Stopa referencyjna NBP – co zmienia?

Materiał zewnętrzny Image

Stopa referencyjna to jeden z podstawowych rodzajów stóp procentowych NBP, mający wpływ na wysokość raty kredytu. Co ją wyróżnia, na co dokładnie wpływa i ile właściwie wynosi? Sprawdź, co warto wiedzieć o stopie referencyjnej!

Stopa referencyjna – co to?

Stopy procentowe określają cenę pieniądza, jaką kredytobiorca zapłaci za jego pożyczenie. To właśnie od nich zależy wysokość oprocentowania lokat czy kredytów. Stopa referencyjna to jeden z najważniejszych rodzajów stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, tuż obok stopy lombardowej, depozytowej, redyskontowej. Jej wartość od 6 lutego 1998 roku ustala organ decyzyjny NBP – Rada Polityki Pieniężnej – biorąc pod uwagę czynniki gospodarcze oraz wskaźniki ekonomiczne. Według definicji stopa referencyjna określa minimalną cenę, po jakiej organizowane są operacje rynku otwartego na międzybankowym rynku. To transakcje wykonywane przez Narodowy Bank Polski, które polegają na sprzedaży i zakupie bonów pieniężnych – zazwyczaj siedmiodniowych – mających na celu regulowanie wielkości pieniądza w obiegu. Od października 2023 roku stopa referencyjna wynosi 5,75%.

Na co wpływa stopa referencyjna NBP?

Stopa referencyjna ma wpływ na politykę pieniężną gospodarki całego kraju – poprzez ustalanie jej konkretnej wysokości Narodowy Bank Polski wpływa na oprocentowanie produktów bankowych, m.in.:

• kredytów;
• kart kredytowych;
• lokat terminowych;
• wysokość odsetek za zwłokę w płatnościach;
• wysokość pomocy de minimis dla przedsiębiorców.

Zmiana wysokości stopy referencyjnej NBP wpływa ponadto na samą inflację i koszt kredytów. W przypadku jej obniżenia rozwój gospodarczy przyspiesza, z kolei po podniesieniu stopy referencyjnej ceny na rynku rosną, a to wiąże się ze spowolnieniem wzrostu gospodarki.

Stopy referencyjne NBP a kredyt hipoteczny

Wysokość stopy referencyjnej wpływa w znacznym stopniu nie tylko na koszt kredytów, ale również na ich dostępność. Im wyższa jest jej wartość, tym większy jest koszt kredytów gotówkowych i hipotecznych. To z kolei sprawia, że mniej osób może pozwolić sobie na nie finansowo. Jeżeli natomiast stopy referencyjne NBP zostają obniżone, dostępność kredytów rośnie, a ich koszt ulega zmniejszeniu, co skutkuje pobudzeniem na rynku inwestycji. Mówimy wówczas o tzw. zabiegu taniego pieniądza, stosowanym przede wszystkim w momentach recesji. Chcąc ubiegać się o kredyt na zakup domu lub mieszkania, oprócz wysokości stopy referencyjnej warto poznać również ratę kredytu hipotecznego w poszczególnych bankach. W tym celu wystarczy skorzystać z prostego kalkulatora raty kredytowej, np. Policz Kredyt: https://policzkredyt.pl/kalkulator-raty-kredytowej/.

Wpływ stopy referencyjnej na WIBOR

Stopa referencyjna wpływa także na poziom stawki WIBOR. Ma ona duże znaczenie przy określaniu wysokości oprocentowania pożyczek czy kredytów. Wysokość tej stawki ustala się codziennie w trakcie tzw. fixingu, przy uwzględnieniu oprocentowania, jakie podają banki panelu WIBOR. Stopę referencyjną WIBOR warto obserwować zwłaszcza w przypadku ubiegania się o kredyty lub pożyczki ze zmienną stawką oprocentowania.

Ciekawostka!

WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) to referencyjna wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym. Sprawdź, na co ma ona wpływ i jak sprawdzić jej aktualne stawki: https://policzkredyt.pl/poradnik-kredytobiorcy/na-co-wplywa-wibor/.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =