Ofiaromat w kościołach? Pierwszy w Polsce już jest

Image

Brzmi egzotycznie i niedorzecznie? A jednak. W kościołach w Polce będą pojawiać się ofiaromaty. Nie będzie już trzeba wrzucać na tacę gotówki, bo w końcu rzadko kto z nas posiada teraz drobne w kieszeniach. Wszędzie płacić można kartą. Nawet do wózków sklepowych najczęściej wkładamy specjalne, plastikowe żetony. Nowoczesność wkroczyła więc i do polskich kościołów.

- Wspólnie z biurem ekonomicznym Archidiecezji Krakowskiej przygotowaliśmy urządzenie, które pozwala na składanie darowizn w sposób bezgotówkowy – za pomocą karty, telefonu czy zegarka i które nie wymaga zaangażowania dodatkowej osoby w obsługę terminala – mówi na łamach portalu archidiecezji Karol Sobczyk, pomysłodawca i odpowiedzialny za wdrożenie w Archidiecezji Krakowskiej ofiaromatów.

Elektroniczna e-taca przypomina bankomat i działa podobnie. Twórcą projektu jest Wojciech Burzyński. Jego firma może dostosować wygląd urządzenia do wnętrza kościoła tak, żeby bryła komponowała się z wnętrzem. Osoba wpłacająca ma możliwość wybrania opcji na co przeznacza pieniądze (np. utrzymanie kościoła, remont prezbiterium, pomoc ubogim). Na wprowadzenie urządzeń do parafii archidiecezji zgodę wyraził abp. Marek Jędraszewski. Biorąc pod uwagę, że w Polsce kartami płatniczymi posługuje się już ponad 60% całego społeczeństwa, pomysł może się przyjąć. Podobno wiele parafii już pyta o taką możliwość.

Póki co, w Stalowej Woli nie ma takiego ustrojstwa, a zapytani o niego księża wzruszają jedynie ramionami i uśmiechają się. Jeśli diecezja wprowadzi… to będą. Póki co na tacę nosimy gotówkę.

Pierwszy ofiaromat został ustawiony w krakowskich Mistrzejowicach w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego, tym samym, o którego budowę zabiegał i który poświęcił już jako papież Jan Paweł II. W tej parafii, w kancelarii mają również terminal płatniczy. Wierny może za zamawianą mszę świętą zapłacić kartą.

Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Czy ofiaromaty to dobry pomysł? Czy chcielibyście mieć je w swoich kościołach w mieście i okolicy?

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Toto

Xwykle xurestwo

~a11

Pecunia non olet.

~ola

Tu wcale nie chodzi tylko o płacenie kartą na tacę w kościele, ale o likwidację gotówki i wprowadzenie obrotu bezgotówkowego w naszym kraju, co będzie się równało z totalną inwigilacją obywateli i końcem wolności.. Specjalne służby będą wiedzieć nie tylko co kupujemy, ale i na co chorujemy, a poza tym będzie można zablokować konta i ludzie zostaną bez środków do życia. Tak było parę lat temu gdy był kryzys w Grecji, gdy nie można było wybrać więcej niż 30% pieniedzy z bankomatów. Posłuchajcie na youtube rozmowy z redaktorem Michalkiewiczem.

~Biuokic

Klecha to co najwyżej może dostać po ryju, a nie pieniądze. Fuck KrK!

~C. Bol

Grodzki tradycyjnie: w kopercie.

raz 500 USD, raz 2000 zł, raz 1500 zł, raz 3000 zł. O czym usłyszymy jutro?
TVN oczywiście milczy. Lemingi nieświadome maszerują dalej ku przepaści.

~Ytvb

Chodzi o kontrolę obywatela. W Niemczech 80% obywateli nie posiada karty bankowej.

~hehehe

dla tych co nie wiedzą to już Leonardo da Vinci wymyślił już taką zabaweczkę,wrzucało się monetę a aniołek kiwał głową!!A mnie nikt nie zmusi do niczego!

~siwy

a kasa fiskalna? idzcie za duchem czasu

~grzesznica

Czego kurka chcesz szatanie?

~grzesznica

Jakie q rwa wulgaryzmy?

~To

A co na to RODO?

~ktoś

Skoro tak idą z duchem czasu to może niech zaczną od kas fiskalnych.

~se pisze

szkoda ze nie napisali, ze w owym " tacomacie " sa gotowe kwoty ktore sie wybiera. nie ma mozliwosci wpisania swojego " co laska "

ale spoko, niech beda. 60 % spoleczenstwa korzysta z kart, ale 95% idacych na msze to ludzie ktorzy kk uzywaja tylko do wyplaty gotowki.
ja z tej formy zaczne korzystac, jak moja oplata zostanie opodatkowana i zaplaci za nia ofiarobiorca

~Prawda

Nigdy!!!Ludzie opamiętajcie się!!!Jak ktoś chce to może dać ale w nominale! Nie dłogo dojdzie do tego że z naszych wypłat będą pobierane pieniądze jak alimenty !!!To tylko kwestia czasu ,następny krok !!!

~jan

.... może to i postęp, ale wartość ofiary powinna być anonimowa a nie jawna .... skończy się pewnie jak ze ślubami, chrztami i pogrzebami, ,,co łaska" zastąpione zostanie cennikiem.

~Marcel

A gdy jest impreza masowa to nie potrzeba ochrony ?

~Adam

Fajna sprawa, udogodnienie dla chcących dać datek.

~sql

Po co te emocje? Chodzenie do kościoła i dawanie na tacę, w jakikolwiek sposób, jest prywatną i osobistą sprawą każdego z nas. Bezczelnością jest zwracanie komuś uwagi dotyczącej chodzenia lub nie chodzenia do kościoła, dawania bądź nie dawania na tacę.

~katolik

Zwykły szarlatan,diabeł z piekła rodem,a te rozśpiewane i rozmodlone prze radio babki,mają go za Boga.Ciemnota i zacofanie.Boże widzisz to wszystko i nie grzmisz!

~człowiek

A i tak wyciaga jeszcze łapę do państwa,zeby mu ciagle dawali i dawali

~ człowiek

Przecież spowiedz przez internet juz od dawna istnieje,to Ty nie wiedziałeś?Założył ją o.Tadeusz,płacisz abonament chyba roczny 49 zł i spowiadasz sie kiedy chcesz u jakiegoś tam kapłana od o.Tadeusza,jednorazowo 3 dyszki+rozgrzeszenie+pokuta.Sam Tadeusz nie może Cie wyspowiadać,bo jak wiecie nie ma On świeceń kapłańskich,tylko jest zwykłym zakonnikiem,który przylazł tu za kasą z zakonu w Niemczech i założył tu sektę w Toruniu,żeby skubać te stare głupie,rozmodlone w Nim babki z całej renty czy emertury.Zasłaniając sie Panem Bogiem,niby dobrem bliżniego,ciągnie z nich bez skrupułów ile popadnie,pomnażając przy tym swoje majątki.

jaszczur

Jak terminalem mozna placic to powinna byc spowiedz przez internet , idziemy z duchem czsu!

umarly

Jeśli zaczną płacić podatki jak każdy obywatel, zacznę dawać na tacę. Do tego czasu ani grosza ode mnie nie dostaną.

e2rds

Grzesznik, jeszcze opowiem ci taką bajkę którą głosi mój kolega, otóż twierdzi, że światowe piekło było w okolicach Tarnobrzegu, zarządzały nim dwa polskie diabły Boruta i Rokita, ale, że to były bardzo stare diabły, wygasiły ogień piekielny i na tym terenie pozostała siarka i została zachwiana równowaga miedzy dobrem i złem. W górze uchwalono, że trzeba coś z tym zrobić i zesłano do Torunia redemptorystę, żeby rozpali l nowe piekło, bodaj takie lokalne i udało się.
A tak po prawdzie, popatrz jak zdewaluowały się te wartości chrześcijańskie w Polsce, kiedyś już za Solidarności było nie do pomyślenia by jakiś rozwiązły katolik pełnił wysokie funkcje państwowe. A teraz to przykładowa katoliczka Martusia, trzech mężów i nic się nie dzieje, przykładny katolik z katastrofy smoleńskiej, dwie żony i jak wysoko zaszły, widzisz nie przejmuj się, jeśli nikogo nie krzywdzisz to jesteś nie grzesznik, ale szczęśliwiec.

~edek

może lepiej najpierw kasy fiskalne

e2rds

Grzesznik, nie pójdziesz, bo tak piekło, jak i niego nie istnieją.

~kabi

Nawet Tadko Doićiowi możesz dać.Mnie to wali.

kabi

piko, tatus, nauczyciel i reszta, goowno cię powinno obchodzić co ja chcę zrobić ze swoimi pieniędzmi. Tobie na pewno nie dam.

~piko

Bezczelność poziom kościół katolicki. Jak ktoś nie rozumie że Bóg ma obecnie tyle wspólnego z kościołem co ogień z wodą to poleci i tak im da kasę. Wiara=/= kościół.

~Tatus

Powinni bramki zalozyc i dawac bilet a po wyjsciu zaplacisz za pobyt