Wojna o masło wchodzi na nowy poziom. „Społem” chce reakcji UOKiK

  • Opublikowano: 19  Maja  2026
  • Autor: kbm
Wojna o masło wchodzi na nowy poziom. „Społem” chce reakcji UOKiK
  • Przejdź do komentarzy 36
  • Udostępnij

Promocje na podstawowe produkty spożywcze od lat są jednym z głównych narzędzi walki o klienta. Tym razem jednak wyjątkowo niskie ceny masła w największych dyskontach wywołały reakcję konkurencji. Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Spożywców „Społem” skierował zawiadomienie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wskazując na możliwe naruszenia zasad uczciwej konkurencji przez sieci Lidl i Biedronka.

Masło za symboliczną kwotę

W ostatnich tygodniach klienci mogli znaleźć w gazetkach promocyjnych masło w cenach znacznie niższych od tych, które jeszcze niedawno uchodziły za standardowe. W niektórych akcjach promocyjnych kostka masła kosztowała mniej niż 2 złote, a w wybranych ofertach cena spadała nawet poniżej 1 złotówki.

Dla konsumentów była to dobra wiadomość, szczególnie w czasie, gdy ceny żywności pozostają jednym z najczęściej komentowanych tematów. Jednak zdaniem przedstawicieli „Społem”, tak agresywne promocje mogą mieć drugie dno.

Dyskonty pod presją oskarżeń

Według organizacji reprezentującej spółdzielnie spożywcze, sprzedaż masła po tak niskich cenach może oznaczać oferowanie produktu poniżej kosztów zakupu. Tego typu działania są często określane jako sprzedaż dumpingowa lub element wojny cenowej, której mniejsze sklepy nie są w stanie wytrzymać.

Przedstawiciele „Społem” argumentują, że wielkie sieci handlowe wykorzystują swoją skalę działalności oraz przewagę finansową, by przyciągać klientów produktami sprzedawanymi niemal bez marży. Problem polega na tym, że lokalne sklepy i mniejsze sieci nie mają możliwości prowadzenia podobnej polityki cenowej.

W praktyce oznacza to coraz trudniejszą konkurencję dla małych placówek handlowych, które już od kilku lat zmagają się z rosnącymi kosztami energii, wynagrodzeń oraz logistyki.

UOKiK przyjrzy się sprawie

Zawiadomienie skierowane do UOKiK ma skłonić urząd do sprawdzenia, czy promocje organizowane przez dyskonty nie naruszają przepisów dotyczących uczciwej konkurencji. Chodzi przede wszystkim o ustalenie, czy ceny promocyjne faktycznie mogły być niższe od kosztów zakupu produktu.

Eksperci rynku handlowego zwracają jednak uwagę, że podobne akcje promocyjne są od lat standardem w branży detalicznej. Produkty pierwszej potrzeby, takie jak: masło, cukier czy olej, bardzo często wykorzystywane są jako tzw. „produkty wabiki”, których zadaniem jest przyciągnięcie klientów do sklepu.

Sieci handlowe zakładają bowiem, że konsument kupujący wyjątkowo tanie masło zrobi przy okazji większe zakupy, dzięki którym sklep odrobi straty na innych produktach.

Klient wygrywa, konkurencja traci?

Cała sytuacja pokazuje szerszy problem polskiego handlu detalicznego. Z jednej strony konsumenci oczekują jak najniższych cen i aktywnie polują na promocje. Z drugiej, małe sklepy alarmują, że rywalizacja z międzynarodowymi dyskontami staje się coraz bardziej nierówna.

W ostatnich latach rynek spożywczy w Polsce mocno się zmienił. Dyskonty systematycznie zwiększały udział w sprzedaży, przyciągając klientów szeroką ofertą i agresywną polityką cenową. W efekcie wiele osiedlowych sklepów ograniczyło działalność lub całkowicie zniknęło z rynku.

Sprawa masła może więc stać się symbolem znacznie większego konfliktu, walki o przyszłość tradycyjnego handlu w Polsce.

Co dalej?

Na razie nie wiadomo, czy UOKiK zdecyduje się na formalne postępowanie wobec Lidla i Biedronki. Samo złożenie zawiadomienia nie oznacza jeszcze stwierdzenia naruszenia prawa.

Jeżeli jednak urząd uzna, że doszło do nieuczciwych praktyk rynkowych, sprawa może mieć poważne konsekwencje dla całej branży handlowej. Możliwe byłyby nie tylko kary finansowe, ale także dokładniejsze regulacje dotyczące promocji na produkty spożywcze.

Niezależnie od decyzji urzędników jedno jest pewne: wojna cenowa pomiędzy największymi sieciami handlowymi w Polsce wciąż nabiera tempa, a klienci pozostają jej najważniejszym uczestnikiem.

Oceń artykuł
Aktualna Ocena: 5.0


Wasze komentarze (36)

Dodaj komentarz

22  Maja  2026  22:27:25

Społem najdroższy sklep w Polsce

21  Maja  2026  22:07:52

Zostawcie masło w spokoju Mało macie w kraju gnoju To tak dla spokoju

20  Maja  2026  11:54:08

Do "oki" skoro pytasz to jest i odpowiedź, 82%. Tak jest napisane na opakowaniu i tyle musi być.

20  Maja  2026  07:54:29

Na razie jest tanio, ale po wykończeniu polskiego handlu i rolnictwa zrobi się super drogo. Czy UOKiK coś zdziała, żeby przywrócić uczciwość gry według zasad? Przy tym antypolskim rządzie bym się nie spodziewał. Będą raczej jakieś pozorowane działania, żeby w mediach ładnie wyglądało.

19  Maja  2026  18:18:16

Prezentowana cena uderza na oślep w... Błaszczaka. Ten facet dość głośno i długo prawił o maśle po 8 zł/sztukę(200g). Ta cena była taka jak on był przy władzy. Odszedł w siną dal i normalność powróciła. Teraz nawet gdyby go sprowokować to o maśle nie będzie nic mówił. O maśle dużo mówił inny orzeł Kaczyńskiego, Bochyński. Temu z kolei nie podobało się masło w kostkach(opakowanie niemieckie!) podawane pasażerom w niemieckich liniach lotniczych Lufthansa którymi latał. Nie trudno było zgadnąć, że przylgnęła do jego osoby i kolesi ksywa "maślarze". To nawet dobrze, bo druga frakcja u Kaczyńskiego to "harcerzyki"(obóz Morawieckiego, Dworczyka) jako przeciwwaga maślarzy!

21  Maja  2026  20:12:52

W krajach ościennych masło było jeszcze droższe i były to ceny windowane przez wielkie koncerny , a nie przez Błaszczaka więc nie pie***l głupot .

19  Maja  2026  17:53:06

Ile masła jest w maśle za 2 złote?

19  Maja  2026  23:49:33

Nic. To jest tzw. mix ...

20  Maja  2026  07:09:01

Skład. śmietanka pasteryzowana, sól zawartość tłuszczu82%, w mixach

20  Maja  2026  07:27:18

w mixach < 70% o jakości mleka się nie wypowiadam. Pytanie dotyczyło innych tematów.

20  Maja  2026  08:10:35

Tyle samo co w tym po 8zł ???? Jakbyś miał(a) pojęcie to byś głupio nie komentował(a)

19  Maja  2026  17:39:20

Nie kupuję masła za te pieniądze bo to raczej masło podobne do masła ????nie kupuję w biedronce,lidlu i podobnym markecie - towar oszukany.

20  Maja  2026  08:22:45

PRZECIEŻ POZA PROMOCJĄ TO SAMO MASŁO JES PO 5 ZŁ W KAŻDYM SKLEPIE TAK ŻE NIE PISZCIE GŁUPOT ŻE NIE MA W NIM MASŁA. A SPRAWDZIĆ MOŻESZ W PROSTY SPOSÓB ROBIĄC KLAROWANE MASŁO.

20  Maja  2026  19:02:18

~Lecho zrób sobie eksperyment kup w biedronce masło w promocji i to samo masło bez promocji następnie kup kostkę w np. sklepie firmowym mleczarni ze Stalowej Woli (chociaż troszke się smak masła zmienił) lub masło w dobrym sklepie spożywczym( nie mylić z kAłflandem lub innym lidlem itp.) jeśli nie spostrzeżesz różnicy to trzeba iść do spedjalisty który wyczyści kubki smakowe.
Tak jest z większością towarów spożywczych w marketach są to towary 3 gatunku . Skarżymy sie na dolegliwości różne , brzuchy nas bola może i zatrucia jakieś ,a to wszystko z tego co spożywamy . Juz 10 lat nie kupuję smrodów marketowych .Wolę dać więcej pieniędzy ,a jeść coś co ma smak taki jak powinien.

19  Maja  2026  16:49:09

..... winę za to ponoszą Kaczyński i Błaszczak, lamentowali że masło po 6-7 zł i dlatego w lodówce mają jedną kostkę do spółki, i jeszcze pokazali to w telewizji..... jak tych dwóch zakupowych nieudaczników kupi parę kostek to cena wróci do normy ....

19  Maja  2026  16:42:54

Społem to firma , która nie rozumie czym jest wolny rynek. Ich marzenie to kostka masła 20 zł. I w takim wariancie można pozwolić sobie na pracę bez niedziel handlowych oraz w pustych od klientów sklepach.

20  Maja  2026  11:21:07

bez przesady, są w społem też tanie rzeczy, wędliny i mięso nie są takie drogie, a świeze i jakość wyczuwalna. kupuje się w jednym sklepie to, w innym siamto, każdy tak robi.

19  Maja  2026  15:56:54

Polemizowałbym czy to za 2 zł to masło

19  Maja  2026  15:40:45

Jakie podatki płacą markety? Jakie mają ulgi i benefity? Jak wykorzystują producentów? Jak wykorzystują pracowników? Jak sobie odpowiecie na te pytania to z pretensjami do wybrańców narodu dlaczego zezwolił na faworyzowanie obcych biznesów. PS. Masło 2 zł. tańsze niż margaryna - kto pokrywa różnicę dampingowych cen- fińskiego LURPAKA albo FINUU nie kupi w tej cenie.

19  Maja  2026  14:33:22

Do papawel masz u mnie +???? za merytoryczny komentarz, ale lud (po selekcji negatywnej narodu) nie ogarnia tego.

19  Maja  2026  13:47:46

A co z cenami i pracą sklepów Społem ? w pracujące niedzielę zamknięte! Ceny słodyczy np. śliwki nałęczowskiej rekordowe ! zresztą jak i innych słodyczy a w ogóle bardzo drogi krajowy sklep !!! Zresztą firma PSS Społem mająca kiedyś kawiarnie , restauracje , bary , sklepy dziś szkoda " gadać " może stąd ten żal ? ale za to sprzedawczyń jest na sklepie kilka ale obsługa i tak do nosa !

19  Maja  2026  15:40:27

dokładnie, ceny w społem są b.wysokie .co do barów czy restauracji,kiedyś było taniej nawet przy organizowaniu imprez.Teraz kwota jest identyczna jak mają inne restauracji
a menu delikatnie uboższe .Cena prawie taka sama jak inne restauracje ,kiedys znizka na dzieci była 50 % teraz tylko 25%..

19  Maja  2026  13:47:34

I dzięki temu płacimy drożej...

19  Maja  2026  13:45:50

Kupujcie w polskich sklepach, a nie w lidlach czy biedronkach. Na razie zagraniczne dyskonty kuszą klientów niskimi cenami, aby przyciągnąć kupujących i pozbyć się konkurencji. Ale jak już upadną polskie sklepy to te lidle, biedronki, kauflandy szybko podniosą ceny i będzie płacz, bo drożyzna. Ale cóż mądry Polak po szkodzie...

21  Maja  2026  07:31:38

Będzie tak samo jak z PKS-em: busiarze wjechali na trasy z niższymi o złotówkię cenami biletów, PKS ograniczał kursy, bo woził powietrze, w końcu całkowicie zlikwidował, wtedy busiarze podnieśli ceny o 10 zł ;)

25  Maja  2026  01:46:19

ja nie jadam masła od urodzenia i nie potrzebuję go do codziennego odżywiania, bez problemu da się bez tego obejść. ludzie którzy to jedzą często są otyli i zrzucają winę na geny. nie żryjcie tego gówna ,tylko częściej spoglądajcie w lustro to może nie pęknie i nie będzie 7 lat nieszczęścia.

19  Maja  2026  13:09:40

Społem ograniczcie koszty i nie płaczcie nad rozlanym mlekiem. U was zawsze była drożyzna...

19  Maja  2026  13:00:27

A czy to nasza wina, ze jedne sieci mogą pozwolić sobie na promocje a inne nie? Ja często korzystam z promocji 1 + 1 gratis. Sa to dla mnie duże oszczędności w budżecie domowym. Opłaty i tak zjadają moją pensję. Samo mieszkanie i to własnościowe 1000 zł. Jest ciężko, gdyby nie te promocje to by nie starczyło na wszystko.

19  Maja  2026  23:50:34

Zgadzam się. Jest ciężko. Zafundowały nam to rządu PiS.

21  Maja  2026  07:26:50

Zgadzam się. Jest ciężko. Zafundowały nam to rządu PO..

19  Maja  2026  12:37:06

Do gapaweł -Tylko dlaczego ma płacić za to konsument? Nie zarabiam milionów, żeby kupować tam, gdzie najdrożej. To chyba normalne. Ale prawda jest taka, że w sklepach Społem często jest jak za dawnych czasów, nie wykluczając z tego , jak traktuje się klienta. Jak w filmie Barei

19  Maja  2026  11:36:25

PSS Społem to relikt komunizmu
Obsługa dno, 50 % droższy towar niż w marketach
Nie potrafią konkurować i przyciągnąć klienta. Za 10 lat PSS Społem w Stalowej Woli i Polsce praktycznie przestanie istnieć

19  Maja  2026  14:02:43

co ty mówisz? ja chodzę do spolem przy rynku, babki są superanckie, wszystkie miłe i jeszcze ci powie co mają dobre, co nie, co świeże, a co ma kilka dni, złego słowa nie powiem, mają najtansze i najlepsze drożdzówki, mają taki wybór mięsa i wędlin ze nigdzie nie ma i świeżutkie wszystko, warzywa i owoce tansze niz na rynku (bez sr.aczki jak po tych rynkowych- jestem alergikiem i wiem co mówię), dziś np. na rynku młode ziemniaki po 5 zł, a w spolem po 2,99 zł... jabłka to samo, a na rynku po 4 zł dziś. jest równica? Drogo mają słodycze, czekoladki, droższe są jogurty np. jakieś sypkie rzeczy, ciastka, ale nie wszystkie, niektore tansze nawet, ale wędliny i mięso pierwsza klasa, i jak mówię babki fajne, pomocne, więc nie bredź głupot bo obrażasz te babeczki co tam pracują. Zresztą o tym ze wedliny i mięso super swiadczą kolejki jakie tam są zawsze (na szczęście obsługuje co najmniej 2 osoby więc idzie sprawnie). Pokroją ci, zassają w folie jak chcesz. Grzechem jest wypisywać takie brednie. Nie wiem jak inne spolem, ale kolo rynku super. A jeszcze mają uczniów, to i chleb szybko pokroi i cos przyniesie jak trzeba

19  Maja  2026  10:02:27

Pytanie co społem zrobiło przez tyle lat żeby być konkurencją dla Lidla biedronki, doskonale lokalizację sklepów, tylko brak odpowiedniego zarządzania. Klienci zapewne woleli by żeby kupić w Polskim sklep, ale społem robi wszystko żeby nie być konkurencyjny.

19  Maja  2026  11:17:12

nie wiesz co piszesz. Poczytaj jakie obciążenia mają lidl i biedronka a jakie sklepy społem. Zagraniczne sieci korzystają z ulg wprowadzonych jeszcze przed wejściem do UE a nasze polskie placówki są dorzynane podatkami. Popatrz jak jest obsada w lidlach i biedronkach a jaka w Społem. Weź teraz parkingi. Pod którym sklepem społem są płatne parkingi? A pod lidlem, biedronką? Zakumałeś czy dalej mam ci wyliczać.

21  Maja  2026  07:23:51

Taa, Społem pod Justyną zrobiło darmowy mini-parking, to kwik, że z okolicznych bloków nie mogą sobie ot tak parkować, nawet któryś nie-poradny interweniował, że może chociaż po zamknięciu sklepu, że może na noc...
Lidla jakoś boją się tknąć ;)

Odpowiadasz użytkownikowi

1 + 2 =

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!

1 + 2 =

Pozostałe wiadomości

 

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz Adblocka

Masz włączone blokowanie reklam, co uniemożliwia korzystanie z części treści w naszym serwisie. Wyłącz AdBlocka, aby uzyskać pełny dostęp do wszystkich materiałów.

Dziękujemy!

Opcje Adblocka znajdziesz w rozszerzeniach przeglądarki