Szpital ma długi, ale inni mają gorzej

Image

Napisanie programów naprawczych dla szpitali zlecił marszałek województwa. To, że w polskich lecznicach nie dzieje się najlepiej, wiadomo nie od dziś. Na wszystko brakuje pieniędzy, a placówki mają gigantyczne długi. By móc udzielić pomocy wszystkim chorym, trzeba znacznie przekraczać założone przez „górę” normy. Co dzieje się u nas?

W poniedziałek, podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przez opozycję, można było usłyszeć sporo narzekania na naszą placówkę, głównie na warunki panujące na oddziałach, brak standardów, które pozwoliłyby godnie żyć i pracować lekarzom i personelowi, brak odpowiedniej liczby sanitariatów i przepełnione sale, gdzie leżą chorzy. Brakuje też pieniędzy, a placówka ma długi.

- W lipcu ubiegłego roku zleciliśmy firmie zewnętrznej napisanie programu naprawczego. Pierwszą wersję otrzymaliśmy końcem roku, później była druga wersja- z poprawkami, następna wersja była 4 lutego 2020 roku. W międzyczasie program naprawczy był wielokrotnie omawiany z analitykami z banków. Założeniem programu naprawczego jest z jednej strony skonsolidowanie wszystkich kredytów, spłata zobowiązań wymagalnych i poczynienie bardzo dużego kroku związanego z inwestycjami- mówi dyrektor szpitala w Stalowej Woli Edward Surmacz.

A na nie składa się wiele rzeczy, chociażby nowy Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, czy przebudowa oddziału Neurologii (rozszerzenie bazy Oddziału Udarowego), Stworzenie Centrum Ochrony Zdrowia Psychicznego. To są wydatki, z którymi liczy się szpital. Co z redukcją kosztów? Te też są planowane, choć trudno w placówce ratującej życie i zdrowie szukać większych oszczędności. Dyrektor mówi o redukcji 25 etatów w szpitalu w 2020 roku, optymalizacji łóżek, bardziej rygorystycznej gospodarce lekowej, staraniach o zwiększenie ryczałtu, ale też większym wykorzystaniu bloku operacyjnego, poszerzeniu Oddziału Wewnętrznego, utworzeniu przy szpitalu podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Obecnie szpital zatrudnia 921 osób (dodatkowo na umowach cywilno- prawnych świadczenia zdrowotne są udzielane przez 85 osób). W stalowowolskiej placówce znajduje się 27 poradni, 17 oddziałów, a w nich 421 łóżek.

W roku 2019 hospitalizowanych było 30 623 pacjentów. W poradniach przyszpitalnych udzielone zostały 95 223 porady. Nocna i Świąteczna Pomoc Medyczna takich porad dała aż 15 221 (plus 15 084 porad pielęgniarskich), SOR- 4951, w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym odnotowano 10 403 hospitalizacji. Pogotowie Ratunkowe wyjeżdżało do pacjentów 6 833 razy.

Są to ogromne liczby, za którymi idą konkretne wydatki. 12- milionowe zadłużenie placówki jest faktem. Nie da się ukryć, że polskie szpitale są niedofinansowane, a nakłady na służbę zdrowia, rozwój nauki, badania profilaktyczne, zabezpieczenie wszystkich potrzeb ludzi cierpiących, niewystarczające. Świadczą o tym chociażby wielomiesięczne, a czasem i wieloletnie kolejki do specjalistów. W sytuacji, gdy potrzebna jest natychmiastowa diagnoza i jak najszybsze wdrożenie leczenia, czas i pieniądze grają ogromną rolę. Problemem jest też wszechobecny brak specjalistów, ludzi wykwalifikowanych, doświadczonych i chętnych do pracy w mniejszych ośrodkach, a takim bez wątpienia jest Stalowa Wola, gdzie nie sposób zaoferować specjaliście z tytułami pieniędzy takich, na jakie naprawdę zasługują, a jakie mogą dostać chociażby w prywatnych placówkach w dużych miastach czy za granicą.

Włodarz powiatu Janusz Zarzeczny i dyrektor szpitala tłumaczą zgodnie, że zadłużenie naszej lecznicy jest zdecydowanie mniejsze niż przeciętnego szpitala powiatowego, a nasze silne strony to: doświadczona kadra, szerokie spektrum usług, dużo ilość oddziałów i poradni, nowy blok operacyjny, lądowisko dla helikopterów, możliwość prowadzenia specjalizacji. Szansą dla nas jest zaciągnięcie kredytu, tyle tylko, że działania naprawcze, wymagane również przez bank kredytujący, obejmować muszą nie tylko optymalizację wydatków, lecz stworzenie warunków dla pozyskania dodatkowych środków z NFZ i zapobieżenie utracie dotychczas realizowanych działalności. Nie będzie to łatwe. Szpital nie ma zwiększanych kwot za pacjenta, ryczałt jest taki sam jak rok temu, nie ma też pieniędzy za nadwykonania. Strata finansowa sięga 5 mln zł. - Ministerstwo Zdrowia przeszacowało kardiologię inwazyjną, okulistykę i ortopedię- stawy biodrowe i na tych kontraktach tracimy rocznie, przyjmując tę samą liczbę pacjentów, tę samą procedurę, te same zabiegi, kolejne 5 mln zł. Jeżeli weźmiemy do tego wzrost leków, wzrost płacy minimalnej, wzrost energii i inne elementy, to mówimy o kwocie 15 mln zł. Przy programach oszczędnościowych, działaniach za rok ubiegły, to było mniej, ale miesięcznie nie bilansuje się szpital w gotówce, poza amortyzacją, od 800 tys. do 1 mln zł[/i]- mówi dyrektor szpitala.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
las

Kiedy w Stalowej Woli będzie Euthyrox 88 bo w tym roku nie można kupić ,paranoja najbliżej w Tomaszowie Lubelskim taką mam odpowiedż z aptek.

~zbychu

Aha, ja Mam myśleć i Szukać rozwiązań.. ???
to po co Wy siedzicie i bierzecie pieniądze.. za stwarzanie Sztucznych Afer, Kr3cąc Następne Afery

~zbychu

Tak!! pompujcie pieniążki na niektórych n i e r o b ó w -niech się przeplątają dniówkę w szpitalu i do gabinetów prywatnych jeb..ć i jeszcze nas po kieszeni..
A Kto Ma kolejny Super Pomysł żeby sprywatyzować służbę Zdrowia.. ?? -przecież wtedy będą musieli jeszcze BRAĆ z konś tą dodatkową dniówkę

W Stalowej Woli powinna być wymiana lekarzy z innym podobnym miastem.. Np: z Niskiem! -ludzie z Niska nauczą szlachtę Sumienności w zawodzie smiech2
Ludzie ze Stalowej Woli, na pewno się ucieszą z obecności Innych lekarzy, może i z lepszym podejściem do pacjenta..
Detektor który tylko siedzi i czeka na pieniądze, też nie potrzebny.. -Chyba że Tak ma być, bo jak ktoś ma tylko siedzieć.. brać pieniądze... i czekać na Odprawę... To i 100 miliardów nie pomoże.
-Przepraszam, pomoże..

~zbychu

Tak!! pompujcie pieniążki na niektórych n i e r o b ó w -niech się przeplątają dniówkę w szpitalu i do gabinetów prywatnych jeb..ć i jeszcze nas po kieszeni..

art2deco

Trudno pozamiatać i posprzątać dom gdy sąsiedzi włażą w kamaszach na zaproszenie brudzących.

Mariusz77

e2rds.... Czy ja tu gdzies napisalem ze bronię czy usprawiedliwiam tych którzy zarzadzaja sprawami szpitala czy tych skurw@#nów z sejmu ???
Napisalem tylko ze tak zwana opozycja nie bardzo ma moralne prawo do kwiku .
No i chyba tak naprawdę to nawet Ty nie wierzysz w to ze w sprawie srodkowego palca chodzi o dobro chorych .
Wszyscy tam maja wszelakich chorych głęboko w d....
Daleko mi do fana pisu a!e jeszcze dalej mi do poparcia PO i jej pobocznych partyjek

~Gol

Inni mają gorzej, brzmi jak komusze powiedzenie, a u was biją murzynów. Już nic głupszego nie można powiedzieć. Pokazuje to prymitywizm, byle tobie było gorzej, a mnie w związku z tym będzie lepiej.

e2rds

Mariusz77, zrozum , chodzi o pewną zasadę. Jeśli mój poprzednik narobił bałaganu i niegospodarności, źle zarządza, to ja nie mogę usprawiedliwiać swoich błędów błędami poprzednika, bo ja zostałem po to postawiony na miejscu poprzednika bym wyprowadził bałagan a nie zrobił jeszcze większy, taka jest zasada, zdrowa zasada. Nie mogę powoływać się jeśli będę kradł, bo inni też kradli, pokazany palec jest najlepszym przykładem jak traktuje się społeczeństwo będące w potrzebie, ważniejsza jest tuba propagandowa, chorzy mogą zdychać. Tak samo potraktowano tych zachwyconych podwyżkami emerytów, daje im się 54 zł miesięcznie, a stracą co najmniej 100 zł na podwyżkach cen zgodnie ze starym powiedzeniem " nie cieszcie się osły, że emerytury i płace wan wzrosły, ja ceny podwoje i wyjdę na swoje". W tym czasie gdy emerytom wzrośnie o 70 brutto, najniższa wzrosła o 450 zł, to ceny pójdą według którego wzrostu, bo przecież nie od 70 brutto.

~@roz wa dow

Z niego taki profesor jak z jego kota niedźwiedź a z kaczki orzełsmiech2

~cvb

Wice ma bardziej przyjemniejszą pracę wręcza nagrody na turnieju piłki - dziękujemy. Ale życie to nie tylko przyjemności...,
ale Wice wszyscy lubią się nie naraża, nie mówiąc o pracy bo Bos ma ciężko

~@Mieszkaniec

A „Mieszkaniec” w psychiatryku”. Pilnie!!!

~Dawca

Oddam nerkę za Rebeliantów i Kidawie umiech

BeataW

A może p. Surmacz dałby sobie spokój z zarządzaniem w szpitalu? Ewidentnie mu to nie wychodzi...

~toto

O szpitalu można bez końca rozprawiać... rozmawiaja dwaj smutni panowie o tym, że lepiej będzie po ich slowach, o dalszym zadłużaniu szpitala(nic nie mówią o spłaceniu długów!), a o odłużaniu (nie wspominają nawet). Brak jest jakiejkolwiek wzmianki o... wyżywieniu w szpitalu. Toż to skrajna nędza i czy tak dalej ma być?

~Mieszkaniec

KODomici na ulicy :-) Targowica w Brukseli.

~Ekonom

Władze samorządowe sprzedadzą wątrobę żeby lekarz wstawił. Totalni dawcami na ochotnika.

~Lekarz

Inni też mają lepiej!

~ro zwad ow

Z Panem Profesorem Wróblem mógłby tylko rozmawiać Profesor Kaczyński

~pacjent

bardziej rygorystyczna gospodarka lekowa - czyli pacjent będzie się leczył swoimi lekami, na które wypisze receptę lekarz, które zostały zaproponowane przez przedstawiciela firmy farmaceutycznej, a które będzie musiał wykupić w aptece wskazanej przez lekarza?

~@profesory

A nie lepszy byłby do dyskusji z prof. Wróblem magister Sebastian Kaleka? Tak ślicznie rusza firankami rzęs? I powala swoją mądrością.

~profesory

Wczoraj w telewizji oglądałem rozmowę z sędzią SN prof. Włodzimierze Wróblem. Jak klasa i intelekt! Szkoda że dyskutantem nie był viceminister prof. Warchoł by porozmawiać jak „ profesor z Profesorem”. Byłby to obraz rzeczywistości!!!

~Iwona

~do: tak hehe wpsz sobie debil to poczytasz o sobie i o pisie umiech

~Jacek

jest tak dobrze to po co kredyt? a jak jes źle to dlaczego podwyżki w starostwie?

~do: tak

Kto ma powody do strachu wystarczy wpisać „ koduj24 „ albo „”sok z buraka”. Strach, strach rany boskie...

~@Sieysiw

Ścierwa muszą się wspierać by istnieć

~@tak

Strach to obleciał Palec i Sprawiedliwość jak Banaś i agent Tomek pokazali środkowy palec Palec Lichej to pikuś przy tamtych dlatego chcą im zamknąć kacze dziobysmiech2 Czy to prawda że Banaś chciał popełnić samobójstwo ale nie zastali go w domu?

siwysiw

Szpitale mają długi a Pisowskie ścierwa rozdają kasę na prawo i lewo jak nie na TVP to dla Tadka Rydzyka, ścierwo karmi ścierwo...

~Gog

Imię Janusz to nie przypadek.

Mariusz77

e2rds.... Jedni i drudzy długów narobili i nikt się do niczego nie przyznaje tylko zwala winę na druga stronę bo tak jest najłatwij no i taka linia partii . Dlatego napisalem ze opozycja nie bardzo ma prawo do kwiku .
No ale kazdy ma prawo do wlasnej interpretacji mojej wypowiedzi .

Szkoda tylko ze kwik trwa juz baaardzo dlugo a naprawy sytuacji nikt się nawet nie zamierza podjmowac . Cierpia na tym pacjenci których tak losem przejmuja się politycy....przed kamerami .

~Stary2

Starosta wyleczy szpital tak jak leczą w naszym szpitalu. Podziekujmy Panu Szwedo .. bo gdyby nie on to karetki by paliwa nie miały. Tylk on im daje na przelew. Tylko jak dlugo jeszcze...