SPS organizuje kolejną konferencję

Image

We wtorkowy poranek Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe spotkało się z dziennikarzami by omówić sytuację PCPN i sprawę ostatniej sesji Rady Miasta (21 lutego 2020 roku), podczas której doszło do zawirowań z zawiadomieniem o posiedzeniu radnych, wskutek czego nie wszyscy stawili się do magistratu, by wziąć udział w obradach. O sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Prezydent wchodzi w kompetencje przewodniczącego RM?

SPS zaraz w piątek złożyło oświadczenie w sprawie zawiadomień o sesji (patrz artykuł wyżej). Wczoraj, tj. 25 lutego 2020 roku, na prośbę radnych opozycji, odbyło się spotkanie z przewodniczącym Rady Miasta Stanisławem Sobierajem.

- Myśleliśmy, że wyjaśnimy sobie pewne sprawy, poczynimy wyjaśnienia i być może, staniemy nawet na konferencji razem- z panem przewodniczącym- jako radni Rady Miasta Stalowa Wola. Niestety, nie uzyskaliśmy konsensusu. Uzgodniliśmy pewne kwestie- poinformowała Renata Butryn.

Radna wyraziła niezadowolenie z tego, że prezydent Lucjusz Nadbereżny, w jej przekonaniu, coraz mocniej zawłaszcza kompetencje przewodniczącego RM. Miało to też miejsce podczas ostatniej sesji. Na przykład usprawiedliwienia o nieobecności na sesji składa się przewodniczącemu do końca miesiąca, a on ma zdecydować czy je uwzględnić czy nie.

- Natomiast tych kompetencji w żadnym wypadku nie ma prezydent Miasta Stalowej Woli ponieważ na sesji prezydent jest gościem, natomiast- pracują pod przewodnictwem przewodniczącego radni i w kompetencjach pana przewodniczącego jest właśnie upominanie radnych, przyjmowanie usprawiedliwień, bądź, czy komentowanie zachowań. Przykro nam, że pan przewodniczący po wystąpieniu i przyznaniu nam czerwonej kartki z niewiadomych powodów przez pana prezydenta Nadbereżnego, właściwie potwierdził to jego zdanie- powiedziała radna Butryn.

Wyraziła również nadzieję, że ten zwyczaj ustanie.

Procedury zwołania sesji złamane?

Damian Marczak przypomniał, że radni nie stawili się na sesji, bo większość z nich nie wiedziała, że takowa jest zwołana. Odwołał się tu do oświadczenia wydanego w tej sprawie w piątek. Dokument o zwołaniu sesji pochodzi z czwartku (z dnia przed sesją). Prosi się w nim o wyznaczenie terminu sesji w ciągu 7 dni. Radny przytoczył §30, pkt.8 regulaminu RM mówiący o tym, że „Przewodniczący Rady w sposób ustalony podaje do wiadomości mieszkańców informację o terminie, miejscu i przedmiocie obrad. Informację o powyższym podaje się, co najmniej na 3 dni przed sesją”. Ten termin nie został dotrzymany. To już druga sesja zwołana w trybie nadzwyczajnym w tym roku organizowana z dnia na dzień. Teraz na sesję zdołało przyjść nie tyle osób, ile wymagają przepisy do ważności obrad.

- Pan przewodniczący zauważając, że nie ma kworum wyszedł i zaczął wykonywać jakieś telefony, wydzwaniać do radnych z Prawa i Sprawiedliwości, też do Łukasza Warchoła. Do nas nie raczył wykonać telefonu- mówił Damian Marczak.

Według przepisów powinien wyznaczyć nowy termin obrad, a nie wydzwaniać do radnych. Nie ma innych możliwości. W tym przypadku sesja, jak już wiemy, wystartowała około 50 minut później, zaraz po tym, jak w sali obrad zjawili się kolejni radni. Jak podkreśla SPS nagłe i natychmiastowe zwoływanie sesji nie pozwala na dobre przygotowanie się do niej, a to oznacza, że można podjąć nieprzemyślane decyzje. A w końcu chodzi o publiczne pieniądze.

Podkarpackie Centrum Piłki Nożnej, czyli coś co rodziło się bólach

Jak mówi Andrzej Szymonik, procedura wyboru dyrektora PCPN trwała ponad 2 miesiące. Dlatego też nic by się nie stało gdyby sesja dotycząca podjętych działań odbywała się w normalnym trybie. Jak stwierdził radny, jeśli sesja nadzwyczajna, to i środki powinny być nadzwyczajne. Tymczasem nadzwyczajne nie są.

- Pan przewodniczący przyznał nam to w obecności radnej również Paleń, że kworum na sesji o godzinie 15:30 nie było. Jeżeli chodzi o sam termin zwołania i tryb zwołania, nie rozumiemy dlaczego zawsze robi się takie działania, przede wszystkim nieprofesjonalne. W mojej ocenie jest to niechlujstwo i nieuctwo najwyższych władz miasta- stwierdził radny Szymonik.

Radny Leszek Brzeziński odniósł się do powstawania PCPN. Przyznał, że choć obiekt jest imponujący jak na warunki Stalowej Woli, to jednak koszt budowy jest… równie imponujący i wyniósł póki co 55 mln zł, a przecież to jeszcze nie wszystkie wydatki. Będą kolejne na utrzymanie, na nową infrastrukturę konieczną z punktu widzenia działania tego typu obiektu, a więc na hotel czy punkty gastronomiczne. Zwrócił też uwagę na czas budowy PCPN-u. Przedłużające się w czasie prace generowały kolejne koszty, zwłaszcza przy rosnących cenach. Wątpliwości budzi fakt, czy wszystko jest jak trzeba.

- Miała być murawa wzmocniona hybrydowo, taka jaka funkcjonuje przykładowo na Arenie w Gdańsku. Niestety, została położona inna murawa. Chodzi może nie tyle o to, że producent dostarcza złą nawierzchnię, tylko najważniejsze tutaj przy jakości murawy jest okres, w którym została ułożona i czas. Przede wszystkim nie układa się murawy późną jesienią, bo trawa nie ma możliwości ukorzenienia się- mówił Leszek Brzeziński.

Jest to ta sama firma, która dostarczała murawę na Stadion Narodowy w Warszawie. Radny podkreślił, że znaczenie ma czas dostawy, a także termin, w jakim przechowywana była ona zwinięta w rolce. Jedna doba ma znaczenie. Nasza murawa została ściągnięta aż z północy kraju, ze Szczecinka. Dach trybuny głównej podobno mocno przecieka.

- Chcieliśmy się zapytać, czy są to problemy związane z wadami projektowymi, czy wykonawczymi, budowlanymi. Jak w tej chwili ta sprawa wygląda? Kolejna rzecz to jest boisko o sztucznej nawierzchni, które miało być przykryte balonem. Były problemy, było to źle położone. Byłem na boisku, nawierzchnia została ułożona OK, ale co się dzieje z balonem? Czy tutaj mamy do czynienia z problemami projektowymi? Dlaczego ten balon nie stoi?- dopytywał się radny Leszek Brzeziński.

Pytania pojawiły się również przy okazji sprzętu rehabilitacyjnego i do odnowy biologicznej. Zakupiono go za kwotę 1 mln zł, zgodnie z projektem. Radny zastanawiał się, gdzie on się podział. Nie wiadomo też jaki jest koszt utrzymania sztucznego oświetlenia i podgrzewanej płyty boiska. Nie było okazji o to zapytać, gdy się jest niezaproszonym w porę na sesję.

Dlaczego ten, a nie inny dyrektor?

Radny Leszek Brzeziński zastanawiał się również nad tym jak się ma założony, a nie do końca zrealizowany 5- letni projekt naprawczy spółki do „nagrodzenia” Mateusza Nowaka nowym stanowiskiem. Pomijając „efekty wynikowe” pierwszej drużyny zadał pytania: gdzie obiecany pion szkoleniowy młodzieży, który miał działać pod spółką akcyjną, gdzie akademia utworzona przez spółkę akcyjną, szkoła mistrzostwa sportowego, sponsorzy strategiczni itd.?

- Jakie tu są niepodważalne zasługi i osiągnięcia tej osoby, która dostaje w tej chwili stanowisko jednostki samorządowej, dyrektora PCPN? Wiadomo, że ta jednostka musi zarabiać pieniądze. Wcześniej była łatwiejsza sprawa, bo były wydawane pieniądze miejskie, ale z tego wydawania pieniędzy miejskich efektu nie ma- mówi radny.

Gdyby sesja była wcześniej ogłoszona, można by zadać te pytania. Podczas spotkania z przewodniczącym Stanisławem Sobierajem umówiono się, że w razie nagłej potrzeby zwołania sesji, radni będą powiadamiani o niej dodatkowo sms-ami. Na temat PCPN-u opozycja chciałaby jeszcze rozmawiać podczas kolejnych obrad. Członkowie SPS chcieliby poznać zasługi nowego dyrektora Centrum, zasługi, które to spowodowały, że został wybrany na szefa akurat on.

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~kibic

Do manukun, hejterze powiedz o tym unelu na Solidarnosci kierowcom co tam codzienie podjezdzaja i wyjezdzaja korzystajac z tego tunelu 2 razy dziennie ze tn tunel to nic nie znaczaca inwestycj. To gwarantuje ci ze spotka cie lincz bo wszyscy kierowcy pamietaja jakie tam byly korki przed otwarciem tego tunelu a za rok jak zrobimy dojazd od tego ronda do obwodnicy to kork z naszego miasta znikna raz na zawsze. Co do Centrum Sportowe to najwspanialsza inwestycja w naszym miescie po 2 wojnie swiaowej ale t jako hejter tego nie rozumiesz. A swoja droga wyjechal na Misje specjalna ' inteligent' to tacy hejterzy jak ty nabrali pewnosci siebie w hejtowaniu. Tylko gwarantuje tobie ze przed wyborami majowymi ten komentator na pewno wroci a wtedy tacy jak ty beda bardzo cichutko siedziec.

~kibic

Pisze ten komentarz jeszcze raz bo poprzedni zostal ocenzurowany wiec manukunie nie masz zielonego pojecia co wypociles. Powiedz to , ze to przejscie przez tory na rynku jest nic nie warte matkom z wozkami i malymi dziecmi czy starszym schorowanym ludziom to tak w morde dostaniesz , ze odechce ci sie drukowac takie wypociny.

~kibic

Znowu cenzurowanie na tym smiesznym portalu czego sie boicie hejterzy ze mieszkancy dowiedza sie calej prawdy.

~Olo

~Jeje Tobie potrzebny ten budynek żebyś się nauczył polskiego rusku umiech

~trzeźwy

@~Jeje
Jedno słowo w twoim wpisie jest trafione - " w końcu". Kilkanaście razy prezydent ogłaszał zakończenie inwestycji, a każdy rok zwłoki to podwyższenie kosztów...
i zacznij czytać, wtedy biblioteka nie będzie ci przeszkadzać.

~pytanie

Ile każdy mieszkaniec z naszych , wspornych pieniędzy będzie dopłać do utrzymania stadionu i do każdego meczu związanego ze wzmożonym alertem policyjnej ochrony? Chciałabym wiedzieć, bo mam mamę chorą na raka i muszę szukać pomocy w hospicjum z dala od naszego miasta!
Może ustalmy jakieś priorytety, cywilizacyjne.

~GOSPODARKA

TAK WYGLĄDA EFEKT ZAŁOŻEŃ PiS-U ZWIĄZANY Z 500+
Polska populacja kurczy się. Coraz mniej urodzeń, coraz więcej zgonów.
Rok 2019 to kolejny rok, w którym urodziło się mniej dzieci niż w ciągu poprzednich 12 miesięcy. Liczba zgonów nadal jest bardzo wysoka – o wiele wyższa, niż się spodziewał GUS. Według zakładanych prognoz GUS z 2014 r. w 2019 r. liczba zgonów miała wynosić od 389 tys. dodo maksymalnie 392,5 tys.
Tymczasem rok temu zmarło aż 410 tys. osób.

Liczba urodzeń spadła o 13 tys. w stosunku do 2018 r.

Tymczasem rok temu zmarło aż 410 tys. osób.


I TAKI BĘDZIE EFEKT ICH RZĄDÓW W KAŻDYM OBSZARZE, A NAJGORSZE JEST TO - ŻE POLSKA NIE JEST PRZYGOTOWANA NA ŻADEN KRYZYS!

~Jeje

W sobotę mecz i otwarcie w końcu nowego stadionu. Pieski z opozycji będą ujadać. Ze mecz był bez sensu, bo dużo ludzi było. A pewnie sami nie pójdą. Ale jak budowali bibliotekę. To było dla nich dobrze i nie szczekali jak psy. Bo się budował budynek nikomu nie potrzebny. I zamiast przynosić zyski przynosi straty. I jeszcze mało brakowało i przez ten bunkier by miasto zapłaciło karę z uni.

~Polon

Stowarzyszenie Peowców Specjalnych - znów nadaje!

~Lekarz

@-----
Kolego bredzisz, ale nie przejmuj się to nie koronawirus. Takie przypadki leczę wypisując refundowane czopki na BUL tyłka.
Zapraszam do gabinetu na Wyszyńskiego.

~-----

Nostradamus ,a może tak coś z rzeczywistości?
Centrum razem z pożał się Boże wicedyrektorem ,prezesem ,dyrektorem i kto wie co jeszcze wymyśli pogubiony Nadbereżny jest jednym wielkim pośmiewiskiem .
Trwonienie publicznych pieniędzy przez nieudacznika,któremu drastycznie zmniejsza się liczba mieszkańców olbrzymią porażką.Ciekawe ilu nas zostanie na koniec 2020 roku.

~Nostradamus

Zwołali może by w końcu ostatnią konferencję i powiedzieli, że oddają tablety, skoro to problem zreknąć do nich raz dziennie.
Że oddają mandaty, bo tak będzie uczciwiej, skoro do nowego budżetu nie zaproponowali swojego żadnego pomysłu.
Że nie chcą już swoimi wiecznymi pretensjami, paleniem świeczek pod sądem, łażeniem po pomnikach i innymi hucpami szkodzić wizerunkowi Stalowej Woli, jako ogólnie rozumiana opozycja.

~@manekin

O czym ty piszesz manekin, jakich "nowych wiaduktach"?
Człowieku spoza Stalowej Woli przestań się kompromitować wypisując kolejne płatne hejty!
Sylwester w Stalowej Woli był? Pisałeś, że nie! smiech2

manukun

Zamiast 55 mln zł na centrum piłkarskie mielibyśmy wkład na przebudowę dróg i chodników przy nowych wiaduktach. Przynajmniej korzystaliby wszyscy mieszkańcy, a nie garstka. Tymczasem pilny przejazd karetki znacznie się wydłuża, bo władze wolą wydać pieniądze na prezenty wyborcze.

manukun

Edziu dalej się ośmiesza, tym razem ukrywa się pod nickiem "obserwator". Jakbyś miał choć trochę wiedzy o historii miasta...
No ale nie masz. Jak nisko trzeba upaść, żeby chwalić prezydenta za lodowisko będące inicjatywą prywatnego banku? Jak można chwalić za likwidację bezkolizyjnego przejścia przez tory kolejowe w samym centrum i budowę obok zwykłego przejścia, chociaż kilkadziesiąt metrów dalej prywatny inwestor chciał zrobić centrum handlowe z nowym przejściem podziemnym? Chciał, bo władze skutecznie projekt zatrzymały.

Bredzisz jak zwykle o 22 wieku w kontekście budowy zwykłego, dwupoziomowego przejazdu kolejowego, chociaż zarządca infrastruktury kolejowej buduje takich kilkadziesiąt rocznie. Wskaż mi inne miasto, które buduje kolejarzom wiadukty na własny koszt, w dodatku z kredytu.

A wystarczyło zrezygnować z centrum piłkarskiego i zbudować bezkolizyjne przejazdy w ciągu ul. Popiełuszki i Czarnieckiego.

~Hans

Następna o niczym.

~Pankracy

Proszę o jedną rzetelną informację kim jest Pan w okularach, co potrafi i jak zarządzał koszykówką w Stalowej Woli. Proszę jeszcze o informację skąd u tych wszystkich ludzi brak wstydu??

San-Domingo_85

Niestety ten chłoptaś w okularkach śmieje się ludziom w twarz. Za koszykówkę w STW powinien zapaść się chłopaczek pod ziemię. A tu śmiechy - chichy. Co do kidawy-jabłoń, nawet najlepszy sztab wyborczy nie byłby w stanie wykreować u niej intelektu.

~Janusz

PO pędzi w przepaść bez powrotu.

~Trudny los

Kolejna konferencja, kolejne biadolenie, kolejny zleci miesiąc, kolejny 1000 złotych diety...
Można być w Stalowej Woli opozycjonistą? Można!

~Adidasywpasy

Prawo i Sprawiedliwość

~Tytus

Co to jest za skrót PiS? Kto ma propozycje

~rotmistrz

Panie Marczak,

Pan sie tak zna i mowi o sporcie w STW a moze Pan opowie jak to bylo z Koszykowka i gdzie ona jest dzis w naszym miescie za twojego "panowania".

~pławiak

co to jest SPS. Sami Pewni Siebie ?

~pracownica

• Pomoc dla HSW S.A. – specjalny rządowy program pomocowy,uratowanie zakładdu i rozwój zakładów zbrojeniowych, wzrost zamówień do poziomu 7 mld zł.
• Umieszczenie odcinka S19 z Rzeszowa do Lublina oraz obwodnicy Stalowej Woli i Niska w programie rządowym, całość przedsięwzięcia finansowana z budżetu państwa.
• Doposażenie Garnizonu w Nisku, zwiększenie ilości etatów i nowe miejsca pracy dla mieszkańców powiatu  niżańskiego i stalowowolskiego.
• Budowa osiedla wojskowego w Nisku.
• Ratowanie miejsc pracy w Zakładzie Wyrobów Stalowych Polimex-Mostostal S.A. w Rudniku nad Sanem.
• Zmiana zasad finansowania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, umożliwienie realizacji projektu obejmującego budowę obiektów uczelnianych dla KUL, Politechniki Rzeszowskiej oraz Biblioteki Międzyuczelnianej.

• Budowa Sądu w Stalowej Woli z udziałem m.in. środków z budżetu państwa.
• Pozyskanie środków na zakończenie projektu „Gospodarka wodno - ściekowa” w Stalowej Woli” zrealizowanego w ramach Programu Spójności – efekt tania i czysta woda.
• Projekt powstania zakładu Mechaniczno – Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych z odzyskiem materiałowym w Stalowej Woli.
• Działania na rzecz włączenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Charzewicach i w Stalowej Woli  do Krajowego Systemu Ratownictwa OSP.

• Pomoc o przyznanie środków z Programu „Wzmocnienie Bezpieczeństwa Zdrowotnego Obywateli” na łączną kwotę 860 500 zł dla Specjalistycznego Szpitala Powiatowego w Stalowej Woli.
• Działanie na rzecz organizacji pozarządowych (akcja „1% procent podatku dla lokalnych organizacji”).
• Wspieranie starań szkół ze Stalowej Woli i powiatu dotyczących budowy placów zabaw, orlików sal gimnastycznych, boiska wielofunkcyjnego.
• Rozwój infrastruktury drogowej („schetynówki”).
• Promowanie osiągnięć stalowowolskich szkół, nagrody i stypendia dla najzdolniejszych uczniów z własnych prywatnycj środków.
• Działania na rzecz podniesienia bezpieczeństwa na drogach miejskich
i wiejskich (akcje odblaskowe od 2010 r.).
• Pomoc w utrzymaniu miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych w „ZRYWPOLU”.
• Wspieranie działalności lokalnych stowarzyszeń z prywatnych srodków
Ludzie trochę przyzwoitości!!!!
to tylko kilka przykładów.
Była współpracownica.

~obserwator

Do manukun, z jednym tylko się ztobą mogę zgodzic pani Butyn nic dl naszego miasta nie zrobiła. Ale nikt nigdy w naszym mieście nie zrobił tak dużo jak pan prezydent L.N. Tylko za tą kładke przez tory przy rynku czy ten tunel na Solidarności z następnego wieku, to darmowe lodowisko w tym roku to wszyscy mieszkańcy naszego miasta powinni obecnego prezydenta nosic do końca życia na ręach. Nie wspomne o przepiękym Centrum Sportowym z którego się cieszą wszyscy mieszkańcy naszego miasta.

~kabaret

Kolejna Maskarada kilku ludzi którym się marzy koryto.

~prawica

Brawo dla Banasia prawdziwego górala z pisu umiech

~lol

Brawo dla obwodnicy. Oby jak najszybciej to skończyć na pohybel manekinom z poko.

San-Domingo_85

Pani Butryn i reszta tej ekipy, proszę przyjść w najbliższą sobotę około godziny 19.00 pod stadion Stali Stalowa Wola i tam zbierać swoje podpisy na kidawkę-jabłoń. Będzie około 3 tysięcy mieszkańców Stalowej Woli i okolic. Można przyjść, konstruktywnie porozmawiać z kibicami Stali Stalowa Wola. Serdecznie zapraszamy umiech