Podpisano umowę na budowę Zachodniej Małej Obwodnicy Stalowej Woli

Image

Ta inwestycja ma zmienić układ komunikacyjny w mieście. Jej realizacja nie byłaby możliwa bez wsparcia rządu. Podczas podpisywania umowy obecny był prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny, wiceminister Infrastruktury Rafał Weber odpowiedzialny za wdrożenie, przygotowanie i uruchomienie Funduszu Dróg Samorządowych, przedstawiciel wykonawcy i lider konsorcjum Intop Grzegorz Bukała, a także reprezentanci PB Infrastruktura. Umowa dotyczyła budowy ul. 11 Listopada (bezkolizyjny przejazd od ul. Okulickiego do ul. Przemysłowej). Będzie to mała, zachodnia obwodnica Stalowej Woli. O drodze tej mówiono od kilkudziesięciu już lat. Realizacja, jako zbyt kosztowna, nie mogła być dotąd dokonana. Jak powiedział wiceminister trzy miesiące temu spotykaliśmy się na przekazaniu środków na to zadanie, a dziś już można było podpisać umowę z wykonawcą. I jak zaznaczył tempo prac było naprawdę duże, co oznacza wielką determinację ze strony prezydenta. Droga faktycznie ułatwi komunikację w tej części miasta i mocno skróci czas dotarcia z Okulickiego na Przemysłową. Teraz kierowcy muszą dokonać objazdu znacznej części miasta, by móc dotrzeć do tamtej strefy. Nowa obwodnica wyprowadzi również ruch z ulic i uliczek miejskich.

- To zadanie bardzo duże i bardzo ambitne, bardzo duże również od strony finansowej, za blisko 28 mln zł, którego celem jest tunel pod torami na linii kolejowej nr 68, bardzo trudny do wykonania od strony technicznej, ale jego efekt będzie niesamowity. To mała obwodnica Stalowej Woli, obwodnica od strony zachodniej. To przejście pod torami będzie wykorzystywane przez osoby, które będą jechać od strony ul. Przemysłowej, od Tarnobrzega w stronę naszej obwodnicy, chodzi o to, aby nie wjeżdżali w część zabudowy mieszkalnej Stalowej Woli, tylko żeby tym przejazdem pod torami, a później Okulickiego, Chopina dotarli do dużej obwodnicy miasta Stalowej Woli- mówił wiceminister Rafał Weber.

Fundusz Dróg Samorządowych, jak mówił podczas ogłoszenie zadania we wrześniu 2019 roku w Stalowej Woli minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, został powołany po to, aby wspierać ambitne zadania inwestycyjne. Chodzi o to, by miasta, powiaty tworzyły spójne ciągi komunikacyjne, dzięki którym ruch, zwłaszcza ten ciężki, wyprowadzany będzie z centrów miast. Jak powiedział wiceminister Rafał Weber Stalowa Wola złożone ma już kolejne wnioski do tego Funduszu co oznacza, że kolejne drogi będą modernizowane. Dzięki temu w mieście ma być bezpieczniej dla pieszych i kierowców. Już teraz na Podkarpacie w ramach Funduszu skierowano około 300 mln zł, a wszystkie wnioski gmin i powiatów złożone poprawnie uzyskały dofinansowanie.

Nowe wnioski złożone przez nasz samorząd do FDS dotyczą ulicy Krzywej, Granicznej, „odczarowania” wiaduktu do nikąd, otwarcia terenów inwestycyjnych pod budowę domków jednorodzinnych. Kolejne przetargi będzie można ogłaszać po nowym roku, gdy będzie już wiadomo, że pieniądze rządowe będą przekazane na te zadania. Prezydent podziękował 14 radnym PiS, którzy głosowali za realizacją tych inwestycji.

Cała powstała infrastruktura od Okulickiego do Przemysłowej będzie zawierać aż 3 wiadukty, będą ścieżki rowerowe, ciągi piesze. Jak zapewnił prezydent całość będzie poprawiać jakość wizualną miasta. Dodatkowo wyłonione w procesie przetargu firmy są doświadczone w tego typu zadaniach. Intop budował u nas przejazd pod torami kolejowymi od Solidarności do Energetyków. Druga firma wykonała ul. Lipową, Sandomierską, rondo w ul. Energetyków, drogi na terenie huty, a obecnie buduje łącznik do obwodnicy. Obecne zadanie ma kosztować 28 mln 655 tys. zł i jest to mniejsza cena niż zakładano. Dofinansowanie ma wynieść ok. 17 mln zł. Prace mają zostać rozpoczęte już w 2020 roku. Zakończenie robót ma nastąpić w sierpniu 2022 roku.

Jak wyjaśnił tuż po podpisaniu umowy prezes Intop Tarnobrzeg Grzegorz Bukała będzie to zadanie trudne ze względu na wysoki poziom wód gruntowych. W roku 2020 zostaną wykonane prace na kwotę około 5 mln zł (dokumentacja projektowa wraz z uzyskaniem pozwoleń na budowę i rozpoczęcie prac od strony ul. Okulickiego). Zasadnicza część robót będzie wykonywana w 2021 roku.

Jak powiedział Lucjusz Nadbereżny kontrowersję budzi bliskość zabudowy jednorodzinnej na ul. 11 Listopada. Jak zapewnił inwestycja ma być maksymalnie odsunięta od domów, nie będzie też wycinki sąsiadującego z terenem lasku. Poprawi się też dojazd do posesji od strony osiedla domków.

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Sprzątam to

Nadbereżny się za to weźmie i zrobi.
A opozycja co?
Pójdzie palić świeczki pod sądem w 8 osób. No i zostawi syf na chodniku.

~Wizerunek

Niewiarygodny w każdej dziedzinie.
Dotychczasowe inwestycje klapa.
Do dziś nieczynny stadion.
Panie Prezydencie jogging rano z żoną uprawiać.Twarze wysmuklic.Chce Pan prezentować się jako młody człowiek reklamujący sport w mieście.10 kg nadwagi to już poważnie obciążenie dla serca .

~Duży Fiat

Trzeba pogratulować posłowi i prezydentowi, że załatwili kasę na ten ważny kawałek drogi.
Wielu kierowców będzie wdzięcznych kiedy on powstanie.

~Hejt mummy

Dziękuję bardzo za hejt i zapraszam po odbiór gotówki 6 złotych za wpis pod bankomatem w Metalowcu. Poniedziałek 17 godzina.

~Tko to?

A kto to jest ten łysy?

~@inteligent

kto ci się p. edziu bardziej podoba Seba Kaleka, Jasio KantHaki czy Bartuś Kownacki???smiech2

~edziu?

Czego edziu milczysz nie masz dziś dostępu jako „jintelygent” do służbowego kompa?

e2rds

Ja już kiedyś pisałem o tym tunelu pod torami, ta budowa to nie takie proste jak się komuś wydaje. Cała Stalowa Wola, jak i całe okolice szczególnie w stronę Przyszowa, Bojanowa i dalej leżą na warstwie piasków na warstwie nieprzepuszczalnych iłów. Korzystamy na tym z dobrze przefiltrowanej i bardzo smacznej wody, ale ma to też inne skutki. Zobaczcie, a dobrze jest to widoczne, jak jest ułożona warstwa iłów przy budowie obwodnicy Niska. Budowa tunelu spowoduje spływ wody z rejonu Górki i okolic Wojska Polskiego tak jak obecnie na Okulickiego tylko w znacznie większej ilości bo teren musi zostać obniżony o co najmniej 10 metrów, a różnica między Okulickiego i Górką już jest 8 metrów, więc gdzie ta woda spłynie. Owszem, można zainstalować stałe odwodnienie tego tunelu, ale ze skutkiem takim, ze w miarę ustabilizowany ekosystem zacznie wysychać i pustynnieć, bo odwodnienie musi pracować nie tylko podczas opadów. Moim zdaniem należy pomyśleć na wiaduktem, a nie tunelem. A swoją drogą musi zostać wykonane odwodnienie z wód podeszczowych ulicy Okulickiego.

~@Jaro Donald

Jesteś dramatem sam dał siebie zdaje się biedaku.

e2rds

inteligent-pseudo, część wypowiedzi cyt: "Ale kogo to dziwi jak każdy hejter to najgorszy sort w POLSCE, zamiast się cieszyc tą inwestycją już zaczęli idiotyczne ujadanie." Ta inwestycja nie jest nawet na papierze, to z jakiej inwestycji mamy się cieszyć, nie rżnij głupa wazeliniarzu.

e2rds

luki luk, gdybyś czytał moje wcześniejsze wypowiedzi, to nie wychodził byś na idiotę z takimi pytaniami.

e2rds

Wszyscy ci co zachwycacie się tymi obietnicami L.N zacznijcie trzeźwo myśleć. Obiecano spłatę zadłużenia 195 mln w 13 lat, będą wyemitowane nowe obligacje w wysokości 15 mln na spłatę zadłużenia i wykup starych obligacji. To popatrzmy troszeczkę na matematykę, jeśli ktoś udziela kredytu to żąda jakiegoś oprocentowania, nic nie ma za darmo, powiedzmy, że to będzie najniższy procent i wyniesie 2% w skali roku i gdyby w całości kwotę z wyemitowanych obligacji przeznaczyć na spłatę długu to ubędzie długu około 11,5 mln, bo z odsetek przyrośnie około 3,5 mln, to jakim cudem spłacimy cały dług w czasie 13 lat i czym będziemy chcieli spłacić dług w następnym roku, nowymi obligacjami. Jeśli z obecnego budżetu przy żelaznych ograniczeniach szastania pieniędzmi nie zaczniemy spłacać długu, to ten dług będzie corocznie wzrastał, a my chcemy jeszcze częścią wyemitowanych obligacji wykupywać poprzednie, to jest typowa piramida finansowa jak Amber Gold lub GetBack.

e2rds

@ e2rds, winieneś wiedzieć, że ja z małpami nie dyskutuję, te na forum mają znacznie mniej rozumu niż te prawdziwe.

~pegasus

~@e2rds - Do Kunta Kinte jeszcze dalekooooooo - tu masz ~edziu racje - nigdy nie staralem sie zyc na cudzy koszt i nigdy nie zamierzalem karmic lichwiarzy.

~@ pegasus

zeskocz w końcu z drzewa i zacznij myśleć co kreślisz .Do Kunta Kinte ci jeszcze dalekooooooo.

~pegasus

~@e2rds - trzezwy to chyba ~edziu rzadko kiedy bywasz ale czezwo podchodzisz do kazdego tematu.

~pegasus

~@e2rds - idiotyzm to bardzo ciezkie schorzenie. Nie daje szans na czezwa ocene sytuacji i wyciagniecie wlasciwych wnioskow. Pozostaje jedynie kredyt - ale tylko dla idiotow by zostali na zawsze wspolczesnym Kinta-Kunte .....

~luki luk

e2....pod sądem to który ty?....bohater peerelowski funkcjonariusz ,aparatczyk czy sędzia??????

~@e2rds

spokojna twoja rozczochrana bedzie i tunel , bedzie i przedszkole.A tobie golenie ....... i do niego ( przedszkola). W Ameryce wszysko jest na kredyt i jakoś żyją i to jak!!!

e2rds

Luku, idioto, tego tunelu nie będzie tak jak przedszkola przy KEN, modernizacji rynku w Rozwadowie, osiedla na Leśnej, elektrowni solarnej. Piszę, że jest potrzebny, ale to są tylko obietnice wyborcze L.N. kumasz . 195 mln długu chce spłacać nowymi obligacjami i część z tego przeznaczyć na wykup starych i tak wkoło Macieju, nie wyjdziemy z tego długu, on będzie rósł bo będą do wykupienia kolejne obligacje, tak to trudno zrozumieć.

kabi

totalni szczekają a karawana jedzie dalej, małpie rozumki

~JanKa

Nie nabijajcie się z „inteligenta”. Mówią że jak Pan Bóg chce kogoś ukarać to mu rozum odbiera. Więc „Edzio” już ma za swoje.

~@jintelygent

Znowu ten dureń? A powiedz p.edziu jak ci się podoba Sebastian Kaleka ?

~@inteligent

Przecież „edziu” dziś nie jest wigilia a ty szczekasz jak suka smiech2 i udajesz człowieka. Ludzie mają trochę więcej rozumu p.edziusmiech2

~@inteligent

DO BUDY, ALE TO JUŻ !!!

~inteligent

Już wielokrotnie komentowałem, że wystarczy do artykułu dołączyc zdjęcie polityka partii PIS i hejterzy dostają małpiego rozumu. Ale kogo to dziwi jak każdy hejter to najgorszy sort w POLSCE, zamiast się cieszyc tą inwestycją już zaczęli idiotyczne ujadanie.

~@Tyszkiewicz

Faktycznie... pamiętam jak kiedyś wysiadłem w Warszawie z pociągu i przechodziłem przed takim "komitetem powitalnym". Nie sądziłem, że jeszcze kiedykolwiek przeżyję powtórkę z komuny. Bardzo bym nie chciał. Nie, nie będę jeździł do warszawy (celowo mała litera, bo nie takiej stolicy oczekuję).

~W.Tyszkiewicz

Twierdza.
Dzisiaj o godz. 5:50 rano wyjechałem z hotelu sejmowego na lotnisko.
Choć zimy nie ma, to mnie zmroziło.
Świt, lekka mgiełka, pustki, ponuro, szaro, niemal żywej duszy na Wiejskiej i sąsiednich ulicach i …
niekończący się szpaler stalowych barierek wzdłuż chodnika przed pustym Sejmem i…
dziesiątki policjantów ustawionych co kilka metrów, w rynsztunku, mundurach, z krótkofalówkami, w pogotowiu, na przenikliwym wilgotnym zimnie… pilnujący twierdzy.
Przed kim? Przed suwerenem?
No cóż, taki mamy klimat, polityczny.
Żal mi się zrobiło tych służących złej sprawie funkcjonariuszy, którym ktoś kiedyś może też zabierze emerytury. Zamiast patrolować ulice i dbać o nasze bezpieczeństwo policjanci chronią puste mury ostoi demokracji w pisowskim wydaniu.
Co ciekawe dzisiejsi protestanci gorszego sortu nie stanowią zagrożenia. Pokrzyczą, zapalą świece i pójdą do domu. Jak wczoraj. To nie wcześniejsi agresywni „bohaterzy” podjudzani kiedyś przez dzisiejszych rządzących. Dzisiaj nie ma trzonków od kilofów, kasków, stalowych łańcuchów, palonych opon, wyrywanych z ulicy kostek brukowych, świńskich ryi i lisów przybitych do transparentów z płyty paździerzowej, nie ma szubienic. Zdradzieckie mordy nawet trawy nie depczą w czasie protestów.
Więc czego się dzisiaj boją przedstawiciele jedynie słusznej partii? Słów? Do tego są potrzebne szwadrony policjantów?

~Koleś

BUDOWAĆ, BUDOWAĆ, BUDOWAĆ
DURNYMI KOMENTARZAMI SIĘ NIE PRZEJMOWAĆ. !!!!

~J 23

Generalnie obwodnice Stalowej Woli powinny przebiegać przez lasy od strony Tarnobrzega - tam gdzie strefa, tak więc w odróżnieniu od niektórych pomysłów np. "pseudoobwodnicy" przez tereny rekreacyjne, dodatkowego dojazdu do VIVO przez skarpę - Pomysł Radnego Madeja - to ten projekt jest niezwykle ciekawy.. Trzeba by pochylić się nad skrzyżowaniem z Wojska Polskiego, ale można coś wymyślić. Z tego co pamiętam było dużo pomysłów z dawnych lat - coś w stylu metra (kolej pod ziemią) itp.