NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Rozmowy na każdy temat. »
Nowy Temat Odpowiedz
«« « ... 4 5 6 7
Ceremonia pogrzebowa i wartość życia,
Posty: 2790
Dołączył: 3 Gru 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 23 Marz 2018r. 15:58  
Cytuj
Znam bardzo dobrze przykazania.
Napisz czego nie rozumiesz.

"Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła" (1 Tes 5, 22)
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 23 Marz 2018r. 15:58  
Cytuj

"Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła" (1 Tes 5, 22)
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 10401
Dołączył: 9 Sty 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 23 Marz 2018r. 16:23  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2320
Dołączył: 5 Marz 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 23 Marz 2018r. 17:25  
Cytuj
CYTAT
Znam bardzo dobrze przykazania.
Napisz czego nie rozumiesz.

Zabawny jesteś, nie chce mi się z Tobą gadać.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 632
Dołączył: 21 Marz 2018r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 23 Marz 2018r. 18:29  
Cytuj
A mówiłem, że katechetke przyślą..

Powiedziała dokładnie co i jak a dla mniej kumatych dodatkowe wytłumaczenie.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 737
Dołączył: 15 Lut 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 25 Marz 2018r. 01:55  
Cytuj
Witam

11 Najważniejsze


Nie czyń Drugiemu, co Tobie nie miłe !!!!!!!!!!


Szanujmy się i nie wchodźmy innym w ich życie.... To ich konstytucyjny przywilej - myśleć, mówić, działać, jak chcą
Pozdrawiam

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 3
Dołączył: 21 Marz 2018r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 25 Marz 2018r. 17:28  
Cytuj
"rsta" Czekam na ustosunkowanie się do mojego komentarza w którym jest prawda i tylko prawda. Póki co robisz uniki do niewygodnych tematów i bredzisz swoje nawiedzone dyrdymały.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 188
Dołączył: 12 Lut 2008r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 25 Marz 2018r. 21:53  
Cytuj
CYTAT

Czy Podkarpacie musi ciągle być w czymś na końcu?

Chcę poruszyć tematykę funeralną.

A inspiracją do tego tematu był mój udział w uroczystości pogrzebowej w Wielkopolsce.
Po pierwsze to obsługa przez firmę pogrzebową. Nad wnęką na trumnę rozstawiono baldachim ,a opuszczanie trumny z ciałem zmarłej osoby odbywało się za pomocą prostego urządzenia bez szamotania się ręcznego. Następnie po umieszczeniu trumny w grobie otwór ten został przykryty estetyczną kratą na której zostały złożone wieńce i wiązanki. Oszczędza to przedłużającej się traumy dla bliskich osoby zmarłej poprzez eliminację wykonywania niezdarnych prac budowlanych. Prace związane z zamknięciem grobowca są wykonywane po odejściu uczestników pogrzebu ,a wieńce i wiązanki starannie poukładane po zakończeniu prac . Tak niewiele trzeba aby grzebanie zmarłego było bardziej znośne. Może ktoś myśleć że to był okazały pogrzeb osoby zamożnej , otóż osoba zmarła nie była zamożna , a pogrzeb miał miejsce w wiejskiej parafii. Z tego należy wnioskować że jest to standard na tamtejszym terenie.
Następna sprawa która mnie zaintrygowała to że nikt jakby nie zapraszał uczestników uroczystości pogrzebowej , a wszyscy wraz z księdzem przybyli do obiektu gastronomicznego na stypę. Nie była to restauracja , lecz obiekt do celów okolicznościowych z rzędami stołów bogato zaopatrzonych.
Z racji wieku bywam na pogrzebach ,bo ktoś z rodziny i znajomi odchodzą. Generalnie na naszym terenie pożegnanie ogranicza się do ceremonii religijnej i rzadko ktoś wygłosi mowę pożegnalną. Zakład pogrzebowy memento chyba nie jest przygotowany do umożliwienia wygłoszenia takiej mowy pogrzebowej ,ponieważ dwa lata temu uczestnicząc w pogrzebie mojej znajomej na cmentarzu komunalnych w Stalowej Woli przygotowaną laudację musiałem wykrzyczeć ,bo nagłośnienie zabrał ksiądz z swoim asystentem , a panowie z zakładu Memento ruszali ramionami bezradnie. A wracając do kwestii stypy to odchodzą ludzie którzy uczciwie i pracowicie szli przez życie ,przedłużyli gatunek ludzki ,zabezpieczyli start w życie dla potomnych i nierzadko pozostawili dorobek ,a pożegnani zostali nijak. Mówi się często co to życie jest warte zasypią łopatą przyklepią o po wszystkim. A jednak życie ma swoją wartość poprzez wspólną refleksję ,wspomnienia uczynioną przez tych co pozostali. Uczestniczyłem w stypie pogrzebowej mojego znajomego na której była przyjacielska atmosfera wspomnień o jego życiu ,zainteresowaniach ,osiągnięciach ,pasjach. Treść tych rozmów mocno utkwiła w mojej pamięci. Np. w USA stan New Jersey praktykuję się spotkania wspomnień w rocznicę śmierci zmarłej osoby za zaproszeniami gdzie prezentowane są pamiątki i zdjęcia z nim związane.
A jak już jestem przy tematyce funeralnej to pozwolę sobie zauważyć ,że poprzednim Prezydent miasta Stalowa Wola był postrzegany jako nieporadny ,zacofany ,bo się nie ożenił ,nie posiadał prawa jazdy , a jednak miał nowoczesne myślenie doprowadzając do wybudowania spalarni zwłok .
Obecny Prezydent miasta Stalowa Wola nie może być oceniony jak jego poprzednik ,bo jest młodszy nowoczesny lecz kolumbarium zbudować póki co nie zdołał.

Kazimierz .D



Kościół Katolicki jasno określa zasady katolickiego pochówku.
Ceremonia pogrzebowa w kościele katolickim kładzie duży nacisk na liturgię słowa i ofiarę eucharystyczną. Oprócz tego bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniego obrządku zarówno w domu zmarłego, jak i na cmentarzu czy w kościele. Pod uwagę brane są także lokalne zwyczaje i kultura ludowa.
Ceremonia pogrzebowa w kościele katolickim obejmuje szereg czynności i modlitw liturgicznych, które obowiązują podczas pogrzebu. Pochówek może występować w trzech, dwóch lub jednej formie, które odpowiadają miejscu sprawowania obrządku – kaplica cmentarna lub dom, kościół oraz cmentarz. Decyzję dotyczącą formy pogrzebu podejmuje proboszcz parafii, do której należała zmarła osoba. Bierze on pod uwagę:

rzeczywistą przynależność zmarłego do wspólnoty kościoła,
korzystania lub niekorzystania przez zmarłego z sakramentów,
innych oznak, które stanowią o tym, czy zmarły żył zgodnie z zasadami wiary.
Podczas mszy kapłan trzykrotnie kropi trumnę wodą święconą, a jeśli jest taka możliwość, okadza ją też kadzidłem. Po mszy następuje kolejny etap ceremonii pogrzebowej, którym jest procesja na cmentarz. W jej trakcie śpiewane są psalmy lub odmawiane są chwalebne części różańca. Po dotarciu do grobu orszak pogrzebowy zatrzymuje się, a kapłan i wierni modlą się za zmarłego.
Dopiero po obrzędach mszy świętej pogrzebowej można zwłoki wraz z trumna skremować i pochować urnę w grobowcu.
Natomiast wszelkie imprezy typu.stypa,to jest decyzja rodziny.Owszem sa rejony,gdzie jest to zwyczaj powszechnie praktykowany,sa rejony,że nawet na stypie jest orkiestra,ale nie wszędzie tak jest i nie można mieć o to do nikogo pretensji.

Najważniejsze w pogrzebie katolickim jest godny,chrześcijański pochówek,gdzie najwazniejsza rolę odgrywa liturgia słowa i ofiara eucharystyczna.

WJ
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2320
Dołączył: 5 Marz 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 26 Marz 2018r. 08:56  
Cytuj
CYTAT
"rsta" Czekam na ustosunkowanie się do mojego komentarza

Rsta i Mirki mają teraz inne zajęcie. Ktoś zapodał temat o aborcji, więc wzięli katechizmy i się przenieśli kłócić się gdzie indziej smiech2

A Rsta jeszcze się nigdy do niczego rzeczowo nie ustosunkował. Niestety nie jest to kompan do merytorycznych dyskusji, zwykle nie bardzo rozumie, co się do niego pisze. Albo zręcznie udaje.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 3250
Dołączył: 12 Sty 2015r.
Skąd: stalowa
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 26 Marz 2018r. 09:51  
Cytuj
nie zrozumiałeś co powiedziała ci Bezimienna, inni zrozumieli doskonale...

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 11558
Dołączył: 1 Lut 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 26 Marz 2018r. 10:06  
Cytuj
CYTAT
CYTAT
"rsta" Czekam na ustosunkowanie się do mojego komentarza

Rsta i Mirki mają teraz inne zajęcie. Ktoś zapodał temat o aborcji, więc wzięli katechizmy i się przenieśli kłócić się gdzie indziej smiech2

A Rsta jeszcze się nigdy do niczego rzeczowo nie ustosunkował. Niestety nie jest to kompan do merytorycznych dyskusji, zwykle nie bardzo rozumie, co się do niego pisze. Albo zręcznie udaje.


Halucynacje cię dopadły jak widzę.

Wyobraźcie sobie, że budzicie się rano i macie tylko to, za co podziękowaliście Bogu w modlitwie wieczorem....
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2320
Dołączył: 5 Marz 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 26 Marz 2018r. 10:40  
Cytuj
CYTAT

Halucynacje cię dopadły jak widzę.

Źle widzisz.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 632
Dołączył: 21 Marz 2018r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 26 Marz 2018r. 11:42  
Cytuj
CYTAT
nie zrozumiałeś co powiedziała ci Bezimienna, inni zrozumieli doskonale...


Katechetka nic nie powiedziała tylko wrzuciła obrazek.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2320
Dołączył: 5 Marz 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 26 Marz 2018r. 13:00  
Cytuj
CYTAT
Katechetka nic nie powiedziała tylko wrzuciła obrazek.


"Pismo obrazkowe – początkowe stadium rozwoju pisma. Piktografami posługiwały się prehistoryczne ludy basenu Morza Śródziemnego, Chin, niektóre ludy Afryki Środkowej, Ameryki Północnej i Australii" - Wiki smiech2

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 11558
Dołączył: 1 Lut 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 26 Marz 2018r. 13:54  
Cytuj
Czyli jedyna forma, jaka może jakimś cudem trafić do niektórych.ok

Wyobraźcie sobie, że budzicie się rano i macie tylko to, za co podziękowaliście Bogu w modlitwie wieczorem....
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2320
Dołączył: 5 Marz 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 26 Marz 2018r. 15:00  
Cytuj
CYTAT
Czyli jedyna forma, jaka może jakimś cudem trafić do niektórych.ok

Ok, to dyskutujcie sobie nadal w ten sposób, grunt, żebyście się wzajemnie rozumieli jezyk

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 11558
Dołączył: 1 Lut 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 26 Marz 2018r. 15:25  
Cytuj
Przedszkole. potluczony
W przedszkolu lub podstawówce czujesz się zapewne jak ryba w wodzie.potluczony

Wyobraźcie sobie, że budzicie się rano i macie tylko to, za co podziękowaliście Bogu w modlitwie wieczorem....
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2320
Dołączył: 5 Marz 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 26 Marz 2018r. 16:03  
Cytuj
Chyba nie bardzo Cię rozumiem... może spróbuj mi narysować co Ci chodzi po głowie, jest szansa, że ogarnę.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 11558
Dołączył: 1 Lut 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 26 Marz 2018r. 18:33  
Cytuj
Obawiam się, że pismo obrazkowe przerasta cię. ok

Wyobraźcie sobie, że budzicie się rano i macie tylko to, za co podziękowaliście Bogu w modlitwie wieczorem....
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2320
Dołączył: 5 Marz 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 26 Marz 2018r. 19:58  
Cytuj
Czyli nawet nie narysujesz jak dziecko e przedszkolu co masz na myśli. Ok, zatem odpuśćmy sobie. Tak na marginesie odbiegłeś od tematu umiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
«« « ... 4 5 6 7
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Rozmowy na każdy temat. »