Ofiaromat w kościołach? Pierwszy w Polsce już jest

Image

Brzmi egzotycznie i niedorzecznie? A jednak. W kościołach w Polce będą pojawiać się ofiaromaty. Nie będzie już trzeba wrzucać na tacę gotówki, bo w końcu rzadko kto z nas posiada teraz drobne w kieszeniach. Wszędzie płacić można kartą. Nawet do wózków sklepowych najczęściej wkładamy specjalne, plastikowe żetony. Nowoczesność wkroczyła więc i do polskich kościołów.

- Wspólnie z biurem ekonomicznym Archidiecezji Krakowskiej przygotowaliśmy urządzenie, które pozwala na składanie darowizn w sposób bezgotówkowy – za pomocą karty, telefonu czy zegarka i które nie wymaga zaangażowania dodatkowej osoby w obsługę terminala – mówi na łamach portalu archidiecezji Karol Sobczyk, pomysłodawca i odpowiedzialny za wdrożenie w Archidiecezji Krakowskiej ofiaromatów.

Elektroniczna e-taca przypomina bankomat i działa podobnie. Twórcą projektu jest Wojciech Burzyński. Jego firma może dostosować wygląd urządzenia do wnętrza kościoła tak, żeby bryła komponowała się z wnętrzem. Osoba wpłacająca ma możliwość wybrania opcji na co przeznacza pieniądze (np. utrzymanie kościoła, remont prezbiterium, pomoc ubogim). Na wprowadzenie urządzeń do parafii archidiecezji zgodę wyraził abp. Marek Jędraszewski. Biorąc pod uwagę, że w Polsce kartami płatniczymi posługuje się już ponad 60% całego społeczeństwa, pomysł może się przyjąć. Podobno wiele parafii już pyta o taką możliwość.

Póki co, w Stalowej Woli nie ma takiego ustrojstwa, a zapytani o niego księża wzruszają jedynie ramionami i uśmiechają się. Jeśli diecezja wprowadzi… to będą. Póki co na tacę nosimy gotówkę.

Pierwszy ofiaromat został ustawiony w krakowskich Mistrzejowicach w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego, tym samym, o którego budowę zabiegał i który poświęcił już jako papież Jan Paweł II. W tej parafii, w kancelarii mają również terminal płatniczy. Wierny może za zamawianą mszę świętą zapłacić kartą.

Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Czy ofiaromaty to dobry pomysł? Czy chcielibyście mieć je w swoich kościołach w mieście i okolicy?

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~nauczyciel

klechy to za robotę powinni się wziąć a nie na sępa tylko

~Grzesznik

Cześć mam pytanie bo jestem ciężkim grzesznikiem. Ostatnio wspolzylem z 4 kobietami na raz. Czy jak wsadze moje karty do tego urządzenia to po śmierci pójdę do nieba???

Mariusz77

Sorki....w Smog City miało być umiech

Mariusz77

Hip hip huraaaa....wreszcie Beton City jest w czymś pierwsze umiech

maly29

Ale czułam idziecie do uczciwej pracy zwanej datek tyle ile zarobisz tyle masz rozpasły was stare baby o dziady i baby ale wam się już to powoli kończy AMEN

~Ted

Moją kartą płacił datki bedę pieniędzmi watykańskimi czyli Bóg zapłac

~qwerty

Gdzie jest Urząd Skarbowy w tym państwie i kiedy będzie normalnie.

bzk

Pewnie tak będzie jak piszesz. Ale wypisując takie rzeczy pewnie będziesz razem z nimi smołe mieszkał.
Wystarczyłoby że nie jest to wg ich nauki