
25 Maja 2026 14:08:52
Doświadczony Wspaniały lekarz . Prowadził ciążę i narodziny mojego upragnionego syna.Wyrazy współczucia dla Rodziny...
~Jana
25 Maja 2026 13:39:47
Uratował mnie , żyję i mam dzieci , teraz nawet wnuki . Dziękuję Doktorze. Spoczywaj w pokoju.
~Pacjentka
25 Maja 2026 13:34:43
Wspaniały człowiek. Wieczne odpoczywanie. Pokój jego duszy.
~Obiektywnie
25 Maja 2026 11:34:08
Każdy kto się urodził i komu pomógł przyjść na Ten świat ów lekarz, musi odejść... To, że zmarł to nic nadzwyczajnego.
~xyz
25 Maja 2026 12:19:50
troche empatii
~papaweł
25 Maja 2026 16:39:01
obiektywnie to ty nic nie potrafisz
~jzm
25 Maja 2026 11:29:41
Odbierał moje dziecko, wszystko super
~Mama
25 Maja 2026 11:19:17
Uratował mnie w wieku 20 lat. Wspaniały lekarz!
~Ala
25 Maja 2026 10:45:47
Cudowny lekarz dzięki niemu żyje moja córka w ostatniej chwili podjął decyzję natychmiastowej cesarki. Pokój jego duszy.
~Pacjent
25 Maja 2026 10:29:21
Wspaniały lekarz.Uratowal mi życie.Dziekuje doktorze.
Dodaj swój komentarz
W tym artykule komentarze ukażą się po akceptacji moderatora.