NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Polityka i gospodarka »
Nowy Temat Odpowiedz
«« « ... 632 633 634 635 636 637 638 ... » »»
Prawo i Sprawiedliwość, Wszystko co dotyczy PiS i jego rządów
Posty: 10392
Dołączył: 9 Sty 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 11 Wrz 2018r. 18:58  
Cytuj
CYTAT
Proszę bardzo.

Obrazek

Kolejne głosy kupione umiech


Jedne kupione ale inne stracone Andrzejku.

Obrazek



W rozmowie z „Super Expressem” Budka powiedział m.in.: „Ja ubolewam nad tym, że Robert Biedroń od dłuższego czasu przytula Totalnych, a zarazem deklaruje że chce odbierać elektorat PiS.
Nasze ramiona zarówno wobec Roberta Biedronia, jak i wobec lewicy, pozostają otwarte”.



Artysta Pieczyński, tym razem na Twitterze, zwrócił się do polskojęzycznych, by podjęli się obywatelskiej medytacji dla „uwolnienia Polski od Watykanu, kościoła katolickiego” i katolików. Podaje nawet godzinę postępowej synchronizacji w myślach. Przy czym w pełni świadom wartości demokracji dodaje, że: „Wszystkie formy tej medytacji są dozwolone gdyż chodzi o intencje, a ta jest jasna. Polska bez krzyży, bez historii, bez cywilizacji europejskiej”. Wszystko to aby zbudować nowego przodownika pracy na podwalinach niesłusznie minionej, wykorzystując zbudowany owymi medytacjami zbiornik rewolucyjny odmiennych stanów świadomości.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 11 Wrz 2018r. 18:58  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2219
Dołączył: 20 Lip 2014r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 11 Wrz 2018r. 20:38  
Cytuj
Artysta Pieczyński odrzuca wiarę katolicką i zwalcza kler , ale za to modli się do Najgłębszej Istoty ( cokolwiek poza jego fixum dyrdum to znaczy)...umiech.

Kolejny po Palikocie . Tamten znowuż porzucił księdza na rzecz hinduskiego bramina. Takiego co jest zielarzem i leczy korzeniem...placze


Obrazek

Elita...

Każdemu kto uważa ,że ludzka głupota ma ograniczenia zalecam posty Banana!
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 3088
Dołączył: 20 Marz 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 11 Wrz 2018r. 21:30  
Cytuj
Edo nie popierasz polityki PiSu. Głosujesz żeby nie wygrało PO.
smiech2

Mój ojciec kazał pozdrowić twoją mamę. Pyta czy jeszcze dobrze się trzyma potluczony

socjalizm totalitarny zmienił się w koncesyjno-etatystyczny
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 8407
Dołączył: 17 Kwie 2016r.
Skąd: PiSLamaBad
Ostrzeżenia: 100%
ff
Wysłany: 12 Wrz 2018r. 06:43  
Cytuj
CYTAT
Andrzejku najprościej będzie to wyjaśnić na przykładzie wysokich cen masła. Cena w naszych sklepach nie była taka wysoka bo PiS podniósł jakieś mityczne podatki tylko dlatego że ceny masła zwyżkowały na rynkach światowych. No patrz pisiory nie obniżyli żadnych danin , a ceny same spadły. Wg twojej i regresa logiki to niemożliwe . A jednak ! I wystarczy w pierwszym lepszym spożywczaku się przekonać kto ma rację...umiech

Pewnie że lepiej dla wszystkich by było żeby rząd obniżał podatki i zostawiał ludziom pieniądze w kieszeni. Tego nikt nie neguje. Tyle że twoje możliwości pojmowania otaczającego świata sprowadzają się do źródeł mocno wybrakowanych.uśmiech


Czyli trend jest wzrostowy a nowe podatki i opłaty wprowadzane w Polsce nie mają wpływu na cenę. umiech A ten wzrost gospodarczy to jeszcze zasługa PiS? Bo już sie pogubiłem jakie jest twoje zdanie umiech Szacun dla ekonomisty/przedsiębiorcy. Jak ty tak piszesz to zapewne tak jest przecież wiedzę czerpiesz garściami z własnych doświadczeń umiech To nic, że nie wiesz jakie są koszty pracownika po stronie pracodawcy i nie wiesz jak to policzyć. Nie przejmuj sie Edzio. Ty zawsze masz rację umiech

Madzia, Pieczyński do polskojęzycznych? Już zupełnie w tej główce masz poprzestawiane od tej propagandy umiech

Nic nie napiszesz o przyjmowaniu imigrantów? Nie dostałaś instrukcji jak to tłumaczyć?



Edzio, widzę że próbujesz zmieniać tematy z ekonomii na plotkarskie. Może i dobrze. Plotki i mitomania wychodzi ci najlepiej umiech

Na świecie są dwa rodzaje ludzi: tacy którzy myślą, że rząd stara się działać w ich najlepszym interesie oraz tacy, którzy myślą - Nathan Fraser
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2219
Dołączył: 20 Lip 2014r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 12 Wrz 2018r. 07:38  
Cytuj
Andrzejku ze wszystkich twoich zalet najważniejszą jest szacunek dla adwersarzy. umiech. Tak ładnie potrafisz wymieniać poglądy nawet z ludźmi z którymi się nie zgadzasz....umiech Od razu można poznać z kim się ma do czynienia.


Jest koniunktura bo wypracował ją poprzedni rząd. Tej wersji się trzymaj. Obecny tylko wszystko psuje i podnosi podatki. Przecież wiesz!smiech2

Ty naprawdę nie rozumiesz , ja myślałem że tylko udajesz.umiech

Każdemu kto uważa ,że ludzka głupota ma ograniczenia zalecam posty Banana!
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2219
Dołączył: 20 Lip 2014r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 12 Wrz 2018r. 07:44  
Cytuj
CYTAT
Edo nie popierasz polityki PiSu. Głosujesz żeby nie wygrało PO.
smiech2

Mój ojciec kazał pozdrowić twoją mamę. Pyta czy jeszcze dobrze się trzyma potluczony


De facto tak jest . Mimo wszystkich zastrzeżeń do PiS subiektywnie stwierdzam że jest dziesięć razy lepszy od PO. Nie wyobrażam sobie powrotu tamtych. Zobaczę co u Kukiza i narodowców ale na razie widzę tan marazm. A powstrzymanie Koalicji Obywatelskiej ( która jest tak samo obywatelska jak MO) to priorytet.umiech

Nieźle regresie . Mówi że znała kilku ludzi o odmiennej orientacji seksualnej ale żaden szczególnie jej nie utkwił w pamięci. smiech2

Każdemu kto uważa ,że ludzka głupota ma ograniczenia zalecam posty Banana!
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 446
Dołączył: 12 Cze 2011r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 12 Wrz 2018r. 09:25  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 8407
Dołączył: 17 Kwie 2016r.
Skąd: PiSLamaBad
Ostrzeżenia: 100%
ff
Wysłany: 12 Wrz 2018r. 11:30  
Cytuj
CYTAT
Andrzejku ze wszystkich twoich zalet najważniejszą jest szacunek dla adwersarzy. umiech. Tak ładnie potrafisz wymieniać poglądy nawet z ludźmi z którymi się nie zgadzasz....umiech Od razu można poznać z kim się ma do czynienia.


Jest koniunktura bo wypracował ją poprzedni rząd. Tej wersji się trzymaj. Obecny tylko wszystko psuje i podnosi podatki. Przecież wiesz!smiech2

Ty naprawdę nie rozumiesz , ja myślałem że tylko udajesz.umiech


Edzio, ciebie nie szanuję więc nie będę szanował twojej wybitnej wiedzy oraz równie wybitnych poglądów.
Zresztą nie zauważyłem twojego szacunku, w stosunku do twoich rozmówców. No ale może przegapiłem nie rozumiejąc wybitności jaką jesteś umiech

Co do koniunktury to wiem, że ona jest. Bańka sie pompuje. Odnosiłem się raczej do twoich tekstów że raz ona jest (gdy chodzi o podwyżki) a raz jej nie ma, a wzrost gospodarczy to tylko zasługa PiS umiech Ale tego nie ogarnąłeś. Zbyt wybitny masz umysł umiech

Edzio w poglądach jesteś za a nawet przeciw. Jak Lechu umiech

kruger mina Patryczka na końcu umiechumiechumiech "ale to nie to samo"

Obrazek


A tu pomysły wyborcze. Nie jeden by zagłosował umiech Gdyby tylko PiS obiecał umiech
Obrazek

Na świecie są dwa rodzaje ludzi: tacy którzy myślą, że rząd stara się działać w ich najlepszym interesie oraz tacy, którzy myślą - Nathan Fraser
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 11558
Dołączył: 1 Lut 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Wrz 2018r. 13:00  
Cytuj
Trzeba trochę powietrza upuścić z balonika...

Obrazek

Wyobraźcie sobie, że budzicie się rano i macie tylko to, za co podziękowaliście Bogu w modlitwie wieczorem....
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 10392
Dołączył: 9 Sty 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 12 Wrz 2018r. 18:31  
Cytuj

Wszystko już było.
zapytanie
Gdy nie masz nic dobrego,
do ofiarowania,,, zabierasz.
umiech




https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/d1/67/537c90a544175_p.jpg?1416620177

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2219
Dołączył: 20 Lip 2014r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 12 Wrz 2018r. 21:22  
Cytuj
CYTAT
CYTAT
Andrzejku ze wszystkich twoich zalet najważniejszą jest szacunek dla adwersarzy. umiech. Tak ładnie potrafisz wymieniać poglądy nawet z ludźmi z którymi się nie zgadzasz....umiech Od razu można poznać z kim się ma do czynienia.


Jest koniunktura bo wypracował ją poprzedni rząd. Tej wersji się trzymaj. Obecny tylko wszystko psuje i podnosi podatki. Przecież wiesz!smiech2

Ty naprawdę nie rozumiesz , ja myślałem że tylko udajesz.umiech


Edzio, ciebie nie szanuję więc nie będę szanował twojej wybitnej wiedzy oraz równie wybitnych poglądów.
Zresztą nie zauważyłem twojego szacunku, w stosunku do twoich rozmówców. No ale może przegapiłem nie rozumiejąc wybitności jaką jesteś umiech

Co do koniunktury to wiem, że ona jest. Bańka sie pompuje. Odnosiłem się raczej do twoich tekstów że raz ona jest (gdy chodzi o podwyżki) a raz jej nie ma, a wzrost gospodarczy to tylko zasługa PiS umiech Ale tego nie ogarnąłeś. Zbyt wybitny masz umysł umiech

Edzio w poglądach jesteś za a nawet przeciw. Jak Lechu umiech

kruger mina Patryczka na końcu umiechumiechumiech "ale to nie to samo"

Obrazek




A tu pomysły wyborcze. Nie jeden by zagłosował umiech Gdyby tylko PiS obiecał umiech
Obrazek




Rozumiem Andrzejku ty zawsze umiesz tak ładnie się wykręcić.umiech

A z krugejem tak fajnie się pomiziać co nie?umiech

Każdemu kto uważa ,że ludzka głupota ma ograniczenia zalecam posty Banana!
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 10392
Dołączył: 9 Sty 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 12 Wrz 2018r. 22:20  
Cytuj

Bracia Węgrowie na poszukiwaniu poszlaków po węgierskich bratankach.




CYTAT



Obrazek
Obrazek
Europejska Elita polskojęzyczna...

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 11558
Dołączył: 1 Lut 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 13 Wrz 2018r. 09:22  
Cytuj
"W Bydgoszczu..."

Ten człowiek to chodząca kompromitacja ociekająca obłudą.

Wyobraźcie sobie, że budzicie się rano i macie tylko to, za co podziękowaliście Bogu w modlitwie wieczorem....
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 8407
Dołączył: 17 Kwie 2016r.
Skąd: PiSLamaBad
Ostrzeżenia: 100%
ff
Wysłany: 13 Wrz 2018r. 09:58  
Cytuj
CYTAT


Rozumiem Andrzejku ty zawsze umiesz tak ładnie się wykręcić.umiech

A z krugejem tak fajnie się pomiziać co nie?umiech


Doceniasz to umiechjezyk Nie wiem kto to ten krugej, a jak chcesz opowiedzieć o mizianiu się z nim to chyba nie tutaj. To nie jest odpowiedni temat.


Madzia, tak słabo z pomysłami że zajmujesz sie gościem którego pamiętają już tylko najstarsi górale?

CYTAT (LN)
Szanowni Mieszkańcy Stalowej Woli,
Dziękuję za Państwa pozytywną energię, która jest dla mnie największą motywacją, aby ponownie wystartować i wygrać wybory na stanowisko prezydenta Stalowej Woli! Wierzę, że wspólnie będziemy mogli realizować mój nowy program, wielki plan dla Stalowej Woli zbudowany na trzech filarach: Rozwój. Przyszłość. Komfort życia.
Już dzisiaj proszę o poparcie mojej kandydatury oraz radnych, z którymi w atmosferze zgody i współpracy ten program skutecznie zrealizujemy.


Kolejne filary, kolejne obietnice. Czy kolejne kredyty? W tych filarach są niespełnione obietnice z poprzedniej kampanii umiech

Na świecie są dwa rodzaje ludzi: tacy którzy myślą, że rząd stara się działać w ich najlepszym interesie oraz tacy, którzy myślą - Nathan Fraser
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 11558
Dołączył: 1 Lut 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 13 Wrz 2018r. 10:15  
Cytuj
Obrazek

Wyobraźcie sobie, że budzicie się rano i macie tylko to, za co podziękowaliście Bogu w modlitwie wieczorem....
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 8407
Dołączył: 17 Kwie 2016r.
Skąd: PiSLamaBad
Ostrzeżenia: 100%
ff
Wysłany: 13 Wrz 2018r. 10:19  
Cytuj
http://nadberezny.pl/l/wp-content/uploads/2014/06/program_LN.pdf

To ulotka z poprzedniej kampanii. Można porównać. Picer Lucer ma kolejne obietnice umiech

Na świecie są dwa rodzaje ludzi: tacy którzy myślą, że rząd stara się działać w ich najlepszym interesie oraz tacy, którzy myślą - Nathan Fraser
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2219
Dołączył: 20 Lip 2014r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 13 Wrz 2018r. 15:00  
Cytuj
https://m.youtube.com/watch?v=9EXnM-DKOkE

Andrzejku płaczesz czasem za Bronkiem?umiech

Każdemu kto uważa ,że ludzka głupota ma ograniczenia zalecam posty Banana!
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 10392
Dołączył: 9 Sty 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 13 Wrz 2018r. 16:36  
Cytuj
Czy Andrzejek kiedykolwiek przestanie płakać? 10+ lat?

Szukam Złotego Pelikana na honorowe nagrody za łykanie na forum. Przysyłajcie propozycje.

Obrazek



Kampania wkracza w fazę Totalniacką smiech2

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2219
Dołączył: 20 Lip 2014r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 13 Wrz 2018r. 17:10  
Cytuj
Wyborcza i jeszcze piórem Czuchnowskiego ? Mogliby Jakiemu przypisać czystki etniczne w Bośni i jeszcze dużo później Andrzejek i reszta bezpartyjnych wolnościowców pisaliby że nic w tej sprawie nie zrobił. A przecież miał już całe trzynaście lat....umiech


Mógł wysyłać kartki do Amnesty International albo rysować kredą pacyfistyczne hasła.uśmiech

Każdemu kto uważa ,że ludzka głupota ma ograniczenia zalecam posty Banana!
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 8407
Dołączył: 17 Kwie 2016r.
Skąd: PiSLamaBad
Ostrzeżenia: 100%
ff
Wysłany: 13 Wrz 2018r. 17:38  
Cytuj
CYTAT

https://m.youtube.com/watch?v=9EXnM-DKOkE

Andrzejku płaczesz czasem za Bronkiem?umiech


Jakoś nie, nie był moim kandydatem w ostatnich wyborach umiech

Widać brak pomysłów. Jak tu przekuć na sukces ostatnie wypowiedzi i poczynania partyjniaków "dobrej zmiany" umiech

Madzia, Patryczek u Piaska pięknie poparł i zgodził sie ze słowami swojego szefa. Zdziwił sie tylko że to wypowiedź z czasów Ćwiąkalskiego umiech Szukaj pelikanów w swoim otoczeniu. Edzio wszystko łyknie umiech

CYTAT
Wyborcza i jeszcze piórem Czuchnowskiego ? Mogliby Jakiemu przypisać czystki etniczne w Bośni i jeszcze dużo później Andrzejek i reszta bezpartyjnych wolnościowców pisaliby że nic w tej sprawie nie zrobił. A przecież miał już całe trzynaście lat....umiech


Mógł wysyłać kartki do Amnesty International albo rysować kredą pacyfistyczne hasła.uśmiech


Edzio, naprawdę. Wszystko łykasz. Zadławisz się biedaku. Taka wybitność i brak pomysłów umiech

Na świecie są dwa rodzaje ludzi: tacy którzy myślą, że rząd stara się działać w ich najlepszym interesie oraz tacy, którzy myślą - Nathan Fraser
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 8407
Dołączył: 17 Kwie 2016r.
Skąd: PiSLamaBad
Ostrzeżenia: 100%
ff
Wysłany: 13 Wrz 2018r. 19:11  
Cytuj
CYTAT (Paweł Kukiz)
Ciekawe, czy PiS będzie tak negocjował ACTA 2 z władzami Unii jak "wynegocjował" nieprzyjmowanie "uchodźców" :-) Niby ich nie przyjmujemy a w rzeczywistości masowo sprowadzamy. Niby nie "uchodźców" a "pracowników" :-). Tylko w placówce RP w New Delhi czeka 25 tysięcy osób na polskie wizy. Ta rzesza ludzi została zwerbowana przez polskie firmy, a urzędy wojewódzkie wystawiły im pozwolenia na pracę. Wystarczy tylko dopełnienie obowiązku wizowego.
Ale wróćmy do ACTA 2 :
"(...) Dlatego z niepokojem czekamy na negocjacje unijnych urzędników z polskimi władzami w sprawie zapisów dyrektywy. ACTA 2 stała się bowiem faktem. Pytanie “czy” przestało być już aktualne. Teraz zastanawiamy się już tylko “kiedy”, “jak” i “w jakim stopniu”.(...)"


No to poczekamy, zobaczymy.

Na świecie są dwa rodzaje ludzi: tacy którzy myślą, że rząd stara się działać w ich najlepszym interesie oraz tacy, którzy myślą - Nathan Fraser
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2219
Dołączył: 20 Lip 2014r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 13 Wrz 2018r. 19:36  
Cytuj
Andrzejku a tak z ręką na lichwiarskim serduszku nie szkoda ci troszeczkę że jednak Bronek nie wygrał? umiech

A przypadkiem tego ACTA 2 to nie przegłosowali twoi mocodawcy ze sztabu bezpartyjnych wolnościowców?uśmiech

Każdemu kto uważa ,że ludzka głupota ma ograniczenia zalecam posty Banana!
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 11558
Dołączył: 1 Lut 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 13 Wrz 2018r. 20:25  
Cytuj
Przypomina mi się kampania wyborcza prezydencka - Bolek kontra Tymiński.

Polskie Radio - godziny południowe, gdy ludzie szykują się do pracy na drugą zmianę, lecą takie oto wiadomości....
"Kandydat na prezydenta - Stanisław Tymiński udał się w dniu wczorajszym z prywatną wizytą do Wenezueli, która jest obecnie uważana za światową stolicę terroryzmu i karteli narkotykowych..."

To były czasy.
To była socjotechnika.
To były propagandowe goebelsowskie media...

potluczony

ok

Wyobraźcie sobie, że budzicie się rano i macie tylko to, za co podziękowaliście Bogu w modlitwie wieczorem....
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 8407
Dołączył: 17 Kwie 2016r.
Skąd: PiSLamaBad
Ostrzeżenia: 100%
ff
Wysłany: 13 Wrz 2018r. 20:59  
Cytuj
CYTAT
Andrzejku a tak z ręką na lichwiarskim serduszku nie szkoda ci troszeczkę że jednak Bronek nie wygrał? umiech

A przypadkiem tego ACTA 2 to nie przegłosowali twoi mocodawcy ze sztabu bezpartyjnych wolnościowców?uśmiech


A przypadkiem nie konfabulujesz? A nie.... Nie przypadkiem. To celowe. Brak argumentów na Pajacowanie Prezydenta Adriana. Brak wytłumaczenia na zapraszanie imigrantów do polski przez PiS. To frustracja powoduje, że starasz sie wmawiać innym co chciałbyś usłyszeć?

No i zgodnie z głoszoną przez ciebie teorią potwierdzasz. Obrażasz bo brakuje ci argumentów umiechumiechumiechumiech

Na świecie są dwa rodzaje ludzi: tacy którzy myślą, że rząd stara się działać w ich najlepszym interesie oraz tacy, którzy myślą - Nathan Fraser
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2219
Dołączył: 20 Lip 2014r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 14 Wrz 2018r. 08:30  
Cytuj
Andrzejku może i jest tak jak piszesz ale jak wytłumaczysz to?

Obrazek

Obrońcy demokracji za cenzurą w internecie , niesłychane...umiech

Nie martw się Andrzejku. Skoro pisiory po kryjomu przyjmują imigrantów to z całą pewnością czeka ich czerwona kartka przy urnach. Muszę jednak zapytać od kiedy taki otwarty na świat bezpartyjny wolnościowiec jest przeciwny imigrantom? Bo coś mi się kojarzy że jeszcze trzy lata temu miałeś łagodniejsze stanowisko?uśmiech

Każdemu kto uważa ,że ludzka głupota ma ograniczenia zalecam posty Banana!
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
«« « ... 632 633 634 635 636 637 638 ... » »»
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Polityka i gospodarka »