NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Opinie »
Nowy Temat Odpowiedz
1 2 »
Fotowoltanika - sprawdzone opinie, za - przeciw, Fotowoltanika - proszę o opinię
Posty: 103
Dołączył: 3 Marz 2008r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 13 Lut 2020r. 07:08  
Cytuj
Witam, proszę o opinię ludzi, którzy ją posiadają - za i przeciw...kogo polecacie do założenia ? Jak to jest z tą dotacją na jej założenie ?

aneta87
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 13 Lut 2020r. 07:08  
Cytuj

aneta87
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 49
Dołączył: 19 Sty 2019r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 13 Lut 2020r. 12:10  
Cytuj
Instalacje fotowoltaiczna wykonala nam firma ze St.Woli.
Wszystko bardzo sprawnie wykonali, panowie pomogli nam takze przy dokumentacji w sprawie dotacji. Pieniadze z dotacji juz otrzymalismy. A co najwazniejsze nasz aktualny rachunek za prad wynosi ZEROuśmiech

Polecamy

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 884
Dołączył: 1 Lis 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 13 Lut 2020r. 12:46  
Cytuj
CYTAT
Instalacje fotowoltaiczna wykonala nam firma ze St.Woli.
Wszystko bardzo sprawnie wykonali, panowie pomogli nam takze przy dokumentacji w sprawie dotacji. Pieniadze z dotacji juz otrzymalismy. A co najwazniejsze nasz aktualny rachunek za prad wynosi ZEROuśmiech

Polecamy


Jaki był całkowity koszt tego przedsięwzięcia? W jakiej wysokości do tej pory były rachunki za energie elektryczną?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 279
Dołączył: 7 Lip 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 13 Lut 2020r. 13:34  
Cytuj
CYTAT
Instalacje fotowoltaiczna wykonala nam firma ze St.Woli.
Wszystko bardzo sprawnie wykonali, panowie pomogli nam takze przy dokumentacji w sprawie dotacji. Pieniadze z dotacji juz otrzymalismy. A co najwazniejsze nasz aktualny rachunek za prad wynosi ZEROuśmiech

Polecamy


a opłaty przesyłowe masz też za ZERO ?

poza tym coś tu nie pasuje, dopłaty są dopiero od jesieni ( do 5000 PLN) twierdzisz że przez jesień i obecną porę roku energia z paneli pokryła Twoje zapotrzebowanie ? wątpliwe.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 49
Dołączył: 19 Sty 2019r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 13 Lut 2020r. 14:16  
Cytuj
Panele zostaly zainstalowane w pazdzierniku potem szybko zalatwienie kilka spraw z zakladem energetycznym, wyslanie wniosku o dotacje...no i w grudniu zostala przyznana nam dotacja. Bardzo sprawnie.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 49
Dołączył: 19 Sty 2019r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 13 Lut 2020r. 18:07  
Cytuj
CYTAT
CYTAT
Instalacje fotowoltaiczna wykonala nam firma ze St.Woli.
Wszystko bardzo sprawnie wykonali, panowie pomogli nam takze przy dokumentacji w sprawie dotacji. Pieniadze z dotacji juz otrzymalismy. A co najwazniejsze nasz aktualny rachunek za prad wynosi ZEROuśmiech

Polecamy


a opłaty przesyłowe masz też za ZERO ?

poza tym coś tu nie pasuje, dopłaty są dopiero od jesieni ( do 5000 PLN) twierdzisz że przez jesień i obecną porę roku energia z paneli pokryła Twoje zapotrzebowanie ? wątpliwe.



No widocznie tak, jezeli mam zero do zaplaty.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1554
Dołączył: 18 Sie 2009r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 13 Lut 2020r. 19:32  
Cytuj
Instalacja PV oddana w grudniu i rachunki masz 0zł ? A tak z ciekawości zapytam skąd wiesz skoro nie dostałaś/eś jeszcze rachunku ? W przypadku instalacji PV rozliczenie jest pół roczne... więc rachunek dostaniesz w lipcu także ten... wiesz o czym piszesz i na pewno masz taką instalacje... Firmy ze stalowej nie mogę polecić żadna nie oferuje materiałów adekwatnych do ceny... Większość zakłada chińczyki jak Sofar itp.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 103
Dołączył: 3 Marz 2008r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 13 Lut 2020r. 21:24  
Cytuj
A czy ktoś coś może więcej powiedzieć o firmie z Jastkowic ? Z tego co wiem to w Pysznicy też się reklamują...wiadomo popytam wszystkich w okolicy bo jakby nie było jest to kosztowna inwestycja i nie wiem na ile się sprawdzi ale chciałabym jednak poznać opinie użytkowników...każda firma będzie swój produkt zachwalać

aneta87
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 209
Dołączył: 8 Marz 2014r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 13 Lut 2020r. 21:36  
Cytuj
Great Solar z Jastkowic wszystko na tip top , montaż jeden do dwa dni w naszym przypadku 22 panele, pomoc w załatwianiu wszystkich papierów, gość miał do naszych pytań anielską cierpliwość, oczywiście na podstawie zużycia rocznego obliczył ilość paneli, my zdecydowaliśmy się założyć 4 więcej - polecamy przynajmniej w temacie montażu i wszelkiej pomocy, a jak to wyjdzie w praniu to zobaczymy. W ciągu miesiąca na falowniku pokazuje zmagazynowanych 170KW, ale to wiadomo zima i godzin słonecznych nie za wiele.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1816
Dołączył: 6 Lut 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 13 Lut 2020r. 21:55  
Cytuj
Mało się mówi o sprawach ważnych.

Dla zainteresowanych.

https://ppoz.pl/ratownictwo-i-ochrona-ludnosci/1518-instalacje-fotowoltaiczne-jak-gasic

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 96
Dołączył: 14 Kwie 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 13 Lut 2020r. 22:42  
Cytuj
fotowoltaika się opłaca faktycznie ALE !!! pod warunkiem ze weźmiesz za swoje pieniądze !!! a dla czego ?? dlatego że z różnych programów założą Ci sprzęt najgorszej jakości bo ma być jak najtaniej i najwięcej gospodarstw w programie. I tak będą wam wciskać ze to sprzęt bardzo dobrej klasy itd ale co Ty możesz o tym wiedzieć jak dopiero z tym zaczynasz.. porostu wcisną Ci co chcą !!! Po drugie nie założysz większej instalacji jak obecnie zużywasz prądu bo nie można przewymiarować instalacji w tych projektach a mając darmowy prąd to rośnie chętka na urządzenia elektryczne i okazuje się ze instalacja jest za mała !! ok nie posłuchałeś się i założyłeś przychodzi rachunek a tu więcej prądu zużytego niż wyprodukowanego !!! kurcza trzeba dołożyć paneli a tu zoonk bo falownik obsługuje tylko Twoje 3kWp i bardziej go nie obciążysz kolejnymi modułami. No to trzeba zmienić falownik na min 5kw a tu ceny za takie z średniej półki od 6000 w górę. I okazuje się że jesteś uziemiony ze swoja instalacją. A teraz załóżmy ze się posłuchałeś założyłeś większa instalacje fajny sprzęt np Solar Edge prądu masz nadto ze cały czas coś dokładasz elektrycznego bez strachu ze przerośnie Ci zużycie produkcje. Instalacja się zwraca średnio w 5 lat a później korzystasz z całkowicie darmowego prądu i śmiejesz się z "SOMSIADA" i jego instalacji "fiat126p" a Ty masz Mercedesa na dachu. I jeszcze sobie go odliczyłeś pod podatku 5000.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 91
Dołączył: 14 Lut 2020r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 14 Lut 2020r. 05:49  
Cytuj
Średnia roczna liczba dni pochmurnych w Polsce waha się od 110 (okolice Świno- ujścia) do 200 (w górach), najmniej dni pochmurnych występuje latem, najwięcej – zimą. -
Wiekszosc elementow ma gwarancje tylko kilka lat.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 49
Dołączył: 19 Sty 2019r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 14 Lut 2020r. 09:42  
Cytuj
My mamy Solar Edge. Super zadowoleni

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 49
Dołączył: 19 Sty 2019r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 14 Lut 2020r. 09:47  
Cytuj
CYTAT
Instalacja PV oddana w grudniu i rachunki masz 0zł ? A tak z ciekawości zapytam skąd wiesz skoro nie dostałaś/eś jeszcze rachunku ? W przypadku instalacji PV rozliczenie jest pół roczne... więc rachunek dostaniesz w lipcu także ten... wiesz o czym piszesz i na pewno masz taką instalacje... Firmy ze stalowej nie mogę polecić żadna nie oferuje materiałów adekwatnych do ceny... Większość zakłada chińczyki jak Sofar itp.


My mamy Solar Edge. Zainstalowala nam Firma ze St. Woli

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1552
Dołączył: 19 Paź 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 14 Lut 2020r. 10:34  
Cytuj
CYTAT
I jeszcze sobie go odliczyłeś pod podatku 5000.


Nie do podatku, tylko do podstawy opodatkowania.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 77
Dołączył: 29 Wrz 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 14 Lut 2020r. 11:15  
Cytuj
A można prosić o podanie ceny (chociaż w przybliżeniu) jaką zapłaciliście? Mam dom 230mkw i zastanawiam się nad założeniem tej instalacji we własnym zakresie (bez dotacji ze względu na liczne ograniczenia i słaby sprzęt) umiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 279
Dołączył: 7 Lip 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 14 Lut 2020r. 13:56  
Cytuj
Metraż domu nie ma z tym wiele wspólnego, spójrz na rachunki za prąd, masz tam zapotrzebowanie roczne dodaj do tego 20 - 30 % bo tyle zabierają za magazynowanie i masz moc jaka potrzebujesz.
Sprzęt i tak kupisz chiński bo bo wszystko z Chin ciągną, nawet jak pisze że Germany to i tak z Chin tylko droższe.
Dotację też dostaniesz nie większą niż 5000 PLN i 18 % zwrotu na Pit.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1554
Dołączył: 18 Sie 2009r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 14 Lut 2020r. 13:59  
Cytuj
ile masz kW jaki dokładnie solaredge i ile zapłaciłeś za całość ? Firmy ze stalowej kroją jak tylko można... taniej z dojazdem jest z Rzeszowa czy Krakowa... popytajcie o ceny i podzespoły. Chińczyk ok tylko patrz też na ew. serwis i części zamienne. Za 2 lata skończy się bum na PV bo braknie dotacji i połowa firm zostanie zamknięta i gdzie będziesz szukał serwisu ? Polskie firmy też są produkujące panele np. Selfa czy BrukBet, falwoniki polecane fronius czy huawei... Dotacje można dostać nawet gdy nie firma zakłada system, można założyć nawet samemu...

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 193
Dołączył: 16 Cze 2009r.
Skąd: delete
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 15 Lut 2020r. 08:41  
Cytuj
Tak praktycznie,
Mam od pół roku fotowoltanikę na domu.
Sprawdzałem przed instalacją dużo firm pod względem jakość/cena (od razu powiem, że jestem zwyczajnym konsumentem a nie naganiaczem jakiejkolwiek firmy montażowej).
Wiedziałem od roku 2015, że taką instalacje zamontuje - brałem nawet udział w projekcie naszej gminy o dofinansowanie instalacji- gmina nie dostała jednak takiego dofinansowania).
Informacje praktyczne:
Sprawdź ile zużywasz energii w roku - ja zużywałem przed montażem fotowoltaniki ok. 3000kw, więc odpowiednia dla mnie instalacja to ok. 3,5KW.
Zainstalowałem taką instalacje (3,52kw - 11 paneli) i teraz Wam powiem - mało.
Jak wiesz, że prąd jest "za darmo" zużywasz podświadomie więcej energii.
Pamiętaj, że za 1kw wprowadzonej do sieci energetyka zwraca 0,8kw.
Wiadomo - ceny energii galopują - dlatego wiadomo, że inwestycja się opłaca. Trzeba tylko przy projektowaniu założyć (moim zdaniem) 1,5x więcej zużycia rocznego energii i do tego zużycia projektować instalacje.
Moja instalacja kosztowała 170000zł. Dostałem zwrot od Państwa 5000zł + dodatkowo odliczę od podatku w PIT ok. 2000zł. Podsumowując, instalacja kosztowała mnie 10000zł.
PS. Oczywiście muszę płacić do energetyki opłaty stałe (przesył, siłę,liczniki)- nie ma rachunków 0zł.

Nie jestem jedną z biegających, walczących mrówek. Jestem mrówkojadem
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 193
Dołączył: 16 Cze 2009r.
Skąd: delete
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 15 Lut 2020r. 08:55  
Cytuj
Dodatkowo,
Sprawdzajcie firmy - ceny spadają.
Sprawdzajcie też czy firmy (niby gratis) dokładają Wam zużycie energii na app w komórce - wiązę się to z zapłaceniem podczas instalacji za nadajnik.
PS. Jak ktoś ma dachówkę na domu to musi przygotować kilka dachówek do wymiany umiech- instalatorzy o tym ostrzegają a firmy podczas podpisywania umowy o tym zapominają (oczywiście może da się zachować wszystkie dachówki na dachu w komplecie, ale u mnie strzeliło 4) - informacja pewna (sprawdzone u mnie i kilku moich kolegów)

Nie jestem jedną z biegających, walczących mrówek. Jestem mrówkojadem
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 193
Dołączył: 16 Cze 2009r.
Skąd: delete
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 15 Lut 2020r. 08:58  
Cytuj
Ilość wprowadzonego prądu do energetyki i ilość prądu zużytego zobaczycie na elektronicznym liczniku od energetyki (który jest gratis)

Nie jestem jedną z biegających, walczących mrówek. Jestem mrówkojadem
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 4999
Dołączył: 20 Lut 2009r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 15 Lut 2020r. 09:34  
Cytuj
Polecam grupę glob energia na fb. Byliśmy parę lat temu na szkoleniu z instalacji i niemiec, który od lat 90 to montuje opowiadał o wadach i zaletach. Nawet prosta rzecz jak opaski kablowe za 50 zł na cała instalacje potrafią zrobić konkretną awarię - jak strzelą od słońca. Tanio niestety oznacza drogo i tak jest w tym przypadku. Dla tych, którzy montują sami - na grupie glob energii są ludzie którzy ściągają sprzęt bezpośrednio z chin. A co do dachówek to standard że kilka ulegnie uszkodzeniu. Rzetelne firmy o tym poinformują, a nierzetelne zasilikonują i będzie kuku na jesieni

"Są tylko trzy prawdziwe sporty: Walki byków, wspinaczka, motorsport, a reszta to tylko gry". - Ernest Hemingway.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 103
Dołączył: 3 Marz 2008r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 15 Lut 2020r. 19:45  
Cytuj
Dzięki za super podpowiedzi, na prawdę troszkę mi się rozjaśniło w temacie...powiedzcie jeszcze jedna rzecz : mój dom został wybudowany w 2019 roku, jeszcze tam nie mieszkam...póki co mam wyprowadzoną elektrykę i za chwilę zacznę działać dalej...i teraz pytanie czy działać szybko w temacie fotowolaiki i montować wszystko na raz czy założyć sobie piec elektryczny i poczekać aż ceny trochę zejdą ? Czy takie posunięcie będzie ok czy są jakieś przeciwskazania ? Temat jest dla mnie nowy, będę się bardziej interesować ale nie wiem czy faktycznie tak się na teraz napalać ...

aneta87
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 91
Dołączył: 14 Lut 2020r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Lut 2020r. 13:16  
Cytuj
Ok moze ja troche negatywnie o tej calej propagandzie :

Od miesięcy zgłaszają się do nas czytelnicy poszkodowani źle rozliczoną energią dostarczaną do sieci. Liczniki dostarczane przez firmy energetyczne zaniżają wielkość dostarczanej energii nawet o 40 proc. System wsparcia prosumentów wciąż ma więcej wad niż zalet.

W 2016 roku wprowadzono możliwość rozliczania się ze spółką, do której jest się podłączonym na zasadzie tzw. opustów. Prosument ma prawo oddawać do sieci całą wyprodukowaną energię, a następnie 80 proc. z niej pobrać z powrotem bez naliczania żadnych kosztów. Z tej propozycji korzystają m.in. beneficjenci gminnych programów wsparcia dla OZE. Miłośnik fotowoltaiki, żeby szybko wyjść na swoje musi szukać pieniędzy nie tylko z prądu, ale też z dofinansowań.

Prąd płynie, ale kto z niego korzysta?

Najbardziej opłacalnie dla wszystkich byłoby, aby prosument sam zużył wszystko co wyprodukuje. Odpada wtedy problem rozliczeń, a sieć nie musi przesyłać prądu tam i z powrotem. Zazwyczaj jednak profil produkcji nie zgadza się z profilem zużycia. Obie strony muszą wtedy porozumieć się co do sposobu wyliczania sprzedanej energii i opłaty za kilowatogodzinę.

Nie zawsze jest to proste. Wielu prosumentów jest przyłączonych do trójfazowej sieci dystrybucyjnej, ale produkowana energia trafia tylko do jednej fazy. To oznacza, że jeśli np. czajnik jest przyłączony do innej fazy niż panele słoneczne, to przy jednoczesnej pracy spółka energetyczna rozlicza to jako sprzedaż i zakup energii, od czego bierze 20 proc. prowizji. Coraz więcej jest też mikroinstalacji trójfazowych, jednak ich rozliczanie również budzi wątpliwości.

Czy licznik może się mylić?

Przypadek opisany przez jednego z naszych czytelników jest jednak bardziej podejrzany. Właściciel instalacji fotowoltaicznej o mocy ok. 4 kW z lubuskiego po zawarciu pod koniec 2017 roku umowy na odbiór i produkcję prądu z ENEĄ zauważył, że ilość wyprodukowanej energii wskazana przez licznik jest znacznie niższa od wskazań falownika. Pewnego słonecznego dnia nasz czytelnik wyłączył wszystkie odbiorniki prądu w domu, a po sprawdzeniu wieczorem wskazań okazało się, że licznik odebrał tylko 56 proc. podawanej przez falownik energii. Pomiar w długim okresie czasu (kilkaset dni) pokazał stratę na poziomie 41 proc.

W obu przypadkach różnica jest bliska proporcji 1 do √3, czyli przelicznika pomiędzy tym samym poborem mocy przy zasilaniu jednofazowym i trójfazowym. Nie uczestniczyliśmy w montażu licznika, ale przekazane liczby sugerują, że faktycznie prosument był rozliczany tak, jakby wysyłał do sieci tylko jedną z trzech faz.

Falownik - słabe ogniwo fotowoltaiki
Jedną z wielkich zalet ogniw fotowoltaicznych jest ich żywotność, która wynosi od 25 do 40 lat. Niestety nie dotyczy to falownika, którego żywotność określa się na około 10 lat lub nawet mniej, w przypadku, gdy nie został on zainstalowany prawidłowo.

Wymiana inwertera jest dość kosztowna i kłopotliwa, gdyż musi odbywać się w krótkim czasie, aby uniknąć strat energii. Wymiana inwertera może kosztować nawet do 6000 zł w wypadku najczęściej stosowanych instalacji paneli słonecznych.

Uszkodzenia paneli słonecznych i instalacji
Panel PV, który nie jest dobrze zainstalowany, może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Dzieje się tak, ponieważ panele słoneczne są łączone szeregowo, co powoduje, że całkowita sprawność instalacji będzie wynosić tylko tyle, co najsłabiej działający panel.

Warunki pogodowe mają duży wpływ na sprawność paneli fotowoltaicznych. Kiedy jest pochmurno lub zbyt ciepło, to ich sprawność znacznie spada.W Polsce pol roku pochmurno.

Tak, to są opłaty stałe których nie jesteśmy w stanie pominąć. Tak nas zobowiązuje prawo i rzeczywiście na każdym rachunku za energię elektryczną powinniśmy mieć wartość ile kWh zużyliśmy w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Tę wartość mnożymy razy 15-20% i uzyskujemy wielkość naszej instalacji fotowoltaicznej.

Producentów jest wielu i tu nie będziemy nikogo promowali. Ja tylko kładę nacisk żeby zwrócić uwagę na źródło pochodzenia. Falowniki mają długoletnie gwarancje od 5 i 12 lat, a możemy sobie taką gwarancję za dodatkowe pieniądze jeszcze wydłużyć. Pytanie tylko co za taką gwarancją stoi. Czy możemy zareklamować to w Polsce czy jest to jakiś przedstawiciel czy sprawdzona firma, która działa od lat i będziemy się mogli do niej zwrócić. Czy też będziemy musieli się kontaktować z Koreą czy Chinami.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 91
Dołączył: 14 Lut 2020r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Lut 2020r. 13:36  
Cytuj
Do tego dochodzi jeszcze sytuacja, ze srednio taka instalacja przy dobrych wiatrach zwraca sie po 8-10 latach. Jesli chcemy wymieniac pokrycie dachu na ktorym sa zainstalowane panele to spewnoscia cena takiej uslogi podskoczy cenowo. Inna sprawa jest to czy napewno chcemy dlugo w takim domu mieszkac , jesli nie to instalacja moze sie nie wrocic.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
1 2 »
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Opinie »