NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Motoryzacja »
Nowy Temat Odpowiedz
1 2 »
Światła do jazdy dziennej, przepisy
Posty: 347
Dołączył: 3 Lip 2007r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 26 Lut 2012r. 13:17  
Cytuj
Zakupiłem do swojego autka światła do jazdy dziennej i mam pytanko dla kumających temat jak to się ma prawnie z ich używaniem pomijając fakt iż takie światełka muszą mieć atest i homologację jak i zachowane odpowiednie przepisowe ich umiejscowienie chodzi o oświetlenie tyłu ponoć auta starsze niż 2 lata muszą mieć obowiązkowo oświetlony tył dlatego też zastanawiam się jak mam podpinać swoje LED-y do fury która ma więcej niż te 2 latka, jak to jest do końca z tymi przepisami nie wiem zaklopotany

Czymże jest życie, jeśli nie szeregiem natchnionych szaleństw? Trzeba tylko umieć je popełniać! A pierwszy warunek: nie pomijać żadnej sposobności, bo nie zdarzają się co dzień. Autor: George Bernard Shaw
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 26 Lut 2012r. 13:17  
Cytuj

Czymże jest życie, jeśli nie szeregiem natchnionych szaleństw? Trzeba tylko umieć je popełniać! A pierwszy warunek: nie pomijać żadnej sposobności, bo nie zdarzają się co dzień. Autor: George Bernard Shaw
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2226
Dołączył: 7 Gru 2009r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 26 Lut 2012r. 14:01  
Cytuj
Jaki tył.. po co tył?
swiatła dzienne to tylko przód nie ważne ile auto ma lat.

:)
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2226
Dołączył: 7 Gru 2009r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 26 Lut 2012r. 14:07  
Cytuj
Sam miałem montować takie swiatełka do yarisa ale nie wiedziałem i nie wiem jak sie do tego zabrać smiech2
http://alleg(...)502.html

:)
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 347
Dołączył: 3 Lip 2007r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 26 Lut 2012r. 14:18  
Cytuj
Do StefanS51 też tak myślałem ale parę dni temu koleś montował takie światełka i zrobił mu '' spec '' tak iż świeci mu dodatkowo tył, elektryk mu oznajmił iż niedawno zmieniły się przepisy odnośnie montażu takich świateł w autach starszych niż 2 lata i dla jego dobra zrobił jak zrobił nie wiem

Czymże jest życie, jeśli nie szeregiem natchnionych szaleństw? Trzeba tylko umieć je popełniać! A pierwszy warunek: nie pomijać żadnej sposobności, bo nie zdarzają się co dzień. Autor: George Bernard Shaw
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1216
Dołączył: 8 Sie 2006r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 26 Lut 2012r. 14:29  
Cytuj
CYTAT
Świateł dziennych można używać zamiast obowiązkowych świateł mijania w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, od świtu do zmierzchu. Na kloszu lampy musi widnieć oznaczenie RL.
Światła dzienne muszą być zainstalowane:

Symetrycznie względem osi pojazdu
Na równej wysokości
Odległość od ziemi do dolnej krawędzi lampy minimalnie 25 cm, od ziemi do górnej krawędzi maksymalnie 150 cm
Odległość między lampami mierzona od wewnętrznej krawędzi musi wynosić minimum 60 cm, chyba że szerokość pojazdu jest mniejsza niż 130 cm - wtedy odległość minimalna wynosi 40 cm
Lampy nie mogą wystawać poza boczny obrys pojazdu lub być zamontowane dalej niż 40 cm od niego
Lampy włączają się automatycznie po ustawieniu urządzenia zapłonowego w pozycji umożliwiającej uruchomienie silnika

W przypadku włączenia świateł mijania światła dzienne mają zostać samoczynnie wyłączone. Dodatkowo, w samochodach rejestrowanych po raz pierwszy po 31 grudnia 2009 roku, światła pozycyjne tylne, światła obrysowe przednie, boczne i tylne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej nie mogą włączać się razem ze światłami dziennymi. W pojazdach rejestrowanych do 31 grudnia 2009 roku dopuszcza się zainstalowanie świateł do jazdy dziennej w taki sposób, że włącza się również oświetlenie pozycyjne oraz tablicy rejestracyjnej.


CYTAT
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dn. 4 maja 2009 r. (Dz. U. Nr 75/2009, Poz. 639) zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, obecnie tylne światła pozycyjne, przednie, boczne oraz tylne światła obrysowe, a także oświetlenie tablicy rejestracyjnej nie mogą włączać się razem ze światłami do jazdy dziennej. Powyższy zapis dotyczy pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2009 r. W autach rejestrowanych do dnia 31 grudnia 2009 roku dopuszcza się taką instalację świateł do jazdy dziennej, przy której świecą się również światła pozycyjne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Dzięki ostatniemu zapisowi użytkownicy pojazdów wyposażonych w światła dzienne działające zgodnie z dotychczasowymi przepisami nie będą musieli dokonywać przeróbek instalacji elektrycznej.


Z powyższego wynika, że elektryk nie wie, że żyje.

CYTAT
Każda lampa musi mieć wytłoczoną na kloszu homologację E wraz z numerem identyfikacyjnym danego państwa europejskiego (otoczone kołem) oraz symbol certyfikatu RL wraz z numerem (wytłoczony w pobliżu homologacji). Przykładowe oznaczenie (4 oznacza numer identyfikacyjny przypisany Holandii) jest przedstawione na rysunku obok.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 279
Dołączył: 7 Lip 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 26 Lut 2012r. 14:58  
Cytuj
Montaż jest banalny, jeśli ze swiateł wychodzą 3 kabelki to jeden musi byc od masy, jeden to (+) po stacyjce, i trzeci kabelek to (+) po swiatłach postojowych zeby swiatła dzienne gasły po włączeniu świateł samochodowych.Tylne światła nie muszą sie świecić.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 347
Dołączył: 3 Lip 2007r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 26 Lut 2012r. 15:12  
Cytuj
Dzięki za rady good

Czymże jest życie, jeśli nie szeregiem natchnionych szaleństw? Trzeba tylko umieć je popełniać! A pierwszy warunek: nie pomijać żadnej sposobności, bo nie zdarzają się co dzień. Autor: George Bernard Shaw
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 347
Dołączył: 3 Lip 2007r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 26 Lut 2012r. 15:33  
Cytuj
Zastanawiam się czy dostępne na allegro światełka okrągłe podejdą jako przepisowe umiejscowienie do mojego starego fiata brava w wolne miejsce na reflektory przeciwmgielne bo zakupiłem światełka płaskie ale chyba lepszym rozwiązaniem byłoby zakupić właśnie takie okrągłe i zatkać niepotrzebne '' dziury '' w zderzaku nie wiem

Czymże jest życie, jeśli nie szeregiem natchnionych szaleństw? Trzeba tylko umieć je popełniać! A pierwszy warunek: nie pomijać żadnej sposobności, bo nie zdarzają się co dzień. Autor: George Bernard Shaw
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 120
Dołączył: 5 Cze 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 26 Lut 2012r. 20:29  
Cytuj
rozumiem, że lampy przeciwmgielne wyciągnąłeś, czy kupiłeś zderzak z otworami na nie ? Myślę że wejdzie, dla pewności porównaj wymiar z tymi na aukcji

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 347
Dołączył: 3 Lip 2007r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 27 Lut 2012r. 08:13  
Cytuj
Do ritmo1234 halogenów nie demontowałem ponieważ ich już nie miałem jak kupiłem auto ale dziurki same zostały i ładnie byłoby je zatkać właśnie tymi światełkami umiech

Czymże jest życie, jeśli nie szeregiem natchnionych szaleństw? Trzeba tylko umieć je popełniać! A pierwszy warunek: nie pomijać żadnej sposobności, bo nie zdarzają się co dzień. Autor: George Bernard Shaw
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 136
Dołączył: 31 Maja 2008r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 27 Lut 2012r. 10:43  
Cytuj
CYTAT
Jaki tył.. po co tył?
swiatła dzienne to tylko przód nie ważne ile auto ma lat.


Stefek ma rację.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 136
Dołączył: 31 Maja 2008r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 27 Lut 2012r. 10:44  
Cytuj
CYTAT
Do StefanS51 też tak myślałem ale parę dni temu koleś montował takie światełka i zrobił mu \'\' spec \'\' tak iż świeci mu dodatkowo tył, elektryk mu oznajmił iż niedawno zmieniły się przepisy odnośnie montażu takich świateł w autach starszych niż 2 lata i dla jego dobra zrobił jak zrobił nie wiem


Nadgorliwy elektryk, nic się nie zmieniło.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 136
Dołączył: 31 Maja 2008r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 27 Lut 2012r. 10:46  
Cytuj
CYTAT
Zastanawiam się czy dostępne na allegro światełka okrągłe podejdą jako przepisowe umiejscowienie do mojego starego fiata brava w wolne miejsce na reflektory przeciwmgielne bo zakupiłem światełka płaskie ale chyba lepszym rozwiązaniem byłoby zakupić właśnie takie okrągłe i zatkać niepotrzebne \'\' dziury \'\' w zderzaku nie wiem


Montowałem takie płaskie w Bravie (wersja "golas" więc bez halogenów) i pasują bez zastrzeżeń.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 159
Dołączył: 1 Lut 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 27 Lut 2012r. 10:49  
Cytuj
Raczej chcący naciągnąć klienta - albo zupełnie oderwany od rzeczywistości.

"Panie, tego się w godzinę nie da zrobić, trzeba instalacje przerabiać" - i już cena rośnie ... a i efekty są, bo tyle światełka się świecą potluczony

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 347
Dołączył: 3 Lip 2007r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 27 Lut 2012r. 11:56  
Cytuj
Heh no raczej stawiam na abstrakcję a tak swoją drogą to orientuje się może ktoś ile by się należało konkretnemu elektrykowi za założenie takich światełek bo w przypadku mojego kolegi za spartaczoną robotę zapłacił 50 zeta z czego wołał 60, wykonałem parę tel. na stw do naszych cudotwórczych panów i tam to już ich zdrowo poje.....o bo za taką '' usługę '' śpiewają 150 zł mlotek zdaję sobie sprawę iż to może co dla nie których banalnie proste założyć te światła no ale nie każdy ma na to czas i chęci, ja np. nie mam do takiej roboty chęci i zapału więc wolę za to zapłacić oczywiście rozsądnie umiech

Czymże jest życie, jeśli nie szeregiem natchnionych szaleństw? Trzeba tylko umieć je popełniać! A pierwszy warunek: nie pomijać żadnej sposobności, bo nie zdarzają się co dzień. Autor: George Bernard Shaw
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 136
Dołączył: 31 Maja 2008r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 27 Lut 2012r. 12:24  
Cytuj
CYTAT
Heh no raczej stawiam na abstrakcję a tak swoją drogą to orientuje się może ktoś ile by się należało konkretnemu elektrykowi za założenie takich światełek bo w przypadku mojego kolegi za spartaczoną robotę zapłacił 50 zeta z czego wołał 60, wykonałem parę tel. na stw do naszych cudotwórczych panów i tam to już ich zdrowo poje.....o bo za taką \'\' usługę \'\' śpiewają 150 zł mlotek zdaję sobie sprawę iż to może co dla nie których banalnie proste założyć te światła no ale nie każdy ma na to czas i chęci, ja np. nie mam do takiej roboty chęci i zapału więc wolę za to zapłacić oczywiście rozsądnie umiech


Podjedź na dawny Polmozbyt (teraz ASO Citroen/Renault) koło Kauflanda, zapytaj o elektryka, ode mnie wziął 20 PLN (za samo podpięcie do instalacji, światła zamocowałem sam) i wszystko gra.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1554
Dołączył: 18 Sie 2009r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 27 Lut 2012r. 22:43  
Cytuj
CYTAT
Jaki tył.. po co tył?
swiatła dzienne to tylko przód nie ważne ile auto ma lat.

Wazne ile auto ma lat.
Ustawa mowi jasno, auta 2 latnie i mlodsze musza miec swiatla DRL wraz z pozycyjnymi tylnymi ALE TYLKO WTEDY GDY SA MONTOWANE FABRYCZNIE. Zatem jesli sam montowujesz swiatla i auto ma rok czy dziesiec nie wazne swieca sie same DRL z przodu, tyl nie jest wtedy wazny.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 347
Dołączył: 3 Lip 2007r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Lut 2012r. 00:20  
Cytuj
Do zubrstw z tego co piszesz to nie do końca masz rację Twój cytat :
'' Wazne ile auto ma lat.
Ustawa mowi jasno, auta 2 latnie i mlodsze musza miec swiatla DRL wraz z pozycyjnymi tylnymi ALE TYLKO WTEDY GDY SA MONTOWANE FABRYCZNIE. ..... '' to jak mam rozumieć wypowiedź sm i oto jej cytat : '' Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dn. 4 maja 2009 r. (Dz. U. Nr 75/2009, Poz. 639) zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, obecnie tylne światła pozycyjne, przednie, boczne oraz tylne światła obrysowe, a także oświetlenie tablicy rejestracyjnej nie mogą włączać się razem ze światłami do jazdy dziennej. Powyższy zapis dotyczy pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2009 r. W autach rejestrowanych do dnia 31 grudnia 2009 roku dopuszcza się taką instalację świateł do jazdy dziennej, przy której świecą się również światła pozycyjne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Dzięki ostatniemu zapisowi użytkownicy pojazdów wyposażonych w światła dzienne działające zgodnie z dotychczasowymi przepisami nie będą musieli dokonywać przeróbek instalacji elektrycznej.
..... '' zaklopotany

Czymże jest życie, jeśli nie szeregiem natchnionych szaleństw? Trzeba tylko umieć je popełniać! A pierwszy warunek: nie pomijać żadnej sposobności, bo nie zdarzają się co dzień. Autor: George Bernard Shaw
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 122
Dołączył: 17 Lis 2011r.
Skąd: nisko
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Lut 2012r. 07:28  
Cytuj
kolego najszybciej i najpewniej to podjechac na stacje diagnostyczna i dowiesz sie wszystkiego od A do Z i bedziesz mial czyste sumienie montujac te swiatelka

czasami tu bywam
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1554
Dołączył: 18 Sie 2009r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Lut 2012r. 22:41  
Cytuj
[cytuj]W autach rejestrowanych do dnia 31 grudnia 2009 roku dopuszcza się taką instalację świateł do jazdy dziennej, przy której świecą się również światła pozycyjne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Dzięki ostatniemu zapisowi użytkownicy pojazdów wyposażonych w światła dzienne działające zgodnie z dotychczasowymi przepisami nie będą musieli dokonywać przeróbek instalacji elektrycznej.[/cytuj]
Montowalem swiatla takie w pojezdzie ktory ma wiecej niz 2lata, i swieca sie same DRL dopuszczalne jest swiecenie swiatel pozycyjnych i DRL ale to gdy kupujesz najtansze DRL (maja 2 kable) i nie ma jak ich wlaczyc po zaplonie (wymagaja wlaczenia przyciskiem)

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2226
Dołączył: 7 Gru 2009r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Lut 2012r. 23:15  
Cytuj
Przecież nie moga byc swiatła bez homologacji.. a takie tanie z allegro podejrzewam że jej nie mają

:)
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 4999
Dołączył: 20 Lut 2009r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Lut 2012r. 23:25  
Cytuj
Stefan ma byc magiczna literka homologacji. myslsiz ze ktos to sprawdza nawet diagności maja to gdzieś

"Są tylko trzy prawdziwe sporty: Walki byków, wspinaczka, motorsport, a reszta to tylko gry". - Ernest Hemingway.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2226
Dołączył: 7 Gru 2009r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 29 Lut 2012r. 06:31  
Cytuj
A koledzy z drogówki podczas kontroli? nie mogą się czepić do tych światełek? że nie mają homologacji?zaklopotany

:)
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 4999
Dołączył: 20 Lut 2009r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 29 Lut 2012r. 09:11  
Cytuj
Kiedys homologacja była wybijana na światełku, teraz np z tyłu lampy. jak to sprawdzą ?? Maja to gdzieś byleby dobrze zamontować

"Są tylko trzy prawdziwe sporty: Walki byków, wspinaczka, motorsport, a reszta to tylko gry". - Ernest Hemingway.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1554
Dołączył: 18 Sie 2009r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 29 Lut 2012r. 09:49  
Cytuj
CYTAT
Kiedys homologacja była wybijana na światełku, teraz np z tyłu lampy. jak to sprawdzą ?? Maja to gdzieś byleby dobrze zamontować

Jacek zgodnie z ustawa swiatla DRL maja miec wybita homologacje na szkle, w miejscu widocznym podczas kontroli zatem nie moga miec z tylu na lampie.
Tanie DRL nie znaczy bez homologacji. Sa po prostu troszke gorszej jakosci i nie posiadaja automatu zalaczania swiatel, zamiast 3 kabli maja 2 czyli tylko plus i minus, zalaczasz je dodatkowym wlacznikiem lub podpinasz pod bezpieczik postojowych i wtedy przy wlaczeniu postojowych swieca ci sie postojowe,oswietlenie tablicy i DRL. Teraz na allegro juz takie za 30zl maja homologacje i automat zalaczania ale mozna jeszcze znalazec wlasnie te bez automatu z dwoma kabelkami.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
1 2 »
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Motoryzacja »