10 edycja akcji Drzewko za makulaturę

Image

Kto oddaje makulaturę, ten dostaje roślinki: drzewka i krzewy. Recykling się opłaca i indywidualnie, i globalnie. A wszystko to po to żeby uwrażliwiać na przyrodę i uczyć do niej szacunku.

W sobotę odbyła się jubileuszowa akcja, organizowana przez Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli, pod nazwą Drzewko za makulaturę. Mieszkańcy powiatu rokrocznie stawiają się licznie najpierw żeby oddać makulaturę, a później odebrać roślinki. Po raz 10 okazuje się, że to bardzo fajna, a zarazem pożyteczna inicjatywa. Trzeba tu wspomnieć, że podczas 9 dotychczasowych edycji akcji rozdano ponad 54 tysiące sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów, za które jej uczestnicy przekazali do recyklingu ponad 194 tony makulatury! W ten sposób razem przyczyniamy się do ochrony naszego drzewostanu. Warto wiedzieć, że wyprodukowanie 1 tony papieru z surowca drzewnego wymaga ścięcia średnio 17 drzew.

Podobnie jak w poprzednich edycjach partnerem przedsięwzięcia jest Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli, który nie tylko przygotował intersujące stoisko promocyjne, ale przede wszystkim zapewnił sprawny odbiór makulatury. Papier od godzin porannych można było oddać w 2 punktach na terenie miasta: w Rupieciarni przy ul. 1 Sierpnia 18 A oraz na terenie Zakładu Mechaniczno- Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych przy ul. Centralnego Okręgu Przemysłowego 25. Po oddaniu makulatury otrzymywało się kupon, z którym trzeba było stawić się na parkingu przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli przy ul. Podleśnej 15 by wymienić na sadzonki. Jedna osoba mogła otrzymać 5 sadzonek, a do wyboru były następujące gatunki drzew i krzewów zakupionych przez Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli: śliwa President, jabłoń Red Prince, katalpa, malina oraz hortensja bukietowa.

Wzorem lat poprzednich, w przedsięwzięcie włączyły się jako partner również Lasy Państwowe. Nadleśnictwo Gościeradów oraz Nadleśnictwo Rozwadów przekazały do rozdania mieszkańcom około 4,5 tys. sztuk sadzonek drzew ozdobnych i lasotwórczych, takich jak: świerk biały, dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy, sosna, buk, świerk, brzoza, czereśnia ptasia. Dodatkowo Nadleśnictwa Nowa Dęba oraz Rozwadów przygotowały stoisko informacyjno- edukacyjne, na którym udzielano fachowych porad dotyczących prowadzenia gospodarki leśnej, prawidłowych zasad nasadzeń sadzonek drzew i krzewów pozyskanych podczas akcji.

Przewiń do komentarzy









































Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =