Na Podkarpaciu coraz mniej łóżek w szpitalach

Image

W ciągu pięciu lat w naszym województwie ze szpitali zniknęły aż 1242 łóżka. To niepokojące zjawisko ma tendencję rosnącą.

Zgodnie z danymi zawartymi w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą Wojewody Podkarpackiego liczba łóżek szpitalnych na terenie województwa podkarpackiego wynosiła według stanu na dzień:

1.01.2015 roku: 11182

1.01.20016 roku: 11042

1.01.2017 roku: 10872

1.01.2018 roku: 11159

1.01.2019 roku: 10513

1.01.2020 roku: 9940

W 2019 roku, na terenie kraju, zlikwidowano najwięcej miejsc na oddziałach położniczych i ginekologicznych, a także na internie i pediatrii. Powód? Większość miała być niewykorzystywana. Głównym powodem zmniejszenia liczby miejsc jest jednak wprowadzenie od 1 stycznia 2019 roku minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych, a ta jest zależna od liczby łóżek. Na oddziałach zachowawczych trzeba zatrudnić 0,6 specjalistki na łóżko, w zabiegowych- 0,7, a na oddziałach dziecięcych- 0,8. Takie normy wprowadza rozporządzenie dotyczące lecznictwa szpitalnego. Rejestr podmiotów wykonujących działalność leczniczą prowadzi wojewoda.

Dużą bolączką, zwłaszcza mniejszych szpitali, jest brak wykwalifikowanych lekarzy i pielęgniarek. Gdy nie ma „kim” pracować, nie ma też pacjentów, którzy w takiej sytuacji wybierają duże ośrodki, gdzie mają do dyspozycji doświadczonych lekarzy. Coraz dłużej czeka się na wizytę u specjalisty. W sytuacji, gdy szwankuje zdrowie, zmuszeni więc jesteśmy wybierać leczenie prywatne. Zdrowie to chyba jedna z nielicznych dziedzin życia, gdzie nie da się cierpliwie czekać miesiącami na wizytę u specjalisty.

Zobacz również: Specjaliści odchodzą ze szpitala.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
e2rds

Ania, chyba by spasował ci ten palec Cichockiej, nareszcie była byś zadowolona.

~Ania

Ani seksu ani PO.

~tola

Wygaszanie oczekiwań społeczeństwa, czyje to słowa? Tego samego twórcy, który powiedział by zapier... za miskę ryżu! Jaki premier takie i rządzenie. Na szpitalach widać to dobrze a może najlepiej!

~Torro

Totalni sprowadzą z Afryki prawników i lekarzy. Znowu będzie tak jak było.

~aliści

Niech ktoś powie czy za "dojnej zmiany" nie zwija się wszystko? Gdy nie mają pojęcia o zarządzaniu czymś to cichcem ten temat obchodzą poprzez jego likwidację. To im wychodzi najlepiej, są bezkonkurencyjni, po prostu mistrzowie. Po nich zostaną zgliszcza i ruiny. O ruinie w Polsce głośno zapowiadała chytra baba z Brzeszcz. Jej słowa jak proroctwo, spełniają się bardzo szybko. To takie ewangeliczne ziarno ktore rzuciła na glebę. Wyda stokrotny plon. Alleluja i do przodu. Kropka.

~putin

Na nowogrodzkiej to dopiero koperty sa pękate .

~Tomuś

A wszystko dlatego że u nas ciężko o kopertę.
Nie to co w Szczecinie...

e2rds

dede reporter, ty nawet to tego pudelka nie dorosłeś a innym radzisz i nie ośmieszaj się z tym "reporter" bo z ciebie taki reporter, jak z kierdy kramarz.

~verso

tu każdy jest zdrowy dzięki Pisowi.i gitara

~dede reporter

E2rds pudelek pl to coś dla ludzi z twoją inteligencja

~Vwa

@iryh, nie ma komu leczyć, władza leczy się w rządowych szpitalach, a ty klakierze partyjny o jakiś kłamliwych tezach piszesz, którymi pasie cię propaganda rządowa. Napisz ile karczewski zainkasował set tysięcy złotych za prace na urlopie bezpłatnym, w ramach pracy dla idei. Podpowiem ci, że ta kwota w kopercie się nie zmieści i trzeba mieć walizeczkę.

~Iryh

Ponoć w innych szkołą w ramach pełowskiego programu koperta +

~Fdfg

Nikomu nie zależy na waszym zdrowiu. Rządzi pieniądz i korporacja. Średnia wieku z roku na rok coraz mniejsza. Przyrost naturalny ujemny. Pozostaną po nas tylko płyty nagrobne o ile stać nas na to będzie. System ma was wyrobić do cna. Coraz więcej w kraju cwaniaków i komunikatorów. Smutne ale prawdziwe

~Farmer

Jak pojadą umiech gdy Kida mówi że chce zostać.

art2deco

Niech żyje Lotna Brygada KOD-u, niech żyje, niech żyje.

~Kamil1

Ludzie z dobre zmiany niech leczą się w Gurnie tam nie ma serduszek z WOŚP.

e2rds

Widzę, że i tu ujawnił się po generalnym przeszkoleniu hejter pisowski z MISJI z nowym zasobem nicków, z nowym zadaniem i nową wiarą w swoją misję. Co prawda nie używa już CapsLka przy pisaniu treści, ale większość swoich nicków zaczyna z dużej litery, a w treści stara się odwrócić uwagę od rządzących i obrzydzić wszelkimi sposobami opozycje, szkolenie dało efekty.

~henryka

niech jadą

~Kinga

Albo może to ci co pędzlowali łachy z PCK?

~Kinga

Platforma ewakuuje się do Niemiec. Dlatego szpitale puste.
Mówili nam ze wyjadą a teraz nam mówią że też wyjadą :-)

~Juszczyszyn

Dzielimy równo dla nas wszystko dla was g...o !!!

~Kidawa

Przytuliła bym was wszystkich hejterzy :*

~Grodzki

Ja przynajmniej nie będę zarządzał nocnych głosowań !! Nie kłamie !! Kopert też nie brałem !!!!!

~Dobrostan

PO dba o najbardziej potrzebujących kopert.

~Anna

Pomyślcie trochę, jest mniej dzieci, mniej młodych pokoleń a więc i mniej pielęgniarek i lekarzy, tak będzie w każdym zawodzie.

e2rds

5000 plus, co tam 5000 i koperty, spytaj tych pisiaczków z GetBack gdzie 2,5 miliarda i drugie tyle ze SKOKów i cisza, co ty na to mieszaczu.

~Adela

Nie narzekajcie . Morawiecki chwalił się ,że dzięki 13 emeryturze seniorzy mogą pójśc prywatnie do lekarza! Brawo premierze, najlepiej dac parę złotych dla niezamożnych emerytów, zamiast naprawic cały system ochrony zdrowia. To trzeba umieć zrobić , nie ma kto tego zrobić i Was to nie interesuje. Was interesuje grabież państwa jakiego nigdy nie było.

art2deco

Po niedożywionych sędziach POKO zatroszczy się o niedożywionych lekarzy.

BeataW

Może najwyższy czas aby dyrektor Surmacz odszedł ze szpitala i zajął się tym czym potrafi, bo zarządzanie szpitalem w ogóle mu nie wychodzi.

~tylko pytam

Tu pomoże tylko Juras Milicyjny, ale musimy zebrać ze 500 milionów.
Oczywiście na samym Podkarpaciu. Na naklejki - serduszka.
Tak przy okazji gdzie rozliczenie obecnie już 4 ostatnich WOŚP???