Brakuje monitoringu zanieczyszczeń. Czy S74 załatwi sprawę zanieczyszczeń?

Image

Mieszkańcy Stalowej Woli skarżą się na hałas i smród, który często czuć jest w mieście, zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych. Problem braku monitoringu zanieczyszczeń to często poruszany temat, zwłaszcza podczas spotkań osiedlowych.

- Brakuje takiego faktycznego monitoringu zanieczyszczenia powietrza i informacji o tym. Wydaje mi się, że tutaj powinniśmy poszerzyć ten punkt także o taki mobilny monitoring, gdzie moglibyśmy kontrolować zanieczyszczenia wypływające nie tylko z kominów domów indywidualnych, jednorodzinnych, ale także z zakładów pracy. Wiem, że w wielu miastach w Polsce taki monitoring już się odbywa. Wiemy dobrze jako mieszkańcy Stalowej Woli, że są pewne godziny, że jak się wychodzi na teren miasta czuć słodki zapach w powietrzu i na pewno nie są to mikroelementy, które wpływają korzystnie na nasze zdrowie i życie. Przydałoby się w końcu znaleźć tych trucicieli i ich ukarać. Myślę, że powinien to być priorytet. Nie wiąże się to z dodatkowymi, dużymi kosztami- mówił podczas sesji Rady Miasta Damian Marczak.

Podkreślił, że budowa łącznika wyprowadzi wprawdzie ruch ciężki z miasta co powinno poprawić stan powietrza w Stalowej Woli, ale dopiero przeprowadzenie drogi szybkiego ruchu S74 przez tereny huty dałoby realne rezultaty.

- Wiem, że właśnie odbywają się bardzo głośne konsultacje co do przebiegu tej drogi. W tym momencie jednym z preferowanych przebiegów- jak głoszą plotki- jest przebieg przez Pysznicę. Wiem, że wariantem, który pan prezydent tutaj preferuje jest wariant, który zakłada przebieg niedaleko obwodnicy miasta, ale wydaje mi się, że w obecnej sytuacji politycznej ten stan, który w tym momencie mamy, jeżeli chodzi o naszą reprezentację (chodzi mi przede wszystkim o ministra pana Webera), powinniśmy dopilnować tego, aby ten przebieg drogi ekspresowej był właśnie w tym kierunku- mówił Damian Marczak.

Prezydent zapewnił, że w nowym budżecie są środki w dziale ochrony środowiska, w środkach bieżących, które nie powodują wydatków inwestycyjnych.

- W tej chwili prowadzimy jeszcze dialog techniczny z dostawcami usług dotyczących czujników mniejszych na terenie Miasta Stalowa Wola tak, aby sparować je jeszcze z tablicami, które są przy przystankach komunikacji miejskiej, aby można było wyświetlać stan jakości powietrza, hałasu na bieżąco, natomiast te stacje, które są będą wzmacniane. W najbliższych dniach pojawi się taka dodatkowa stacja kontroli tego, co dzieje się na strefie przemysłowej, na Przedszkolu nr 4 na osiedlu Hutnik, bo ze strony mieszkańców tamtych osiedli (Hutnik, Energetyków, Ozet) jest bardzo dużo uwag, tak abyśmy to tło co tam się dzieje na osiedlu mieli jak najbliżej. Taka dokładna, precyzyjna stacja będzie funkcjonować. Będziemy ten projekt również rozwijać- zapewnił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Co do S74 przyznał, że są 4 projekty, a wszystko jest w fazie dyskusji. Jedna z propozycji faktycznie dotyczy terenów huty, ale ten wariant jest mocno kolizyjny z Naturą 2000, wiązałby się też z wyburzeniami o charakterze przemysłowym, a co z za tym idzie, podniósłby wartość realizacji zadania. Racjonalność więc tego projektu może być wątpliwa. Sprawa ma być jeszcze dyskutowana.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
nivea

Andrzeju tę drogę potrzebują wszyscy. Idąc twoim tokiem myślenia to budujcie ale zdała od mojego podwórka.

~Andrzej

W Pysznicy nikt tej drogi nie potrzebuje. Huta to jedyna racjonalna opcja.

~Zenek

Przy tej polityce w tym mieście zostaną tylko firmy ,drogi ,elektrownia, vivo i niepełnosprawni Bo nie zdołają sie wyprowadzić to smutne jest nas coraz mniej

lod

Fajnie, gadu gadu, byle do wyborów prezydenckich 2020 i później do kolejnych itd. Czy Lucek cokolwiek zrobił dla poprawy powietrza w STW albo z tym hałasem ? NIC nie zrobił.

~Do DAMNIANA

Panie Marczak, tos pan "błysnął"...
Czasami lepiej milczej niż głupoty mówić

~Do Prezydenta

Czy mogę z tym chorym synem przeprowadzić się z Panem do tej willi pod Warszawą? Tam na pewno jest mniej aluminuim

~Witek

Zamiast nasadzać drzew ma potęgę... żeby podratować jakość powietrza to jeszcze bezmyślnie wycinają. Na samochodach od jakiegoś czadu osadza się tłusa szara maź.. ciekawe ile tego w naszych płucach

~Marzena

Syn ciągle choruje na zapalenie oskrzeli. Teściowa ściga: przewietrz mieszkanie, masz tu pełno zarazków. Ja się pytam: Kiedy mam wywietrzyć? Za dnia smród spalin a w nocy jeszcze gorszy syf. Przestańcie nas truć. Tniecie gałąź na której siedzicie!

Mariusz77

No i znôw cenzura na tym portaliku Luckowym .
To napiszę jeszcze raz .
Czy Lucek Drwal jest takim debilem ze za stan powietrza odpowiadają auta czy nas ma za debili ??
Kazdy wie ze za smog odpowiadaja aluminiowi truciciele gazujacy nas jak zydów w Oświęcimiu .
No ale slowo Lucka Drwala jest swięte dla bezmyslnej tluszczy w Beton City .

~set

Yyy chcecie metropolię czy czyste powietrze. Jedno z drugim nie da sie połączyć. Wesołych Świąt

~Hmm...

Dlaczego S74 nie kończy sie tam gdzie zaczyna sie obwodnica stalowej woli na co na tym odcinku sa budowane dwie drogi ? Nie można zbudować jednej ?

~Władek

W Pysznicy nie ma przemysłu ciężkiego nikt tu nie potrzebuje S74 co za idiotyczny pomysł na budowę tej drogi w takiej lokalizacji .Przebieg tej drogi powinien przebiegać koło terenów przemysłowych czyli HSW itp nie widzę innej opcji !

~King

Macie racje najlepiej firmy (śmierdziuchy) niech sobie działają dalej spokojnie puścić S74 przez środek Pysznicy zburzenie kilkadziesiąt domów a co tam juz nikt ze strefy smrodu nie ucieknie na ubocze a tiry puścić przez środek stalowej żeby miały bliżej do Pysznicy

~Tom

jak sobie smrodzą swoimi piecami to niech nie narzekają s 74 nic do tego nie ma.

~Olo

Swolocz pisowska kwiczy i ujada na okraglo .

~Ojciec

Bydło hejtuje opozycyjne, jakoś pod sadem garstka, trza było wzywać posiłki z Tarnobrzega

~Gizmo

Aluminiowe obozy pracy sowicie opłacają kogo trzeba a by się nikt ich nie czepiał

maszynista

Autostrade przez srodek Stalowej Woli poprowadzic i problem zniknie ,bo auta beda szybko jechac i nie zdarza nakopcić.

~Tak

Hsj chyba kazdy wie

~milicjant

To Staszek caly czas tak stoi przy minitorach i obserwuje opozycji kroki ?Odpowiedni człowiek z tym wyksztalceniem na odpowiednim stanowisku.

~J 23

S-74 nie załatwi, ale załatwi "pseudoobwodnica" przez tereny zamieszkałe i rewitalizowane - równie dobrze można al. Jana Pawła II zamienić na S-74 - wystarczy ogrodzić i byłoby super. A może jeszcze kilka dróg dojazdowych do VIVO pod oknami mieszkańców? Tylko broń boże żeby nic obok dworku w charzewicach nie zatruwało...

~Arczi

A później ludzie chorują na nowotwory jakość powietrza straszna

~Mieszkańcy

Panie Marczak, pan zamknij wszystkie zakłady w Stalowej Woli, będziemy Panu wdzięczni!

~WHO

a komu byłoby na rękę udowodnienie że na obszarze huty są firmy które emitują zanieczyszczenia? Posypią się kary, ktoś się wyniesie a miejsc pracy nie przybywa.