NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Porady techniczne »
Nowy Temat Odpowiedz
Odbiór telewizji naziemnej, Odbiór telewizji naziemnej jaki nadajnik
Posty: 24
Dołączył: 12 Wrz 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 14 Maja 2018r. 11:19  
Cytuj
Proszę o pomoc ponieważ rezygnuje z oferty telewizji kablowej. Z którego nadajnika, z jakiego kierunku najlepiej odbiera telewizja naziemna. W sklepie rtv jest kilka anten do wyboru, a ceny zaczynają się od 35zł do ponad setki. Są ze wzmacniaczami, jakimiś dipolami. Nie wiem jaka u mnie najlepiej się sprawdzi a sąsiedzi korzystają w większości z platform cyfrowych. Mieszkam przed Niskiem od strony Stalowej Woli, w prywatnym domu jednopiętrowym. Antena może być na dachu, chociaż wolałbym mieć ją na balkonie. Czy kierować się na Leżajsk, Tarnobrzeg czy Kielce czy jeszcze inaczej? Czy da się odbierać sygnał na kilku telewizorach?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 14 Maja 2018r. 11:19  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 7
Dołączył: 26 Lut 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 14 Maja 2018r. 19:24  
Cytuj
Jeżeli Ci nic nie zasłania to polecam nadajnik Leżajsk. Bardzo mocny sygnał i są wszystkie muxy. Więcej informacji:
https://pl.wikipedia.org/wiki/RTCN_Giedlarowa

Antena taka:
http://www.dipol.com.pl/profesjonalny_zestaw_antenowy_z_polaryzacja_h-v_dipol_28-5-12-21-60_dvb-t_A2810.htm

Możliwe,że obejdzie się bez wzmacniacza. Nie wiem ile chcesz tv podłączyć i jak długie będą kable. Ewentualnie jakiś wzmacniacz na UHF max 15 db, rozgałęźnik i zasilanie do tego.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 282
Dołączył: 9 Lis 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 14 Maja 2018r. 19:51  
Cytuj
Jak najbardziej potwierdzam wypowiedź poprzednika: z Niska najbliżej i najlepiej skierować antenę na Leżajsk. Zaproponowana antena jest super: obsługuje polaryzację poziomą (MUXy 1-3 i pionową MUX8). Osobiście kierunek na Leżajsk mam zasłonięty i jestem nieco dalej (Stalowa Wola). Ściągam wszystkie MUXy z kierunku Lublina (Boży Dar, Piaski). Jakość MUXów od 1 do 3 bardzo dobra, z MUX8 bywa różnie ze względu na odległość. Zaletą tego kierunku jest jednakowa polaryzacja (pozioma) dla wszystkich MUXów.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 29
Dołączył: 13 Gru 2007r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 15 Maja 2018r. 19:07  
Cytuj
Ja mam z Niska Ustawioną antenę kierunkową na Kielce i też jest dobrze tylko potrzeba drugiej anteny do mux 8 bo na tej nie odbiera

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 24
Dołączył: 12 Wrz 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Maja 2018r. 07:51  
Cytuj
A co to znaczy, że kierunek odbioru jest zasłonięty? W jakiej odległości nie może być żadnych przeszkód. Czy bloki, które są pareset metrów dalej to też istotna przeszkoda?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 282
Dołączył: 9 Lis 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 16 Maja 2018r. 08:48  
Cytuj
Ja wszystkie kierunki (oprócz Lublina) ma zasłonięte albo wieżowcami, albo bliską ścianą innych klatek. Odbieram Lublin (najlepiej), Kielce (trochę słabiej) i Leżajsk (najgorzej). Kilkaset metrów może więc nie mieć znaczenia (bloki w Nisku są chyba tylko czteropiętrowe). Najlepiej umieścić antenę jak najwyżej. Jeżeli kolega z Niska pisze, że odbiera naziemną z Kielc (a ma trochę dalej niż ja), to nie masz się czym martwić. Raczej masz pełen komfort wyboru - kup wspomnianą antenę (lub podobną, ważne aby z dodatkowym dipolem na MUX8) i wypróbuj wszystkie kierunki (Leżajsk, Kielce, Lublin, ewentualnie Tarnobrzeg - ale tam chyba nie ma wszystkich MUXów). Jeżeli polaryzacja dla MUX8 będzie inna niż dla pozostałych MUXów, to przełóż odpowiednio dipol i będziesz miał wszystkie programy.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 24
Dołączył: 12 Wrz 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Maja 2018r. 09:02  
Cytuj
Martwi mnie trochę cena tej polecanej anteny - na internecie ponad 100zł. Są anteny w lokalnych sklepach ponad połowę tańsze. A za taką polecaną to pewnie trzeba zapłacić 150zł, a jeśli nie jest aż taka potrzebna? Konstrukcja też widzę skomplikowana podatna na wiatr.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 282
Dołączył: 9 Lis 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 16 Maja 2018r. 10:24  
Cytuj
Z Lublina ściągam na antenie podobnej do takiej (koszt ok. 50 zł):
http://hurtownia.unicon.com.pl/pl/p/Antena-DVB-T-do-odbioru-naziemnej-telewizji-cyfrowej/374
Ale jak już pisałem, odbiór MUX8 mam trochę słabszy (raz sygnał 90%/90% a niekiedy nawet brak sygnału).
Jeżeli będziesz potrzebować innej polaryzacji dla MUX8 (Leżajsk, Kielce), to również musisz liczyć się z wydatkiem na dodatkowy dipol, zwrotnicę, być może wzmacniacz. Może się więc okazać, że końcowy koszt będzie podobny.
W Stalowej Woli w sklepie elektronicznym (od policji w stronę parku) znajdziesz anteny, same dipole (również możesz zapytać o radę).

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 24
Dołączył: 12 Wrz 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Maja 2018r. 10:29  
Cytuj
Tak widzę raczej, że zainwestowanie mnie nie ominie, bo Leżajsk ma właśnie inną polaryzację na mux8. Dziwne bo na Wikipedii Lublin Boży Dar ma tylko dwa wymienione

MUX 3
TVP1 HD
TVP2 HD
TVP3 Lublin
TVP Kultura
TVP Historia
TVP Rozrywka
TVP Info HD
490,00 MHz 23 20 kW pozioma MPEG-4

MUX 8
TVP Sport HD
Metro TV
Zoom TV
Nowa TV
WP1
226,5 MHz 12 35 kW pozioma MPEG-4

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 282
Dołączył: 9 Lis 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 16 Maja 2018r. 11:14  
Cytuj
Kierunek Lublin to nie tylko Boży Dar, ale też i Piaski - te same częstotliwości, różne moce nadajników.
Z tego kierunku odbierzesz wszystkie Muxy na tej samej polaryzacji.
https://emimaps.emitel.pl/

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 24
Dołączył: 12 Wrz 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Maja 2018r. 11:57  
Cytuj
Tak mój błąd nie doczytałem o drugim nadajniku. To bardziej skomplikowane niż na pierwszy rzut oka się wydaje. Wyboru anteny też trudno dokonać. Na alledrogo wszystkie są super.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 282
Dołączył: 9 Lis 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 17 Maja 2018r. 19:25  
Cytuj
Zaproponowaną przez kolegę antenę możesz kupić na podanej stronie internetowej za 105 zł + koszty przesyłki (maks. 30 zł). Nie jest do dużo za naprawdę dobrą antenę.
Nie wiem, jak jest w niej rozwiązane przesyłanie sygnałów z obu polaryzacji po jednym kablu (tzn. czy posiada zwrotnicę?). Ale odpowiednią zwrotnicę możesz kupić w Nisku lub w Stalowej Woli. Przy takiej antenie wzmacniacz raczej nie będzie potrzebny.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 7
Dołączył: 26 Lut 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 18 Maja 2018r. 15:35  
Cytuj
W częsci UHF jest symetryzator a w VHF jest zwrotnica.
https://dvbsklep.pl/antena-vhf-uhf-dipol-28-polaryzacja-v-h
Cena ta sama ale wysyłka 15zł kurierem i trochę opinii na temat tej anteny.

Też myślę,że powinno się obejść bez wzmacniacza. Dalej nie wiadomo ile tv ma być podłączone i jak długie będą kable.

Do rozdziału sygnału na początek coś takiego:
https://dvbsklep.pl/pl/p/Rozgaleznik-FVSC-3L-3-drozny-z-przejsciem-napiecia/287

Z kablem i f-kami wyjdzie jakieś 170-200 zł.

Polecam też tą stronkę
http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 24
Dołączył: 12 Wrz 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 23 Maja 2018r. 08:57  
Cytuj
Telewizorów to chciałbym mieć połączone aż cztery. Kable też nie wiem jak najlepiej rozwiązać. Mam już dzielony sygnał dawnej analogowej tv kablowej i sytuacja wygląda tak, że dziele ze źródła na dwa i znowu w pokojach na dwa odbiorniki. Nie wiem czy teraz muszę to wszystko zlikwidować i podzielić od razu sygnał od anteny na 4 czy mogę zachować część instalacji i znowu po np. 10metrach od anteny podzielić na dwa i dojść do zachowanych starych rozdzielaczach sygnału w pokojach. Wiem, że sygnał dzielony traci na jakości ale czy ktoś mądry wie czy to ma znaczenie czy jest tak czy tak. Długość kabli standardowo dom piętrowy. Antena na kominie i ze 20metrów do pokoi. Gdzie podzielić sygnał i jak?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 24
Dołączył: 12 Wrz 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 23 Maja 2018r. 09:01  
Cytuj
Jeszcze dodam dwa telewizory na piętrze i dwa na parterze. Czy wzmacniacz wpiąć w któryś konkretny telewizor

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 4
Dołączył: 21 Cze 2018r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 21 Cze 2018r. 08:26  
Cytuj
Nie wiem cz to działa w każdej lokalizacji, ale podzielę się informacją.
Stalowa Wola, Okulickiego 4 piętro.
Kupiłem w Chinach antenkę pokojową(dla zabawy bo mam kablówkę)za 3,66$. Według opisu jest ona przyklejana na szybę, ale nie chciałem brudzić okna, więc po kilku próbach położenia w pokoju (odbiór był ale różnej jakości), zawiesiłem ją za kaloryferem (od strony północ-zachód)aby nie przeszkadzała.
Możecie wierzyć albo nie, ale na obecną chwilę odbiera 32 kanały z TVP1,2 HD w dobrej jakości.WNIOSEK: może nie w każdym miejscu, ale można mieć DVBT bez wydawania grubszej kasy.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 282
Dołączył: 9 Lis 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 22 Cze 2018r. 08:23  
Cytuj
Nie wiem jakim cudem odbierasz 32 kanały?
Na wszystkich muxach jest maksymalnie 27 kanałów.
W zależności od nadajnika, z którego korzystasz w Stalowej Woli możesz ściągnąć 2 dodatkowe programy lokalne TVP: Lublin, Rzeszów i Kielce (jeden z nich w pakiecie podstawowym 27 kanałów).
Już było bardzo dużo informacji o cudownych antenach. Wg mnie jest to zwykłe naciąganie ludzi.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Porady techniczne »