Zabytkowy Hutnik na sprzedaż. Jaką bonifikatę miasto zaoferuje nabywcy?
- Opublikowano: 17 Czerwca 2025
- Autor: kbm
Już jutro Rada Miejska pochyli się nad uchwałą w sprawie sprzedaży zabytkowego budynku hotelu i restauracji Hutnik. Miasto zamierza sprzedać nieruchomość w trybie przetargowym.
Nieruchomość z historią
Gmina Stalowa Wola jest użytkownikiem wieczystym działki nr 2248 o pow. 0,6643 ha, na której znajduje się hotel Hutnik. Pomimo swojego historycznego charakteru, budynek nie jest obecnie wykorzystywany do realizacji zadań własnych gminy. W związku z brakiem praktycznego zastosowania, jego utrzymanie i ewentualny remont stanowiłyby znaczne obciążenie finansowe dla samorządu.
- To nie miasto, nie instytucje miasta są od tego, żeby prowadzić hotele. Tutaj będziemy liczyli, że w przetargu otwartym, konkurencyjnym, pojawią się tacy zainteresowani, którzy będą mogli ten hotel, to miejsce z tak wspaniałą historią dla Stalowej Woli, na nowo wskrzesić, zainwestować własne środki finansowe właśnie na własności, nie na dzierżawie, nie jak to się odbywało w latach poprzednich, bo to doświadczenie pokazuje, że ta forma udostępnienia była ułomna- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.
Miasto odcina się od nielegalnej działalności
W hotelu Hutnik w dalszym ciągu funkcjonuje kasyno, mimo braku zawartej umowy. Nikt nie podpisał z jego operatorem żadnego porozumienia.
- Kwestia funkcjonowania obiektu kasyna na pewno nie będzie przy udziale miasta Stalowej Woli. To bardzo chciałbym podkreślić, że miasto Stalowa Wola nie ma zamiaru wchodzić tutaj w jakiekolwiek rozmowy. Ja ze swojej strony tę sprawę przecinam. To od nowego właściciela będzie zależała pełna przyszłość tego miejsca. Ani muzeum, ani miasto Stalowa Wola nie podpisywało żadnej umowy i nie planuje podpisywać żadnej umowy na ten obiekt, to też jest pewne rozwiązanie tej sytuacji. Z mojej strony ta sprawa jest zupełnie jednoznaczna. Ja w tę działalność o tym charakterze po prostu nie wchodzę- podkreśla prezydent.
Sprzedaż zamiast kosztów
Przetarg ma umożliwić wybór inwestora, który nie tylko zaoferuje najwyższą cenę, ale także będzie dysponował odpowiednimi środkami i doświadczeniem, aby odrestaurować zabytek i przywrócić mu funkcję zgodną z pierwotnym charakterem obiektu.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kupującemu obiekt zabytkowy przysługuje ustawowa 50% bonifikata od ceny nabycia. Dla przykładu, jeżeli budynek zostałby wylicytowany za 3 mln zł, nabywcy przysługiwałaby bonifikata w wysokości połowy tej kwoty. Prezydent miasta proponuje jednak obniżenie ustawowej bonifikaty z tytułu nabycia prawa użytkowania wieczystego do poziomu 1%.
- Rada Miejska ma prawo obniżyć wysokość tej bonifikaty. Proponuję, aby w treści uchwały bonifikata wynosiła 1%, czyli zupełnie minimalnie. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy jednak do Rady Miejskiej, to jej wyłączna kompetencja. Uważam, że obiekt ten ma swoją wartość i powinien zostać sprzedany za pełną cenę, bez znacznej bonifikaty- mówi włodarz Stalowej Woli.
Środki uzyskane ze sprzedaży Hutnika zasilą budżet gminy, a jednocześnie pozwolą uniknąć kosztów dalszego utrzymania i remontu nieużytkowanego budynku zabytkowego.


Wasze komentarze (21)
~Anonimowy
19 Czerwca 2025 08:02:21
Czyli kasyno w miejskim budynku dziala nielegalnie, ale miasto nic z tym nie robi? Cyrk! Może otwórz u kasyno na podwórku prezydenta, ciekawe, czy też nic z tym nie zrobi, czy tylko o dobro wspólne nie dba.
~ADJHFk
17 Czerwca 2025 23:12:15
hej
~Dron
17 Czerwca 2025 20:27:27
Postawić jeszcze warunek, odnowy elewacji zgodnie z art. deco.
~Dron
17 Czerwca 2025 20:26:22
Zgodzę się z prezydentem absolutnie nie dawać bonifikaty 50 procent .Bo to byłaby niegospodarność Rady miejskiej. Uważam też ,ze prywatny lepiej się zajmie niż dzierżawca.
~jasio
17 Czerwca 2025 16:43:07
jak naszwłaDCA oferuje tyko 1 procent zniszki to i cena wilicytowana bedzie nizsza pozatm ktoby kupil mleko co ma 1 procent
~AAA
17 Czerwca 2025 16:09:23
to czy będzie 50% czy 1 to zależy od tego czy jakiś partyjniak będzie zainteresowany zakupem czy nie.
~Beeeee
17 Czerwca 2025 15:56:42
Nadbereżny wraz z radnymi tak bardzo zadłużyli miasto, że aż dziw bierze, że nie można było tego obiektu wyremontować i należycie zagospodarować. To teraz wygląda na celewe działanie, aby pozyskać pieniądze i, aby te pieniądze wsadzić psu w d.
~Login
17 Czerwca 2025 14:12:04
Ogłaszam wszem , wobec i każdemu z osobna że. ~ taka prawda...to tchórz i klakier okradający mieszkańców miasta. My płacimy podatki z których on nas okrada mając płacone za pisanie lizusowsko-wazeliniarskich komentarzy wysławiajacych panujący w mieście układ !
~Mirek
17 Czerwca 2025 14:10:13
~taka prawda vel du-po-wł-azie, to złodziejskie nasienie nie może się powstrzymać by przynajmniej raz dziennie nie okraść podatnika. Jak nic nie ukradnie to dzień stracony.
~Komes63
17 Czerwca 2025 13:46:01
jaka bonifikata. Jest cena i trzeba zapłacić albo fora ze dwora.
~ziom
17 Czerwca 2025 13:32:19
Bonifikata OBNIŻONA z 50% do 1% czyli de facto zamiast połowy ceny zapłaci 99% ceny. No to ładna obniżka. Chłopaki sobie z pojęciem "bonifikata" i procentami zdecydowanie nie radzą, a biorą się za zarządzanie miastem. Takie mamy "uczone" władze.
~aaa
17 Czerwca 2025 12:48:25
tobie ~taka prawda Lucjan płaci za te peany na jego cześć, czy jesteś pożytecznym idiotą, który to robi za darmo?
~taka prawda
17 Czerwca 2025 12:25:06
do logistyk, lemingu nigdy wcześniej tak wiele nikt nie zrobił dla mieszkańców naszego miasta jak PAN PREZYDENT L. NADBEREŻNY. Wszyscy mieszkańcy to widzą oprócz szcz=ujni i hejterów w tego miasta. W doopie byłeś i tylko czarne goowno widziałeś dlatego takie pie=rdy wypociłeś.
~Asad
17 Czerwca 2025 11:16:56
Z jednej strony mówisz, że to historyczne miejsce z drugiej, że nie będziesz się wpychał. A co jeśli nabywca zrówna z ziemią hotel i postawi blok? Wtedy będzie płacz...
~Logistyk
17 Czerwca 2025 11:10:42
Zrobić tam hotel dla psów bo dla ludzi już Sie nic nie robi w tym miescie.
~darwin
17 Czerwca 2025 11:00:14
Zburzyć i wybudować bok mieszkalny, to żaden zabytek nie jest, raczej spadek komunistyczny.
~Pytanie
17 Czerwca 2025 10:34:35
O której godzinie będzie posiedzenie Rady Miasta w tej sprawie ? Czy mieszkańcy mogą być obecni na tym posiedzeniu ?
~Je.
17 Czerwca 2025 09:03:30
Ekonomista z Australii.
~Olo
17 Czerwca 2025 08:42:11
W trzecim podejściu do przetargu bonifikata dla jednego z pisoskich radnych (zaradnych) wyniesie jak zwykle 2/3 wartości nieruchomości.
~Taka Prawda
17 Czerwca 2025 08:33:46
Jedno kupujemy drugie sprzedajemy zwariować idzie patrząc na to co się wyprawia w tym mieście. a porządnego dworca autobusowego dalej niema.
~Taka Prawda
17 Czerwca 2025 08:33:44
Jedno kupujemy drugie sprzedajemy zwariować idzie patrząc na to co się wyprawia w tym mieście. a porządnego dworca autobusowego dalej niema.
Dodaj swój komentarz