Inwestycje alternatywne – czy warto się nimi zainteresować?

Materiał zewnętrzny Image

Coraz więcej osób – bez względu na wysokość posiadanych środków – decyduje się na inwestowanie ich. Trend ten obejmuje nie tylko klasyczne produkty finansowe, ale też szereg nietypowych rozwiązań, które zalicza się do kategorii tak zwanych inwestycji alternatywnych.

Czym się wyróżniają inwestycje alternatywne? Jakie są ich największe zalety, a jakie zagrożenia się z nimi wiążą? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Czym są inwestycje alternatywne – podstawowe definicje

Podstawowym rodzajem inwestycji, w które chętnie inwestuje się swoje środki, są oczywiście rozmaite inwestycje konwencjonalne, czyli produkty ściśle powiązane z lokalnymi lub światowymi rynkami finansowymi. Zaliczają się do nich choćby: akcje, obligacje czy waluty, które podlegają ścisłej kontroli odpowiednich jednostek nadzorczych.

To jednak nie jedyne opcje, pozwalające na pomnażanie posiadanego kapitału. Oprócz klasycznych inwestycji można bowiem skorzystać z rozwiązań alternatywnych. Na czym polegają? Są to aktywa finansowe, które nie zaliczają się do żadnej z podstawowych kategorii inwestycyjnych, a co za tym idzie nie pojawiają się w ich przypadku tak ścisłe regulacje i można znaleźć potencjalnie większą przestrzeń dla wyższego zarobku.

Różne formy inwestycji alternatywnych – na co przeznaczyć środki?

Warto wspomnieć o tym, że pod określeniem „inwestycje alternatywne” kryje się tak naprawdę wiele zróżnicowanych produktów finansowych. Do najpopularniejszych zaliczają się choćby:

• nieruchomości i grunty,
• samochody,
• antyki i dzieła sztuki,
• kamienie szlachetne i biżuteria.

W tej przestrzeni znalazło się także miejsce dla nowoczesnych technologii. Coraz częściej mówi się o inwestowaniu w kontekście choćby kryptowalut czy NFT, na których da się zarabiać samodzielnie, z pomocą brokerów lub automatycznych narzędzi, jak choćby trading bot od: EazyBot.pl.

Tak szerokie spektrum pozwala łatwo zastosować dywersyfikację inwestycyjną (mniejsze ryzyko straty i lepsza ochrona środków), a także znaleźć rozwiązania wpisujące się w indywidualne potrzeby czy upodobania.

Korzyści i zagrożenia płynące z inwestycji alternatywnych

Inwestycje alternatywne wiążą się z rozmaitymi korzyściami, które przekonują do nich wiele osób, szukających szansy na zysk, zabezpieczenie posiadanego kapitału choćby przed skutkami inflacji. Ich wielką zaletą jest potencjalnie wysoki wskaźnik zwrotu, a także szeroki wybór mocno zróżnicowanych rozwiązań, co ułatwia dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Bywają też świetnym sposobem na zamrożenie i ochronę kapitału w razie wystąpienia bessy na rynkach finansowych, gdy zwykłe produkty mogą przynosić spore straty.

Z drugiej strony niestabilność niektórych rynków (np. kryptowalutowych) choć z jednej strony daje szansę na większy zysk, to z drugiej wiąże się z większym ryzykiem straty. Co więcej alternatywne inwestycje często wykazują niską płynność (samochody, nieruchomości czy dzieła sztuki) – a to nieraz oznacza dłuższy czas potrzebny na spieniężenie ich. Ponadto część produktów to fizyczne przedmioty o sporej wartości, które wymagają odpowiedniego magazynowania, by zachować je w optymalnej formie i uchronić przed kradzieżą.

Inwestycje alternatywne – opcja dla każdego?

Inwestowanie posiadanych środków to sposób na uzyskanie dochodu pasywnego, stworzenie poduszki finansowej lub zabezpieczenie przed inflacją. Oprócz tradycyjnych rozwiązań warto rozważyć też zróżnicowane inwestycje alternatywne, które świetnie sprawdzają się w perspektywie średnio i długoterminowej, przynosząc szansę na spore zyski. Zawsze jednak trzeba podchodzić do działania z rozsądkiem, kierując się wiedzą i doświadczeniem (własnym i ekspertów) – to szansa na ograniczenie ryzyka straty, którego nie da się wyeliminować przy żadnej inwestycji.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =