Odsłonięto pomnik upamiętniający historię Wojska Polskiego i tradycję oręża polskiego

  • Opublikowano: 20  Maja  2026
  • Autor: kbm
  • Źródło: Powiat Stalowowolski / Gmina Pysznica
Odsłonięto pomnik upamiętniający historię Wojska Polskiego i tradycję oręża polskiego
  • Przejdź do komentarzy 10
  • Udostępnij

W Jastkowicach odbyła się uroczystość odsłonięcia Pomnika upamiętniającego historię Wojska Polskiego i tradycję oręża polskiego w Jastkowicach. W wydarzeniu uczestniczyli mieszkańcy, przedstawiciele środowisk patriotycznych, delegacje instytucji, a także reprezentanci władz samorządowych i parlamentarnych.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą odprawioną w Kościele Rzymskokatolickim pw. Przemienienia Pańskiego w Jastkowicach. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik usytuowany przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Jastkowicach, gdzie odbyła się dalsza część wydarzenia.

Głównym punktem uroczystości było odsłonięcie Pomnika upamiętniającego historię Wojska Polskiego i tradycję oręża polskiego w Jastkowicach. Monument stanowi wyraz pamięci o żołnierzach oraz mieszkańcach, którzy na przestrzeni lat angażowali się w walkę o wolną Ojczyznę i pielęgnowali patriotyczne wartości.

Na pomniku umieszczono napis: „W hołdzie mieszkańcom Jastkowic walczącym o wolną Ojczyznę w czasie wojny polsko-bolszewickiej, a także na frontach II wojny światowej, w okupowanym przez Niemców kraju i poza jego granicami oraz z komunistycznym zniewoleniem Polski”. Słowa te podkreślają pamięć o lokalnych bohaterach oraz ich poświęceniu na rzecz niepodległości i wolności Polski.

Podczas uroczystości odbył się apel pamięci, oddający hołd wszystkim, którzy służyli Ojczyźnie i walczyli w jej obronie. Następnie delegacje samorządowe, przedstawiciele instytucji oraz organizacji złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarnych. Powiat Stalowowolski reprezentowali Radni Rady Powiatu Stalowowolskiego Kamila Maziarz oraz Rafał Tofil.

Zwieńczeniem wydarzenia była część artystyczna przygotowana przez dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Jastkowicach. Uczniowie zaprezentowali program patriotyczny nawiązujący do historii Wojska Polskiego i pamięci o tych, którzy walczyli o niepodległość kraju. W uroczystości uczestniczyła również Grupa Rekonstrukcyjna Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 39” Jastkowice, która swoim udziałem podkreśliła historyczny charakter wydarzenia.

Uroczystość była okazją do wspólnego oddania hołdu mieszkańcom Jastkowic zaangażowanym w walkę o wolność Polski oraz przypomnienia o znaczeniu pamięci historycznej i lokalnych tradycji patriotycznych.

Oceń artykuł
Aktualna Ocena: 4.0


Wasze komentarze (10)

Dodaj komentarz

21  Maja  2026  11:41:48

WIBRATOR .USK ZDRADZIECKI SZWABSKI MÓZG !!!

21  Maja  2026  09:21:00

Dlaczego mieszkańcy Jastkowic wierni Kościoła Polskokatolickiego nie zostali zaproszeni na tę uroczystość?

21  Maja  2026  08:52:55

W niektórych wpisach widać gołym okiem rozbieżności i to ogromne. Jak więc można mówić cyt.. "...mamy prawdziwych patriotów którzy walczą o Polskę"! Nie można być prawdziwym patriotą i złodziejem, przestępcą jednocześnie! To oczywista sprzeczność by nie powiedzieć że slogan i to mocno zużyty. Zauważam, że owo słowo "patriota" stało się wytrychem w rękach największych złoczyńców współczesnej Polski. Im więcej ma za uszami tym częściej jest określany "patriotą". Wystarczy szerzej otworzyć oczy by zobaczyć tych co niszczyli(nie walczyli!) drugiego człowieka a potem napychali swoje kieszenie publicznym groszem dając nogę przed wymiarem sprawiedliwości. Założenie sobie aureoli niewinności wcale nie oznacza, że jest aniołem. Wręcz odwrotnie. Dlatego zawsze trzeba ważyć każde słowo bo niekiedy ono wypowiedziane wraca jak bumerang.

21  Maja  2026  15:56:42

I w rzeczy samej, masz 100% rację, otóż pojęcie „patriotyzm" jest używane głównie przez szubrawców jakich wymieniłeś w swoim wpisie, a dlatego, że operują oni tym sloganem w stosunku do ciemnego motłochu, nota bene własnego elektoratu, który praktycznie niczym nie odbiega od swoich idoli. Ot i cała smutna prawda. No bo powiedz jak taki jeden z drugim mógł posiąść swój urząd? Ktoś go musiał wybrać, a kto? Taki sam jak on...

21  Maja  2026  07:45:02

A GDZIE CHOĆ WZMIANKA O MANIFESTACJI W WARSZAWIE PRZECIW RUDEMU ZDRAJCY

20  Maja  2026  14:35:11

Patataj Patataj Patataj... Iiihhhhaaahhaaa....

20  Maja  2026  13:26:56

~Wieśniak To między innymi Bolszewikom zawdzięczasz Tą Polskę jaką dzisiaj masz od „Bugu do Odry" 5 lipca 1945 roku: Data uznania Rządu Tymczasowego przez USA i Wielką Brytanię. W tym momencie mocarstwa zachodnie cofnęły uznanie dla polskiego rządu emigracyjnego w Londynie, co przypieczętowało nowy porządek polityczny(!) Ustrój komunistyczny i nową nazwę (Polska Rzeczpospolita Ludowa) ostatecznie usankcjonowano formalnie dopiero kilka lat później – na mocy tzw. Małej Konstytucji z 1947 r. oraz Konstytucji PRL z 1952 roku. Możesz się urobić na rzadko po same pachy Wieśniaku, ale historii nie zmienisz, możesz ją jedynie zaklinać, tak jak to robi Poseł Weber, ale to i tak nic nie da...

20  Maja  2026  15:45:03

I słusznie, motłoch jest za tępy, aby zainteresował się prawdziwą historią Wojska Polskiego, a takie Webery o tym wiedzą i tę ciemnotę wykorzystują.

20  Maja  2026  10:18:14

Aramia Krajowa nie wieszała flagi polskiej na dachu budynku Reichstagu w stolicy Rzeszy Niemieckiej w maju 1945, ale żołnierze Lodowego Wojska Polskiego wraz z żołnierzami Armii Czerwonej, Panie Pośle Weber, musisz się Pan douczyć. Armia Krajowa to twór Tych, którzy we wrześniu '39 uciekli w popłochu z 2RP do Londynu, pozostawiając Naród Polski na pastwę Niemca i Ruskiego, ten drugi choć srogi, ale miał więcej serca niż ten pierwszy. Pan i Panu podobni jesteście pogrobowcami tych „elit 2RP". Co do zniewolenia, to żadnego nie było, był natomiast rok '43 i '45 Jałta i Poczdam- Stalin, Roosevelt i Churchill... Brakuje w Pańskim przemówieniu obiektywnej prawdy historycznej...

20  Maja  2026  13:07:13

Aaron typowy bolszewicki sługus. Zostało po tatusiu i mamusi. Dzięki Bogu mamy prawdziwych patriotów, którzy walczą o Polskę!

Odpowiadasz użytkownikowi

1 + 2 =

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!

1 + 2 =

Pozostałe wiadomości

 

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz Adblocka

Masz włączone blokowanie reklam, co uniemożliwia korzystanie z części treści w naszym serwisie. Wyłącz AdBlocka, aby uzyskać pełny dostęp do wszystkich materiałów.

Dziękujemy!

Opcje Adblocka znajdziesz w rozszerzeniach przeglądarki