Na Skwerze Pamięci- Kamień Pamięci

Image

Skwer przy „Florianie” od lipca 2018 roku nosi nazwę Skweru Pamięci Ofiar OUN- UPA. Postawiono tam również tabliczkę z nazwą i pod nią składano wieńce i kwiaty. Mieszkańcy różnie zareagowali na taki pomysł. Na pewno kontrowersyjny był fakt, że na trawniku mogą swoje potrzeby załatwiać psy, że miejsce nie jest godne. Teraz się to zmieni, bo na skwerku pojawił się dużych rozmiarów kamień.

Jak się dowiedzieliśmy, na obelisku zamontowana zostanie specjalna tablica. Będzie więc godne miejsce do chwili zadumy nad przeszłością.

Przypominamy, że tabliczka upamiętnia pomordowanych przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery i Ukraińską Powstańczą Armię. Decyzję o utworzeniu miejsca podjęła Rada Miasta 21 czerwca 2018 roku na wniosek Fundacji „Przywróćmy Pamięć” oraz Stowarzyszenia „Stalowi Patrioci”. Nadanie temu terenowi nazwy ma być hołdem dla pomordowanych, upamiętnieniem wszystkich ofiar masowej zbrodni, w tym Polaków, Żydów, Cyganów, Czechów, a także tych Ukraińców, którzy nie podporządkowali się zbrodniczemu opętaniu OUN-UPA i z narażeniem życia pomagali swoim sąsiadom, ostrzegając przed napadem, dając schronienie, czy pomagając w ucieczce, płacąc za to własnym życiem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Kaczor

No nie za piękny.

~mieszkaniec

No, no, i tak najważniejszy jest ten słupek, bo go Sobieraj całował!

~qwerty

Różne rzeczy widziałem, ale ten głupotą bije wszystko. Powinno się go pokazywać w mediach ku przestrodze.

~a11

"Teraz się to zmieni, bo na skwerku pojawił się dużych rozmiarów kamień."

Czyli psy mają o co oprzeć tylną nóżkę?

~Ziomek

Suweren + wydaje się bezrozumną istotą, pochrumkuje spokojnie bez cienia refleksji na temat skutków postępowania sekty którą popiera. Kwik się podniesie w momencie jak zabraknie paszy.

~Ida

Pomysł z upamiętnieniem super. Wykonanie, estetyka fatalne, bez gustu. Ale jaka władza takie gusta. Jak można postawić takie coś i obsypać w około kamyczkami. Wyglada jakby spadło przypadkowo z ciężarówki.

~Ida

Pomysł z upamiętnieniem super. Wykonanie, estetyka fatalne, bez gustu. Ale jaka władza takie gusta. Jak można postawić takie coś i obsypać w około kamyczkami. Wyglada jakby spadło przypadkowo z ciężarówki.

art2deco

CYTAT
To jak ten mały zły człowiek skłócił ludzi, uczynił sobie poddanych sługusów, którzy wpatrują się w niego jak w guru sekty, to szok. Jest zwykłym posłem więc nawet odpowiedzialność poniesie służba. Edziu, w więzieniu będziesz miał wikt i opierunek. Tak jak teraz twój guru. Za pieniądze ciężko pracujących.


Kidawa będzie zamykać za stawianie pomników pomordowanych Polaków. Gdybyśmy odrestaurowali pomniki Wyzwolicieli to może będzie taryfa ulgowa przy wyrokach.

~toż to szok

To jak ten mały zły człowiek skłócił ludzi, uczynił sobie poddanych sługusów, którzy wpatrują się w niego jak w guru sekty, to szok. Jest zwykłym posłem więc nawet odpowiedzialność poniesie służba. Edziu, w więzieniu będziesz miał wikt i opierunek. Tak jak teraz twój guru. Za pieniądze ciężko pracujących.

~alkja

"Adam", skoro jest już gotowy to możecie go przywieźć do nas do Zaleszan. Miejsca u nas ci dostatek a i odwagi nam nie brakuje. Postawimy go obok gminy tuż przy ławeczce patriotycznej. Będzie dobrze się komponował i każdy będzie mógł bez skrępowania podejść i zobaczyć a potem odpocznie na ławeczce. Czekamy!

~Lux

piękny kamień ......wizytówka miasta razem z tym drzewkiem przed biblioteką, miejscem spotkań młodzieży

~sasiadzgr

Kasa miasta pusta,Lucek poszalał i wydał na rewitalizacje,place zabaw ile mógł i teraz nie ma za co kupić dobry pomnik.Cieszcie sie ze to postawili ,na tyle stac nasze miasto.

~Darek

Pod tematem o drugim pomniku mniejszy ruch, tam była radna Butryn. Pilnujcie się na farmie trolle żeby tak nie było widać.

~aleksjej

Spoko to wyglada, na pewno amatorzy tego typu obiektów go nie wywiozą bo za ciężki... smiech2

~Adam

Dlaczego panie prezydencie nie zgodził się na pomnik Ofiar rzezi Wołyńskiej w Stalowej Woli? Pomnik ze składek Polonii amerykańskiej za darmo wykonał pan Pityński. Pityński powiedział,że wywiezie pomnik do USA bo stoi ten pomnik od dwóch lat w magazynie w Polsce, bo władze się boją ten pomnik postawić w Stalowej Woli.

~bylem tam

Nie widzicie ze zrzucili ten kamyk z wywrotki i teraz na miejscu go obrabiają bo resztki widać odłupane ?

~jóżko

Ten drobny kamień będzie roznoszony po trawniku.Lepiej może kostką wyłożyć to będzie estetyczniej.

~Dionisoz

U czyjego ziomka zalegał, przyznać się

~Ryszard

Rrrr ~ OUN-UPA to nie Niemcy lecz Ukraińcy. Fakt kamień wygląda jakby spadł z samochodu podczas transportu miedzy kamieniołomem a kamieniarzem czy rzeźbiarzem, fatalna kicha. Takie same wrzucali w San by zrobić próg rzeczny dla potrzeb elektrowni inwestycja nie wypaliła i tak samo wygląda ta naga skała.

~Elek

A gdzie obiecane miejsca pracy dla ludzi z elektrowni

~Gol

Ja piernicze kawalek szajsu postawili i na co komu to ....zenada

~Glamdring

Ponoć to inicjatywa radnych bez konsultacji z kimkolwiek. Wstyd że ofiary ludobójstwo będą upamiętnione kawałkiem nieobrobionego kamienia. Niechlujstwo

~anita

Co na ten temat może powiedzieć powiatowy nadzor budowlany? Jest problem z kamieniem czy go nie ma? Przecież pan otrzymuje wynagrodzenie z naszych podatków więc mamy prawo pytać! Chyba, że pan nabrał wody w usta!

~Szlangbaum

Dlaczego nie ma oznaczonych zwykłymi tablicami miejsc dawnych cmentarzy? Na przykład cmentarz żydowski w Rozwadowie.Od czasów okupacji nie ma tam tablicy ,a wiadomo że Rozwadów to przed wojną sami żydzi tam byli.Za Hitlera był ,,szaber" bo żydzi zostawili wolne mieszkania i sprzety domowe.Było tego sporo.Podobno macewy gospodare brali sobie na fundamenty ,piekarnia ma takie tablice.Stary tynk czasami odpada i widać co jest w fundamencie.

~Kamil1

To zwykły kawałek granitu . W dodatku nie obroniony widać ślady wiertła i piły .Na pewno kupiony za (grosze) przez jakiś stowarzyszenie ,i nikt nie zapytał mieszkańców.

~Rrrr

Najlepiej przyczepić tabliczkę ku czci zabitych w polskich obozach pracy i powieście niemiecka flagę.
Ludzie komentujący poniżej będą wtedy zadowoleni

~Żal

Zrobione po taniości ,na siłę i bez gustu.
Wygląda jak kontener PCK

art2deco

@toto to zapewnie złotawy chłopak :-) , O naszych partyzantach tez musimy pamiętać oczywiście!! Kto będzie pamiętał jak nie wdzięczny naród gdy międzynarodówka okupuje nasze uczelnie w takim samym stopniu jak Sądy tylko jeszcze nie robią rokoszu (Gowin dmucha na zimne).

~ewka

ja tam widziałem piękny monument jarka na kocie

~jam

Toto - ty ciulu jesteś jak ruskie złoto. Niby jest ale bez wartości.