NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Rowerzyści »
« 1 2 3 4
Dla rowerowych odkrywców, Dla tych którzy kręcą
ff
Wysłany: 28 Kwie 2020r. 23:30  
Ja od wielu lat temu ( jeszcze przed czasami smartfonów ) używam aplikacji trekbuddy a do niej mam mapę Lasów Janowskich offline

Prywatna wiadomość 

Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Kwie 2020r. 23:30  

Prywatna wiadomość 

ff
Wysłany: 30 Kwie 2020r. 22:52  
mlotek

Prywatna wiadomość 

ff
Wysłany: 1 Maja 2020r. 21:53  
Też używałem Trekbuddy, ale zniechęciła mnie konieczność szukania map - a nie próbowałem przygotowywać samodzielnie.
W OSMAnd tego problemu nie ma - no i korzystamy z rozwiązań , które są rozwijane bo Trekbuddy jakby zamierał...
Dodatkowo jeśli ktoś poczuje trochę zapału i będzie chciał poświęcić trochę czasu - może samodzielnie aktualizować mapy OpenStreetMap i w ten sposób pomóc innym.
Zainteresowanym mogę pomóc zacząć - sam to robię.

Prywatna wiadomość 

ff
Wysłany: 5 Maja 2020r. 13:05  
CYTAT
Taaaaa....szczególnie ze tam takie czarne dziury zasięgi po drodze ze google maps nic nie da

Za to da papierowa mapa Lasów Janowskich, bardzo dokładna. Kupiłem w Janowie Lubelskim w księgarni na dole w handlowcu (nie wiem czy jeszcze są). Zjechałem rowerem lub na piechotę Lasy Janowskie wzdłuż i wszerz. I nigdy mnie nie zawiodła.
Jak będę mógł wstawić zdjęcie to pokażę jak wygląda.

Obrazek
Obrazek

Prywatna wiadomość 

ff
Wysłany: 5 Maja 2020r. 14:47  
Ciekawy temat odkopany.

Odpaliłem polecaną przez was stronę z mapą openstreetmap.
Czy jest tam możliwość wyznaczenia trasy po współrzędnych ?
Bo ja wpisuje współrzędne punktu i on się tylko pojawia jak najade na wpisane wspórzędne, tak on znika z mapy..
a chce jeszcze jeden punkt zaznaczyć na mapie i zaplanować trasę między nimi.
Czy jest taka opcja? może po zalogowaniu ?

NON SERVIAM
Prywatna wiadomość 

ff
Wysłany: 5 Maja 2020r. 17:20  
Tu masz do ściągnięcia na telefon z androidem, włącznie z programami do obsługi. Jadąc tworzysz ślad, który możesz zapisać jako gpx.
https://www.openandromaps.org/en/downloads/europe

Wszystko, co słyszymy, jest opinią, nie faktem. Wszystko, co dostrzegamy, jest punktem widzenia, nie prawdą. http://www.komentujnieobrazaj.pl
Prywatna wiadomość 

ff
Wysłany: 5 Maja 2020r. 18:12  
CYTAT
...Dodatkowo jeśli ktoś poczuje trochę zapału i będzie chciał poświęcić trochę czasu - może samodzielnie aktualizować mapy OpenStreetMap i w ten sposób pomóc innym.
Zainteresowanym mogę pomóc zacząć - sam to robię.

krzysz2016 można poprosić o więcej informacji???

Ja korzystam z map WIG-owskich oraz google maps offline. Zamierzam mocno przeczesać teren od Rudy Jastkowskiej po Szwedy a w górę do Kochan do Ludian. Uwielbiam te lasy. Krzemienne Górki już zaliczone.

Prywatna wiadomość 

ff
Wysłany: 5 Maja 2020r. 20:20  
Jazda do lasow i dalej na Kochany jest troche nudna.Mozna przy okazji zbierac punkty geocaching i wtedy jest duzo lepiej.Mamy tez opisy co gdzie jest.

Prywatna wiadomość 

ff
Wysłany: 6 Maja 2020r. 19:39  
Horacy....ja yą mapą poslugowalem się jeszcze za czasów z przed gps tylko ze starszą wersja ( taką samą mam tezna aplikacje trekbuddy ). Problem w ty! Ze jesli ktos nie za bardzo wie gdzie dokladnie się znajduje to taka mapa nic mu nie pomoze .

Maszynista....a czemuz to jazda na Kochany jest nudna ?? moze jeździsz tam tylko jedna trasą a mozna wieloma i zawsze cos ciekawego się zobaczy . Geokeszing znudzil mi się już jakis czas temu ale jak ktos chce poznawac takie czy inne okolice to jest to dobry sposób

Prywatna wiadomość 

ff
Wysłany: 6 Maja 2020r. 19:45  
Podobno w Tv Polsat mówili że w Lasach Janowskich pojawiło się 150 nowych skrzynek Geo.

NON SERVIAM
Prywatna wiadomość 

ff
Wysłany: 6 Maja 2020r. 21:00  
Nie oglądam tv praktycznie to nie wiem ale na meila nic ostatnio mi nie przyszlo o nowych keszach . Moze ogólnie jest tyle .
Wogóle zauwazylem że jakas debilna moda nastala i ludzie zakladaja skrzynki nie w ciekawych miejscach a byle gdzie, tworząc w ten sposób na mapie jakąš literę .
Jak pisalem powyzej przestalem zbierać kesze bo w zlym kierunku poszla ta zabawa .

Prywatna wiadomość 

ff
Wysłany: 6 Maja 2020r. 21:32  
Ponieważ "kalafonia" prosił o więcej informacji o OpenStreetMap - spróbuję krótko coś opisać.
Dane mapy OpenStreetMap są bezpłatne (co nie znaczy że nie chronione) dla wszystkich - głównym warunkiem jest zgodne z licencją poinformowanie, że są wykorzystywane.
Łatwo to zauważyć - wystarczy popatrzyć np. tutaj:
http://mapa.polskaniezwykla.pl/
W prawym dolnym rogu mapy jest wymagana licencją informacja o użyciu danych OpenStreetMap.
Z popularnych aplikacji używa ich np. Yanosik i sporo innych nawigacji. "Bob12" pisał o "OpenAndroMaps" - one też korzystają z OpenStreetMap.

Ostatnio mapy te są coraz częściej używane, bo są na tyle kompletne że są dobrą alternatywą dla płatnych map Google. No właśnie - mapy Google użyte na stronie są bezpłatne tylko do pewnej ilości wywołań - potem trzeba płacić, a stawki te chyba ze dwa lata temu poszły w górę i sporo popularnych serwisów, które nie chciały wydawać kasy przerzuciło się na OpenStreetMap. Tak wygląda strona, która przekroczyła limit bezpłatnych wejść:
https://www.kodypocztowe.info/

Na początek sporo o projekcie można poczytać tutaj:

https://wiki.(...)%C5%9Bci

Jeśli chcemy spróbować mapować, trzeba będzie założyć sobie konto:
https://www.opens(...)est=true
a potem zabrać informacje, które chcemy nanieść i uruchomić edytor map.
Edytor pobiera dane ze wskazanego obszaru, możemy nanieść zmiany a potem je wysłać do serwera.
Jest kilka popularnych edytorów, ja akurat korzystam z JOSM.
Do zbierania danych własnych używam często OSM Tracker na komórce lub nagrań z kamerki.
Można korzystać z innych danych, których warunki licencjonowania dopuszczają wykorzystanie - w Polsce najcenniejszym zasobem jest publiczny serwis geoportal.gov.pl i jego warstwy: zdjęcia lotnicze, cieniowanie oraz budynki.
NIE można wykorzystywać np. map Google lub Google Street View

Edytor z pobranymi danymi - tutaj akurat obszar na zachód od huty, Ciemny Kąt:

https://tinypic.pl/nfznq7rc6hki

A tak z włączonym podkładem zdjęć lotniczych oraz śladem GPX z notatkami:

https://tinypic.pl/b400zs3t09a0

To, na ile dane są kompletne i szczegółowe zależy od tego, ile osób ma ochotę nanosić dane w jakimś obszarze. Akurat przywoływane tutaj Lasy Janowskie są zmapowane całkiem dobrze, chociaż sporo dróg leśnych w pobliżu Jastkowic jest zaznaczonych jako ścieżki.
Jeśli popatrzymy na lasy na południe od Stalowej Woli aż do Jaty- im dalej tym gorzej.
Drogi leśne po zachodniej stronie Stalowej Woli nanosiłem lub aktualizowałem ostatnio, więc są ogólnie dość szczegółowe, chociaż można jeszcze sporo uzupełnić.

Oczywiści "zwykłe" drogi i ulice są naniesione raczej dobrze, nimi po prostu interesuje się więcej osób. Ten wątek akurat jest dla miłośników pedałowania po różnych zakamarkach więc piszę o lasach ;)

na koniec - skąd na mapach w naszej okolicy są w lasach ścieżki tam, gdzie wiemy że są drogi? Parę lat temu jeden z mapowiczów korzystał z serwisu typu Strava lub podobnego, który udostępnia dane, jakimi trasami ludzie najczęściej jeżdżą. Ponieważ nie był miejscowy, to "asekuracyjnie" naniósł ścieżki. Oczywiście dobrze by było to zweryfikować w terenie, bo czasem są to całkiem dobre drogi a czasem trasy, którymi jeżdżą motocyklami crosso-dzikusy i na rowerze trudno się przebić...

Prywatna wiadomość 

« 1 2 3 4

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Rowerzyści »