Podsumowanie informacji na temat karty EKUZ

Materiał zewnętrzny Image

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) została wprowadzona 1 czerwca 2004 r. Początkowo mogli z niej korzystać obywatele wybranych państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii. Stopniowo rozszerzano listę krajów, w których obowiązuje EKUZ, dzięki czemu od początku 2006 roku mogą o nią wnioskować również Polacy.

1. Co to jest EKUZ?
2. Kto może korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ?
3. Co daje posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego?
4. Jakie dane znajdują się na karcie EKUZ?
5. Gdzie można wyrobić kartę w Rzeszowie?
6. Składanie wniosku o EKUZ

Wciąż jednak wiele osób nie do końca rozumie, dlaczego warto złożyć wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Często też pojawiają się wątpliwości związane z tym, czy mając kartę EKUZ, warto dodatkowo opłacać ubezpieczenie zdrowotne, czy może jednak jest to niepotrzebne. W związku z tym przygotowaliśmy podsumowanie najważniejszych informacji na temat EKUZ. Znajdziesz w nim również porady związane z tym, gdzie najlepiej złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, aby otrzymać ją w najszybszym możliwym terminie.

Co to jest EKUZ?

Dokument EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia dostęp do otrzymywania świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Chociaż w zależności od konkretnego państwa zakres ochrony może być inny, standardowo w świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych przez NFZ znajdują się standardowe wizyty u lekarza, niektóre badania diagnostyczne oraz zabiegi chirurgiczne.

Przed wyruszeniem na wymarzone wakacje należy jednak pomyśleć również o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia, ponieważ EKUZ nie obejmuje wszystkich świadczeń zdrowotnych. Oznacza to, że osoby, które polegają wyłącznie na tej karcie, mogą być później zaskoczone koniecznością opłacenia z własnej kieszeni wysokich kosztów leczenia.

Kto może korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ?

Z karty EKUZ może korzystać każdy ubezpieczony w systemie opieki zdrowotnej jednego z krajów UE, EOG lub Szwajcarii. Dzięki temu jest dostępna zarówno dla osób pracujących, jak i emerytów, studentów, rencistów oraz bezrobotnych.

Co daje posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Karta EKUZ to dokument potwierdzający, że jej właściciel może korzystać z podstawowych świadczeń zdrowotnych. O kartę można wnioskować osobiście w jednym z oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia lub złożyć wniosek przez internet.

Jakie dane znajdują się na karcie EKUZ?

Chociaż każde państwo członkowskie, w którym obowiązuje karta EKUZ, wydaje ją we własnym języku urzędowym, ujednolicono sam wzór karty oraz dane, które się na niej znajdują. Niezależnie więc od tego, w jakim kraju miało miejsce wydanie karty EKUZ, na pewno znajdą się na niej następujące informacje: imię i nazwisko ubezpieczonego, data urodzenia, numer identyfikacji ubezpieczonego (w przypadku kart wydawanych w Polsce jest to PESEL), numer identyfikacyjny instytucji odpowiedzialnej za wydanie karty, jej numer oraz data określająca ważność.

Trzeba pamiętać, że karty EKUZ wydawane są z ograniczonym terminem ważności, który zależy od tego, jaki kraj jest wydawcą. W Polsce standardowo karty wydawane są na 12 miesięcy. Rok ważności karty obowiązuje między innymi studentów, osób zatrudnionych i rencistów. Co ciekawe w przypadku bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy karta wydawana jest na 2 miesiące, natomiast emeryci otrzymują ją od razu na 5 lat.

W praktyce jednak nie ma to większego znaczenia, ponieważ jeżeli karta straci ważność, można łatwo złożyć wniosek o wydanie nowej karty EKUZ. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

• przez jeden z internetowych systemów: ePUAP lub IKP (Internetowe Konto Pacjenta),
• stacjonarnie w jednym z oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia odpowiednim dla miejsca zamieszkania ubezpieczonego.

Gdzie można wyrobić kartę w Rzeszowie?

Przykładowo w Rzeszowie wniosek o wydanie EKUZ można złożyć w Podkarpackim Oddziale Wojewódzkim NFZ Rzeszów, który znajduje się przy ul. Zamkowa 8. Szczegółowe informacje oraz dane kontaktowe można znaleźć w artykule opisującym gdzie wyrobić EKUZ w Rzeszowie?.

Składanie wniosku o EKUZ

Wniosek o EKUZ możesz złożyć również w wielu innych miastach. Sprawdź tutaj, gdzie można to zrobić w Katowicach, aby zaoszczędzić czas. Na stronie dostępne są również adresy placówek NFZ znajdujących się w innych miejscowościach, co pozwoli zaplanować cały proces. Przy okazji warto zapoznać się z ciekawymi poradami dla podróżujących oraz skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, który pozwoli błyskawicznie znaleźć atrakcyjne ubezpieczenie za niewielkie pieniądze.

Taka dodatkowa ochrona może się przydać w najmniej oczekiwanym momencie, a biorąc pod uwagę przystępne ceny, trudno zrozumieć osoby, które podejmują ryzyko wyjazdu do innego kraju bez posiadania pewności, że w razie problemów zdrowotnych będzie można korzystać z darmowej pomocy. Ochrona w postaci darmowej karty EKUZ i dodatkowego płatnego ubezpieczenia to obecnie najlepszy pakiet dla wszystkich podróżujących.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =