Dobór karnisza – co należy o nim wiedzieć?

Image

Karnisze służą nie tylko do mocowania firan i zasłon, ale też skutecznie dekorują okno, a co za tym idzie, całe wnętrze. Bardzo ważne jest wobec tego to, aby dobierać je umiejętnie. Czym wobec tego kierować się przy tym wyborze i jakie w ogóle karnisze są do wyboru?

Rodzaje karniszy

Zacznijmy od tego, jakie rodzaje karniszy są do wyboru. Tak więc wyróżnia się karnisze metalowe (np. https://rolety.eu/pl/karnisze-kwadro), które występują w różnych kolorach. Różnią się także rodzajem wykończenia powierzchni. Mogą być na przykład jednolite, o kilku odcieniach albo satynowe czy matowe. Na ich konstrukcję składają się następujące elementy – drążek, wsporniki, dekoracyjne końcówki oraz kółka z żabkami. Karnisze metalowe wyróżniają się wysoką wytrzymałością i możliwością wieszania na nich także ciężkich zasłon. Montuje się je do sufitu i ścian.

Kolejny rodzaj to karnisze drewniane. Sprawdzą się przede wszystkim w pomieszczeniach, w których do wykończenia posłużyły naturalne materiały, drewniane elementy. Sprawiają, że w pomieszczeniu robi się przytulnie. Świetnie komponują się z drewnianymi podłogami, drzwiami i meblami. Dostępne są w różnych kolorach. Mają wspornik pojedynczy lub podwójny, a także drążki do montażu do ściany lub sufitu. Karnisze drewniane są idealne do przestronnych pomieszczeń. Nie są jednak tak wytrzymałe, jak karnisze metalowe.

Na uwagę zasługują też karnisze szynowe. Tworzone są z tworzyw sztucznych lub aluminium. Ich konstrukcja składa się z prowadnic, w których znajdują się rolki, a na nich żabki podtrzymujące tkaninę. Są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach. Montuje się je do sufitu i ściany. Sprawdzają się w miejscach, w których są niskie nadproża lub łuki. Ich zaletą jest to, że mogą mieć kilka torów. Szyny są wyposażone w dekoracyjne osłony, które występują w różnych odcieniach.

Zobacz także: http://ilovepoland.pl/dekorowanie-salonu/

Czym kierować się wybierając karnisz?

Zanim przystąpimy do wyboru, musimy zastanowić się nad tym, czy ma on nam służyć wyłącznie do zawieszenia firanki, czy może również zasłony. Niektórzy nie potrafią podjąć w tym zakresie żadnej decyzji. Warto wówczas wybrać karnisz z jednym drążkiem, ale z podwójnymi wspornikami. Dzięki temu w razie potrzeby wystarczy dokupić dodatkowy drążek i go domontować. Wybierając karnisz, dobrze jest zwrócić uwagę na styl wnętrza. Do surowych, eleganckich, industrialnych najlepiej będzie pasował karnisz metalowy. We wnętrzach w stylu rustykalnym, skandynawskim czy vintage sprawdzą się naturalne materiały, a więc karnisze drewniane. W nowoczesnych, jasnych pomieszczeniach sprawdzą się karnisze szynowe.

Wybierając karnisz, należy wziąć pod uwagę grubość profili. Cienkie najlepiej będą pasowały do montażu na oknach nie dłuższych niż 3 m. Z kolei karnisze o średnicy 19 mm są uniwersalne, więc miejsce zastosowania jest dowolne. Jeżeli natomiast chodzi o karnisze o większej średnicy, a także kwadratowe, będą współgrały z okazałymi oknami i masywnymi zasłonami czy firankami.

Szukasz karniszy do swojego mieszkania, a może biura? Zapraszamy na stronę rolety.eu. Zapoznaj się z ofertą lub skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać karnisze, które posłużą Ci przez lata i przez ten cały czas będą zdobiły Twoje wnętrza.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.