Ktoś miał wizję, cierpieć będziemy my

Image

Po wielu miesiącach prac, już za kilka dni będzie można przechadzać się po deptaku w parku miejskim. Mieszkańcy mają już teraz kilka uwag co do tej inwestycji, najwięcej z nich dotyczy betonowych klocków, które mają służyć za ławki…

Deptak już prawie gotów na przyjęcie spacerowiczów

Mieszkańcy od dłuższego czasu przyglądają się temu, co dzieje się w parku. Na końcowy efekt przyszło im długo czekać, bo pierwotnie deptak miał być ukończony końcem listopada, tymczasem będzie gotów końcem maja, czyli pół roku później. Prace są już na ostatniej prostej, jeśli tylko deszcz nie pokrzyżuje planów, w tym tygodniu powinniśmy zobaczyć rzeźby profesora Stanisława Magdziaka. Najciekawszym elementem deptaku będzie zapewne fontanna, z której wyłaniać się będą mityczne postacie „Dedala i Ikara”. Wokół nich ma powstać mgiełka wodna, która będzie podświetlana ledowymi światełkami. Druga awangardowa rzeźba stanie kilkanaście metrów dalej, jest to „Alegoria ptaków zbierających się do lotu”. Podziwiać rzeźby będzie można z kamiennych bloków, które posłużą za ławki. Zdecydowanej większości mieszkańców taki pomysł się nie podoba, woleliby zwykłe, wygodne ławki z oparciem. Uwag dotyczących tej inwestycji jest więcej, wciąż docierają do stalowowolskiego magistratu.

Wśród osób spacerujących w parku można usłyszeć m.in. takie opinie:

- Nie rozumiem jak można od ludzi oczekiwać, żeby zamiast na ławkach siadali na jakiś zimnych kamieniach. Prezydent chciał nam upiększyć park, rozumiem, ale po co takie udziwnienia, jak te klocki. Przecież każda normalna osoba wolałaby zwykłe ławki przy fontannie i to by było fajne. Myślę, że błędem też jest to, że deptak wyłożony jest innym kamieniem niż ścieżki w parku, w ogóle to do siebie nie pasuje. Gdzie tu jakaś kompozycja czy coś takiego? Lepiej moim zdaniem byłoby zrobić normalną ścieżkę rowerową po jednej stronie tego strumienia, a po drugie chodniczek taki jaki już jest w parku w kilku miejscach i każdy byłby zadowolony. Ta kostka jest wystająca, źle się po niej chodzi, żadne małe dziecko nie da rady po tym iść, żadna matka nie będzie jechała wózkiem po czymś takim, chyba, że chce, żeby jej dziecko się pochorowało– mówi Jan Ziemieniec, mieszkaniec Stalowej Woli. - Nie podoba mi się to wszystko, po co nam jakieś rzeźby? Zamiast nich to wolałbym, żeby w całym parku były ładne chodniki wszędzie z jednej faktury, a nie takie coś w pewnym miejscu, co do niczego nie pasuje, a najlepsze to są już te schody donikąd. Ja nie wiem kto to wymyślił, ale mnie się nie podoba. Szkoda było tylu pieniędzy na ten park – mówi Andrzej Nosoń, mieszkaniec naszego miasta. - Mnie się podoba, przynajmniej coś się dzieje, gusta są różne, o tym się nie dyskutuje. Cieszyć się trzeba, że zamiast starego chodnika, który tu był wcześniej, z podziurawionego asfaltu, mamy coś ładnego i w końcu będzie fontanna, czemu więc tu narzekać. Teraz jeszcze nasadzają tyle zieleni, wszystko to dla nas – mówi mieszkanka Helena Dziuba ze Stalowej Woli. Projektant zaprojektował i żadnych zmian nie zaakceptował

Urzędnicy wzięli pod uwagę opinię mieszkańców i próbowali coś zmienić w kwestii ławek.

- Jeśli chodzi o siedziska w samym pasażu, zwracaliśmy się do autora projektu, żeby jednak porobić nakładki na tych granitowych blokach. Padały np. propozycje, by położyć nawierzchnię z przezroczystego plastiku, z drewna szlachetnego, ale projektant nie zaakceptował takich rozwiązań. Powiem szczerze, może to budzić pewne kontrowersje, bo na ile pogodzić wizję artystyczną z użytecznością tego typu rozwiązań? Będziemy starali się jeszcze rozmawiać z autorem, z prof. Stanisławem Magdziakiem, żeby zaproponował nam jakieś rozwiązanie, które z jednej strony nie zaburzy tej wizji, którą on zaprojektował, a jednocześnie będzie ono przyjazne dla użytkownika -mówi Sylwester Piechota, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta.

Środki finansowe, które pozwoliły na rewitalizację parku miejskiego pochodzą z Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013. Zadanie to wpisane jest w inwestycję, która nosi nazwę „Rewitalizacja przestrzeni publicznej osiedla Śródmieście wraz ze zmianą funkcji części domu gościnnego Hutnik.” Całkowita wartość projektu to ponad 13 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii stanowi ponad 8 mln zł. Koszty rewitalizacji samego parku to około 3 mln zł.

[MagPie]

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~normalny

I gdzie sa kuzwa kosze na smiecie??Tez projektant nie przewidzial???I nie wolno wstawic tam obok innych lawek(uzupelnic)i koszy?Czy moze z wlasnym workiem na smiecie na spacerek trzeba chodzic no i z poduszka pod dupe aby wilka nie zlapac.Kuzwa....szlak mnie trafia.Nie wytrzymam!!!!!!!!!!!!!!

~rst

Wkrótce maruderzy, w ramach społecznego nadzoru, zażądają nasadzenia mirabelek i szczawiu na nasypie kolejowym.

~normalny

Wystarczylyby takie lawki i takie alejki jak tu w Kolobrzegu i byloby tanio i ladnie.

http://www.holoit.com/kolobrzeg/pl/

Kuzwa.....Szlezak jaki ty jestes ....Co to za prezydent i rada miasta ktora nie ma wplywu na projektanta ktoremu placi kase.Kuzwa...szlag mnie trafia jak tego slucham.

~wilk

Jeden + nikt takiej ławki nie zawłaszczy.
Wilka nikt z Was nie złapie.

~xxxz

rowery powinny na trawie siedzieć/////

~gbur

Wiecznie narzekać ..to żle tamto niedobrze .ludzie !!! Jeszcze sie taki nie narodził co by wszystkim dogodził Nie pasuje ?? zapraszam na planty nad san ;P;P;P

~RST

To znaczy, że chcecie takie same ławki jakie macie przez całe życie pod blokiem? Takie betonowe boki i szczebelki drewniane malowane na różne kolory farba olejną?

To się nazywa - rzucanie pereł przed wieprze !

el.Banan

nie rozumiem tu 2 spraw ... jedna to o co hallo ? takie ławki są praktycznie wszędzie w krajach wymienionych przez "normalnego" też ... byłem widziałem (bez Francji) ... są też metalowe tu są kamienne ... nie pasuje komuś to nie siada ja mam się burzyć że nie są metalowe np.??

2 sprawa to płace = wymagam ... jeśli to dodatkowy kosz to ok dopłacam i po sprawie ... a nie jakiś tam projektant nie chce uwzględnić ... trzeba go zmienić i po krzyku ...

~pies

CYTAT
Jeśli chodzi o siedziska w samym pasażu, zwracaliśmy się do autora projektu, żeby jednak porobić nakładki na tych granitowych blokach. Padały np. propozycje, by położyć nawierzchnię z przezroczystego plastiku, z drewna szlachetnego, ale projektant nie zaakceptował takich rozwiązań.


To kto tu jest panem?

~Ela

To pewna niewygoda dla dresiarskich pijaczków, którym mamy nadzieje zmarznie dupa, kiedy będą chcieli posiedzieć. Ławki nie wytrzymałyby długo w tym chamskim mieście. Świetny pomysł!

~karina

mi sie bardzo podoba projekt jak samo wykonanie . Jesli sie komus nie podoba zawszemozna wziacpoduszeczke w torebke :0

ifeelgood

bardzo dobrze ze tak jest, w stalowej powinny byc betonowe jeszcze betonowe drzewa i betonowa trawa, moze wtedy co niektorzy nauczyliby sie szanowac. po ch..j cokolwiek lepszego wstawiac, byla wiklina ile wtytrzymala? fontanna ile dzilala? po co budowac cos ladnego, jak przyjdzie jeden z drugim, zniszczy lodz czy wystawi kutasa i odleje sie do wody, malo tego odczowa radosc - przykladow mozna podawac mnostwo. drewno polamia, zelastwo na zlom wyniosa, a beton to se pomalowac moga - a jak jakis kretyn kilof przyniesie to nie bedzie szkoda

~Ann

ja pier*** co za wiocha, w Krakowie na rynku tego typu ławki to norma ale tam nie ma takich wieśniaków jak u nas (pławo itp) którzy non stop na wszystko narzekają... Nie podoba się to wypad!

stah

Brawo Szrek. Ciąg dalszy kretynizmu i beznadziei. To jakis komuch jest.Jego racje jedynie słuszne.

~Piotrek

Oczywiście skoro szlęzakowi się to podoba i piechocie to prosze aby codziennie siedzieli na tych klockach i się oparli tylko nie wiem o co!?

~normalny

We Włoszech czy Hiszpanii ławki z marmuru i betonu to norma, więc nie wiem czego tu się czepiać. ??????????
A we Francji i Niemczech,Holandi i Belgi,Uk i Irlandi normą sa lawki drewniane i z oparciami.Po to jest park aby w nim wygodnie usiasc.I niech nkt nie wazy sie wyprowadzac ruchu rowerowego z parku.Norma na calym swiecie jest ze w parku oprucz lawek i wygodnego siedziska jest tez rowerzysta,deskorolkarz i spacerowicz ktorzy korzystaja obok siebie w symbiozie ze wszystkich darow jakie daje park.Jasne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

~ehtor

ale jesteście ludzie wieśniaki - najlepiej brzydka zwykła kostka

~lulu

tak to wlasnie jest jak sie durnych projektantow słucha!!!! jakby nie ten monitoring to te kamienie juz by były pomazane i zniszczone !!

kajus

~sasa We Włoszech czy Hiszpanii ławki z marmuru i betonu to norma, więc nie wiem czego tu się czepiać.

PANA BOGA, ŻE KLIMAT U NAS NIE TAKI JAK WE WŁOSZECH CZY HISZPANI.

~sasa

We Włoszech czy Hiszpanii ławki z marmuru i betonu to norma, więc nie wiem czego tu się czepiać.