Zaciskamy pasa, koniec wydatków na zabawę i imprezy. Miasto walczy z koronawirusem

Image

W środę 25marca 2020 roku odbyła się wideokonferencja, na którą zaproszono dziennikarzy. Dzięki internetowi przedstawiciele mediów mogli „spotkać” się z prezydentem online.

W mieście wiele się zmieni. Budżet, w związku z koronawirusem zostanie mocno zmodyfikowany. Prezydent zapowiedział, że w 2020 roku nie będzie imprez rozrywkowo- sportowych, nie będą realizowane różne inwestycje typu budowa nowych placów zabaw, remont tych istniejących, nie będzie Dni Miasta, ani koncertów na błoniach, sportowych wydarzeń. Pieniądze pójdą na walkę z koronawirusem i poprawę sytuacji przedsiębiorców, bo to ostatnio wokół nich kręci się cała polityka miasta.

Nie jest tajemnicą, że koronawirus, ledwo się pojawił, już mocno uderzył w przedsiębiorców, tych drobnych i tych dużych. Bez pomocy ze strony samorządu wiele firm by upadło. Jakie zmiany, ulgi i środki pomocowe będą kierowane dla tych właśnie osób? Czy to pomoże przeczekać te trudne dni?

Nie narażajmy się nawzajem na zakażenie

Na początku prezydent zaapelował o rozsądek, o świadome zachowania mieszkańców. Sytuacja jest nowa i trudno przewidzieć konsekwencje działania koronawirusa. Poprosił o nielekceważenie zagrożenia, a to jest przecież śmiertelne. Jak widać po statystykach, wirus nie zważa na wiek i zgony i zachorowania dotyczą również osób młodych.

- W Stalowej Woli wszyscy jesteśmy jak w rodzinie. Ja państwa traktuję jak członków swojej rodziny, dlatego z serca apeluję i proszę wszystkich o to, aby w tym czasie, zwłaszcza w okresie zaostrzonej kwarantanny, kiedy obowiązują nowe przepisy ograniczające się poruszanie na terenie Polski, o zachowanie wszystkich tych zasad, o nie gromadzenie się, o nie poruszanie się bez potrzeby na terenie miasta. To jest czas kluczowy i od tego jak zastosujemy się do tych zasad kwarantanny będzie również zależało to, jak poradzimy sobie z kryzysem ekonomicznym, który bez wątpienia nas czeka, już zapukał do drzwi Stalowej Woli, już jest mocno odczuwalny przez naszych przedsiębiorców, a wiemy, że będzie on miał jeszcze większe oddziaływanie na naszą gospodarkę lokalną- mówił podczas konferencji Lucjusz Nadbereżny.

Małe i średnie firmy ucierpiały jako pierwsze

Przez ostatnie dni prezydent rozmawiał z przedsiębiorcami na temat funkcjonowania ich firm. Wczoraj miała miejsce wideokonferencja z radnymi. Zastanawiano się nad sposobami wsparcia właścicieli tychże firm. Ustalono priorytety działania miasta i wyznaczono cele. Powstał Pakiet Wsparcia Dla Gospodarki Stalowej Woli.

Tworzony jest parasol ochronny dla biznesu w Stalowej Woli na czas kryzysu pandemii. Wartość pakietu wsparcia dla firm z terenu miasta, w celu przeciwdziałania skutkom kryzysu gospodarczego wywołanego koronawirusem ma wynieść 7 mln zł. Ta kwota została już wygospodarowana w budżecie miasta. Środki finansowe na uruchomienie parasola ochronnego dla firm w postaci zwolnienia z podatku od nieruchomości, umorzeń oraz odroczenia płatności będą pochodzić z wcześniej zaplanowanych wydatków budżetu miasta na:

- inwestycje z zakresu rekreacji i sportu,

- zadania osiedlowe, parkingi, podwórka oraz place zabaw,

- organizacje wydarzeń kulturalnych, dni miasta, a także dużych wakacyjnych koncertów plenerowych oraz działań promocyjnych miasta,

- administrację publiczną poprzez maksymalny rygor oszczędności w wydatkach bieżących.

- W czasach kryzysu musimy jednak porzucić zabawę. W roku 2020 zostaną całkowicie ograniczone wydatki związane z wydarzeniami kulturalnymi, dniami miasta i dużymi imprezami kulturalnymi, które były zaplanowane na błoniach zaplanowanych w okresie wakacyjnym. Mam nadzieję, że zrozumiecie państwo tą sytuację, że musimy oszczędzać, że te środki musimy przekierować na ważniejsze cele- wyjaśnia prezydent.

Nie będzie więc nowych boisk i miejsc rekreacji, bo są pilniejsze wydatki, podobnie z wydatkami osiedlowymi. Lucjusz Nadbereżny zapewnił, że oszczędności poszuka też w wydatkach administracji samorządowej, publicznej.

Równocześnie chcę utrzymać budżet zrównoważony bez zaciągania kredytu, utrzymać inwestycje mieszkaniowe, drogowe i rozwojowe. Priorytetem w realizacji inwestycji będzie dofinansowanie zewnętrzne. Chronione równocześnie mają być spółki komunalne realizujące kluczowe usługi dla mieszkańców miasta. Równocześnie nałożony ma być rygor oszczędności na wydatki bieżące.

Firmy małe, dotknięte w pierwszej linii kryzysem gospodarczym, związanym z zasadami społecznej kwarantanny, to mikro i małe firmy z branży handlowej, usługowej, gastronomicznej, hotelarskiej, kosmetycznej, eventowej oraz turystycznej i transportowej. Jak podkreślił prezydent, nowe obostrzenia dotyczące chociażby ograniczenia wychodzenia z domu, jeszcze bardziej działają na niekorzyść tych firm, które często nie posiadając zaplecza finansowego mają obecnie niezwykle trudną sytuację. Równocześnie należy pamiętać, że to te właśnie małe firmy zatrudniają łącznie wiele osób i to ważne by pomóc im przetrwać. Te właśnie małe przedsiębiorstwa będą całkowicie zwolnione od podatku od nieruchomości za okres trzech 3 kwartałów: od kwietnia do grudnia 2020 roku dla wskazanych przedsiębiorców, uchwałą Rady Miejskiej, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa.

Objęte zwolnieniem maja być:

- firmy działające na powierzchni do 150m2

- branża gastronomiczna oraz hotelarska

- firmy eventowe z zakresu obsługi wydarzeń kulturalnych oraz masowych

- firmy turystyczne oraz transportowe

Właściciele ich będą musieli między innymi wykazać pogorszenie płynności finansowej w związku z występowaniem koronawirusa. Z podatku od nieruchomości zwolnionych może być ponad 800 stalowowolskich firm. Budżet miasta straci na tym około 2 mln zł. Jest to jednak traktowane jako niezbędna pomoc przedsiębiorcom w dobie kryzysu globalnego.

Duże firmy tracą wiele

Kryzys dotknął także tych dużych i bardzo dużych przedsiębiorców. Wielu zdecydowało się na wygaszenie działalności. Stoją w części lub całkowicie zakłady pracy. Ograniczana jest produkcja. Ludzie boją się o utratę pracy, a o tym mówi się już głośno.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że to duże zagrożenie dla gospodarki w strefie przemysłowej. Mamy przerwane łańcuchy dostaw, mamy przerwaną globalną kooperację, co jest dla nas olbrzymim zagrożeniem. Nie możemy więc być obojętni na wnioski i głosy, które docierały do nas również z dużych działalności gospodarczych- mówił podczas konferencji Lucjusz Nadbereżny.

Dla tych dużych miasto zaproponuje odroczenie płatności podatku, bez naliczania odsetek oraz opłaty prolongacyjnej, a po okresie odroczenia będzie możliwe rozłożenie płatności na raty, a w najbardziej uzasadnionych przypadkach, nawet umorzenie części podatku w okresie przestoju działalności gospodarczej. Na ten cel wstępnie naszykowano 3 mln zł.

Łącznie więc miasto na małych i dużych przedsiębiorców ma zamiar wydać 5 mln zł. Póki co, inne polskie samorządy nie zaproponowały takich rozwiązań.

Co na kryzys, co po kryzysie?

Miasto chce też dokapitalizować Regionalny Fundusz Pożyczkowy działający przy RIG kwotą 1 mln zł na poręczenia dla firm, a także umorzyć czynsze przedsiębiorcom prowadzącym działalność w lokalach miasta, zniżyć opłaty lub wręcz umorzyć zaległości za opłaty śmieciowe tym w najtrudniejszej sytuacji, zagwarantować tanie paliwo dla mieszkańców na stacji paliw MZK utrzymując najniższą z możliwych cen. Będzie też pomagał w promocji firm lokalnych.

Ma też być utworzona dodatkowa rezerwa budżetowa do walki z koronawirusem w wysokości 1 mln zł. Posłuży do zakupu materiałów ochrony osobistej, płynów oraz profesjonalnych usług dezynfekcji miejsc publicznych i instytucji na terenie miasta. Prezydent potwierdził, że miasto będzie wspierać szpital i jednostki służby zdrowia. Kolejny raz poprosił o uczciwość obywateli wobec służby zdrowia, nie zatajając faktu kontaktu z osobami zakażonymi czy przybyłymi z zagranicy dajemy sami sobie szanse na przetrwanie tego trudnego czasu. Wsparcie popłynie też do innych służb, które wykonują obowiązki na rzecz bezpieczeństwa Stalowej Woli.

Miasto chce nadal podejmować zadanie rozwoju budownictwa wielorodzinnego czy realizować inwestycje drogowe. To wszystko ma pomóc później w odbudowaniu gospodarki. Polityka mieszkaniowa ma stanąć teraz na pierwszym planie.

Stworzona ma być też nowa strefa gospodarcza dla dużych inwestorów. Będziemy również sięgać po środki norweskie i wojewódzkie.

Na koniec włodarz Stalowej Woli zapewnił, że nie zabraknie nam stalowej woli do walki z trudnościami. Okupione to zostanie oszczędnościami. Póki co nie będzie na razie krytego lodowiska, drugiego balonu na Hutniczej (zadaszenia), ale za to kontynuowane będą prace przy Podwórku dla Pława, ponieważ ta inwestycja jest już rozpoczęta, a jej zahamowanie wiązałoby się ze startami firmy, która podjęła się zadania.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Kuba

Do mądry - dzięki takim pisdzielczym mendom jak ty, Polskę spotka kataklizm. Naplum bym ci w ryja.

~kuba

Do mądry - gnido pisdzielcza, historia was osądzi. Zryty łbie pisdowski będziesz za. pie. rdalał za miskę ryżu.

~lekarz

Zdechniesz bo sprzedajne za 90 groszy pisowskie scierwo pierwsze atakuje ta zaraza.

~Miglos

Co ty upośledzony olo jesteś? To nie żaden lekarz tylko płatna s.r.a.k.a. edek. Płatna copywriterska ciota . Ile teraz za wpis? 90 gr?

~Olo

Padniesz lekarz jak twoi koledzy we wloszech i pies z kulawa noga za toba się nie popatzrzy tylko w dol z wapnem pojdziesz żeby twoja zaraza głupoty się nie roznosila .

~lekarz

Do hejtera pod moim komentarzem , ja nie zachoruje bo jako lekarz wiem jak postępowac z tym wirusem ale ty hejterze uważaj bo ta grupa miernot życiowych jest najbardziej zagrożona.

~~mądry

I tak zdechniesz na koronawirusa.

~mądry

Do e2rds, co emerycie nie wiesz że rząd PIS przeznaczył prawie 300 miliardów na walke z koronawirusem. Nie kupuj już nigdy więcej tej propagandówki Gazety Wyborczej a zacznij czytac gazety patriotyczne jak Gazeta Polska. A wtedy nie będziesz się musiał ośmieszac w oczach wszystkich Polaków.

~mądry

To karl, idioto już nie długo będziesz stary i wtedy wyjedź do HOLANDII albo BELGII i zobaczymy jak będziesz cieniutko gęgał. Skąd się tacy idioci biorą w Polsce zarażeni nie tylko wirusem ale też liberalną głupotą

~Grzesio

Za rok może nie być już pisu wcale. Jak uczciwi obywatele którzy nie będą mieli pracy i co do garnka wlozyc i patologia która zostanie odcięta od socjali ruszy na was umiech

~wiemy

Jeżeli wybory zostaną przełożone na 2021r to w przyszłym roku nasz najlepszy prezydent Lucjusz Nadbereżny będzie startował na prezydenta Polski i wygra z każdym kandydatem z PEŁO

~@dingo

erdes lepiej zamknij swego ryja i nie ujadaj .

myszonista

Stadion zamknięty,nie zarabia ,ale honoraria wiadomo.

~???

Co Z PCPN i honorariami?

e2rds

Dingo, australijski dziki pies, bardzo inteligentny, no o tym piszącym nie mogę tego powiedzieć, potrafi tylko głupio ujadać. Pakiet osłonowy to tylko czcze gadanie, palec Lichockiej dostaną tak przedsiębiorcy jak i zwalniani z upadających zakładów.

~Raf

Przez ostatnie lata było tylko rozdawnictwo i przyjemność na pierwszym planie kosztem inwestycji. Owszem inwestycje byly, cała masa nierentownych i obciążających budżet. Teraz przyszły gorsze czasy i jest kompletne zero zapasów a jedynie same długi. Nie trudno domyśleć się jak ta populistyczna polityka się skończy.

~-ojroojro

Właśnie i tu się zaczyna świadomość Polaków .Czy wiesz w ogóle co to jest Szwab?To tylko mieszkaniec regionu.Ucz się dziadu dziękować,bo twoje państwo i biedne i głupie .Przez najbliższe dni przyjdzie ci to opswrwowac .Dobrze,że chociaż obcy kraj,tak znienawidzony przez Polaków lubiących pielęgnować krzywdy i siać nienawiść z którymi obecne pokolenia nie mają nic wspólnego udzielił pomocy .

~Dingo

Obecne działania pakietu osłonowego mają za cel utrzymanie miejsc pracy, ale gdyby POKO i Korwinisci doszli do władzy to mogłoby być różnie.

~Dojna zmiana

Istnieje realne zagrożenie, iż znaczna część pracodawców w naszym mieście i powiecie będzie zmuszona zwolnic z pracy część swoich pracowników. Niestety takie są prawa biznesu i ekonomii. Czy prezydent miasta jak tez starosta stalowowolski przewidują redukcje etatów biurowych. W chwili obecnej znaczna część urzędników jest na wolnym z tytułu opieki nad nieletnimi dziećmi, cześć uciekła na zwolnienia lekarskie bojąc się w pracy kontaktu z nosicielami koronawirusa. Kilkunastu wykonuje pracę zdalnie. Widać,że wszystkie urzędy administracji funkcjonują, nie ma żadnych kolejek w okienkach ref. budżetowego, meldunkowego i jeśli się chce to większość czynności można załatwić przez telefon. Tak więc najwyższy czas aby przeprowadzić przegląd kadrowy i osoby zbędne zwolnic. Proszę poszukać w necie informacji ile osób jest obecnie zatrudnionych w UM i Starostwie i porównać te liczby za jakieś trzy miesiące.

~Karl

Holendrów i Belgów podziwiam za postępowość i liberalność, nie marnują środków na chorych starców, eutanazja u nich kwitnie.
Po co płacić składki na emeryturę i opiekę zdrowotną?

~ojroojro

do Brawo - no faktycznie jest za co dziękować aby niewolnik wypracował im pkb i kryzys im nie dokuczył - a swoich szwabów na zwolnienia puszczą.
Poza tym ~`doktor ma rację - jednostek ekonomicznie nieopłacalnych tam się nie leczy - ale z drugiej strony i u nas stasują to kryterium starości-smutne ale prawdziwe.

~kiepsko

wiemy - u nas to początki, nie porównuj do innych krajów, poczekaj....

~Wyborca

Czy te wszystkie durne komentarze pro-pisowskie nie sa dziełem płezydenta i jego kilku współpracowników? Przecież we wszystkim przewodzi!!!

~Brawo!

Pora podziękować Niemcom.Zabiegaja o pracowników ,którzy przekraczają granicę w celu wykonywania pracy.Placa im zakwaterowanie,żeby zostali po trronie niemieckiej i nie tracili miejsc pracy.,a niektórzy są gotowi przyjąć nawet rodziny..

~--doktor

Ja zaliczam 80,90 Latków za starszych,bo w przeciwieństwie do ciebie nie mam mentalności wieśniaka Stalowa Wola City.Tych właśnie jest bardzo wiele w Niemczech i mają zapewnioną opiekę.Więcej z tobą nie dyskutuję.Jesteś zupełnie w swoim świecie oderwanym od rzeczywistości.

~doktor

Do hejtera , piszesz że Niemcow starszych jest bardzo dużo o tamjest opieka zdrowotna na dobrym poziomie. Więc znowu się bardzo mylisz , Niemców starszych jest dośc wielu tylko dlatego że kiedyś w RFN Niemcom się dobrze żyło i się płodzili jak króliki. To samo było w Polsce jak do rządu doszedł Gierek napisze w którym roku bo na pewno nie masz pojęcia w 1970 roku. Ludziom się dobrze żyło to i dzieci się dużo rodziło, dziś mają po 50 lat i mniej a za 10 do 15 lat to oni będą już emerytami i w Polsce będzie najwięcej starszych ludzi. Bo ja 50 latków do starszyzy nie zaliczam, cyba że ty hejterze masz 50 latków za starych.

~doktor

Do hejtera co pisze głupoty , że Niemcy leczą Francuzów, obłąkany trollu Niemcy postawili tylko takie kontenery przy granicy francuskiej w jakich mieszkaają polscy bezdomni w Polsce.Niemieccy lekare nawet Niemców starszych niż 50 lat nie leczą bo nie mają możliwości i się nie zdziwie że Niemcy w Polsce się będą leczyc już lada dzień. Bo zbliża się do Niemiec fala kulminacyjna , poczytaj w dzisiejszej INTERII a nie będziesz się kompromitował hejterze. Zanim dojdzie u nas do gorszego to już na zachodzie Europy będzie pozamiatane na amen, mało kto tam przeżyje.

~zło

Jak nie trawię Lucka, tak tym razem, trzymam kciuki, by wytrwał w dobrych decyzjach i faktycznie myślał o ludziach, a nie jak zrobić dobrze partii. Co do pomocy dla przedsiębiorców, sam chciałbym taką otrzymać, bo marzec jest fatalny, ale zastanawia mnie to, jakby to poskutkowało w przyszłości i wolę, żeby rząd poświęcił najsłabsze ogniwa, a uratował większość niż, żebyśmy poszli zgodnie wszyscy razem na dno... a przedsiębiorcom życzę myślenia trochę do przodu, a nie tylko co będzie w tym miesiącu...

~???

Zobaczcie co mówi wlaśnie Morawieck i.Nie ma żadnej pomocy dla przedsiębiorców.To co oferuje,to jakieś żarty.łamanie.prawa jest już codziennością Może to będzie e ich koniec.Do tej pory nie wprowadzono stanu klęski żywiołowej.

~---

Doktorku,Jezusie Chrystusie ,wicedyrektorze,prezesie czy dyrektorze.Nieważne co pisales ,wazne,że masz problem odbieraniem rzeczywistości,ale to u was typowe.
Niemców starszych jest bardzo dużo,bo tam jest opieka zdrowotna.U nas trahikomedia i zgony i nie trzeba było Koronawirusa.Wejdź w statystyki jeśli cokolwiek jeszcze kontaktujesz .Zawsze możesz spróbować.
Za chwilę dojdzie do tragedii w Polsce.