W hołdzie Bohaterom spod Monte Cassino. Obchody rocznicy historycznej bitwy
- Opublikowano: 18 Maja 2026
- Autor: kbm
- Źródło: UM Stalowa Wola
82 lata temu żołnierze 2. Korpusu Polskiego zapisali jedną z najważniejszych kart w historii polskiego oręża, zdobywając ruiny klasztoru benedyktynów na Monte Cassino, po niezwykle ciężkich walkach. W rocznicę bitwy oddano hołd Bohaterom, którzy poświęcili życie w walce o wolność.
Stalowowolskie obchody zorganizowano w niedzielę, 17 maja w przeddzień 82. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Uroczystości upamiętniające zgromadziły przedstawicieli władz miejskich w osobach: I Zastępca Prezydenta Miasta Stalowej Woli Tomasz Miśko, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Stalowej Woli Karolina Paleń, radni Elżbieta Kulpa, Janina Siek, Aleksander Kapuściński. Powiat Stalowowolski reprezentowali: starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny, przewodniczący Rady Powiatu Stalowowolskiego Ryszard Andres. Byli także przedstawicieli służb mundurowych, liczne poczty sztandarowe reprezentujące szkoły, harcerze oraz mieszkańcy.
- Monte Cassino pozostaje symbolem odwagi, poświęcenia i niezłomnego ducha polskich żołnierzy. Dziś z dumą i wdzięcznością oddajemy hołd bohaterom, którzy walczyli o wolność przyszłych pokoleń- powiedział Tomasz Miśko, I Zastępca Prezydenta Miasta Stalowej Woli.
W ramach uroczystości odprawiona została Msza Święta w Kościele Źródła Miłosierdzia Bożego oraz złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową przy kościele pw. św. Floriana.
Pamięć o bohaterach spod Monte Cassino pozostaje ważnym elementem narodowej historii i symbolem odwagi polskich żołnierzy. Rocznicowe obchody były nie tylko okazją do oddania hołdu poległym, ale także przypomnieniem wartości, o które walczyli.
Organizatorem wydarzenia był wnuk Stanisław Chudy, wnuk Józefa Chudego, kaprala 10. Batalionu Saperów spod Monte Cassino. Kontynuuje on tym samym patriotyczne dzieło śp. Krystyny i Józefa Podsiadłów – córki i syna żołnierzy spod Monte Cassino, którzy przez ponad 20 lat organizowali podobne obchody.












Wasze komentarze (6)
~tara
20 Maja 2026 11:03:37
Patrząc na to coroczne gnieżdżenie i tłoczenie się w maju tzw. władzy z wiązankami w przedsionku kościoła pod wezwaniem św. Floriana ogarnia mnie refleksja czy tak musi być? Przecież ten kościółek jest zamkniętym bowiem msze odbywają się w nowym opodal oddalonym. Kto więc do niego wchodzi i kto widzi ten trud włożony w upamiętnienie przez polityków? Nikt. Żołnierzom AK jest poświęcony duży kamień z tablicą tuż przy rondzie do Vivo ale dla żołnierzy z II Korpusu Andersa to już bida aż piszczy. Tylko tablica w zamkniętej świątyni. Czy ten Nadbereżny jest takim samym czułym dla poległych żołnierzy pod Monte Casino jak dla matek Polek sybiraczek oczekującym na jego pomocną dłoń od kilkunastu lat? Sami oceńcie obiektywnie tą personę!
~JASIO
20 Maja 2026 08:29:43
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !!!NA POHYBEL MNIEJ NIŻ ZEROM
~Mieszkaniec
19 Maja 2026 01:47:46
Następny projekt taki obelisk.
~Taki jeden
18 Maja 2026 21:58:28
Przypuszczam, zapewne nie bez racji, ze o wielu wiecej mieszkancow Stalowej Woli walczylo o wyzwolenie Polski w szeregach Armii Polskiej sformowanej w Zwiazku Radzieckim. Czy któregoś dnia, w Polsce zmanipulowanej przez komisarzy historycznych z IPN-u , doczekaja sie ci, ktorzy walczyli o wyzwolenie Polski spod okupacji idac ze wschodu, uszanowania ich poswiecenia przez dygnitarzy politycznych? Czy tez , apologeci wartosci chrzescijanskich, cokolwiek by to znaczylo, tak , panoszacy,, sie w Polsce , nie maja odwagi cywilnej aby upamietnic WSZYSTKICH , ktorzy mieli wklad w dzielo wyzwolenia Polski spod okupacji niemieckiej? Kariera polityczna wazniejsza od elementarnej uczciwosci?Czy tez nalezy mowic o upodleniu , co nie byloby zadna przesada? Czy tez moze nalezaloby nazwac nasz kraj polska , z malej litery?Kraj malych moralnie ludzi? Zastanawia ta biernosc spoleczenstwa, co tez nie jest , ostatecznie , zadna nowoscia.Byle micha pelna!
~tola
18 Maja 2026 14:42:35
Mija kolejna rocznica wielkiego historycznego wydarzenia czyli słynnej na cały świat bitwy pod Monte Casino a w mieście tylko jest tablica upamiętniająca to wydarzenie i w dodatku pod zamknięciem bo wewnątrz kościoła św. Floriana. Dlaczego do tej pory gospodarz miasta nie postarał się o jakiś obelisk w postaci dużego kamienia i tablicy na nim? Przecież na Placu Wolności leży niewykorzystany duży kamień(na wprost budynku magistratu) na którym można byłoby przymocować stosownej treści tablicę nie ruszając go z miejsca. Na tym kamieniu przed laty były umieszczone odlewy pomocnych dłoni czyli ludzi zasłużonych niesieniem pomocy innym(chyba było ich trzy!) lecz źli ludzie ukradli te dłonie bo były wykonane z mosiądzu a to jest dość drogi metal. Kamień więc jest gotowy tylko go opatrzyć tablicą ku pamięci żołnierzy II Korpusu. Przecież z miasta brało w tej bitwie udział kilku żołnierzy.
~Bart
23 Maja 2026 13:52:44
Ci ze Wschodu wyzwalali Polskę a ci z Zachodu obce kraje, do Polski nawet nie dotarli.
Dodaj swój komentarz