NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Opinie »
Nowy Temat Odpowiedz
Rozdzielność majątkowa, jak to jest naprawde
Posty: 249
Dołączył: 14 Wrz 2015r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 16 Sie 2017r. 20:03  
Cytuj
Witam,coraz wiecej osób w moim kregu znajomych i w rodzinie ma rozdzielnosc majatkowa.Nie kumam po co bo nie dopytuje,przed chwila ogladałem program w ktorym kobieta mowiła ze jest zbulwersowana bo miala rozdzielnosc majatkowa z mezem przez 10 lat .Mąż tej pani zmarł i ona jest zdziwiona ze nie moze przejsc na wyzsza emeryture mąża.Szukałem na stronach google ale nic nie ma.Ciekawe czy tak jest,bo przeciez ludzie zyja wspolnie oplaty wspolne ,zakupy wspolne ,a emerytura juz nie.Wie ktoś cos jak to sie ma do rzeczywistosci?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Sie 2017r. 20:03  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 400
Dołączył: 27 Gru 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Sie 2017r. 20:12  
Cytuj
No jak dlaczego?! No przecież mieli rozdzielność majątkową. To ma swoje plusy ale ma też minusy.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 491
Dołączył: 30 Lis 2011r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Sie 2017r. 20:29  
Cytuj
A i jeszcze pani nie mogla wybrac polisy po smierci meza mimo ze byla na nia.To juz chyba przesada.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 35
Dołączył: 8 Lip 2017r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 17 Sie 2017r. 09:36  
Cytuj
Jest to dobra sprawa jak się ma pieniądze. Ja miałam dwa mieszkania w Katowicach, które legalnie wynajmuje, a mąż firmę. Intecyza dala mi stabilizację, ze jak jego firma padnie to .ja do niej nic nie mam. Nie będę płacić za jego długi. Po przeprowadzce do Stalowej kupiliśmy mieszkanie i mamy 50/50 własność. Ale auto jest juz tylko własnością męża bo kupił je na firmę. Minusy - nie rozliczamy się wspólnie.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 248
Dołączył: 18 Wrz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 17 Sie 2017r. 15:10  
Cytuj
Monika111 mylisz pojęcia prawnicze! co innego jest odrębność majątkowa a co innego intercyza o której piszesz!!Zapoznaj się z definicjami!! a taka wiedz się przydaje!

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 316
Dołączył: 20 Sie 2014r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 17 Sie 2017r. 18:39  
Cytuj
CYTAT
Monika111 mylisz pojęcia prawnicze! co innego jest odrębność majątkowa a co innego intercyza o której piszesz!!Zapoznaj się z definicjami!! a taka wiedz się przydaje!


Również bym polecał się dokształcić. Intercyza jest umową majątkową pomiędzy małżonkami. Może w różny sposób regulować ustrój majątkowy, ale najczęstszym przypadkiem jest właśnie zniesienie wspólności majątkowej. Tzn, że małżonkowie nie mają majątku wspólnego a wyłącznie majątki odrębne - co nie wyklucza bycia współwłaścicielem np. mieszkania ale na zasadzie współwłasności ułamkowej (każdy ma swój udział a nie łączny)

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 35
Dołączył: 8 Lip 2017r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 17 Sie 2017r. 21:12  
Cytuj
Ok rozpoczynam naukę

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 140
Dołączył: 11 Sty 2017r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 17 Sie 2017r. 21:39  
Cytuj
CYTAT
CYTAT
Monika111 mylisz pojęcia prawnicze! co innego jest odrębność majątkowa a co innego intercyza o której piszesz!!Zapoznaj się z definicjami!! a taka wiedz się przydaje!


Również bym polecał się dokształcić. Intercyza jest umową majątkową pomiędzy małżonkami. Może w różny sposób regulować ustrój majątkowy, ale najczęstszym przypadkiem jest właśnie zniesienie wspólności majątkowej. Tzn, że małżonkowie nie mają majątku wspólnego a wyłącznie majątki odrębne - co nie wyklucza bycia współwłaścicielem np. mieszkania ale na zasadzie współwłasności ułamkowej (każdy ma swój udział a nie łączny)


a co z tym przejsciem na meza emeryture i polise ubezpieczeniowa? prawda to ze nie moze zona odebrac jak maja rozdzielnosc majatkowa?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 316
Dołączył: 20 Sie 2014r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 17 Sie 2017r. 23:38  
Cytuj
CYTAT
Ok rozpoczynam naukę


Odniosłem sie do wypowiedzi kierkarta umiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 316
Dołączył: 20 Sie 2014r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 17 Sie 2017r. 23:51  
Cytuj
CYTAT

a co z tym przejsciem na meza emeryture i polise ubezpieczeniowa? prawda to ze nie moze zona odebrac jak maja rozdzielnosc majatkowa?


Renta rodzinna (bo to nie emerytura po mężu tylko właśnie renta rodzinna) jest uwarunkowana pozostawaniem we wspólnym gospodarstwie domowym. Problem w tym że ZUS miewa zdumiewające interpretacje przepisów i np. stwierdza że intercyza to uniemożliwiała. Kwestia ocenna i raczej do rozstrzygnięcia przez sąd w każdym przypadku indywidualnie. Natomiast co do polisy to mało szczegółów ale pachnie bzdurą albo niedopowiedzeniem, jak to w tv.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 74
Dołączył: 11 Lis 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 18 Sie 2017r. 09:15  
Cytuj
wypłata z polisy na życie należy się osobie uposażonej (może to być małżonek, może partner lub inna osoba)
w niektórych towarzystwach prawo do wypłaty z polisy ma małżonek którego danych się nie podaje, odbiera okazując akt małżeństwa
rozdzielność dzieli majątek zakupiony od momentu podpisania aktu, majątek zgromadzony w czasie wspólności majątkowej zostaje podzielony po połowie
mam rozdzielność zawartą z żoną ponieważ prowadzę działalność, która z przyczyn ode mnie nie zależnych może niespodziewanie zacząć przynosić stratę

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 35
Dołączył: 8 Lip 2017r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 20 Sie 2017r. 18:09  
Cytuj
Quasik nie rozumiem twoich wywodów, napisałam ze dzięki intercyzie mieszkania które kupili mi rodzice są moje

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 35
Dołączył: 8 Lip 2017r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 20 Sie 2017r. 18:13  
Cytuj
Czyli mój majątek wniesiony przed ślubem jest tylko moj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 122
Dołączył: 29 Sty 2017r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 20 Sie 2017r. 18:27  
Cytuj
CYTAT
Witam,coraz wiecej osób w moim kregu znajomych i w rodzinie ma rozdzielnosc majatkowa.Nie kumam po co bo nie dopytuje,przed chwila ogladałem program w ktorym kobieta mowiła ze jest zbulwersowana bo miala rozdzielnosc majatkowa z mezem przez 10 lat .Mąż tej pani zmarł i ona jest zdziwiona ze nie moze przejsc na wyzsza emeryture mąża.Szukałem na stronach google ale nic nie ma.Ciekawe czy tak jest,bo przeciez ludzie zyja wspolnie oplaty wspolne ,zakupy wspolne ,a emerytura juz nie.Wie ktoś cos jak to sie ma do rzeczywistosci?


Bzdura. Intercyza / rozdzielność jest umową wyłącznie pomiędzy osobami będącymi w małżeństwie. Tych instytucji to nie powinno interesować czy mają coś podpisane, chyba że po rozwodzie.
Obecnie intercyza jest czymś zupełnie naturalnym i będzie spotykana coraz częściej ze względu na bogacenie się społeczeństwa i wzrost liczby rozwodów.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 35
Dołączył: 8 Lip 2017r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 20 Sie 2017r. 19:04  
Cytuj
Jaka bzdura, mam męża i mam intercyze

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 808
Dołączył: 5 Lut 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 20 Sie 2017r. 19:35  
Cytuj
Przepisy emerytalno-rentowe uzależniają prawo do renty dla wdowca lub wdowy od pozostawania do dnia śmierci męża lub żony we wspólności małżeńskiej. Nie jest to tożsame z pojęciem „wspólność majątkowa małżeńska" w rozumieniu prawa rodzinnego. Chodzi o wspólność faktyczną. Nie wystarczy formalne pozostawanie w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej, jeśli para żyje w separacji i nie ma faktycznej więzi małżeńskiej, zwłaszcza fizycznej lub duchowej. Sąd Najwyższy w uchwale z 26 października 2006 r. (sygn. II UZP 3/06) stwierdził, że wspólność małżeńska warunkująca prawo do renty rodzinnej może istnieć w każdym ustroju małżeńskiej wspólności ustawowej, także zatem w razie ograniczenia tej wspólności. Nie wyłącza jej nawet uzgodnienie rozdzielności majątkowej. W wyroku z 14 grudnia 2009 r. SN wskazał, że w razie m.in. oddzielnego zamieszkiwania małżonków oraz pozostawania w rozdzielności majątkowej trzeba szczególnie wnikliwie ustalać, na czym polegała więź faktyczna, czyli wspólność małżeńska warunkująca prawo do renty rodzinnej (sygn. I UK 184/09).
Więc mieszkający razem małżonkowie mają prawo do renty rodzinnej po śmierci jednego ze współmałżonków...

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 6
Dołączył: 30 Sie 2017r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 30 Sie 2017r. 11:45  
Cytuj
W końcu głos rozsądku. W takich sprawach czasami lepiej do prawnika iść po prostu.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 32
Dołączył: 31 Sie 2017r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 31 Sie 2017r. 10:32  
Cytuj
Najlepiej na takie tematy rozmawiać z radcą prawnym lub adwokatem specjalizującym się w tej dziedzinie

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 90
Dołączył: 31 Sie 2017r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 31 Sie 2017r. 20:43  
Cytuj
Mysle ze musisz skorzystac z porady prawnika bo w necie znajdziesz same smiecie

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 5
Dołączył: 1 Wrz 2017r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Wrz 2017r. 20:39  
Cytuj
najlepiej rozdzielać siekierą

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Opinie »