Boże, gdzie Ty jesteś? Film o tych co uciekli z Wołynia do Stalowej Woli

  • Opublikowano: 22  Lipca  2025
  • Autor: kbm
Boże, gdzie Ty jesteś? Film o tych co uciekli z Wołynia do Stalowej Woli
  • Przejdź do komentarzy 6
  • Udostępnij

Uciekli z Wołynia do Stalowej Woli. W środę będzie można obejrzeć w telewizji o nich film.

23 lipca (środa) o godz. 17.00 w TVP Historia odbędzie się premiera telewizyjna filmu dokumentalnego „Boże, gdzie Ty jesteś?” w reż. Tadeusza Arciucha. Film opowiada o losach rodziny Jeleńkowskich, która w 1943 roku uciekła z Wołynia przed ukraińskimi mordami. Im udało im się uciec w ostatniej chwili, natomiast kilkadziesiąt osób ich bliższej i dalszej rodziny zostało bestialsko zamordowanych przez ukraińskich sąsiadów. Jeleńkowscy uciekając na zachód dotarli do Stalowej Woli i tu się osiedlili. Dramatyczną historię tamtych wydarzeń, ich ucieczki i wojennej tułaczki opisała Stanisława Kwiecińska (z domu Jeleńkowska) w książce „Z Wołynia do Stalowej Woli” wydanej z pomocą Urzędu Miasta Stalowej Woli. Książka ta była inspiracją do powstania filmu. Zachęcamy do obejrzenia filmu.

Oceń artykuł
Aktualna Ocena: 5.0


Wasze komentarze (6)

Dodaj komentarz

23  Lipca  2025  18:16:14

Do "Obserwatorka" - Jacek Międlar gromadzi wspomnienia świadków zbrodni na Ukrainie i w Małopolsce Wschodniej. Robi filmy i pisze książki. Pół roku temu był w Stalowej Woli z projekcją filmu pt. Sąsiedzi..

23  Lipca  2025  14:27:35

@dojna zmiana+
A dziwisz się? Kiedy funkcje państwowe sprawują agenci banderowcy...

23  Lipca  2025  12:50:26

Do Obserwatorka
A komu zgłaszałas? Jesteś świadkiem tamtych dni? Jeśli tak to mogę dać namiary na profesjonalistę ,pisarza historyka , który tym tematem się interesuje.

23  Lipca  2025  05:36:51

A bracia coraz większe żądania mają.A to ustawa o odszkodowaniach za akcję Wisła a to żądanie włączenia się Polski w ich konflikt....

22  Lipca  2025  18:00:04

Powinni obejrzeć Duda Andrzej, Bodnar Adam, Nadbereżny Lucjusz i wielu innych...

22  Lipca  2025  16:31:23

Na pewno piękne i pełne bólu wspomnienia. Znałam Panią Kwiatkowską. Mam podobne wspomnienia z opowiadań dziadków, pradziadków i kuzynów. Tylko, że z nami nikt nie chciał o tym rozmawiać, nikt nie pytał, nie był zainteresowany. Ból wspomnień rodzinnych pozostał tylko w nas.

Odpowiadasz użytkownikowi

1 + 2 =

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!

1 + 2 =

Pozostałe wiadomości

 

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz Adblocka

Masz włączone blokowanie reklam, co uniemożliwia korzystanie z części treści w naszym serwisie. Wyłącz AdBlocka, aby uzyskać pełny dostęp do wszystkich materiałów.

Dziękujemy!

Opcje Adblocka znajdziesz w rozszerzeniach przeglądarki