NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Psycholog dyżurny - czynne 24 godziny na dobę »
Nowy Temat Odpowiedz
« 1 2 3 4 5 »
Kolizja na rondzie - kto winny?,
Posty: 87
Dołączył: 14 Wrz 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 31 Paź 2016r. 09:35  
Cytuj
CYTAT
ZJEZDZASZ Z RONDA I MASZ CIĄGŁĄ.

sad ci to wytłumaczy
Plus zagrożeni w ruchu


Gdzie Ty tu widzisz ciągłą, którą przeciął pojazd A? Ciągłą ma gdyby po zjeździe z ronda zajął par prawy i od razu chciał zmienić na lewy. Wtedy jak najbardziej jego wina. Jednak zjeżdzając z ronda od razu na lewy nie ma żadnej ciągłej. Może jednak poprzesz swoją tezę jakimś przepisem bo jak na razie cały czas brak konkretów.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 31 Paź 2016r. 09:35  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 166
Dołączył: 20 Cze 2012r.
Skąd: StaloweMiastoToDupa
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 31 Paź 2016r. 09:39  
Cytuj
NA JEZDNI TA CIĄGŁA

Takim powinni zabierać prawko od razu jeszcze sprzeczają sie..
Idz do jakiejś nauki jazdy niech ci wytlumaczy

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1552
Dołączył: 19 Paź 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 31 Paź 2016r. 09:41  
Cytuj
No na jezdni. Przecież, że nie na chodniku potluczony Ale, która konkretnie Cie tak zainteresowała?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 87
Dołączył: 14 Wrz 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 31 Paź 2016r. 09:41  
Cytuj
Ale pojazd A przez ani moment tej linii nie przejechał więc w czym widzisz problem? Linia ciągła zabrania przez pewien czas zmianę pasa z prawego na lewy, a nie opuszczenia ronda od razu na lewy. Czy Ty widzisz różnicę?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 166
Dołączył: 20 Cze 2012r.
Skąd: StaloweMiastoToDupa
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 31 Paź 2016r. 09:41  
Cytuj
Powinni zabierać takim prawo jazdy i jeszcze sprzeczają sie..idz do szkoły jazdy jakiejś i zapytaj się baranie bo inaczej nie nazwać tego albo RNI

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 87
Dołączył: 14 Wrz 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 31 Paź 2016r. 09:50  
Cytuj
Może jednak pokażesz, w którym miejscu pojazd A przeciął linię ciągłą. Ciekawa ta teoriaumiech Więcej się w tym wątku nie wypowiadam. Dziękuję autorce za nowe doświadczenie. Jak będę mieć zderzak do wyklepania to skorzystam z prawa zajęcia lewego pasa przy opuszczaniu rodnacool girl

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 270
Dołączył: 4 Gru 2013r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 31 Paź 2016r. 09:59  
Cytuj
CYTAT (przemobiker)
~ Doktorku tak jak nie jest napisane, żeby trzymać się lewego pasa.

Jezdnie wielopasową po to aby rozładować i upłynnić ruch,,,szkoda,że o tym nie wiesz mimo tego jak piszesz dużo jeździsz.
Jeżeli są trzy pasy w jednym kierunku to też trzymasz się prawego bo obowiązuje w Polsce ruch prawostronny?
CYTAT (przemobiker)
Nawet jak obserwujesz w lusterkach to czasami chwile ci zajmie zanim wbijesz na prawy, jadąc prawym masz problem z bani. Chodzi po prostu o czas, czas, czas.

Po to jest taka a nie inna prędkość w terenie zabudowanym aby lepiej można było obserwować swoje otoczenie i był dłuższy czas na reakcję i na pewno nie chodzi tu o czas jak piszesz.O czas to chodzi tylko piratom aby się chwalić jak szybko dojechał do celu a normalnemu i doświadczonemu kierowcy zależy aby dojechać do celu bezpiecznie i nie stwarzać zagrożenia innym użytkownikom.
CYTAT (przemobiker)
Po prostu takie kolizje jak opisane biorą się właśnie z takiej "umiejętności i pomyślunku jazdy".

Ja bym napisał raczej braku doświadczenia i chamstwa kierowców zmieniających pas.Najlepszym przykładem takiego chamstwa jest skrzyżowanie świetlne na ul.Energetyków przed torami w kierunku Niska.Tam dopiero wymuszają na prawidłowo jadących kierowcach zmianę prawego pasa na lewy.
CYTAT (przemobiker)
A to, że pewne rzeczy nie są zawarte w kodeksie o ruchu drogowym to inna sprawa. Jest masa zasad które by poprawiły zdecydowanie ergonomie i przepustowość jazdy i są przez nielicznych stosowane, ale oficjalnego zapisu brak.

I tu właśnie powinno działać doświadczenie i kultura jazdy.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 318
Dołączył: 27 Maja 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 31 Paź 2016r. 10:09  
Cytuj
CYTAT
CYTAT
Obrazek

Rondo w Tarnowie na zjeździe z A4. Jechałam tak jak pojazd A na powyższym szkicu, wjechał we mnie pojazd B. Do kolizji doszło w miejscu zaznaczonym błyskawicą. Na rondzie. U mnie uszkodzona przednia lampa, w pojeździe B, prawy bok w przedniej części.

Przybyła na miejsce zdarzenia policja orzekła moją winę smiech2 Mandatu nie przyjęłam.

Co o tym sądzicie?


Pojazd B ma prawo opuścić rondo z pasa wewnętrznego ustępując pierwszeństwa przejazdu pojazdowi A jadącemu zewnętrznym pasem na wprost.
W tej sytuacji pojazd A jadąc zewnętrznym pasem chcąc zjechać z ronda powinien zjechać pierwszym pasem.

CYTAT
"nieprawidłowa zmiana pasa ruchu".
Czyli mandat nie był za spowodowanie kolizji tylko za nieprawidłowy manewr co w tym przypadku jest Twoją winą i mandat się jak najbardziej należał. Nic nie jest napisane czy kierujący pojazdem B otrzymał jakiekolwiek mandat za spowodowanie kolizji, do której de fakto przyczynił się kierujący pojazdem A.
Poza tym nie ma takiego znaku jak "rondo" tylko "skrzyżowanie o ruchu okrężnym" w tym przypadku dwujezdniowe. Na każdym skrzyżowaniu obowiązuje zasada, że nie wjeżdża się na skrzyżowanie jeżeli nie masz możliwości jego opuszczenia. Na pokazanym skrzyżowaniu, wjeżdżając na niego skrajnie prawym pasem z zamiarem skrętu w prawo na pierwszym zjeździe, powinno się go opuścić skraj nie prawym pasem.
Życzę powodzenia w sądzie i jak najmniejszych kosztów ale mandat jak najbardziej zasłużony za "nieprawidłową zmianę pasa ruchu".

CYTAT
To było dwupasmowe rondo z niewyznaczonymi pasami ruchu. Oznakowanie takie jak na szkicu. Pasy jedynie na dojazdach/zjazdach.

Nie zmienia to faktu, że na jezdni ronda mieszczą się dwa samochody, więc zgodnie z prawem o ruchu drogowym, mamy dwa pasy ruchu. Jeśli namalowane byłyby pasy, to kierowca będący na lewym pasie, widzi, że zmienia pas ruchu. Artykuł 22 mówi wyraźnie: kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony. To znaczy, że chcąc opuścić jezdnię ronda, przy zmianie pasa ruchu, musimy bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym na sąsiednim pasie, na który lub przez który musimy przejechać. Nie jest istotne, czy pasy są wyznaczone, czy nie.




Zgadzam się z YB2006

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 451
Dołączył: 26 Lis 2008r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 31 Paź 2016r. 10:58  
Cytuj
Czortunio ma 100% racji i pojazd a słusznie odmówił przyjęcia mandatu.
Pojazd b chcąc zjechać z ronda, najpierw musi zmienić pas. Przy zmianie pasa musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdom na tym pasie. Jeżeli wykonuje 2 manewry naraz, zazwyczaj się tak robi - sam tak robie bardzo często to trzeba mieć 10000% pewności że nie zjeżdżamy nikomu drogi. Sytuacja byla by inna gdyby na jezdni byly znaki poziome - w przedstawionej sytuacji takowych nie ma.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 490
Dołączył: 25 Lut 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 31 Paź 2016r. 11:18  
Cytuj
A jak by jechała prosto to co, też by była jej wina bo pojazd b chciał w prawo walnąć??
Nie dziwne że takie są teorie jak duża liczba kierowców z stw nie potrafi sobie poradzić na rondzie koło policji a co dopiero mówić i dwu pasmowym.

Ja mam jeszcze jedno pytanie do autorki tematu:
Policjant na kogo wskazał jako winnego spowodowania kolizji??
Czy wskazał kierującego pojazdem B a przy okazji chciał wypisać Tobie mandat za rzekome "przewinienie" które przyczyniło się do kolizji??

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 490
Dołączył: 20 Lip 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 31 Paź 2016r. 11:40  
Cytuj
CYTAT
[cytat=przemobiker]~ Doktorku tak jak nie jest napisane, żeby trzymać się lewego pasa.

Jezdnie wielopasową po to aby rozładować i upłynnić ruch,,,szkoda,że o tym nie wiesz mimo tego jak piszesz dużo jeździsz.
Jeżeli są trzy pasy w jednym kierunku to też trzymasz się prawego bo obowiązuje w Polsce ruch prawostronny?

Zawsze jadę prawym, nawet żebym jechał 200 i miał 3 pasy to spadam od razu na prawy. Nie widzę w tym problemu, skoro ruch mamy prawostronny.

Czasem jak chce skręcic w prawo a mam na dojeździe do ronda 2 pasy (podobna sytuacja jest na zjezdzie z A4 do Rzeszowa) i na prawym pasie stoi mi 300m aut a na lewym sa 2 auta to korzystam z tego i uplynniam ruch. Zwykla jazda na zamek aczkolwiek wtedy muszę uważać 2x bardziej przy opuszczaniu ronda, bo tym co stoją w korku i wjeżdzają na rondo muszę pierwszeństwa ustąpić.
Jakoś nie mam z tym problemu. Po prostu ruszam z życiem i opuszczam 2x szybciej to rondo nawet z lewego pasa. Czesto zanim ktos ogarnie i zdazy wrzucic jedynke. Jeszcze nie zdarzylo mi sie żebym komuś zajechał droge i byl na kolizyjnym.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 14
Dołączył: 1 Wrz 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 31 Paź 2016r. 12:33  
Cytuj
CYTAT
A jak by jechała prosto to co, też by była jej wina bo pojazd b chciał w prawo walnąć??
Nie dziwne że takie są teorie jak duża liczba kierowców z stw nie potrafi sobie poradzić na rondzie koło policji a co dopiero mówić i dwu pasmowym.

Ja mam jeszcze jedno pytanie do autorki tematu:

Policjant na kogo wskazał jako winnego spowodowania kolizji??
Czy wskazał kierującego pojazdem B a przy okazji chciał wypisać Tobie mandat za rzekome "przewinienie" które przyczyniło się do kolizji??


Policjant uznał mnie 100% winnym całego zdarzenia drogowego. Według niego ja nieprawidłowo zmieniałam pas ruchu i zajechałam tamtemu drogę. To są jego słowa. Pojazd "B" został uznany za niewinnego.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 490
Dołączył: 25 Lut 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 31 Paź 2016r. 12:46  
Cytuj
Aha, czyli pojazd B nie ustępuje Ci pierwszeństwa ale i tak jest niewinny?? A skąd on wiedział że Ty zamierzasz w prawo skręcić?? On chcąc skręcić powinien potraktować Cię tak jak byś miała pojechać na wprost i zaczekać aż będzie mógł bez wymuszania skręcić w prawo.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 14
Dołączył: 1 Wrz 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 31 Paź 2016r. 12:56  
Cytuj
Dlatego nie przyjęłam mandatu. Interpretacja policji była taka, że jesteśmy na dwóch równoległych pasach i jeżeli obydwoje mieliśmy zamiar opuszczać rondo pierwszym zjazdem (pojazd B nie mógł widzieć mojego kierunkowskazu) to nie traktujemy naszej jazdy jak po rondzie tylko po dwóch równoległych pasach.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 17
Dołączył: 12 Sty 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 31 Paź 2016r. 18:00  
Cytuj
szafir! Moja prośba - daj znać jakie będzie postanowienie Sądu....

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 279
Dołączył: 31 Lip 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 31 Paź 2016r. 21:37  
Cytuj
Kierowco A dlaczego nie skreciłeś na prawy pas tylko wdupczyłeś się na lewy pas. Może kierowca B widział twój kierunkowskaz pokazujący że będziesz skręcał w prawo i myślał zresztą logicznie że pojedziesz prawym pasem. Nie pomyślałeś o tym.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 279
Dołączył: 31 Lip 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 31 Paź 2016r. 21:37  
Cytuj
Kierowco A dlaczego nie skreciłeś na prawy pas tylko wdupczyłeś się na lewy pas. Może kierowca B widział twój kierunkowskaz pokazujący że będziesz skręcał w prawo i myślał zresztą logicznie że pojedziesz prawym pasem. Nie pomyślałeś o tym.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1552
Dołączył: 19 Paź 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 31 Paź 2016r. 21:42  
Cytuj
Logicznym jest skręt w prawo z lewego pasa, przecinając przy tym inny pas ruchu? To jest chore - nie logiczne.

Logicznym jest, że mając DWA pasy w prawo, można zająć dowolny z nich (jeśli znaki tego nie zabraniają), oczywiście manewr wykonujemy zjeżdżając do prawej krawędzi jezdni.

Gdzie, dla czerwonego toru jazdy Ty widzisz logikę?

Obrazek


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 455
Dołączył: 9 Wrz 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 31 Paź 2016r. 22:25  
Cytuj
To teraz ja napisze cos... nie koniecznie zgodnie z przepisami ale na chlopski rozum...
Oba pojazdy zawinily w tej sytuacji
Pojazd A m wybiera skrajnie zewnetrzy pas by zjechac z rodna na 1 zjedzie i to jest prawidlowe... Ale juz nie prawidlowe bylo zajecie prawego pasa zaraz po zjedzie z ronda , jest rozwidlenie na 2 pasy i zawsze ale to zawsze jest przez pare nascie metrow linia ciagla !!
Pojazd B jadac pasem wew nie moze opuscic ronda na 1 zjedzie... moze to zerobic na 2 pod warunkiem ze zmieni pas na zewnetrzny,
Wiec komu przypisac wine ?? trudna sprawa 2 pojazdy zawiily nie znajac przepisow a tym bardziej nie biorac sytuacji na chlopski rozum
Ocena nalezy do sadu , z ktora ktos i tak nie bedzie sie zgadzal mlotekmlotek

https://www.youtu(...)YgfPuHVU

mniej wiecej w 4 minucie mamy podobna sytuacje w ktorej zjedzaja 2 samochody z prawego i lewego pasa

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1552
Dołączył: 19 Paź 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 31 Paź 2016r. 22:53  
Cytuj
CYTAT
Pojazd A m wybiera skrajnie zewnetrzy pas by zjechac z rodna na 1 zjedzie i to jest prawidlowe... Ale juz nie prawidlowe bylo zajecie prawego pasa zaraz po zjedzie z ronda , jest rozwidlenie na 2 pasy i zawsze ale to zawsze jest przez pare nascie metrow linia ciagla !!


Linia ciągła, o której piszesz, rozdziela pasy na zjeździe. Nie można przez te naście metrów PO ZJEŹDZIE z ronda zmieniać pasa ruchu. Ale wcześniej zająć można dowolny. Czy pojazd A przecina jakąś ciągłą zajmując drugi pas?

CYTAT
Wiec komu przypisac wine ?? trudna sprawa 2 pojazdy zawiily nie znajac przepisow a tym bardziej nie biorac sytuacji na chlopski rozum


Na mój chłopski rozum, nie można komuś przeciąć jego pasa ruchu, nie ustępując mu pierwszeństwa.

W podanym filmiku, 4:19, pojazd przecina linę ciągłą. A filmik doskonale wyjaśnia jazdę po rondzie.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 455
Dołączył: 9 Wrz 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 00:08  
Cytuj
CYTAT
CYTAT
Pojazd A m wybiera skrajnie zewnetrzy pas by zjechac z rodna na 1 zjedzie i to jest prawidlowe... Ale juz nie prawidlowe bylo zajecie prawego pasa zaraz po zjedzie z ronda , jest rozwidlenie na 2 pasy i zawsze ale to zawsze jest przez pare nascie metrow linia ciagla !!


Linia ciągła, o której piszesz, rozdziela pasy na zjeździe. Nie można przez te naście metrów PO ZJEŹDZIE z ronda zmieniać pasa ruchu. Ale wcześniej zająć można dowolny. Czy pojazd A przecina jakąś ciągłą zajmując drugi pas?

CYTAT
Wiec komu przypisac wine ?? trudna sprawa 2 pojazdy zawiily nie znajac przepisow a tym bardziej nie biorac sytuacji na chlopski rozum


Na mój chłopski rozum, nie można komuś przeciąć jego pasa ruchu, nie ustępując mu pierwszeństwa.

W podanym filmiku, 4:19, pojazd przecina linę ciągłą. A filmik doskonale wyjaśnia jazdę po rondzie.


Dlatego tez napisalem ze nie moze zjechac z ronda na 1 zjedzie i jego blad , a ten co zajal pas lewy tez popelnil blad , A pan jak sam powiedzial zmienil pas bo lewy byl zakorkowany... czyli chcial na 3 ale nie wyszlo

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 167
Dołączył: 16 Maja 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 04:29  
Cytuj
Ale tu co niektórzy kombinują, byle by tylko kobiecie dowalić, skoro nie można opuszczać skrzyżowania z wewnetrznego pasa to nie powinien nawet próbować pojazd B. Czy wasze żony czy dziewczyny też tak poniżacie jak one kierują a wy siedzicie obok? Znam mnóstwo kobiet kierowców,niektóre nawet jeżdżą w kjs itp. i nie jeden raz wygrywaja z męskimi zalogami. Kobiety w cale nie są gorsze za kółkiem, ponizaja je ci którzy sami czuja sie niedowartosciowani.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1552
Dołączył: 19 Paź 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 08:28  
Cytuj
CYTAT
a ten co zajal pas lewy tez popelnil blad


JAKI?! Kto ma zajmować ten lewy pas na zjeździe? UFO, pionowym lądowaniem?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 87
Dołączył: 14 Wrz 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 08:58  
Cytuj
CYTAT

https://www.youtu(...)YgfPuHVU

mniej wiecej w 4 minucie mamy podobna sytuacje w ktorej zjedzaja 2 samochody z prawego i lewego pasa


Owszem i widzimy jak pojazd opuszczając rondo z pasa wewnętrznego przecina ciągłą. To jest według Ciebie zgodne z przepisami, a zajęcie pasa lewego po zjeździe już nie? Pokaż mi przepis jaki nie pozwala zająć po zjeździe pasa lewego. Bo przepis jaki nie pozwala przejechać ciągłej ja znam, a Ty...?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1552
Dołączył: 19 Paź 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 09:38  
Cytuj
Do znudzenia, raz jeszcze zacytuję PoRD

CYTAT
Art. 22. 1. Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:

1) do prawej krawędzi jezdni - jeżeli zamierza skręcić w prawo;


W myśl tego przepisu nie ma możliwości wykonania manewru tak jak to uczynił pojazd B. W myśl tego przepisu jedynie z pasa zewnętrznego na rondzie można wybrać jeden z kilku pasów na zjeździe.

Dodatkowo
CYTAT
4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać




B powinien nie tylko zostać ukarany mandatem karnym za spowodowanie kolizji. Ale powinno mu zostać zatrzymane prawo jazdy. Nieustąpienie pierwszeństwa podczas zmiany pasa ruchu to chyba jedno z cięższych wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Tutaj prędkość była znikoma, ale na autostradach takie wykroczenie może być przyczyną prawdziwej tragedii!

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
« 1 2 3 4 5 »
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Psycholog dyżurny - czynne 24 godziny na dobę »