Zatrzymania i zarzuty dla sutenerów w sprawie tzw. „mieszkaniówek”

Image

Na polecenie prokuratora Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie 21 stycznia 2020 roku funkcjonariusze Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 7 osób, w tym Andrzeja N. (48 lat), Pawła W. (28 lat), Agnieszkę P. (41 lat), Beatę L. (37 lat), Kingę B. (37 lat), Lilianę Ł. (36 lat) oraz Michalinę C. (29 lat). Prokurator zarzucił im popełnianie przestępstw polegających na czerpaniu korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji przez inne osoby w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.

Do zatrzymania podejrzanych doszło na terenie 3 województw. Dwie osoby zatrzymane zostały na terenie Rzeszowa, dwie w Dębicy. Po jednej osobie zatrzymano w Busku Zdroju, Starachowicach i Bielsku Białej. Dodatkowe czynności procesowe w sprawie zrealizowane zostały we Wrocławiu na Dolnym Śląsku, gdzie zabezpieczono pochodzące z przestępstwa pieniądze w kwocie 209 tysięcy złotych.

Co najmniej 111 kobiet

Postępowanie prowadzone przez Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie od września 2019 roku dotyczy działania od lutego 2019 roku na terenie 5 województw, w tym podkarpackiego (w Rzeszowie, Krośnie, Dębicy, Stalowej Woli, Jarosławiu, Łańcucie, Mielcu, Tarnobrzegu, Sanoku, Jaśle), lubelskiego (w Zamościu, Biłgoraju, Chełmie), świętokrzyskiego (w Sandomierzu, Busku Zdroju, Kielcach, Starachowicach), małopolskiego (w Brzesku, Gorlicach, Oświęcimiu, Nowym Sączu), śląskiego (w Cieszynie, Czechowicach Dziedzicach), zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Prokurator ustalił, że grupa czerpała korzyści majątkowe z uprawiania prostytucji przez co najmniej 111 kobiet (w tym cudzoziemki) i uczyniła sobie z tego procederu stałego źródła dochodu.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie zarzucił Andrzejowi N. i Pawłowi W. kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, organizowanie, prowadzenie i nadzorowanie agencji towarzyskich tzw. „mieszkaniówek”. Podejrzani werbowali dziewczyny do pracy w charakterze prostytutek, poprzez umieszczanie na portalu internetowym ogłoszeń z ofertami pracy, oferując dobowe wynajęcie mieszkań. Ponadto wyszukiwali do wynajęcia lokale mieszkalne, w których świadczone były usługi seksualne. Jak ustalił prokurator podejrzani analizowali ogłoszenia konkurencyjnych agencji towarzyskich oraz dziewczyn świadczących indywidualnie usługi seksualnie w miastach, w których grupa posiadała swoje „mieszkaniówki”, celem ustalenia stawek za dobowe wynajęcie pokoju kobietom świadczącym usługi seksualne. Ponadto podejrzani wyznaczali osoby odpowiedzialne za zebranie pieniędzy pochodzących z prostytucji, ustalali ceny dobowego wynajęcia poszczególnych mieszkań, w których świadczone były usługi seksualne, finansowali wynajmowanie lokali mieszkalnych, w których usługi te były świadczone oraz ogłoszenia towarzyskie zamieszczone na portalach internetowych.

Czyny zarzucone podejrzanym kwalifikowane z art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karnego zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Mogli zarobić milion złotych

Agnieszce P., Beacie L., Kindze B., Lilianie Ł. oraz Michalinie C. prokurator zarzucił branie udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kierowanej przez Andrzeja N. i Pawła W. oraz popełnienie przestępstw sutenerstwa. Podejrzane, w zależności od czasu korzystania z mieszkania, pobierały od prostytutek pieniądze w kwotach stanowiących wielokrotność 150 złotych tj. ustalonej ceny „dobowego” wynajęcia pokoju. Następnie pieniądze te przekazywały Andrzejowi N. i Pawłowi W. W tej cenie kobieta, która była zainteresowana taką formą współpracy miała opłacane ogłoszenia towarzyskie, uzyskiwała środki czystości oraz ochronę.

W toku postępowania prokurator ustalił, że dzienny zysk uzyskiwany przez podejrzanych z tego procederu mógł sięgać około 3 tysięcy złotych, miesięczny około 80 tysięcy złotych, a roczny mógł wynieść około miliona złotych.

Czyny zarzucane podejrzanym kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk oraz 204 par. 2 kk zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował wobec podejrzanych Andrzeja N. oraz Pawła W. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Wobec podejrzanych: Agnieszki P., Beaty L., Kingi B., Liliany Ł. oraz Michaliny C. prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczania kraju, dozoru Policji oraz poręczenia majątkowego w kwotach po 30 tysięcy złotych.

Prokurator zabezpieczył ponad 350 tysięcy złotych

Podczas przeprowadzonych 21 stycznia 2020 roku działań funkcjonariusze rzeszowskiego CBŚP przeprowadzili na terenie 5 województw przeszukania 19 lokali mieszkalnych tzw. „domówek”, aktualnie podnajmowanych przez członków grupy przestępczej prostytutkom.

Łącznie, w wyniku przeprowadzonych przeszukań, zabezpieczono pieniądze w kwocie około 300 tysięcy złotych, samochody o wartości 55 tysięcy złotych oraz dokumentację i odręczne zapiski, stanowiące materiał dowodowy w sprawie.

Śledztwo ma rozwojowy charakter. Prokuratura nie wyklucza dalszych zatrzymań.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~prawica

sutenerzy też z pisu? mieszkania dostali od Akowców?

~Max

A Flamingo się ostało?

~moni

To jest na skale calej Polski.....moga byc zamieszni Prezydenci miast i prezesi spoldzielni ktorzy za lapowki rozdawali mieszkania lub po czesci sa wlascicielami tych mieszkan sluzacych do tych celow. Czyzby oni tez byli sutenerami?.a rodzin bez mieszkan sa tysiace !! !! Panowie Policjanci ..sprawdzie to !!

e2rds

Janusz RNI, nie ładnie ukrywać się pod innym nickiem, ponoć inteligentny jesteś, oj nie ładnie.

~Ks pralat

Brawo. Niech idą do diabła. Za 10 zł mi nie chciały dac. Teraz żałujcie. W pace nikomu nie dacie

~Czekam

Ja czekam na komentarz „inteligenta” bo tylko „edziu” nam wszystko właściwie wyjaśnismiech2

~Niesiołowski

Skończyło mi się dobre

~jan

Całe miasto huczy , że manekina zatrzymano czy to prawda?

~ewka

konkurentki Kuchcińskiego

~Ciekawski

Podobno w Chinach szaleje straszliwy wirus. Ludzie umierają na ulicach. Dotarł już do Europy. Na Zachodzie potwierdzono wiele przypadków. Ciekawe czy Stalowa Wola ze względu na to że wiele osób podróżuje tam i z powrotem nie należy do miast podwyższonego ryzyka.

~sfuj chop

to w końcu domówka czy mieszkaniówka?

~Taurusl

Metalowiec to nie wszystko,bo wynajmują mieszkania na osiedlach i w Sezamie hahahaha

~Taurusl

aaaaaaaaaaaa

~Diego

3000 dziennie, 80000 na miesiąc. Z wyliczeń wynika że grupa szanowała wolne niedzielę smiech2
Swoją drogą zyski imponujące jak na tak rozwinięty biznes smiech2
Dwie blondyny u glapy więcej wyciągają smiech2 smiech2

~Vitus

Biznes kręci się na wysokich obrotach to tylko konkurencja zwalcza konkurencję

~Proboszcz

Tanie te qurevki były. Oj jaka szkoda

~Bokser

Gdzie nasi księża teraz będą celibat uprawiać?

~Koko

A co w metalowcu 4 piętro Polki Ukrainki młode i stare

~123d

Zabierajcie się za te dziewczyny przy drodze w lasach .Ciekawe kto za ich usługi zbiera kasę. Już stoją paskudy.

~prawica

a żelazny marian z pisu w niku szefuje

~Do Janusz rni

Ale Ty burak jesteś, prawdziwy Janusz

~Janusz RNI

Szkoda dziewczyn jak musiały takie sumy placic. to nie dziwne ze z okna wyskoczyla. Takie firmy powinny sie miescic w piwnicy ewentulnie na parterze . Zresztą a tej branży się dlugo nie POĆIĄGNIE

~Blbp

A tym ,że tu się opłaca kogo trzeba i sprzedaje imfo ,które trzeba i tak to wyglada.ZkS

~Wieśniak

W całej Polsce walczy się z przestępczością zorganizowaną a w Stalowej Woli jak zwykle nie.Czym to jest spowodowane, że nie ma nagłówków w informacjach, że w Stalowej Woli zatrzymano...... Coś mi tu nie gra.