Czy w Stalowej Woli powstanie rezerwat?

Image

Z inicjatywy PTP Wolne Rzeki do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska został złożony wniosek o utworzenie rezerwatu w Sochach.

Las ten jest położony w dawnym zakolu rzeki. Jeszcze pod koniec XVIII wieku San otaczał go z przeciwnej niż teraz strony. Meander został odcięty i przekształcił się w duże starorzecze. Dawniej doliny wielu rzek porośnięte były łęgami. To lasy, w których dominują gatunki drzew takie jak topole, wierzby, olsze – w zależności od rodzaju łęgu. Zwykle nad mniejszymi rzekami spotykamy łęgi olszowe, nad dużymi zaś topolowo-wierzbowe. Warto podkreślić, że rezerwat w Sochach istniał już w latach 1953- 1971, po czym został zniesiony. Powodem było zamieranie drzewostanu topolowego (ponad 200- letniego).

W czwartek Prezes PTP Wolne Rzeki Piotr Bednarek złożył wniosek o ponowne utworzenie rezerwatu w Sochach.

- Wnioskujemy o utworzenie, bądź ponowne powołanie, Rezerwatu Przyrody Sochy. Rezerwat ten, mimo że formalnie istniał zaledwie przez 17 lat, wciąż żyje w lokalnej świadomości. Jest tak traktowany zarówno przez mieszkańców Soch, jak i Stalowej Woli. Jest także szczególnie traktowany przez aktualnego zarządcę – Nadleśnictwo Rozwadów. Gospodarka leśna jest tam prowadzona w bardzo ograniczonym zakresie. Las w Sochach jest wyjątkowy z wielu względów. Przede wszystkim to jeden z większych fragmentów zachowanych lasów łęgowych w dolinie dolnego Sanu. Ze względu na dużą ilość starych topoli, bywa nazywany „Królestwem Czarnej Topoli”. Jednak nie brakuje w nim także topoli białych – niektóre osiągają przy tym imponujące rozmiary, np. 39 m wysokości i 670 cm obwodu na wysokości pierśnicy- czytamy we wniosku Piotra Bednarka.

Starania o utworzenie rezerwatu w Sochach popiera stowarzyszenia Nasze Miasto.

- Nie przesadzę, jeśli stwierdzę, że to bardzo ważny moment, historyczna chwila. Latem 2019 r. mieszkańcy Stalowej Woli, wspólnie z organizacjami pozarządowymi, wnioskowali w liście otwartym do prezydenta Stalowej Woli o przywrócenie rezerwatowej ochrony lasu łęgowego w Sochach- starego królestwa czarnej topoli. Również radni Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego deklarowali, że będą wspierać ten projekt- podkreśla Łukasz Banasik ze stowarzyszenia Nasze Miasto.

Przypomnijmy, że do prezydenta miasta trafiła petycja o zaniechaniu wycinki drzew, pod którą podpisało się około 700 osób. W petycji znalazło się 9 różnych postulatów. Więcej o tym przeczytasz TUTAJ

Jednym z punktów petycji była prośba o poparcie projektu powołania rezerwatu przyrody w Sochach oraz rezerwatu, bądź użytku ekologicznego w lesie za garażami przy ul. Spacerowej.

Wniosek o utworzenie rezerwatu w Sochach popierają również niektórzy radni miejscy, którzy potrafią docenić piękno tego miejsca.

- Bardzo cieszy mnie informacja o złożeniu wniosku o ponowne utworzenie rezerwatu w Sochach! Tym bardziej cieszy informacja, że jest to inicjatywa oddolna i obywatelska, za co dziękuję PTP Wolne Rzeki jako wnioskodawcy i wszystkim, którzy się do tego przyczynili. To naprawdę wyjątkowy zakątek naszego miasta, a ratowanie go poprzez utworzenie w tym miejscu rezerwatu będzie dużą odmianą po wycinkach, których świadkami byliśmy w ostatnich latach. Rzadkie i niepowtarzalne miejsca wymagają naszej szczególnej uwagi- podkreśla radny Damian Marczak.

Do sprawy utworzenia rezerwatu będziemy jeszcze wracać.

Zdjęcia: PTP Wolne Rzeki

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Żeglarz

Ktoś coś se powiedział a manekun już w to uwierzył że tak ma być.

manukun

Krzykacze partyjni jak zwykle nie odróżniają stowarzyszenia od opozycji z rady miejskiej. Typowe dla nich komunistyczne myślenie: kto nie z nami, ten przeciwko nam. Tymczasem wychodzi na to, że każdy cenny przyrodniczo obszar będzie wnioskowany jako rezerwat, bo bez ustawowego obowiązku prezydent nie poczuwa się do ochrony środowiska. Nie mówiąc już o krytycznym zanieczyszczeniu powietrza w mieście, hałasie czy likwidacji nielegalnych wysypisk śmieci. Jak widać, Nadbereżny ma inne priorytety, a nie jakieś zarządzanie samorządem.

~Victor

Nie powstanie, Zieloni wyjeżdżają.

e2rds

hahaha, biedne stworzenie potrzebuje parku dla psów, pobiegaj nad Sanem może tak ulżysz sobie. Tylko jak będziesz cały czas wywoływał hahaha to może cię jakiś inny piesek potargać, więc cicho.

~Ewelina

To dziwne, że zadania urzędników i władz miasta są realizowane przez organizacje pozarządowe, których budżety to jakieś marne składki i totalną opozycję, mieszaną z błotem przez hejterów. To miasto dysponuje potężnymi środkami i kapitałem urzędników, którzy powinni realizować zadania, a nie marzenia prezydenta. Wstyd dla miasta, wstyd! Brawo NGO !

~hahaha

Opozycja najpierw niech zrobi ten park dla psów!!!

manukun

@kilo
Teren był rezerwatem, ale chronione tam topole zakończyły swój żywot. Z praktycznego punktu widzenia faktycznie najlepiej odnowić ten rezerwat, bo na tym bagnie i tak niczego nie da się zbudować. Za to mieszkańcy zyskają cenny teren ciszy i spokoju

~e2rds

Nie sr aj sie tak bo sam będziesz za barana robił w tym rezerwacie.

e2rds

~e2rds, no sam widzisz, jak się ma łeb uszyty z tego materiału co baran pod brzuchem nosi, to nic dziwnego, że takie bzdury próbuje się wymyślać. Popróbuj rozpędzać się i tym łbem walić w drzewa, może z tej tylnej części ciała dostanie się troszeczkę rozumu, choć z drugiej strony szkoda drzew, to może w mur, będzie lepiej. W tym odpisie nie błysnąłeś inteligencją, postaraj się na przyszłość, choć z takim łbem będzie trudno. Życzę miłego dnia, tylko nie wściekaj się z tym waleniem, bo jeszcze głupszy będziesz.

~e2rds

Wolę mieć z tego co pod brzuchem niż z tego co ty masz, a baran ma to pod ogonem.

~Janek

miasto ma inne plany wobec tego terenu, chce tam budować domki jednorodzinne, podobno już wszystko ustalone z RDOŚ

e2rds

~e2rds, to nie nick masz popier.. jak piszesz, tylko ty jesteś popier... i myślę, że dlatego taki jesteś, bo ten łeb masz uszyty z tej skóry co baran pod brzuchem nosi, ale tacy też muszą żyć.

~e2rds

Ale mam popier....y Nick.
Babcia pozdrawiam niech myśli baran że ja to Ty a Ty to ja umiech))))

e2rds

he hee, wiesz, ja już tu pisałem, że nicki też świadczą o piszących i popatrz. Jak cię zapytają, jak cię zwą, to odpowiesz he hee jak he hee, nie głupkowato rżyj, tylko pytam jak cię zwą, he hee, no nic nie rozumie, jakiś idiota czy debil, szkoda z nim gadać, cześć.

~he hee

i ty sie uważasz za inteligenta stary pryku a nie szanujesz swojego rocznika .
dalszy koment zbyteczny. nie sil sie odpowiadac bo mnie to nie ciekawi co zklicisz bez sensu. jak ta cała twoja opozycja .

e2rds

~babcia, gdybyś faktycznie była babcią, to było by w tobie troszkę więcej mądrości anie bezmózgie śmierdzące truchło i tyle w temacie, chcesz to masz odpowiedź.

~babcia

gdybyś miał chodz troche ambicji to byś starszej osoby nie bluzgał tylko tego co sie podszywa pod twój nik.Prostactwo to z ciebie wychodzi jak i śmierdzące truchło .ty i tak popierasz tych zboczeńców co na jedno wychodzi.

e2rds

babcia, najpierw napisałaś pod nickiem "~e2rds" w moim imieniu cyt: "Ale bym rżnął jak mojego partnera.". A później samo sobie odpowiadasz pod nickiem "~babcia" cyt: "e2...to takie buty sam piszesz..".Ale bym rżnął jak mojego partnera."
Wyszło szydło z wora......gejowy, tego sie nie spodziewałam ,tfe,ochyda." I co babcia, wychodzi zakłamanie, obłuda, prostactwo, fałsz, wychodzi taki robak nie człowiek. Ja podpisuję się nickiem "e2rds", rozumiesz śmierdzące truchło.

~Anka

Będzie miał co budyń otwierać przed wyborami smiech2

Zawiozą znowu kacyków z Warszawy i zaprezentują nasze miasto jako skansen głupoty.

~babcia

e2...to takie buty sam piszesz..".Ale bym rżnął jak mojego partnera."
Wyszło szydło z wora......gejowy, tego sie nie spodziewałam ,tfe,ochyda.

~zonk

Tam będzie występował niezwykle rzadki gatunek Aborygena Lucjuszusz na hulajnodze.

~e2rds

Ale bym rżnął jak mojego partnera.

art2deco

Piękny park będzie.

~Angel

Fajny lasek ale nie zazdroszczę mieszkańcom soch jak nie las obok to zbiornik wodny komary to się tam w lecie nawzajem zjadają zapewne.

~kilo

Poprawcie mnie jeżeli się ale ale ten las był już kiedyś rezerwatem, ze względu na pnącza tam rosnące chyba. ALe ogólnie fajnie jakby stał się rezerwatem.

~Zuza

To nie Mariusz K.

~Jasio

Piękny teren,to perełka Stalowej Woli,a naszemu prezydentowi pewnie zależy,aby Stalowa Wola była perełką Polski i nie zniszczy tak pięknych miejsc i potoczy ich właściwą opieką.

~jasio

aaaa jusz wiem - zielonych popaprancóf

~jasio

a kogo bedzieta trzymać w tym rezerwacie jak jindian tu nima

~Haha

Doczekaliśmy się miernoty dziennikarskiej w postaci Mariusza K.