Stalowa Wola Narodu Polskiego

  • Opublikowano: 7  Września  2025
  • Autor: kbm
Stalowa Wola Narodu Polskiego
  • Przejdź do komentarzy 14
  • Udostępnij

Nazwa naszego miasta pochodzi od słów ministra spraw wojskowych gen. Tadeusza Kasprzyckiego, który o planie budowy COP mówił, że jest to stalowa wola narodu polskiego wybicia się na nowoczesność. Na błoniach odbyła się historyczna inscenizacja.

W niedzielę na stalowowolskich błoniach miała miejsce inscenizacja historyczna pt. „Stalowa Wola Narodu Polskiego…”, podczas której zobaczyliśmy repliki pojazdów i artylerii historycznej, w tym wojskowe samochody, tankietkę TKS, armatę Bofors oraz prawdziwą perełkę: haubicę produkowaną w Zakładach Południowych u początków Stalowej Woli.

Narratorem wydarzenia był prof. Andrzej Olejko, który wprowadzał nas w nastrój tamtych lat, wydarzeń, marzeń i ich realizacji. Na podwalinie tamtych wydarzeń, ogromnej determinacji i walki z trudami dnia codziennego powstało nasze miasto, wciąż młode, wciąż rozwijające się i z dumą kontynuujące tamte tradycje i dążenie ze stalową wolą do wybicia się na nowoczesność.

Foto.: GJM

Oceń artykuł
Aktualna Ocena: 5.0


Wasze komentarze (14)

Dodaj komentarz

10  Września  2025  07:14:18

My mieszkańcy Poniatowskiego 19 E i F żądamy przerobienia śmietnika na podziemny, kontenerowy i szczelny. Ten smród jest nie do wstrzymania. To nas zabija!

8  Września  2025  13:06:28

~taka prawda
Edek jeśli się spełni Twoja przepowiednia to twoja bytność nadal będzie niezagrożona, nadal jako „członek" PiS będziesz podwieszony pod kudłatego łotra i piłkarza? Innej przyczyny twojego entuzjazmu nie widzę...

8  Września  2025  11:05:52

W STALOWEJ WOLI to 99 procent mieszkańćów to polscy patrioci dlatego nasze miasto tak wspaniale się rozwiją i cała POLSKA nam PANA PREZYDENTA L. NADBEREŻNEGO zazdości. W następnych wyborach samorządowych spodziewam się że wszędzie będziemy mieli prezydentów z PiS.

8  Września  2025  07:59:55

Do taka prawda.....
Nie zgadzam się z tobą.Historia,bo to jest historia mojego miasta jest potrzebna,zwłaszcza dla najmłodszych.Jest potrzebna bo tego szkoła nie przekazuje,za chwilę może być całkiem zmieniona.
To co było wczoraj jest potrzebne i to nie ma nic wspólnego z pycha władz stalowej Woli.Jjedynie czego się mogę czepiać to niespójności w narracji prowadzącego.Mam nadzieję ,że następnym razem będzie "poprawione".

8  Września  2025  07:51:50

Jak widać to dzisiejsi mieszkańcy Stalowej Woli mają tak zaburzone postrzeganie rzeczywistości, że wybuchowy teatrzyk uznają za sukces tzw. władzy i włodarza... To czego kiedyś dokonywali prawdziwi Mężowie Stanu i prawdziwi Polacy, dziś pozostaje w sferze baśni, opowiadań, wspomnień i rekonstrukcji współczesnych pseudo mężów stanu...

7  Września  2025  22:47:40

Fajnie to zrobili. Ciekawi mnie tylko ile kosztowała taka rekonstrukcja pieniążków?

7  Września  2025  22:47:39

Fajnie to zrobili. Ciekawi mnie tylko ile kosztowała taka rekonstrukcja pieniążków?

7  Września  2025  22:40:53

Było super przestancie marudzic !! albo sami zróbcie lepiej

7  Września  2025  21:55:23

Efekty robiły duże wrażenie ale opowieść w wykonaniu profesora już nie.
Dużo nieścisłości , niedomówień....Stalowa Wola dopiero w latach 70 powstawała, drogi asfaltowej w których miejscach profesorze były?Bo w większości kostka a w Pławie uklepana ziemia ... Można wymieniać ...
Mam nadzieję że następnym razem będzie solidniejsze przygotowanie pod względem przekazania histori mojego miasta.Gdyby nie efekty specjalne to wialoby nudą.

7  Września  2025  21:55:20

Efekty robiły duże wrażenie ale opowieść w wykonaniu profesora już nie.
Dużo nieścisłości , niedomówień....Stalowa Wola dopiero w latach 70 powstawała, drogi asfaltowej w których miejscach profesorze były?Bo w większości kostka a w Pławie uklepana ziemia ... Można wymieniać ...
Mam nadzieję że następnym razem będzie solidniejsze przygotowanie pod względem przekazania histori mojego miasta.Gdyby nie efekty specjalne to wialoby nudą.

7  Września  2025  21:17:03

Kopia WP.
Do wypadku doszło 5 września około godz. 14.40, tuż przed zjazdem na miejsce obsługi podróżnych Jeżowe. Czarna skoda, którą podróżowała Katarzyna Stoparczyk, uderzyła w tył białej skody.

Jeden z pojazdów poruszał się z niewielką prędkością - śledczy nie precyzują który, ale niewykluczone, że chodzi o białą skodę.

- Żaden z uczestników nie był w stanie nietrzeźwości – przekazał Piotr Walkowicz z Prokuratury Rejonowej w Nisku w rozmowie z TVP3 Rzeszów.

Katarzyna Stoparczyk podróżowała jako pasażerka czarnej skody. Dziennikarka zginęła. Samochód prowadził 29-letni mieszkaniec powiatu niżańskiego, który odniósł obrażenia i został przetransportowany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W białej skodzie znajdowało się trzech mieszkańców powiatu rzeszowskiego. 57-letni pasażer zginął na miejscu, a dwóch innych mężczyzn w wieku 46 i 61 lat trafiło do szpitala. Policja potwierdziła tożsamość kierowcy, ale nie ujawnia jego danych

7  Września  2025  19:06:36

Miasto i Zakłady w Stalowej Woli zostały zaprojektowane i zbudowane od podstaw w latach 1937-1939. Sama huta powstała w zadziwiająco krótkim czasie, budowa trwała 625 dni ! Pan Prezydent Nadbereżny i spółka żeby się urobili na rzadko i po same pachy nie powtórzą w żadnej dziedzinie tego wyczynu. Więc z czym do ludzi? Pozostają tylko inscenizacje i przedstawienia.

7  Września  2025  19:03:18

Super rekonstrukcja. Nawet efekty piro.

7  Września  2025  18:51:22

Za panowania niejakiego Andrzeja Dudy i jego kolegi, obecnego włodarza Nadbereżnego Stalowa Wola narodu Banderowskiego... Tamto kiedyś było tworzone przez Polaków dla Polaków, w imię Polskiej Racji Stanu...

Odpowiadasz użytkownikowi

1 + 2 =

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!

1 + 2 =

Pozostałe wiadomości

 

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz Adblocka

Masz włączone blokowanie reklam, co uniemożliwia korzystanie z części treści w naszym serwisie. Wyłącz AdBlocka, aby uzyskać pełny dostęp do wszystkich materiałów.

Dziękujemy!

Opcje Adblocka znajdziesz w rozszerzeniach przeglądarki