NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Komunikacja »
Nowy Temat Odpowiedz
Skrzyżowanie z ruchem okrężnym, Dlaczego kierowcy zatrzymują się przed rondem jak na stopie.
Posty: 34
Dołączył: 27 Gru 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 21 Lut 2017r. 19:24  
Cytuj
Kiedy Ja w roku 1971 ubiegałem się o prawo jazdy samochodem ,to możliwość nauki na skrzyżowaniu z ruchem okrężnym była teoretyczna .
A to dlatego że takich skrzyżowań po prostu nie było.
Jadą do Warszawy to takie skrzyżowanie było w Ostrowcu Św i w Radomiu. Już wówczas doświadczyłem jak wspaniałe jest to skrzyżowanie , oczywiście jeżeli kierowcy potrafią z niego korzystać. A umiejętność korzystania z takiego skrzyżowania to płynna jazda. A piszę o tym dlatego że od kilku ładnych lat mamy dużo rond ,a więc jest możliwość edukacji i doświadczania.
Niestety ciągle spotykam na rondzie kierowców w różnym wieku ,którzy zatrzymują pojazd przed wjazdem na nie ,pomimo że wjazd jest zupełnie wolny. Całkiem niedawno zwróciłem kierowcy uwagę krótkim /pim/ który urządził sobie postój przed rondem.
Można by oczekiwać że tenże kierowca pokaże gest przeprosin ,ależ skąd ten szofer na złość mi jechał do najblizszego skrzyżowania 20/godz. Dwa w jednym słaba znajomość przepisów o ruchu drogowym i brak kultury.
Mam zasadnicze pytanie dlaczego więc teraz kiedy szkoli się kierowców jazdy na rondzie,jak również na co dzień kierowcy mają możliwość doskonalenia jazdy na rondzie CIĄGLE WIDZĄ ZNAK STOP.
Oczywiście mowa o rondzie gdzie takiego znaku nie ma.

don

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 21 Lut 2017r. 19:24  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 183
Dołączył: 5 Sie 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 21 Lut 2017r. 21:21  
Cytuj
Proponuję żeby ktoś zajął się kultura jazdy w tym kraju, nie tylko po rondach, bo wygląda to tragicznie.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 14
Dołączył: 2 Lut 2017r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 21 Lut 2017r. 23:45  
Cytuj
Przede wszystkim ustawcie sobie światła !!! To jest darmowe na stacjach jak robicie przegląd, albo 5-10 zł jak przegląd robicie gdzieś indziej!

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2226
Dołączył: 7 Gru 2009r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 22 Lut 2017r. 07:33  
Cytuj
Albo gdy widzę jak ktoś odpala lewy kierunkowskaz wjeżdżając na rondo i tak jedzie przez całe na tym kierunkowskazie po czym nagle odpala prawy bo skręca w któryś zjazd sciana
Chcę się wyjść wtedy z samochodu i wydrzec za szmaty takiego agenta i zabrać mu okładki. sciana

:)
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 185
Dołączył: 29 Kwie 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 22 Lut 2017r. 09:01  
Cytuj
CYTAT
Albo gdy widzę jak ktoś odpala lewy kierunkowskaz wjeżdżając na rondo i tak jedzie przez całe na tym kierunkowskazie po czym nagle odpala prawy bo skręca w któryś zjazd sciana
Chcę się wyjść wtedy z samochodu i wydrzec za szmaty takiego agenta i zabrać mu okładki. sciana


To jest głupie ale nikogo nie wprowadza w błąd, czego nie można powiedzieć o kimś kto nie wrzuca kierunku zjeżdżając z ronda.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 32
Dołączył: 3 Paź 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 22 Lut 2017r. 10:05  
Cytuj
CYTAT
Albo gdy widzę jak ktoś odpala lewy kierunkowskaz wjeżdżając na rondo i tak jedzie przez całe na tym kierunkowskazie po czym nagle odpala prawy bo skręca w któryś zjazd sciana
Chcę się wyjść wtedy z samochodu i wydrzec za szmaty takiego agenta i zabrać mu okładki. sciana


Jak ja zdawałam egzamin na prawko (a było to trzy lata temu) to uczyli mnie, że jeśli na rondzie skręcam w lewo lub zawracam to przed rondem mam włączyć lewy kierunkowskaz, a zjeżdżając z ronda - prawy.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 14
Dołączył: 2 Lut 2017r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 22 Lut 2017r. 10:10  
Cytuj
Pochwal się, w której szkole nauki jazdy Cię takiej durnoty uczyli.

Światła!!! Ustawcie sobie światła!

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 258
Dołączył: 25 Kwie 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 22 Lut 2017r. 11:00  
Cytuj
takie zachowanie na rondzie jest co najmniej denerwujące ale to jest i tak nic w porównaniu z nagminnym nieprawidłowym ustawianiem się aut przy skręcie w lewo. Bardzo mało jest kierowców, którzy ustawiają się do środka jezdni żeby ci co jadą za nim, spokojnie go objechali gdy chcą jechać prosto. Najczęściej tak działają panie, stoją sobie spokojnie na środku drogi a za nimi korek aut...

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2226
Dołączył: 7 Gru 2009r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 22 Lut 2017r. 11:18  
Cytuj
sjesta, na Ukrainie prawo jazdy robiłaś czy gdzie? Pochwal się?

Skrzyżowanie na Brandwickiej jadąc w stronę muzeum też często widzę jak "kierowcy" robią sobie tam dwa pasy i ciasno ustawiają się samochodami do skrętu w prawo lub w lewo.
Często też spotkałem się z agresją ze strony kierowcy który chciał sobie skręcić w prawo a nie mógł przejechać bo ja stałem na środku. Tylko ludzie... ! tam nie ma dwóch pasów!
Kiedyś nawet radiowóz się tak ustawił do prawej robiąc dwa pasy ;/
mlotekmlotekmlotekmlotek

:)
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
~J~
~J~
~J~
Posty: 296
Dołączył: 8 Gru 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 22 Lut 2017r. 13:11  
Cytuj
CYTAT
CYTAT
Albo gdy widzę jak ktoś odpala lewy kierunkowskaz wjeżdżając na rondo i tak jedzie przez całe na tym kierunkowskazie po czym nagle odpala prawy bo skręca w któryś zjazd sciana
Chcę się wyjść wtedy z samochodu i wydrzec za szmaty takiego agenta i zabrać mu okładki. sciana


Jak ja zdawałam egzamin na prawko (a było to trzy lata temu) to uczyli mnie, że jeśli na rondzie skręcam w lewo lub zawracam to przed rondem mam włączyć lewy kierunkowskaz, a zjeżdżając z ronda - prawy.


Widać że telewizji nie oglądacie. Jakiś czas temu, w wiadomościach mówili, że w jakieś miejscowości na egzaminie na prawo jazdy egzaminator oblał kursanta za to że on nie włączył lewego kierunkowskazu. Jak pytali ludzi, co sądzą na ten temat to opinie były podzielone.
Ale co ci ten kierunkowskaz przeszkadza? Razi Cię? A może martwisz się że szybciej mu się przez to żarówka przepali?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
HIV
HIV
Posty: 1474
Dołączył: 30 Cze 2011r.
Skąd: Rzeszów
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 22 Lut 2017r. 13:23  
Cytuj
W lewo na rondzie? Pewnie na wysepkę chce wjechać umiech
Zauważyłem, że Ukraińcy robią tak nagminnie. W Ostrowcu i Kielcach ponoć też za brak tego lewego migacza niektórzy egzaminatorzy oblewali. Ale wtedy skarga, potem sąd, a egzaminator na bruk.

http://moto.(...)9994241a

W lewo się daje kierunkowskaz, gdy wjeżdżamy na zewnętrzny pas ronda, a to ma przynajmniej jeszcze jeden pas i chcemy na ten pas wjechać. Na rondach jakie występują w Stalowej Woli NIE DAJE SIĘ lewego migacza.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 32
Dołączył: 3 Paź 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 22 Lut 2017r. 14:52  
Cytuj
CYTAT
Pochwal się, w której szkole nauki jazdy Cię takiej durnoty uczyli.

Światła!!! Ustawcie sobie światła!


w Lublinie...

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2226
Dołączył: 7 Gru 2009r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 22 Lut 2017r. 15:59  
Cytuj
CYTAT
W lewo na rondzie? Pewnie na wysepkę chce wjechać umiech
Zauważyłem, że Ukraińcy robią tak nagminnie. W Ostrowcu i Kielcach ponoć też za brak tego lewego migacza niektórzy egzaminatorzy oblewali. Ale wtedy skarga, potem sąd, a egzaminator na bruk.

http://moto.(...)9994241a

W lewo się daje kierunkowskaz, gdy wjeżdżamy na zewnętrzny pas ronda, a to ma przynajmniej jeszcze jeden pas i chcemy na ten pas wjechać. Na rondach jakie występują w Stalowej Woli NIE DAJE SIĘ lewego migacza.


Brawo! ok

:)
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 14
Dołączył: 2 Lut 2017r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 23 Lut 2017r. 03:10  
Cytuj
CYTAT
CYTAT
Pochwal się, w której szkole nauki jazdy Cię takiej durnoty uczyli.

Światła!!! Ustawcie sobie światła!


w Lublinie...


Zatem proszę o wzmożoną czujność z osklublin.eu

PS Zdałaś chociaż?

Światła!!! Ustawcie sobie światła!

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 566
Dołączył: 15 Marz 2011r.
Skąd: STW
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 23 Lut 2017r. 05:32  
Cytuj
Kochani ludzie.
Uprzejmie proszę o zastanowienie się 5 razy czy wsiada jąć do auta dam radę dojechać nie zrobic sobie czy komuś krzywdy.
Zastanawiające jest ilość ostatnio popełnianych błędów. Kolizja za Kolizja.
Jeździmy jak debile. Boimy się zielonych strzałek. Na ronda wjeżdżamy jak nie do pomyślenia ... ludzie. Więcej odwagi i pewności siebie bo 3km z hsw jedziemy 25 min bo jakiś debil boli się wjechać na rondo. Podobnie jest pod szpitalem. Jak włączy się żółte to mało sobie żebów o kierownicę nie powybijacie tak się boicie wjechać. Poza tym to jadąc na Nisko jak skręcamy w lewo to wyjedz do środka linii bym mógł cie ominąć po prawej stronie...

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 32
Dołączył: 3 Paź 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 23 Lut 2017r. 08:49  
Cytuj
CYTAT


Zatem proszę o wzmożoną czujność z osklublin.eu

PS Zdałaś chociaż?

Światła!!! Ustawcie sobie światła!


Tak, zdałam.

Jak masz więcej osobistych pytań do mnie to zapraszam na priv ewentualnie na kawę jezyk

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2226
Dołączył: 7 Gru 2009r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 23 Lut 2017r. 10:15  
Cytuj
Uczą źle! chodzi o to, że uczą młodych ludzi jeździć a raczej wjeżdżać niepoprawnie na rondo!

:)
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 67
Dołączył: 20 Marz 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 23 Lut 2017r. 11:49  
Cytuj
brakiem kultury nazwałabym "zwracanie uwagi krótkim /pim/". Odrobinę życzliwości super kierowco.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 183
Dołączył: 5 Sie 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 23 Lut 2017r. 13:09  
Cytuj
CYTAT
brakiem kultury nazwałabym "zwracanie uwagi krótkim /pim/". Odrobinę życzliwości super kierowco.
A dzwoneczkiem mozna tak delikatnie, to będzie kultularnie😘

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 67
Dołączył: 20 Marz 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 23 Lut 2017r. 13:38  
Cytuj
dzwoneczek dopuszczalny ;) jadąc autem rączka przez okno i machamy dzwoneczkiem ;) smiech2 na bank zadziała ;)

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 54
Dołączył: 29 Paź 2007r.
Skąd: powiat STW
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 23 Lut 2017r. 17:10  
Cytuj
CYTAT
Skrzyżowanie na Brandwickiej jadąc w stronę muzeum też często widzę jak "kierowcy" robią sobie tam dwa pasy i ciasno ustawiają się samochodami do skrętu w prawo lub w lewo.
Często też spotkałem się z agresją ze strony kierowcy który chciał sobie skręcić w prawo a nie mógł przejechać bo ja stałem na środku. Tylko ludzie... ! tam nie ma dwóch pasów!
Kiedyś nawet radiowóz się tak ustawił do prawej robiąc dwa pasy ;/
mlotekmlotekmlotekmlotek

Stefanku niestety w tym przypadku nie do końca masz rację. Polecam przeczytać art.22 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, a szczególnie ustęp 2:
CYTAT
2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:
1) do prawej krawędzi jezdni – jeżeli zamierza skręcić w prawo;
2) do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi – jeżeli zamierza skręcić w lewo.


Jeśli chodzi o rondo czyli skrzyżowanie o ruchu okrężnym, które jest oznaczone znakiem C-12, gdzie strzałki wskazują kierunek jazdy (jazda dopuszczalna tylko w jednym kierunku zgodnie ze strzałkami). Chcąc skręcić w lewo nie ma obowiązku sygnalizować tego zamiaru poprzez użycie kierunkowskazu.
Użycie lewego kierunkowskazu przed rondem sugerować może zamiar skrętu w drogę pierwszą w lewo, czyli "pod prąd"
Poza tym rondo należy traktować jak zwykłe skrzyżowanie dróg jednokierunkowych z tym, że w tym przypadku:
CYTAT
Art.22. ust.3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli wymiary pojazdu uniemożliwiają skręcenie zgodnie z zasadą określoną w tym przepisie lub dopuszczalna jest jazda wyłącznie w jednym kierunku.

Dopiero opuszczając rondo należy sygnalizować manewr prawym kierunkowskazem.
CYTAT
Art.22.ust.5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

A tu jeszcze fragment wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach:
CYTAT
w świetle obowiązujących przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym wjeżdżający na skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie może sygnalizować zmiany kierunku ruchu lewym kierunkowskazem. Nie dotyczy to sytuacji, gdy wjazd na takie skrzyżowanie jest połączony ze zmianą pasa ruchu (np. w przypadku konieczności ominięcia przeszkody, czy też zmiany pasa na samym skrzyżowaniu, jeśli posiada ono co najmniej dwa pasy ruchu).

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 929
Dołączył: 23 Maja 2010r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 23 Lut 2017r. 19:26  
Cytuj
CYTAT
CYTAT
CYTAT
Albo gdy widzę jak ktoś odpala lewy kierunkowskaz wjeżdżając na rondo i tak jedzie przez całe na tym kierunkowskazie po czym nagle odpala prawy bo skręca w któryś zjazd sciana
Chcę się wyjść wtedy z samochodu i wydrzec za szmaty takiego agenta i zabrać mu okładki. sciana


Jak ja zdawałam egzamin na prawko (a było to trzy lata temu) to uczyli mnie, że jeśli na rondzie skręcam w lewo lub zawracam to przed rondem mam włączyć lewy kierunkowskaz, a zjeżdżając z ronda - prawy.


Widać że telewizji nie oglądacie. Jakiś czas temu, w wiadomościach mówili, że w jakieś miejscowości na egzaminie na prawo jazdy egzaminator oblał kursanta za to że on nie włączył lewego kierunkowskazu. Jak pytali ludzi, co sądzą na ten temat to opinie były podzielone.
Ale co ci ten kierunkowskaz przeszkadza? Razi Cię? A może martwisz się że szybciej mu się przez to żarówka przepali?


tak tylko tu chodzi o zasygnalizowanie PRZED wjazdem na rondo ze skrecasz w lewo (pstryk migaczem w lewo i tyle). To rozumiem, w szczegolnosci tiry ktore i tak pozniej przejezdzaja po tych płaskich plackach... Taki kierunkowskaz uzmysławia ze pojazd zachodzi bokiem i trzeba wjezdzac za nim z odstepem.

Ale jak jakis tępy c**j wjezdza na rondo i caly czas mu miga to na prawde nie wiadomo o co chodzi. Zwłaszcza jesli stoisz na rondzie na przeciwko niego i nie wiadomo z kad taki ciul wjechal a ten lewy kierunek moze dla mnie sygnalizowac tylko tyle ze idiota chce sobie wjechac chyba na wysepke i postac... Wtedy tylko za fraki i po łbie...

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 60
Dołączył: 22 Maja 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 23 Lut 2017r. 20:29  
Cytuj
CYTAT
CYTAT
Skrzyżowanie na Brandwickiej jadąc w stronę muzeum też często widzę jak "kierowcy" robią sobie tam dwa pasy i ciasno ustawiają się samochodami do skrętu w prawo lub w lewo.
Często też spotkałem się z agresją ze strony kierowcy który chciał sobie skręcić w prawo a nie mógł przejechać bo ja stałem na środku. Tylko ludzie... ! tam nie ma dwóch pasów!
Kiedyś nawet radiowóz się tak ustawił do prawej robiąc dwa pasy ;/
mlotekmlotekmlotekmlotek

Stefanku niestety w tym przypadku nie do końca masz rację. Polecam przeczytać art.22 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, a szczególnie ustęp 2:
CYTAT
2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:
1) do prawej krawędzi jezdni – jeżeli zamierza skręcić w prawo;
2) do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi – jeżeli zamierza skręcić w lewo.

Przeć on prosto jedzie i nie musi się zbliżać do żadnej krawędzi. A cwaniaczki się wpychają z prawej, bo może się im uda ...

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 54
Dołączył: 29 Paź 2007r.
Skąd: powiat STW
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 24 Lut 2017r. 10:11  
Cytuj
CYTAT

Przeć on prosto jedzie i nie musi się zbliżać do żadnej krawędzi. A cwaniaczki się wpychają z prawej, bo może się im uda ...

Teoretycznie to powinien:
CYTAT
Art.16.ust.4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.
Art.22.ust.2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:
1) do prawej krawędzi jezdni – jeżeli zamierza skręcić w prawo;
2) do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi – jeżeli zamierza skręcić w lewo.

ust.3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli wymiary pojazdu uniemożliwiają skręcenie zgodnie z zasadą określoną w tym przepisie lub dopuszczalna jest jazda wyłącznie w jednym kierunku.

A zrobienie miejsca dla "cwaniaczków" skręcających w prawo szczególnie na skrzyżowaniu z ruchem kierowanym sygnalizatorem S-2 (taki z zieloną strzałką w prawo) to po prostu kulturalne zachowanie. Jeśli jest na tyle miejsca i nie stwarza to zagrożenia to dlaczego nie przepuścić. W myśl zasady, bo ja stoję pierwszy to i niech inni stoją? Poza tym skręcając w prawo to z której te "cwaniaczki" maja się "wpychać" - z lewej? Kiedyś i Ty możesz być tym drugim na skrzyżowaniu chcąc skręcić w prawo a ktoś nie zrobi miejsca.
Na szczęście coraz więcej kierowców robi miejsce.
Gorszym przewinieniem wracając do poruszania się na rondzie, uważam wjeżdżanie na rondo gdy nie ma możliwości zjazdu z niego.
Szczególnie zdarza się to na rondzie przy komendzie gdy zamknięty jest przejazd kolejowy.
CYTAT
Art.25.ust.4. Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
2) rozdzielania kolumny pieszych.

Co innego gdy jest to spowodowane chwilowym zatrzymaniem przed przejściem dla pieszym ale co innego gdy zamknięty jest przejazd kolejowy i nie ma możliwości zjechać z ronda, to niektórzy wjeżdżają na rondo i blokują możliwość przejazdu w innych kierunkach.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 450
Dołączył: 1 Cze 2012r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 27 Lut 2017r. 08:27  
Cytuj
Bardzo dużo jest kierowców, którzy zatrzymują się na pustym rondzie i CZEKAJĄ ąż ktoś się na nim pojawi i dopiero jedzie. Jakież to jest ułomne. Tak samo nie raz zamiast hamulca jakby nacisnął kierowca troche gazu to zdążyłby spokojnie, ale nie, lepiej stanąć i wyglądać... No ale to jest stalowa wola...

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Komunikacja »