Podwyższą i poszerzą wały na Sanie

Image

Na terenie Wrzaw w gminie Gorzyce dokonano symbolicznego wbicia łopat w wał przeciwpowodziowy. Ten symboliczny gest rozpoczyna kolejną inwestycję realizowaną przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie na terenie gminy.

– Wielu ludzi i wiele instytucji ponad 9 lat pracowało nad przygotowaniem koncepcji, planów, dokumentacji, uzyskania wszelkich pozwoleń. Choć to praca niewidoczna dla wielu ludzi, jest najważniejszą i najbardziej pracochłonną. Dla nas mieszkańców gminy Gorzyce, ale również przedsiębiorców remont wałów przeciwpowodziowych na Wiśle, Sanie, Łęgu i Trześniówce – to najważniejsze inwestycje. Dają nam poczucie bezpieczeństwa i pozwalają rozwijać się gospodarczo – komentuje wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy.

Do symbolicznego wbicia łopat zostali poproszeni m.in.: europoseł Bogdan Rzońca, wiceminister infrastruktury – Rafał Weber, posłowie Jerzy Paul i Fryderyk Kapinos, prezes PGW Wody Polskie – Przemysław Daca, dyrektor RZGW w Rzeszowie – Małgorzata Wajda, starosta tarnobrzeski – Jerzy Sudoł, zastępca wójta gminy Gorzyce – Lucyna Matyka oraz Wojciech Sobieraj – przedstawiciel wykonawcy.

Inwestycja ta, to kolejna z czterech przeciwpowodziowych inwestycji Wód Polskich prowadzonych w powiatach tarnobrzeskim i stalowowolskim pn. San III. Jest ona elementem dużego programu rozbudowy i zabezpieczenia przed filtracją 35 km obwałowań Wisły, Trześniówki i Sanu. Dzięki temu programowi zwiększy się ochrona przeciwpowodziowa na obszarze niemal 17,6 tys. ha zamieszkanego przez prawie 30 tys. mieszkańców.

Podczas konferencji prasowej na terenie inwestycji, z okazji uroczystego rozpoczęcia prac, prezes Wód Polskich Przemysław Daca podkreślił, że działania są prowadzone w szybkim tempie. – W 2018 roku zakończono prace na zadaniu Wisła etap 1, a w ubiegłym roku dokonano odbioru przedsięwzięcia Trześniówka V. W marcu ubiegłego roku brałem udział w rozpoczęciu prac na zadaniu Wisła etap 2, natomiast dziś dokonamy symbolicznego wbicia łopaty na zadaniu San III” – powiedział prezes Wód Polskich.

Łączna wartość czterech inwestycji wynosi niemal 140 mln złotych, z czego koszt zadania San III – 25 mln złotych. Prace będą polegały na podwyższeniu, poszerzeniu i wykonaniu przesłony przeciw filtracyjnej na lewostronnym obwałowaniu przeciwpowodziowym Sanu na długości 4,445 km. Wykonawcą jest Transpol Lider Sp. z o.o. spółka komandytowa z Łojewa, która zrealizuje prace w ciągu 12 miesięcy.

Wody Polskie równolegle przygotowują kolejne trzy duże inwestycje na terenie powiatu tarnobrzeskiego i stalowowolskiego. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Wodach Polskich w Rzeszowie Małgorzata Wajda powiedziała, że dla zadań „Trześniówka VII” oraz „Łęg IV” rzeszowski zarząd Wód Polskich uzyskał już komplet decyzji administracyjnych, m.in. pozwolenie na budowę. – Ich szacunkowa wartość to 106 mln zł. Dla zadania Trześniówka VII podpisano już umowę o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, a w najbliższych dniach zostanie ogłoszone postępowanie przetargowe na realizację robót. W ostatnich dniach pojawiła się szansa na sfinansowanie projektu Łęg IV ze środków Banku Światowego” – powiedziała Małgorzata Wajda.

Powyższe trzy inwestycje pozwolą zmodernizować dalsze 36 km wałów Sanu, Trześniówki i Łęgu. Ich szacunkowa wartość wynosi 192 mln złotych.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =