Seniorka oszukana metodą na wypadek
- Opublikowano: 7 Sierpnia 2025
- Autor: kbm
- Źródło: KPP Nisko
72- letnia mieszkanka powiatu niżańskiego padła ofiarą oszustów, którzy zadzwonili do niej na telefon stacjonarny. Kobieta straciła oszczędności oraz biżuterię chcąc pomóc wnuczce, która rzekomo spowodowała wypadek i potrzebowała pilnie pieniędzy. Pamiętajmy! Ani policja, ani prokuratura nie działa w ten sposób i nie dzwoni w celu otrzymania pieniędzy.
Wczoraj po godz. 14:00 do 72- letniej mieszkanki powiatu niżańskiego zadzwoniła na numer stacjonarny kobieta, która podając się za jej wnuczkę powiedziała, że spowodowała wypadek, w którym zginęła ciężarna kobieta. Zrozpaczona rozmówczyni przekazała seniorce, że potrzebna jest duża suma pieniędzy na poczet kaucji aby uniknąć kary więzienia.
Zestresowana całą sytuacją 72- latka uwierzyła w usłyszaną w słuchawce historię i zastosowała się do przekazanych instrukcji. Seniorka przygotowała oszczędności, które spakowała w foliowy worek. Wkrótce pod jej domem zjawił się mężczyzna podający się za nieumundurowanego policjanta, który według wcześniejszych zapewnień rzekomej wnuczki, miał opłacić kaucję. W rezultacie kobieta straciła ponad 40 tys. zł, 4 tys. euro oraz złotą biżuterię.
Policja przypomina! Ani policja, ani prokuratura nie dzwoni w celu otrzymania pieniędzy. Apelujemy do wszystkich mieszkańców o przekazanie tego ostrzeżenia seniorom ze swoich rodzin oraz sąsiedztwa. Pamiętajmy, że im więcej seniorów będzie miało świadomość tego typu zagrożenia, tym mniej z nich znajdzie się w gronie poszkodowanych.
Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:
• Zawsze po otrzymaniu telefonu z informacją o wypadku z prośbą po pieniądze najpierw rozłącz się i sam zadzwoń do członka rodziny, osoby znajomej, na znany ci numer telefonu żeby potwierdzić informację. Jeśli to możliwe – spotkaj się z nim.• Jeśli nie rozpoznajesz głosu, odłóż słuchawkę – oszuści wywierają silny nacisk i presję, mają doświadczenie w manipulowaniu ludźmi, więc im szybciej zakończysz rozmowę, tym lepiej.
• Jeśli chcesz przekazać pieniądze, rób to tylko osobiście, przekazuj je bezpośrednio osobie zainteresowanej – bardzo charakterystyczne dla oszustw „na wnuczka”, „na wypadek” jest przysyłanie pośrednika, który ma odebrać pieniądze. Nie dawaj gotówki ani cennych rzeczy w ręce kogoś, kogo nie znasz.
• Odbierając telefon z prośbą o pieniądze, nigdy nie mów, ile masz gotówki i staraj się nie udzielać żadnych informacji osobistych.


Wasze komentarze (19)
~Mirek
11 Sierpnia 2025 17:25:59
Czemu nawzajem tak się wnerwiacie, jak ogląda się tylko TV Republikę, Trwam i słucha radia Maryja to jest się takim jakim się jest, wszelkie inne wiadomości to od diabła i nie można tego słuchać i tak się wychodzi. Brak jakiegokolwiek myślenia i rozsądku, a tyle na ten temat i pisze się i mówi. To są konsekwencje zamykania rozumu, to mimo ostrzeżeń nadal będzie postępowało i tylko w młodszym pokoleniu jest nadzieja by starszym rodzicom, dziadkom wytłumaczyć, że po to ma babcia, czy dziadek telefon by skontaktowała z proszącą, albo z kim z rodziny czy to prawda.
~Natalia
8 Sierpnia 2025 21:05:28
Antoś, komentarz z serii nie wiem a się wypowiem, przekaż komentarza 0 sensu
~Antek
8 Sierpnia 2025 20:57:25
Człowiek i Natalia.To ciężko czytać co piszecie bo ja jestem starszy od tej oszukanej i jestem dziadkiem i panem nie musisz mnie Natalia nazywać.Jak jesteście tak mądrzy to wbijcie do głowy dziadkom że tylko ich można naciągnąć bo w większości nie umieją obsługiwać komputera a i mają telefony stacjonarne a to już jest wiadomo że to starsi mają.
~Alicja
8 Sierpnia 2025 11:21:31
Ależ ten PiS ogłupił ludzi. A 72 to jeszcze nie senior.
~Zosia
7 Sierpnia 2025 20:15:03
Magda ,tępa baba to ty jestes i głupia babą bo tylko na tyle cię stac ,żeby coś napisać. Czy ty chodz przez chwilę pomyślałaś co ona mogła w tym momencie czuć.Jestem ciekawa jakbyś się ty zachowała i czuła, jakby chodziło otwoja dzieci lub wnuki.A może jestes tak wstrętna baba ze nie masz dzieci.
~Zosia
7 Sierpnia 2025 20:10:17
Magda ,tępa baba to ty jestes i głupia babą bo tylko na tyle cię stac ,żeby coś napisać mądrego . Czy ty chodz przez chwilę pomyślałaś co ona mogła w tym momencie czuć.
~Madzia
7 Sierpnia 2025 19:42:50
Ale tępa baba hehehe
~Mikołaj
7 Sierpnia 2025 19:07:00
Antoś, pewnie twoi młodzi i mądrzy dziadkowie dostając taki telefon nawet nie zawahaliby się rozłączyć, bo nie chcieliby płacić ani złotówki na takiego nieudacznika jak ty ????
~Zenek
7 Sierpnia 2025 16:35:25
I życzę Ci z całego serca aby ciebie to spotkało, jak Twoje dziecko lub wnuczka dzwoni do ciebie i błaga o pomoc .
~Zenek
7 Sierpnia 2025 16:35:24
I życzę Ci z całego serca aby ciebie to spotkało, jak Twoje dziecko lub wnuczka dzwoni do ciebie i błaga o pomoc .
~Zenek
7 Sierpnia 2025 16:35:22
I życzę Ci z całego serca aby ciebie to spotkało, jak Twoje dziecko lub wnuczka dzwoni do ciebie i błaga o pomoc .
~Zenek
7 Sierpnia 2025 16:29:27
Oj Antek ,myślę że twoi dziadkowie lub rodzice nie wpaciliby ,bo by nie byli zrozpaczeni bo widać że nie jesteś tego wart.
~Zenek
7 Sierpnia 2025 16:28:02
Oj Antek ,myślę że twoi dziadkowie lub rodzice nie wpaciliby ,bo by nie byli zrozpłaczone bo widać że nie jesteś tego wart.
~Natalia
7 Sierpnia 2025 13:27:27
Antku… Bo Panem Cię raczej nie nazwę, jesteś taki mądry dopóki sam nie przeżyjesz takiej historii. ???? Więcej pokory i zrozumienia.
~Natalia
7 Sierpnia 2025 13:27:26
Antku… Bo Panem Cię raczej nie nazwę, jesteś taki mądry dopóki sam nie przeżyjesz takiej historii. ???? Więcej pokory i zrozumienia.
~Czlowiek
7 Sierpnia 2025 13:24:28
Oj Antoś,dobrze że ty jesteś taki cwany. Ciekawe jak u ciebie dziadki by sobie złote kły wyrywali żeby za ciebie zapłacić. Śmiałbym się wtedy do rozpuku jak takie stare głupie mogły być i oddać cokolwiek
~Beeee
7 Sierpnia 2025 13:07:16
...na wnuczka, na wypadek i „na policjanta..."
~Antek
7 Sierpnia 2025 11:25:20
Jaka to stara.Ona jest głupia bo tyle bębnią o różnych oszustach na wypadek na policjanta na wnuczka i dalej nie rozumieją.To dobrze jej tak i nikt niech jej nie żałuje.
~Tygrees 23
7 Sierpnia 2025 10:51:05
Za malo jest informacji na te tematy do osob starszych,one nie maja komputerow#powinna policja pukac od drzwi do drzwi i informowac od tego sa#
Dodaj swój komentarz