Jeszcze ostrzejsze wytyczne kościoła

Image

Kuria Diecezji Sandomierskiej wydała nowe zarządzenie dotyczące wykonywania posługi duszpasterskiej podczas epidemii. Skumulowano w nim wszystkie decyzje. Co ze spowiedzią? Jak ma wyglądać pogrzeb?

5 wiernych w kościołach

Dekret biskupi mówi, że w celebracjach liturgicznych oraz w innych aktach kultu, może brać maksymalnie udział 5 uczestników, nie licząc osób koniecznych do posługi liturgicznej. Msze święte mają być w pierwszej kolejności zagwarantowywane tym, którzy zamówili intencję mszalną.

Ograniczenia w uroczystościach pogrzebowych

Zgodnie z dekretem obrzędy pogrzebowe mają być ograniczone do trzeciej stacji na cmentarzu, przez co należy rozumieć, że nie będzie mszy pogrzebowych z trumną. Jeśli okoliczności na to pozwalają, stację można poprzedzić procesją od bramy cmentarnej. W kancelarii parafialnej należy o tym poinformować rodzinę zmarłego, prosząc również o nieprzekraczanie liczby 5 żałobników (nie są wliczani sprawujący obsługę pogrzebu). Z rodziną zmarłego trzeba również ustalić datę mszy świętej żałobnej, w której podobnie, jak w pogrzebie, nie może uczestniczyć do odwołania więcej, niż 5 osób. Obecna sytuacja wyklucza ponadto możliwość gromadzenia się na tradycyjnych modlitwach za zmarłych w kościołach, kaplicach i domach.

Informujemy, że istnieje również inna możliwość, jeśli chodzi o pochówek na cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli. Rodzina, która zdecyduje się na kremację może odłożyć uroczystości pogrzebowe na późniejszy termin, kiedy sytuacja związana z koronawirusem uspokoi się. Firma Memento deklaruje, że zadba o urny zmarłych.

Spowiedź umawiana telefonicznie

Z racji ograniczenia możliwości spowiadania się podczas Mszy św., wierni, którzy mają potrzebę przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania, mogą to uczynić po wcześniejszym umówieniu się z kapłanem. W tym celu, na tablicy ogłoszeń i stronach internetowych parafii zostanie podany specjalny numer telefonu. Dekret przypomina, że do odbycia spowiedzi wymagana jest osobista obecność wiernego (nie można spowiadać się przez telefon lub internet). Spowiedź powinna mieć miejsce w osobnych pomieszczeniach, umożliwiających sprawowanie sakramentu z zachowaniem większej odległości albo w dezynfekowanych po każdym penitencie konfesjonałach, lub na otwartym powietrzu, przestrzegając zawsze tajemnicy spowiedzi, prywatności wiernego i wymogów sanitarnych. Spowiednik może zastosować również inne środki ochronne, które uzna za wskazane o ile będą one zgodne z przepisami sanitarnymi.

Po ustaniu epidemii, parafie mają zorganizować spowiedź na wzór Adwentu lub Wielkiego Postu.

I Komunia Święta

Odwoływane będą przygotowania do I Komunii Świętej, które miały odbywać się przed połową kwietnia. Jak już pisaliśmy, trwają obecnie konsultacje rodziców, katechetów odnośnie terminu oraz sposobu organizacji tego sakramentu. Po ich zakończeniu zostanie podjęta ostateczna decyzja. Już teraz można jednak przewidywać, że I Komunia św. będzie możliwa dopiero do zorganizowania po przywróceniu nauki w szkole. To samo dotyczy również Sakramentu Bierzmowania.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~nieważna

*poziomie*

~nieważna

Przeczytałeś mój komentarz? Naucz się czytać ze zrozumieniem, bo widzę, że u ciebie edukacja nie jest na najwyższym pozimie.

~ważna

jeśli wierzysz, że policja przywróci ci uczucia, to nie ma sensu dalsza twoja edukacja

~nieważna

Po czwarte, ja go nie bronię. Argumenty jak niżej.

~nieważna

Jeżeli mówimy o tym, że ktoś nie ma uczuć (także rozumu) to ty. Po pierwsze, napisałam, że każdy ma prawo popełnić błąd (w tym również ty i ja, oraz że nikt nie jest idealny. Po drugie, ja nikogo nie rozgrzeszam. Potrzecie mam więcej uczuć niż ty, ponieważ przeżyłam rozwód rodziców, więc wyobraź sobie, że mam trochę uczuć. Bardzo tej dziewczynie współczuję, że jej się takie coś przydarzyło i nikomu (nawet najgorszemu wrogowi) bym takiego czegoś nie życzyła.
Jeżeli będziesz takie rzeczy na mnie wypisywać, że nie mam uczuć, to pójdę z tym na policję, bo nie godzę się, żebyś ty mnie człowieku tak wyzywał.

~ważna

rozgrzeszyłaś pedofila, który swoim zezwierzęceniem przekroczył wszelkie granice,...ty jesteś bootem bez uczuć

~nieważna

Jak już wcześniej napisałam, kapłan jest również człowiekiem i ma tak samo prawo do popełnienia błędu, jak ja czy ty czy ktokolwiek inny. Ja tak przynajmniej uważam, ale to jest tylko moje zdanie, moja opinia. Nikt nie jest idealny, "święty". Każdy ma prawo popełnić błąd, pomylić się. Ale albo ja coś ze wzrokiem mam, albo ja na świecie nikogo idealnego nie widzę.

~ważna

jak się podobały "błędy" prałata J. ?

~nieważna

Patrz na moje 2 poprzednie komentarze umiech

~ważna

ta dziewczynka to Barbara Borowiecka

~nieważna

I jeszcze trzeba wiedzieć, co to jest ten cały epitet umiech

~nieważna

Dobrze, przeczytam typie...Jak ci powiedziałam wcześniej, nikt, nawet księża nie jest idealny (w tym także i ty), oni również są ludźmi i mają prawo do popełnienia błędu, tak samo jak ja czy ty.

~ważna

nieważna już sobie nawarzyłaś swoimi emocjonalnymi epitetami a jeśli chcesz o podłości kleru, to może poczytaj co przeżyła z łap prałata J. dziewczynka, która później wyjechała do Australii

~nieważna

Po pierwsze, pomyliłeś osoby. To ty mój drogi używasz wulgaryzmów, ja nie pisałam wulgaryzmów. Kłania się j.polski. ;)

~ważna

wreszcie się uspokoiłaś, bo używanie wulgaryzmów w necie to oznaka słabości

~nieważna

Ty swoim zachowaniem również to udowodniłeś

~ważna

udowadniasz, że Twoje oblicze jest ....zryte

~nieważna

Nie zamilknę, ty zamilcz, bo jesteś żałosny... Szkoda mi na ciebie słów... Może i chodzę do kościoła, ale jak ktoś tak nie czyni, to ja to uszanuje... Pokaz mi księdza, biskupa, jakiegokolwiek duchownego, który zranił, zraził akurat ciebie... Pokaz mi tchórzu

~ważna

miłujcie się i wybaczajcie a ty owieczko już zamilcz, bo oto ukazałaś oblicze swoje, chodzeniem do kościoła wyryte

~nieważna

Nienawidzę cie... Jesteś nienormalny typie... Wolę już ten kler, niż ciebie... Są chociaż mądrzejsi od ciebie... Szkoda mi cie na serio...

~ważna

owieczka przemówiła, ale zamiast beczenia osądzający wyrok a wcześniej coś wspomina, żeby nie osądzać...taki zakłamany jest cały kler a uczciwie zawsze trzeba żyć czy to klerem czy z nauką

~nieważna

Typie jesteś taki tępy, że to jest hit, więc szkoda mi dalej kontynuować dyskusji z Tobą...Miej swoje zdanie, ale czasem warto, żebyś go nie wyrażał publicznie, gdyż to jest żenujące. Niektóre słowa lepiej zachować dla siebie.

~ważna

"wszyscy kapłani" są typu jędraszewskie i rydzyki i oni właśnie decydują jaki jest kler w Polsce a nieliczni "nic winni" to wyjątki, które potwierdzają regułę o próżniakach w czarnych sukienkach, pasożytujących na emeryturach zabobonnych ludzi

~nieważna

A ty hitrfomthebong naucz się pisać. Z twoim ostatnim komentarzem się zgadzam, o wirtualnej tacy w Biblii mowy nie ma. I tutaj się z Tobą zgadzam, że takiego czegoś być nie powinno. Za pogrzeby, powinni brać mało pieniędzy, bo powinni wiedzieć, że rodzina jest w żałobie. Ale czy ty właśnie nie bluźnisz? Ty właśnie wrzucasz do worka wszystkich kapłanów, nawet tych, którzy nie są Ci nic winni...Słuchaj, nie chodź do Kościoła, ale też nie wytykaj tych, którzy Ci nic nie są winni...W Biblii jest fragment, który mówi: "Nie sądźcie, byście nie byli sądzeni". A moim zdaniem to ty właśnie sądzisz wszystkich kapłanów, wrzucasz ich wszystkich do jednego worka, zachowujesz się tak, jakby oni wszyscy byli Ci coś winni...A zastanów się, jakbyś się ty poczuł, gdyby Ciebie tak bezpodstawnie oskarżano o coś, czego nie robiłeś, nie robisz i nie zamiarujesz robić.
Dziękuję za uwagę.

hitfromthebong

I pokaz mi jeszcze w bibli tekst o tym ze za sakrament trzeba płacić i pokaz gdzie Jan chrzciciel sprawdzał czy rodzice Jezusa byli po ślubie żeby go ochrzcić ?
No właśnie.... teraz pytanie dla ciebie za 100pkt
Kto wymyślił pobieranie opłat za sakramenty?
Bóg?
Jezus?
Czy Batman?

hitfromthebong

Nieważna nie blaznij się już.
Radzę poczytać trochę o historii kościoła katolickiego i o ich mordowaniu ludzi w imię Boga. Za tą inkwizycję kler powinien dawno zdechnąć.... zaraz podadzą wam numer konta na „wirtualna tacę” skoro już płacić karta za tace można to teraz możecie oddać swoją kasę przelewem. Aha i jeśli się przekręcisz to za sakrament twojego pogrzebu tez ile łaska twoja rodzina da ale nie mniej niż 500

~nieważna

Słuchajcie, możecie do Kościoła nie chodzić i ja osobiście to uszanuję. Ale jeżeli ci kapłani czy biskupi nic wam nie zrobili, to po cóż ich wytykacie, palcami pokazujecie, skoro nic wam nie zawinili? Piszecie bzdury, typu że *cytuję* są oni czarnymi próżniakami czy mają kochanki. Otóż moi państwo, po pierwsze nie należy nikogo wrzucać do jednego worka (np. Rydzyk i reszta duchowieństwa), bo naprawdę oni sobie nie zasłużyli na takie traktowanie. Druga rzecz, że oni nikogo nie gnębią i tak jak napisałam wcześniej, nie należy wszystkich wrzucać do jednego worka. Wiara to każdego indywidualna sprawa, a żeby przyzwoicie żyć, wcale nie musisz oglądać się na kościół i do niego chodzić oraz słuchać kapłanów. Jeżeli rani cię to, co oni mówią, to po prostu nie idź to Kościoła i wtedy już nie będziesz musiał tych rzeczy słuchać. Dziękuję za uwagę i miłego dnia życzę.

~zagłoba

czarne próżniaki należą do watykańskiego okupanta i tylko dla kasy ciemny polski lud gnębią, żeby przyzwoicie żyć nie musisz dawać na tacę i ich słuchać

~nieważna

Ludzie, ogarnijcie się, bo nie macie za grosz rozumu. Te wszystkie Biedronki czy Lidle powinny zostać pozamykane, a nie Kościoły. I ogarnijcie się z tymi kochankami i tymi innymi...Co wam ci księża zrobili, że wy ich tak pokazujecie palcami, tak ich wytykacie? Co oni akurat wam zrobili??? Może święci nie są, ale to też są ludzie. Okej, ograniczenie liczby osób w kościele niech będzie, ale niech będzie do 50 osób a nie do 5. Dziękuję za uwagę i życzę miłego dnia.

~jozek

Tak prawie wszyscy tu atakują kościół ze zaraża .Ale w kościele na mszy jest 5 osób + ksiądz i to jest przestrzegane.A wczoraj byłem w Biedronce w Rozwadowie i jest kartka że w sklepie moze byc 50 osób.A sklep Biedronka jest mniejszy niż np.kościół Opatrznosci Bożej.Czemu tu nie widzicie rozmnażania wirusa.A w dodatku co niektorzy nie zakładają rękaiwiczek i dotykaja towaru i nikt na to nie zwraca uwagi.