Jest zgoda na budowę ekranów akustycznych wzdłuż obwodnicy

  • Opublikowano: 27  Sierpnia  2025
  • Autor: kbm
Jest zgoda na budowę ekranów akustycznych wzdłuż obwodnicy
  • Przejdź do komentarzy 55
  • Udostępnij

Radni stalowowolskiej opozycji zorganizowali konferencję prasową dotyczącą szeroko rozumianej ochrony środowiska. Mówiono o jakości powietrza i hałasie. Głównym tematem spotkania była kwestia montażu ekranów akustycznych wzdłuż obwodnicy.

Jakość powietrza i hałasu w Stalowej Woli

Radny Damian Marczak, otwierając konferencję, opowiedział o inicjatywie montażu w Stalowej Woli czujników powietrza oraz hałasu. W tej sprawie zebrano łącznie około 350 podpisów.

- Chcemy zakończyć tę procedurę do 15 września i złożyć wniosek, żeby Stalowa Wola została wpisana do Krajowego Systemu Badania Jakości Powietrza i Hałasu. Nie jest to wyłącznie nasza inicjatywa, działaliśmy również z panią wiceprzewodniczącą Rady Miasta Joanną Grobel- Proszowską. Są też w Radzie Miasta inni radni, którzy w tej sprawie działają. Mamy nadzieję, że nasze wspólne działania spowodują, iż wkrótce w Stalowej Woli pojawią się czujniki jakości powietrza w strefie, gdzie najbardziej doskwiera to mieszkańcom- mówił radny Damian Marczak.

Radny Marczak przypomniał, że podczas ostatniej sesji Rady Miasta została przedstawiona prezentacja, na której zaprezentowano wyniki badań w zakresie jakości powietrza i hałasu w mieście.

- Jeżeli chodzi o jakość powietrza, z tych wyników jasno widać, że zanieczyszczenie powietrza mieści się w normach. Warto jednak podkreślić, że normy te będą zdecydowanie zaostrzane i gdy to się stanie, nie będziemy ich spełniać- mówi radny Damian Marczak.

Jest zgoda dotycząca instalacji ekranów akustycznych

Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Renata Butryn podkreśliła, że Stalowowolska Strefa Gospodarcza będzie się rozwijać, dlatego potrzebny jest profesjonalny monitoring zanieczyszczeń i hałasu. Już teraz mieszkańcy uskarżają się na hałas m.in. w rejonie obwodnicy Stalowej Woli i Niska.

- W 2021 roku mieszkańcy doznali swoistego szoku, gdy okazało się, że obwodnica nie będzie osłonięta ekranami dźwiękochłonnymi. Od tego czasu toczyły się dyskusje, składaliśmy petycję, ponad 800 podpisów o instalację ekranów. Mieszkańcy zgłaszali nam, co odczuwają, jeśli chodzi o hałas. I nie dotyczy to tylko hałasu komunikacyjnego, ale również komunalnego. Wiadomo, że w związku ze zmianami klimatu instalowane są różnego typu urządzenia, np. klimatyzatory. Część z nich znajduje się na zewnątrz budynków i generuje hałas. Mieszkańcy skarżą się też na przejeżdżające pociągi oraz hałas przemysłowy. Ta kumulacja hałasu w mieście jest ogromna i oddziałuje na zdrowie, nie tylko na słuch, ale także na zdrowie psychiczne. Szczególnie niekorzystnie wpływa to na dzieci, rozwój dziecka narażonego na taki hałas ulega niestety degradacji- mówiła radna Sejmiku Renata Butryn.

Radna Sejmiku Renata Butryn, wspólnie z radnym Rady Miejskiej Dariuszem Przytułą, odwiedzili w rzeszowskim oddziale Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Jak się okazało, GDDKiA wyda pozytywną opinię w sprawie ekranów akustycznych. Ma ona trafić w tym tygodniu do stalowowolskiego magistratu. Warto przypomnieć, że miasto w marcu tego roku powierzyło krakowskiej firmie przygotowanie koncepcji rozmieszczenia i sposobu posadowienia ekranów akustycznych, co kosztowało 162 360 zł.

- Koncepcja przedstawiona przez wykonawcę została zaakceptowana bez żadnych uwag. Teraz musi nastąpić projektowanie techniczne i uzyskanie pozwolenia na budowę. Te ekrany powinny zostać zamontowane jak najszybciej. Widzieliśmy tę koncepcję, udostępniono nam dokumenty. Zakłada ona montaż ekranów po obu stronach, które będą chronić nie tylko bloki, ale także ogródki działkowe, nie na każdym odcinku, bo nie wszędzie wymaga to dwustronnej realizacji. W naszej ocenie koncepcja ta rzeczywiście spełnia oczekiwania mieszkańców- mówiła Renata Butryn.

Radny Dariusz Przytuła przypomniał, że obwodnica Stalowej Woli została oddana do użytku 21 maja 2021 r.

- Koncepcja jest bardzo dobrze przygotowana. Ekrany będą z dwóch stron, co pozwoli na odpoczynek od hałasu zarówno działkowcom, jak i mieszkańcom bloków. Zebraliśmy prawie 900 podpisów w sprawie budowy ekranów akustycznych, nie może to zostać zmarnowane. Teraz pałeczka jest po stronie miasta, prezydenta Lucjusza Nadbereżnego i Starostwa Powiatowego. To miasto ma zrealizować tę koncepcję. My będziemy tego pilnować i domagać się tego- mówił radny Dariusz Przytuła.

Radny Przytuła podkreślił, że nie przeszkadza w realizacji fakt, iż obwodnica w pewnym miejscu jest wyniesiona. Ekrany mają zaczynać się w okolicy podziemnego tunelu prowadzącego w stronę ogrodów działkowych i kierować w stronę elektrowni. Mają zostać zamontowane po zewnętrznej stronie barierek.

Na razie nie wiadomo, jaki będzie koszt budowy ekranów akustycznych, wszystko zależy od tego, kto wygra przetarg.

Oceń artykuł
Aktualna Ocena: 5.0


Wasze komentarze (55)

Dodaj komentarz

1  Września  2025  07:49:41

Dobra rzecz zróbmy ekrany przy torach w StW, przecież pociągi jeżdżą przez środek miasta.

30  Sierpnia  2025  12:04:53

Szanowni Państwo Radni! Wy tam stojący i mówiący do mikrofonów, dlaczego wam nie przychodzi refleksja by zobowiązać pana prezydenta do wystąpienia na drogę sądową w tej sprawie tylko by miasto z naszych podatków miało finansować bubel drogowy? Przecież od początku istnienia tej drogi było wiadomo, że potrzebne będą tam ekrany akustyczne tylko ich nie wykonano. Teraz my mamy się dokładać do tego? Przecież postępowanie przed sądem nie będzie miasta finansowo obciążać. Teraz na samą koncepcję trzeba wydać ponad 100 tys. PLN. Miejcie litość nad wyborcami.

29  Sierpnia  2025  09:27:43

popieram ponizej a tacy jak erde...es vel mirek i wielu innych towarzyszy niech szuka ciszy na poligonie....za swe postepki za komuny.

29  Sierpnia  2025  01:36:38

Wszystkie fotki w szczerym polu. Jest tam na fotkach osiedle? Jakiś dom? Co tzreba je wyciszac? Weażcie sie Platformersy do roboty a nie pierdołami się zajmujecie. Najwieksze wały są robione na drogach i każdy o tym normalny wie./ Ludzie? Pzrecież wy nawet w Stalowej Woli nie mieszkacie. Nie ma ważniejszych spraw w mieście? Pilnych? A jak firma dostarczy ekrany? Niemiecka? czy Francuska? Wasza partia nie lubi inwestorów z Polski. Za awszych czasów wszystkie firmy drogowe poupadały. Ludzie sie zalamali i bankrutowali. Wielu zostało na lodzie. Byli tez tacy co sie zabijali. W Sejmie ludzie załamani płakali. Czy ekrany nie stawia się tam gdzie sa domki i w miejscowościach? Mo0ze jeszcze na błoniach je zamontujecie? 900 podpisów. Kto to podpisał? 5 tys podpisów będzie aby tam ekranów nie stawiać. To jest marnowanie kasy. Ale wy tego nie rozumiecie. Trzeba sie wykazać. Naet jak jest to głupota. Ale to idzie z Sejmu z góry. Oczywiście to nie za wasze pieniadze to super. Ok. Tam postawic ekrany a pod waszymi domami Niemieckie wiatraki Sie,mensa. 500m od domów. Zgoda? Pzrecież jesteście za ekologia.

28  Sierpnia  2025  15:47:04

to był a głupota budować tam drogę. teraz same problemy

28  Sierpnia  2025  15:43:53

Nie ma mojej zgody.....

28  Sierpnia  2025  15:21:48

brawo w końcu będzie spokój ... a komu się nie podoba no cóż w końcu się jeszcze taki nie urodził co by wszystkim dogodził ha ha

28  Sierpnia  2025  14:44:32

Znajomi nadzwyczajnej kasty ;-)

28  Sierpnia  2025  14:40:09

Mieszkań potrzeba zamiast ekranów na nasypie dla Pława.

28  Sierpnia  2025  14:17:28

Moze w koncu wroci nieco ciszy do miejsc odpoczynku.

28  Sierpnia  2025  14:10:33

Ekrany juz dawno tam być powinny. Głośno w mieszkaniach, i miejscach ktore z założenia mają służyć wypoczynkowi : działki i nadsańskie blonia. I oby powstały jak najszybciej!

28  Sierpnia  2025  13:20:50

Najbardziej dokuczliwe są hałasy z klimatyzatorów. Klimat się zmienia

28  Sierpnia  2025  12:55:41

Nie lubię parawanów. Ani na plaży ani wzdłuż dróg.

28  Sierpnia  2025  12:06:31

Nie ma mojej zgody !!!

28  Sierpnia  2025  11:49:52

bardzo dobrze, niech stawiaja ekrany, ale na milość Boską, dlaczego za pieniądze miasta (jestem w pełni przekonani, że powiat nie da ani złotówki, chyba ze miasto odda im te pieniadze w ramach pomocy w innym zadaniu) na cudzym terenie!!! To teren gddkia i oni za swoja kase robia takie ekrany... no smiech na sali, naprawde opozycjo zgodzili sie??? no co sie mieli nie gadzać, jak frajerownia za swoje im prezenty robi!!! VETO VETO VETO! nie macie prawa za pieiadze z naszych podatków robić komuś prezenty!

28  Sierpnia  2025  11:40:16

Na Alejach J.P. w okolicach Carfura nie da się okna otworzyć taki chałas a platfusy, lasneży z Peło będą działkowcom ekrany stawiać. Gdzieś była Butrynowa przez ostatnie 20 lat, obwodnicy nie było a cały ruch był na Alejach. Gdzieś wtedy była Pani polonistki. Co liczysz na mandat w nadchodzących wyborach. Waszej PO bandy już nie ma tylko jeszcze o tym nie wiecie. Jesteście zwykłymi zdrajcami blokującymi rozwój Stalowej Woli.

28  Sierpnia  2025  09:56:25

Czekamy z niecierpliwością na te ekrany, bo na działkach powinien być spokój, a nie hałas i smród spalin

28  Sierpnia  2025  09:47:37

-Super nareszcie się doczekamy.
Na działkach potrzebny jest spokój a nie szum nieumiejących jeżdzić pajacy.
Suuuper czekamy

28  Sierpnia  2025  09:17:23

Zadnych ekranow nie chcemy POtologio niemiecka

28  Sierpnia  2025  09:05:19

tylko zróbcie porządnie 4m wysokości i nieprzejrzyste, jak w Tarnobrzegu

28  Sierpnia  2025  07:44:29

Platformiarzom wszystko przeszkadza.Zalozmy tez ekrany wzdluz lini kolejowej ktora biegnie przez Stalowa Wole.Zalozmy ekrany wzdluz ul.J.P i Staszica . Cala Polske ogrodzmy ekranami.To sa pomysly POrypancow.

28  Sierpnia  2025  07:27:16

Wokół czego? Obwodnicy? Jakiej obwodnicy?

28  Sierpnia  2025  01:23:19

zrobic dla miasta nic nie POtrafia tylko psioczyc i szukac afer POkemony

28  Sierpnia  2025  01:22:04

masakra ta PatologiaObywatelska coraz bardzie sie komropituje.... niech lepiej oddadza kase z KPO bo juz coraz blizej KoniecPlatformyObywatelskiej

28  Sierpnia  2025  00:02:04

~Skarpowy
A ile ochrona willi na Pławie będzie kosztować miasto Radny Marczak?

To może tłumaczyć zabieganie o ekrany. Ci w domkach i na działkach zyskają,ale oberwą "WYKŁADNICZO" mieszkańcy bloków. Fala odbita a następnie interferencja. Ok, będzie się działo

27  Sierpnia  2025  23:55:45

To teraz PO-wcy douczcie się co to jest fala odbita i zjawisko interferencji fal. Mieszkańcy Wam podziękują po zamontowaniu ekranów

27  Sierpnia  2025  20:51:43

To dlaczego Nikt Koreańczyka nie chciał na Śląsku i w innych miejscach w Europie?
Tak jak Aluminium podobno nie jest szkodliwe?
Kłamstwo ma krótkie nogi a długi trzeba spłacać.

27  Sierpnia  2025  17:39:28

@Von Baton
Jeśli nie wiesz jak było..., a jak jest, to siedź cicho. Dobrze radzę.

27  Sierpnia  2025  17:34:04

Trochę mnie niepokoi ta pałeczka po stronie LN i SP

27  Sierpnia  2025  16:34:25

Taaa, ekrany i jedziesz w tunelu ekranów nie wiedząc nawet jak wygląda teren przez który przejeżdżasz, gdyby tak w Bieszczadach porobić ekrany to jak widoki podziwiać ?
Przyjemnie jest widzieć coś jadąc niż tylko drogę przed sobą, jednostajność takiego rozwiązania powoduje znużenie i wypadki

27  Sierpnia  2025  15:51:50

Nie było żadnego fałszerstwa dokumentacji i przyznała to nawet prokuratura więc nie opowiadaj głupot bo się tylko ośmieszasz.

27  Sierpnia  2025  15:48:04

Są sprawy ważne i mniej ważne. Niestety dalej załatwia się tylko te mniej ważne, kosztem tych spraw i tych ludzi, co czekają z pokorą, co niestety nie mają siły przebicia, co nie chcą iść na noże. Komu to wszystko ma służyć?

27  Sierpnia  2025  15:28:22

Ale wiesz Edek, ze za kłamstwa sie siedzi? Mylisz, ze ktoś robiąc takie zadanie za tyle miliardów pozwoli sobie na bałaganik w papierach? Tam są taki obostrzenia eko ze nie ma szans zeby cokolwiek zaszkodzilo srodowisku jesli chodzi o produkcje... nie znasz sie na tym, lepiej zamilcz, chyba ze na starość wolisz w ciepłej celi posiedzieć

27  Sierpnia  2025  15:07:37

ekrany bezwzględnie spaskudzą nam okolicę

27  Sierpnia  2025  15:04:25

Nadbereźny okłamał mieszkańców mówiąc że w strefie po wycięciu 1000 ha powstaną ekologiczne i nowatorskie zakłady. Koreańczyk i Cognor który był w planach do takich nie należą. Do tego dochodzi fałszowanie dokumentacji środowiskowej. Sam sobie winien. Chodziło tylko o sprzedaż i spłatę zadłużenia Miasta.

27  Sierpnia  2025  14:52:03

To znowu oni?
Weźcie się do roboty a nie wieczne konferencje...
Nie po to płacimy na was te diety.

27  Sierpnia  2025  14:49:01

Pokemowcy masie swój rząd. Załatwiać kasę,a nie lansik

27  Sierpnia  2025  14:47:38

Ile można wałkować o tym samym?
Parę lat już słyszę w zasadzie to samo.

27  Sierpnia  2025  14:43:23

A ile ochrona willi na Pławie będzie kosztować miasto Radny Marczak?

27  Sierpnia  2025  14:38:45

To powinna sama zabiegać o to aby ją dopuścili. Ma swoją pspapsiólkę Krysię Skowrońską. Niech działają i pomagają Nadbereżnemu i miastu w sprawie strefy. Nadbereżny swoje kontakty wykorzystywał dla miasta więc dla równowagi Bustryn też by mogła.

27  Sierpnia  2025  14:13:59

cos mi sie nie wydaje zeby miala dostep do tuska... a niby z jakiej paki by ją do niego dopuscili? przeciez ona tylko radna sejmiku... oni nie maja takich znajomosci,

27  Sierpnia  2025  14:09:37

Do Mona jakby im zależało na mieście a nie na stołkach to tak powinni wykonać robotę i pomóc mając możliwości. Na tym polega praca ponad podziałami. A my się w Stalowej kłócimy i od 2 lat tak naprawdę stoimy w miejscu jeśli chodzi o dalszą rozbudowę strefy. Butryn też mogłaby pogadać z Tuskiem a by sam osobiście polecał inwestować w Stalowej. Morawiecki tak robił osobiście lobbował za Stalową Wolą u inwestorów co też przyznał Pan prezydent Nadbereżny.

27  Sierpnia  2025  13:37:27

Dramat Renata Butryn chwali się petycją radna sejmiku, co robisz kobieto w Rzeszowie w urzędzie, że potrzebujesz petycji jak jakaś spolecznica! To jest porażka, zgoda że można budować, jak można się cieszyć że koszty będzie musiało pokryć miasto!

27  Sierpnia  2025  13:33:46

To nie są radni z naszego miasta a zwyczajni bekranie i wszyscy mieszkańcy to wiedza. Chcieli się pochwalić ze coś robią a wyszło jak zawsze totalna kompromitaczas tych bezradnychwil. Gdyby załatwili kasę na te ekrany na te ekrany może by ich ktoś i pochwalił. Podziękuję wszyscy mieszkańcy Stalowej Woli PANU POLSKI R. WEBEROWI ze mamy tak wspaniałą obwodnice w naszym mieście dzięki czemu wszystkie pojazdy ciężkie zostały wyprowadzone z miasta na obrzeza.l

27  Sierpnia  2025  13:24:49

BRAWO WRESZCIE KTOŚ POMYŚLAŁ O LUDZIACH I ŚRODOWISKU TO DZIĘKI TEJ PSEUDO-OBWODNICY MAMY NIEZŁE ZANECZYSZCENIA DZIĘKI DECYDENTOM BEZ SUMIENIA !!!

27  Sierpnia  2025  13:20:26

Norbert.To radni opozycyjni ,którzy są w mniejszości mają wykonać robotę za rządzących w tym pisowskim zaścianku?

27  Sierpnia  2025  13:10:30

A dwóch stamtąd to czasem nie powinno merdać ogonem w pracy ????

27  Sierpnia  2025  13:03:33

Dokładnie. Posady w HSW i PGE to postawa.

27  Sierpnia  2025  12:32:15

A kiedy towarzystwo wzajemnej adoracji Zajmie się pomocą w zniesieniu blokady strefy przemysłowej. Kiedy zajmiecie się pozyskiwaniem dla Stalowej Woli inwestorów i się do czegoś przydacie a nie tylko dbacie o swoje tylki. Tak naprawdę nic w tym zakresie nie zrobili aby pomóc a mają kontakty. Do Pani Renaty ? Ci kolejarze z PKP CARGO Z ROZWADOWA TO DOSTALI JUŻ TE ALTERNATYWNE MIEJSCA PRACY CZY DALEJ NIE ? Są nagrania z konferencji jak Pani obiecywała pomóc. Biorąc pod uwagę możliwości jakie mają to ludzie na zdjęciu niezbyt przyczynili się do rozwoju Stalowej Woli.

27  Sierpnia  2025  12:22:49

A kiedy ekrany wokół dzwonnic?

27  Sierpnia  2025  12:20:46

A kiedy parawany wokół placów zabaw?

27  Sierpnia  2025  12:02:11

tu chyba jest jakiś błąd... naprawdę chwalicie sie, ze w 50 tysiecznym mieście udało Wam się od zeszłego roku zebrać aż 350 podpisów??? To co wy tam k...wa robicie?? Pod jednym blokiem tyle można zebrać, slyszeliście o ankietach na fb? Bezuzyteczni radni robia konferencje zeby sie pochwalić ze miasto wyda pieniadze na cudzym terenie i ze tak dbaja o nas ze zebrali 350 podpisów... no ludzie... czuje zażenowanie... nie macie wstydu? naprawdę to sukces, ze przycyzniliscie sie do wydatkow miasta zadluzonego po uszy?

27  Sierpnia  2025  11:59:19

Cooo??? ja protestuję!!!! niech za swoje robia ekrany, a nie za pieniadze miasta!!! Ogarnijcie sie radni miejscy!!!

27  Sierpnia  2025  11:58:19

To jest mega chore, żeby miasto robiło za pieniadze publiczne cokolwiek na nieswoim terenie. Wszędzie gdzie GDDKiA buduje drogi, za swoje pieniądze stawia ekrany. Trudno odtrąbić to droga opozycje jako wasz sukces, kiedy idziecie do właściciela drogi i obwieszczacie mu, że miasto chce im dać w prezencie kilka milionów na ich zadanie. Tu sie powinien pojawic juz prokurator, ze wydawane sa pieniadze publiczne na cudzym podwórku. Skandal!!!!

27  Sierpnia  2025  11:55:48

Najważniejsze że posady w PGE i HSW załatwione ...

Odpowiadasz użytkownikowi

1 + 2 =

Dodaj swój komentarz

W tym artykule komentarze ukażą się po akceptacji moderatora.

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!

1 + 2 =

Pozostałe wiadomości

 

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz Adblocka

Masz włączone blokowanie reklam, co uniemożliwia korzystanie z części treści w naszym serwisie. Wyłącz AdBlocka, aby uzyskać pełny dostęp do wszystkich materiałów.

Dziękujemy!

Opcje Adblocka znajdziesz w rozszerzeniach przeglądarki