NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Rozmowy na każdy temat. »
«« « ... 24 25 26 27
Film "Kler",
ff
Wysłany: 24 Maja 2019r. 11:37  
@Hammurabi

Pytanie: Jeśli Lot był jednym z niewielu "sprawiedliwych" w mieście i zapewne zdawał sobie sprawę z tego, że mieszkańcy są "wicked", bo przecież byli "wicked" już wcześniej i Aniołowie przyszli tylko po to, żeby potwierdzić te informacje, to dlaczego Lot zgodził się na zaręczyny swoich córek z ludźmi z tego miasta?

Prywatna wiadomość 

Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 24 Maja 2019r. 14:19  
CYTAT
@Hammurabi

Pytanie: Jeśli Lot był jednym z niewielu "sprawiedliwych" w mieście i zapewne zdawał sobie sprawę z tego, że mieszkańcy są "wicked", bo przecież byli "wicked" już wcześniej i Aniołowie przyszli tylko po to, żeby potwierdzić te informacje, to dlaczego Lot zgodził się na zaręczyny swoich córek z ludźmi z tego miasta?

1. Być może liczył, że niczego złego nie zrobią "bo one swoje (nasze)"; BYĆ MOŻE
2. Być może chodziło o znaną w starożytności zasadę (prawo) gościnności - goście byli rzeczą "świętą" i należało Ich ugościć (chronić) nawet kosztem swojej rodziny; BYĆ MOŻE
3. Być może liczył, że Aniołowie (i tym samym Bóg) nie pozwolą skrzywdzić córek i je uratują; BYĆ MOŻE
4. Być może Lot postrzegał to za próbę wiary/odwagi/zaufania i nie przewidywał najgorszego scenariusza, a Bóg mu "pomoże", jak będzie źle; BYĆ MOŻE

Takie są moje "przemyślenia". Niczym nie jestem w stanie ich poprzeć/uprawdopodobnić/udowodnić.

Wszędzie jest BYĆ MOŻE...

Jak widzisz - gdybam, teoretyzuje, stawiam hipotezy.

Brak źródła (czy to w Biblii, czy w jakiejś kronice/wspomnieniach/zapiskach), które pozwoliłoby na dać właściwą odpowiedź.

Trzeba zapytać Lota, co jest delikatnie utrudnione ok

"Dura lex, sed lex"!!
Prywatna wiadomość 

ff
Wysłany: 24 Maja 2019r. 15:47  
@Hammurabi

Mam wrażenie, że Twoja odpowiedź odnosi się do sytuacji, gdy tłum przybył pod dom Lota i zażądał wydania Aniołów.

Mi bardziej chodziło o ten fragment:

"A potem ci dwaj mężowie rzekli do Lota: «Kogokolwiek jeszcze masz w tym mieście, zięcia, synów i córki oraz wszystkich bliskich, wyprowadź stąd. 13 Mamy bowiem zamiar zniszczyć to miasto, ponieważ oskarżenie przeciw niemu do Pana tak się wzmogło, że Pan posłał nas, aby je zniszczyć». 14 Wyszedł więc Lot, aby powiedzieć tym, którzy jako [przyszli] zięciowie mieli wziąć jego córki za żony: «Chodźcie, wyjdźcie z tego miasta, bo Pan ma je zniszczyć!» Oni jednak myśleli, że on żartuje."

Prywatna wiadomość 

ff
Wysłany: 24 Maja 2019r. 15:50  
Dzisiaj są też tacy co myślą że to żarty. Co im powiesz?

Prywatna wiadomość 

Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 24 Maja 2019r. 16:06  
CYTAT
@Hammurabi

Mam wrażenie, że Twoja odpowiedź odnosi się do sytuacji, gdy tłum przybył pod dom Lota i zażądał wydania Aniołów.

Mi bardziej chodziło o ten fragment:

"A potem ci dwaj mężowie rzekli do Lota: «Kogokolwiek jeszcze masz w tym mieście, zięcia, synów i córki oraz wszystkich bliskich, wyprowadź stąd. 13 Mamy bowiem zamiar zniszczyć to miasto, ponieważ oskarżenie przeciw niemu do Pana tak się wzmogło, że Pan posłał nas, aby je zniszczyć». 14 Wyszedł więc Lot, aby powiedzieć tym, którzy jako [przyszli] zięciowie mieli wziąć jego córki za żony: «Chodźcie, wyjdźcie z tego miasta, bo Pan ma je zniszczyć!» Oni jednak myśleli, że on żartuje."

Tak uznałem, że pytałeś o inny fragment.

Być może owi dwaj mężczyźni również byli "sprawiedliwi", bądź po prostu byli "dobrymi" ludźmi. Stąd Lot dał Im swoje córki na przyszłe żony. Jak widać - mieli szansę uratować się z Lotem. I nadal jest to mniej osób, niż 10: Lot, żona Lota, 2 córki, 2 przyszłych zięciów = 6 osób.

Niewykluczone, że żona Lota i córki tez mogły być sceptyczne, ale w grę mogła tu wejść zasada, że ojciec jest głową rodziny (decyduje w domu) i należy uszanować Jego decyzję, a w tym przypadku o opuszczeniu miasta. A numer z akcją aniołów i oślepieniem kolesi przed domem mogła utwierdzić rodzinę Lota, że "Tata ma rację, nie opowiada bajek, trzeba uciekać, to na serio, to nie żarty".

Stary Testament jest pełen historii, gdy ktoś nie posłuchał się np. jakiegoś proroka, a potem był "zdziwiony", że coś się zadziało.

"Dura lex, sed lex"!!
Prywatna wiadomość 

ff
Wysłany: 24 Maja 2019r. 16:31  
@ Hammurabi

Teraz dotarło do mnie, że chyba jednak nie wszyscy mężczyźni przybiegli pod dom Lota umiech. Inaczej wiedzieliby co się stało.

Pytanie czy tylko ci dwaj zięciowie nie przybiegli. Przypadek. Możliwe.

I co z ich rodzinami? Tylko zięciowie byli sprawiedliwi? A ich rodziny: bracia, siostry, rodzice to zepsuci sodomici?

Może jednak znalazłoby się tam 10 sprawiedliwych?

@art2deco

"Dzisiaj są też tacy co myślą że to żarty. Co im powiesz?"

Powiem im tak.

Niech policja jutro o 6 rano zrobi wjazd do wszystkich, ale to wszystkich możliwych miejsc, gdzie przechowują dokumenty i zabezpieczy archiwa. Po to, żeby nie zdążyli zniszczyć wszystkich dokumentów.

Ale to się nie uda, bo po pierwsze Episkopat się na to nie zgodzi.

Po drugie, któryś "sprawiedliwy" policjant albo polityk się wysypie i dostaną cynk.

I dlatego trzeba jak najszybciej zrobić komisję, która się tym zajmie.

Bo te archiwa są teraz niszczone.

Po skandalu pedofilskim W Niemczech księża niszczyli dokumentację dotyczącą przypadków pedofilii, więc jestem pewien, że nasi biskupi wiedzą co się stanie i niszczenie już się zaczęło.

Prywatna wiadomość 

ff
Wysłany: 24 Maja 2019r. 19:50  
No tak cool girl, kontynuuj.

Prywatna wiadomość 

«« « ... 24 25 26 27

NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Rozmowy na każdy temat. »