Ile kosztuje stan surowy zamknięty?

Image

Stań surowy zamknięty to dom, który będzie mieć ułożone pokrycie dachowe, zamontowane drzwi i okna (przed podpisaniem stosownej umowy, należy dokładnie ustalić z wykonawcą, co wchodzi w jej zakres). Zanim oszacujemy koszty stanu surowego zamkniętego, musimy jasno określić, w jakim standardzie ma powstać dom i jak duże ma mieć wymiary. Na cenę jednego metra kwadratowego składać się będzie co najmniej kilka czynników. Będą to między innymi region budowy, w którym ma powstać dom, sposób jego wykończenia, liczba pięter, kształt bryły, powierzchnia całego domu. Całkowity koszt wybudowania domu w stanie surowym zamkniętym może różnić się w zależności od wybranej części Polski.

Koszty stanu surowego otwartego

Aby móc określić koszty stanu surowego zamkniętego, najpierw należy wyliczyć koszty stanu surowego otwartego. Pierwszym etapem budowy będzie wylanie fundamentów. W przypadku domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych to ok. 30 tysięcy złotych kosztów.

Stworzenie fundamentów to tak zwany stan zero. Następnie muszą zostać wzniesione ściany nośne z betonu komórkowego. Ściany nośne to w przypadku wyżej określonego metrażu około 15 tysięcy złotych kosztów. Jeśli mowa o ścianach działowych, trzeba założyć, iż ich łączna powierzchnia jest o połowę mniejsza, niż w wypadku ścian nośnych. Postawienie tego typu ścian uwzględniające również koszty materiału trzeba będzie zapłacić około 5 tysięcy złotych. Z dokładniejszymi wyliczeniami, zapoznać można się na stronie

https://budogram.pl/porada/411-ile-kosztuje-budowa-domu-w-stanie-surowym-zamknietym[

Koszty stropu, jak i zadaszenia

Następną częścią domu będzie strop. Jeśli ma to być dom parterowy bez dodatkowego poddasza, najlepiej będzie stworzyć strop z drewna. W tym przypadku to kolejne 30 tysięcy złotych kosztów. Następną częścią budowy będzie zadaszenie. Jeżeli zastosujemy dwuspadowy, prosty dach to w przypadku omawianej powierzchni domu, jego wymiary będą wynosić około 150 metrów kwadratowych, gdzie koszty to około 35 tysięcy złotych. Niemniej jednak w tej cenie zwykle nie uwzględnia się kosztów dotyczących ocieplenia stropu, wykończenia ogólnego i rynien, które mogą zwiększyć koszty budowy do 50 tysięcy złotych.

Wykonując przygotowanie budynku do stanu otwartego surowego, trzeba pamiętać zawsze o kominach i wentylacji. 6 kominów wraz z obmurowaniem ich klinkierową cegłą to jakieś 1400 złotych kosztów. Ponadto konieczny będzie jeszcze komin dymowy - 3000 złotych. Jeśli chcemy go wykończyć cegłą klinkierową, przyjdzie nam wyłożyć z kieszeni kolejne 1700 złotych. Po tym jak dojdzie do wykończenia dachu, można mówić, iż mamy dom w stanie surowym otwartym - razem około 136 tysięcy kosztów.

Koszty dotyczące stanu surowego zamkniętego

Kolejny etap budowy to doprowadzenie jej do stanu zamkniętego surowego. Konieczne jest wstawienie w tym przypadku bramy garażowej, okien i drzwi. Cena okien zależy w dużej mierze od materiału ich wykonania. Okna białe plastikowe to koszt około 11 tysięcy złotych, zaś drewniane to już 16 tysięcy złotych. Wstawienie drzwi i okien będzie stanowiło koniec etapu stanu zamkniętego surowego. Dlatego też dokonując podsumowania kosztów dla domu mającego powierzchnię ok. 100 metrów do tego stanu, musimy liczyć się z wydaniem około 157 tysięcy złotych.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =