NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Rozmowy na każdy temat. »
Nowy Temat Odpowiedz
Wynajmowanie mieszkania studentom-doswiadczenia,
Posty: 9
Dołączył: 13 Kwie 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Maja 2016r. 20:32  
Cytuj
Witam
Interesuja mine opinie osób ktore wynajmowały lub wynajmuja mieszkanie studentom. Jakie sa wasze doświadczenia? Czy podpisujecie umowe na 9 czy 12 miesiecy? Czy umowa jest spisywana jest z studentem czy rodzicami ? wszelkie uwagi/ rady beda mile widziane.
Dziekuje

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Maja 2016r. 20:32  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 683
Dołączył: 30 Sie 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 4 Maja 2016r. 20:48  
Cytuj
a wiesz że należy zgłosić do U.Skarb?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 490
Dołączył: 20 Lip 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 4 Maja 2016r. 21:37  
Cytuj
podpisujesz umowę z osobą która wynajmuje. Jak chcesz możesz z rodzicem aczkolwiek student wnoskuje jest osoba pełnoletnia, więc skoro on tam mieszka to z nim podpisujesz (chyba jest dorosły także nie widze potrzeby wciągać to rodziców czy dziadków). A jak boisz się, po rrozmowie bezpośredniej, że jest niewiarygodny czy to jakiś leser to takiej osobie jak Ci nie podchodzi to nie wynajmujesz, tyle. Okres to jest indywidualna sprawa. Zgodzisz się na miesiąc czasu to możesz i na tyle. To Twoje mieszkanie, więc Ty ustalasz zasady. Nikt na forum nie podejmie za Ciebie decyzji. Jedynie, co można podpowiedzieć to jeśli się chcesz zabezpieczyć to sporządź dobrą umowę, przeczytaj kilka i zobacz jak są skonstruowane i stwórz swoją. Odpowiedz na pozostałe pytania jest raczej bezsensowna bo każdy zrobi to inaczej.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 9
Dołączył: 13 Kwie 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Maja 2016r. 22:01  
Cytuj
Dziekuje bardzo za uwagi, narazie tylko rozważam opcje wynajmu studentom ponieważ chcialabym miec mieszkanie do użytku własnego podczas wakacji. Wiec taka opcja jako pierwsza mi sie nasunela. Czy jest jakies osobne forum / tablica ogloszeń gdzie mozna wystawic ogloszenie dla studentow. Czy tylko tutaj na w ogloszeniach na StaloweMiasto.pl czy SpAm.SpAm@SpAm

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 382
Dołączył: 30 Lis 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Maja 2016r. 22:16  
Cytuj
Najlepiej sporządzić umowę w której zawrzesz co jest w mieszkaniu i w jakim stanie, możesz również wziąć zwrotna kaucje na rzecz jakiś zniszczeń umiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 316
Dołączył: 20 Sie 2014r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Maja 2016r. 18:45  
Cytuj
Podstawa to: kaucja, umowa z rodzicami, podatek do US.

Sam wynajmowałem wiele lat w krakowie i starałem się być bezproblemowy dla właścicieli. Ale historie z jakimi sie spotkałem w stalowej otworzyły mi oczy.

Kaucja pozwoli Ci przynajmniej częściowo sie zabezpieczyć w przypadku zniszczeń albo zaległości. Poza tym warto samemu regulować rachunki lub przynajmiej sprawdzać często czy nie ma zaległości.

Wprawdzie studenci to ludzie dorośli to często tylko w teorii. Umowe lepiej zawrzeć z rodzicami. No i mieć do nich kontakt. Nie zaszkodzi też zawrzeć umowę najmu krótkoterminowego u notariusza. Więcej komplikacji ale zabezpieczenie lepsze.
No i musisz odprowadzać podatek do us, koszt niewielki ale masz spokój. Nikt w razie problemów nie będzie Cie szantażować donosem do skarbówki.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 9
Dołączył: 13 Kwie 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Maja 2016r. 23:33  
Cytuj
Czy piszac o umowie krotkoterminowej masz na mysli umowe najmu okazjonalnalnego?
Z tego co czytam to tylko taka umowa zabezpiecza prawa wynajmującego, przede wszystkim prawo do eksmisji uciążliwego lokatora. Raczej tylko taka umowe chcialabym spisywac wynajmujac komus mieszkanie.
Czy studenci w Stalowej szukaja mieszkan przed wakacjami czy dopiero we wrzesniu?
Jak to wogole jest w Stalowej duzo studentow wynajmuje mieszkania? Nie mieszkam w stalowej od lat wiec malo sie w tym temacie orientuje.
Chcialabym uzywac mieszkanie wczasie wakacii wiec opcja wynajmu studentom wydaje mi sie jedynym wyjsciem. Choc moze macie inne pomysly/propozycje?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1463
Dołączył: 17 Kwie 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Maja 2016r. 23:36  
Cytuj
Umowa z rodzicami? Dobre ;)
Chociaż faktycznie słyszałam o studentach, dorosłych jakby nie było ludziach, którzy szukają mieszkań z mamusią lub tatuś szuka za nich. Niebywałe.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 316
Dołączył: 20 Sie 2014r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Maja 2016r. 00:36  
Cytuj
Oczywiście chodziło mi o umowe najmu okazjonalnego - przejęzyczenie umiech
Większość studentów zdecydowanie woli wynajem bez wakacji - taniej wychodzi.
A co o umowy z rodzicami, to w większości przypadków i tak tatuś z mamusią sponsorują, więc w czym problem?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 250
Dołączył: 26 Lut 2015r.
Skąd: Okolica
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Maja 2016r. 07:20  
Cytuj
Podpisanie umowy z rodzicami? Serio?
To może jeszcze akt małżeństwa, w razie jakby para chciała wynająć?


A tak na poważnie: dobrze, gdy w umowie jest zawarte co znajduje się na mieszkaniu, a dodatkowo warto zrobić zdjęcia mebli, sprzętów, żeby można było sobie porównać stan.
Oczywiście rachunki płacić samemu, nie zwalać tego obowiązku na lokatorów. No i raz w miesiącu przychodzić po pieniądze za wynajem i sprawdzać stan mieszkania.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 316
Dołączył: 20 Sie 2014r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Maja 2016r. 08:47  
Cytuj
A gdyby przyszedł do Ciebie ktoś, chcąc wynająć od Ciebie mieszkanie. Niestety nie ma dochodów, żadnego majątku, w razie problemów nie będzie z czego egzekwować należności. Podpisał(a)byś z nim umowe? Co zmienia w tej sytuacji fakt, że ów chętny jest studentem?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 981
Dołączył: 6 Gru 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Maja 2016r. 09:19  
Cytuj
Qsik, a jak zweryfikować czyjś stan majątkowy? Przecież przy podpisywaniu umowy najmu nie przedstawia się właścicielowi mieszkania zaświadczenia o zarobkach lub spisu posiadanego majątku wraz z dowodami zakupu lub aktami własności. Jeżeli ktoś nie płaci za wynajem i media to go po prostu wyrzucasz z mieszkania bez dociekania jakie ma dochody, a zaległości pokrywasz sobie z kaucji.

edit

CYTAT (Lalka_M)
To może jeszcze akt małżeństwa, w razie jakby para chciała wynająć? A tak na poważnie: (...)

A tak na poważnie: moja wyobraźnia też nie sięgała tak daleko, dopóki nie spotkałam na swojej drodze właścicielki mieszkania, u której jako para mogło mieszkać wyłącznie małżeństwo więc warunkiem podpisania umowy najmu był akt małżeństwa do wglądu sciana
Miałam ochotę zapytać, czy świadectwa szczepienia, chrztu, bierzmowania i zaświadczenie o niekaralności też będą potrzebne, ale ponieważ sprawa bezpośrednio mnie nie dotyczyła postanowiłam to przemilczeć umiech

Zjadł owoc z drzewa poznania i ten smak na zawsze pozostanie mu w ustach. Henry James
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 250
Dołączył: 26 Lut 2015r.
Skąd: Okolica
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Maja 2016r. 16:00  
Cytuj
truskawka1 miałam tak samo, dlatego pociągnęłam temat. umiech

Powiedzcie mi, który student ma stały dochód, swój majątek czy jakiekolwiek akty własności? A tu o nich właśnie rozmawiamy. (Jasne, zdaję sobie sprawę, że są wyjątki, ale właśnie - to wyjątki)

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 112
Dołączył: 24 Lis 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Maja 2016r. 17:54  
Cytuj
zapewne lepiej z rodzicem gdyż to on w większości pokrywa wydatki. No i rodzic częściej pamięta że są płatności

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 9
Dołączył: 13 Kwie 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 7 Maja 2016r. 00:22  
Cytuj
]Kto mi powie jak to wogole jest z rynkiem wynajmu mieszkan w Stalowej Woli, chodzi mi czy jest zapotrzebowanie na mieszkania? Bo dzis zadzwonilam do jednej z agencji nieruchomosci i Pani ...pozostawie dla siebie nazwe biura... ogolnie naswietlila sytuacje bardzo pesymistyczni. Powiedzila ze Hiszpanie sie wyprowadzili jest bardzo duzo mieszkan pustych pod wynajem. I ze studentow to jest bardzo malo bo jest niz demograficzny i w wiekszosci studenci mieszkaja w akademikach a reszta dojezdza. Ale ze oczywiscie ona musi mieszkanie zobaczyc ... i ze mieszkania o wyzszym standardzie wynajmuja sie lepiej itd... Po tej rozmowie i takim pesymistycznym naswietleniu sprawy teraz sie zastanawaim czy tak jest naparwde.. Moge sie domyslac ze te mieszkania po hiszpanach za 2 tys na mies pewnie sie i nie wynajmuja... Ale mieszkam w Stalowej od lat wiec kompletnie sie nie orientuje ... spedzam tylko tu wakacje z dziecmi odwiedzajac rozdzine.. wiec moze ktos z was wypowie sie w tej kwesti[/rozmiar].

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 9
Dołączył: 13 Kwie 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 7 Maja 2016r. 00:27  
Cytuj
Przepraszam za wielkosc czcionki moj syn cos pozmienial i nie moge tego zmienic nie wiemnie wiemnie wiemnie wiemnie wiem

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 390
Dołączył: 26 Lip 2014r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 7 Maja 2016r. 08:19  
Cytuj
Pani wypowiedziała się pesymistycznie ponieważ większość ludzi omija biura nieruchomości. Wejdź na ogłoszenia, podzwoń i zobaczysz, że większość mieszkań jest już zajęta.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 9
Dołączył: 13 Kwie 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 7 Maja 2016r. 15:27  
Cytuj
Dziekuje za opinie... moze zaczne sledzic oferty wynajmu zeby bardziej sama zorienowac sie w rynku wynajmu..
Co do omijania biur nieruchomosci to przynam ze wcale sie nie dziwie bo szukam sama mieszkania do kupna i oczywiscie przegladam oferty biur nieruchomosci. Zwykle czekam 2-3 dni na odpowiedz na email z zapytaniem o oferte..w jednym przypadku az 10 dni czekalam ...
Co tu duzo mowic brak profesjonalizmu.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 8
Dołączył: 23 Marz 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 7 Maja 2016r. 17:28  
Cytuj
CYTAT
Powiedzcie mi, który student ma stały dochód, swój majątek czy jakiekolwiek akty własności? A tu o nich właśnie rozmawiamy. (Jasne, zdaję sobie sprawę, że są wyjątki, ale właśnie - to wyjątki)


Ja jestem taką studentką ! Oczywiście studiuje zaocznie umiech I swoją drogą chetnie wynajęłabym sobie mieszkanie, tylko bardziej na stałe, niż na taki okres przejściowy, bo mieszkanie z rodzicami jest OK, ale przychodzi czas się w końcu usamodzielnić .. ;)

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 87
Dołączył: 14 Wrz 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 7 Maja 2016r. 20:31  
Cytuj
CYTAT

Co tu duzo mowic brak profesjonalizmu.


Bo to są właśnie stalowowolskie biura nieruchomości. Dzwonisz, że chcesz wynająć mieszkanie i słyszysz jaki to rynek jest badziewny. Sama wynajmowałam mnóstwo mieszkań i zawsze działałam na własną rękę. Jednak trzeba być w temacie i śledzić temat.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 382
Dołączył: 30 Lis 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 8 Maja 2016r. 08:50  
Cytuj
Troche zaufania do studentów, jak juz tak bardzo się boicie to wynajmujcie mieszkania starszym studentom, bo oni już tak nie szaleją jak pierwszaki co dopiero z domu się urwali umiech spisać umowę, porobić zdjęcia, pobrać kaucje i raz w miesiącu przychodzić po pieniądze jak jest tak możliwośćumiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 9
Dołączył: 13 Kwie 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 8 Maja 2016r. 14:47  
Cytuj
CYTAT
Troche zaufania do studentów, jak juz tak bardzo się boicie to wynajmujcie mieszkania starszym studentom, bo oni już tak nie szaleją jak pierwszaki co dopiero z domu się urwali umiech spisać umowę, porobić zdjęcia, pobrać kaucje i raz w miesiącu przychodzić po pieniądze jak jest tak możliwośćumiech


Dobre uwagi bardzo dziekuje, sama bylam studentka wiec wiem jak to bylo. Nie wrzucajmy wszytskich studentow do jednego worka. Mysle ze wazne zeby sie ubezpieczyc wrazie nieprzewidzianych komplikacji w procesie wynajmu.
I to dotyczy wynajmu zarowno studentom jak i nie studentom.
Jestem nowicjuszka w temacie wynajmu wiec dlatego zalozylam ten post. Dziekuje za sugestie i rady.

Wciaz mam pytanie jak w przyszlosci mam dotrzec do potencjalnych studentow .... czy maja oni jakies osobne forum /czaty... sama nie wiem jakies sugestie w tej kwesti. ???zapytanie

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 250
Dołączył: 26 Lut 2015r.
Skąd: Okolica
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 8 Maja 2016r. 15:57  
Cytuj
Myślę, że ogłoszenie na olx będzie najbardziej trafne. W większych miastach są też grupy "szukam/wynajmę [nazwa miasta]" ale to chyba nie w Stalowej...

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Rozmowy na każdy temat. »