Na czym polega warzenie piwa?

Image

Proces produkcji piwa jest bardzo skomplikowany. Składa się z kilku etapów, a każdy z nich ma duży wpływ na ostateczny smak i aromat tego trunku. Aby piwo trafiło do butelek, jego składniki muszą przejść aż przez 7 kroków. Jednym z nich jest warzenie.

Od początku

Pierwszym krokiem w produkcji jest słodowanie zboża. Wzrastanie ziarna zostaje zatrzymane zaraz po zakiełkowaniu, w następnym kroku ziarna te należy wysuszyć. Tak powstały słód można zmielić i rozpocząć zacieranie. Dzięki temperaturze możliwe jest otrzymanie specjalnego ekstraktu. W kolejnym etapie konieczne jest filtrowanie słodu. Powstały półprodukt poddaje się warzeniu.

Ważny krok

Brzeczkę, czyli efekt filtrowania należy gotować w tak zwanych kotłach warzelnych. Proces ten zazwyczaj trwa około godziny. Podczas gotowania do półproduktu dodaje się chmiel. To właśnie w tym momencie kształtuje się charakter piwa, czyli jego aromat. Ilość chmielu dodanego do brzeczki jest uzależniona od rodzaju trunku. Warto wiedzieć, że od czasu gotowania zależy kilka czynników. Godzina gotowania wpływa na goryczkę, pół godziny na smak, zaś ostatnie 10 minut gotowania oddziałuje na aromat. Na końcu, powstały napój należy wystudzić i dopiero w tym momencie dodać do niego drożdże.

To nie koniec

Jak widać, proces produkcji piwa jest dość pracochłonny. Jego smak zależy od wielu czynników. Dobrze przygotowany słód i odpowiednie przestudzenie piwa to tylko niektóre z nich. Po warzeniu przychodzi czas na fermentację. Dodane wcześniej drożdże wytwarzają w złotym napoju alkohol. Na tym etapie bardzo ważna jest temperatura. Nie można ona być zbyt wysoka, by nie zniszczyć drożdży. Kiedy cały proces się zakończy, konieczne jest leżakowanie trunku. Zazwyczaj zajmuje to około pięciu tygodni. Dopiero po tym czasie dochodzi do filtracji i rozlewu piwa do butelek i puszek.

Cały proces powstawania piwa jest niezwykle ciekawy. Fani tego napoju powinni go znać. Dzięki temu jeszcze bardziej docenią jego niezwykły smak i niepowtarzalny aromat. Więcej na jego temat można przeczytać na stronie Wolepiwo.pl.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.