Kredyt hipoteczny w pytaniach i odpowiedziach

Image

W dzisiejszych czasach mało kto może pozwolić sobie na zakup domu czy mieszkania za gotówkę. Z tego powodu większość ludzi zwraca się do instytucji finansowych o udzielenie kredytu hipotecznego. Jeśli kredyty pod hipotekę są zagadnieniem, które Cię interesuje, i chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu. Znajdziesz w nim odpowiedzi na typowe pytania zadawane przez potencjalnych kredytobiorców.

Co to jest hipoteka?

Kredyty hipoteczne stają się nieodłącznym elementem procesu zakupu nieruchomości. Umożliwiają dostęp do rynku mieszkaniowego nawet tym, którzy nie dysponują wystarczająco dużym kapitałem na pełne sfinalizowanie transakcji. Ponieważ banki udzielają kredytów hipotecznych na wysokie kwoty, jest zrozumiałe, że oczekują one odpowiedniego zabezpieczenia. Tym podstawowym jest hipoteka, czyli ograniczone prawo rzeczowe, które daje wierzycielowi zabezpieczenie na nieruchomości na wypadek niespłacania przez daną osobę zobowiązania. W praktyce oznacza to, że jeżeli kredytobiorca przestanie spłacać miesięczne raty, bank ma prawo dochodzić swoich roszczeń względem mieszkania.

Na co można przeznaczyć kredyt hipoteczny?

Klienci zazwyczaj zwracają się do banku o udzielenie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania lub domu. Tymczasem taka forma kredytu niesie ze sobą znacznie większe możliwości finansowania. Oprócz kupna gotowego lokum, kredyt pod hipotekę może być również przeznaczony na budowę domu oraz związane z nią wydatki (m.in. zakup niezbędnych materiałów budowlanych, robociznę etc.). Co więcej, środki z kredytu hipotecznego mogą być wykorzystane na prace remontowe i wykończeniowe w domu lub mieszkaniu. Można taki kredyt zaciągnąć też na zakup działki budowlanej, z już rozpoczętą budową lub działki rekreacyjnej. Za każdym razem trzeba oczywiście spełnić określone wymagania kredytodawcy, które mogą być różne w zależności od banku.

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Przed udzieleniem kredytu banki muszą ocenić ryzyko, z jakim może wiązać się udzielenie finansowania danemu klientowi. Potencjalni kredytobiorcy są poddawani szczegółowej ocenie ich zdolności kredytowej. Definiuje się ją jako zdolność klienta do terminowej spłaty zobowiązania wraz z odsetkami. Stanowi najbardziej istotny czynnik, który wpływa na pozytywną lub negatywną decyzję banku o udzieleniu kredytu hipotecznego. W uproszczeniu – im zdolność kredytowa jest wyższa, tym też wyższy można uzyskać kredyt. W trakcie badania zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę między innymi źródło i wysokość uzyskiwanych dochodów, staż pracy, miesięczne koszty utrzymania gospodarstwa domowego, aktualnie spłacane kredyty i pożyczki, a także wiek wnioskującego o kredyt hipoteczny.

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Niska zdolność kredytowa może sprawić, że nasz wniosek o kredyt zostanie odrzucony. W obliczu wysokich stóp procentowych wielu młodych ludzi nie może pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu zabezpieczonego hipoteką. Można jednak zwiększyć szanse na jego otrzymanie, korzystając choćby z rządowego programu Mieszkanie dla młodych: https://www.credi(...)lodych/. Oferuje on konkretne wsparcie dla kredytobiorców zamierzających nabyć swoją pierwszą nieruchomość.

Jak szukać najlepszych ofert kredytów hipotecznych?

Na dzisiejszym rynku finansowym dostępne jest szerokie spektrum ofert kredytów hipotecznych. Różnorodność ofert banków w tym zakresie sprawia, że samodzielny wybór najkorzystniejszego rozwiązania nie jest łatwym zadaniem. W tym kontekście warto stworzyć swój własny ranking kredytów hipotecznych na portalu CreditSpace: creditspace.pl/ranking/kredyt-hipoteczny/. Serwis oferuje pomoc indywidualnego eksperta, który wyjaśni zależność między parametrami ofert a Twoimi potrzebami i pomoże przejść skomplikowany proces kredytowy krok po kroku. Ranking kredytów hipotecznych umożliwia obiektywną analizę różnych ofert, biorąc pod uwagę m.in. oprocentowanie, okres kredytowania czy dodatkowe koszty. Warto z niego skorzystać dla bezpieczeństwa Twojego i Twojego kredytu.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =